Како да изберете влезната врата, која влезната врата е подобра

  • admin
  • Април 22, 2016
Како да изберете влезната врата, која влезната врата е подобра

Влезната врата е вид на визит картичка за куќа или стан. Тоа не само што го истакнува статус на сопственикот на имотот, но, исто така, до одреден степен ја одразува неговата личност, говорејќи во исто време е важен дел од безбедноста. За завршување на различни материјали се користат за врати - кожа, ламинат, МДФ, природно дрво, итн Украси може да дејствува како фалсификување елементи, стаклени делови, огледало, па дури и вметнување на обоени метали.
  За украсување боја се применува, прав прскање и додатоци.
  Во нашиот труд, ќе се разгледа на основни видови на влезни врати, нивните предности, недостатоци и карактеристики.

Главните видови на влезни врати

врати

Видови предните врати следново:

• Во зависност од локацијата во зградата - внатрешни и надворешни.
  • Во производството на материјалот - метал и дрво.

Надвор од влезната врата - тоа исто така е елемент на фасадата, па тоа е прилагодена за целокупниот стил на зградата. Таквите врати наметнуваат строги барања за звучна и топлинска изолација, безбедност, сигурност, отпорност на атмосферски влијанија, на пример, челична врата Гардијан.

Двери-s-zapolneniyem-PVKH-V-zhiloy-dom

Влезните врати во зградата заеднички сместување (стан) во куќата и да се заштитат куќата од несакани упади. За да се заштити станарите против пенетрација е важно не само на материјалот од кој направена вратата, но исто така и додатоци материјал: заклучување, шарки, синџири, итн

vnutrennie-vxodnye-dveri_4

Метал влезната врата - тоа е сила, сигурност и долг век на траење. Влезната врата на метални висока издржливост и долг живот, да поседува добра термичка и звучна изолација. Исто така е можно да му нареди на производство на оклопни, блиндиран, експлозија-доказ и провалник-доказ модели.

ustanovka_bronirovannoy_dveri

Завршувањето на материјали за метални врати многу - дури и на најсложените клиенти ќе бидат во можност да изберете нешто соодветно на нивните вкусови и преференции. Платно челични врати може да се состои од повеќе листови, за да биде празен, делумно застаклени, порибено transoms, или комбинација од повеќе материјали. Со користење на напредни технологии во производството ни овозможува да се произведе врати да има потреба за секој случај карактеристики.

Дрвени врати, исто така, не ги предаде своите позиции на пазарот. Во приватна куќа или стан влезот дрвена врата е пожелно да се воспостави, заедно со дополнителни мерки на безбедност: аларм, камера итн Отвори тоа е многу полесно од метал.

45

Сепак, дрвена врата, освен ако тоа е направен од иверица - исто така доста силна работа. Добар квалитет дрвена врата има структура се состои од прагот, печатот грејач, сигурен механизам за заклучување дупчица челик столбната плоча, итн Ако вратата е направен на совест, има отпорни на временски услови и надворешниот слој стакло. На влезната врата на низа може да се направени од едно парче, или облицован panelboard.

Како да се избере метална врата

leonardo_big1

При изборот на врата за вашиот дом, вие не може да се преземат на време да се разгледа голем број на важни нијанси. Првото нешто да се процени колку е сигурен и робустен производ. Бидете сигурни да се земе во предвид условите во кои тој ќе "работат" врата. И, се разбира, на вратата треба да ви се допаѓа, да биде убаво и не се издвојува од внатрешноста. Метални врати се направени од челик или алуминиум. Шумоизолации влезната врата изработена од челик, наместо на алуминиум. Предноста на производи од алуминиум е мала тежина, што ги прави полесно за транспорт и инсталирате. Покрај тоа, алуминиум е многу добро се постапува. Ова го прави можно да се реализира на најсмелите дизајн одлуки.

Цената на металната врата, зависи, меѓу другото, и дебелината на металот од кој се направени. Влезни врати, кои се направени од материјал со дебелина 2-3 мм - најдобра опција за употреба во домот, и, покрај тоа, на лист материјал на таква дебелина на најпопуларните руски производители.

завршувањето на материјали за вратата на метал

Заврши метална врата како надворешен и внатрешен, природно треба да се вклопи во внатрешноста. Напредокот не стои и веќе денес на вашата врата, можете да изберете од голем број на бои, која продолжува да расте. Завршувањето на материјали се користат не само за декорација на површина, но, исто така, изврши голем број на корисни функции. На пример, пластика трим панели квалитет слој е отпорен на механички оштетувања, сигурен и многу лесно да се чисти.

• Во дел (МДФ) - еколошки завршувањето материјал кој изгледа малку како платно. МДФ плоча има дебелина од 7 до 20 mm, која обезбедува добра изолација својства.

мДФ-obrazets

• Прашок слој (друго име - производи полимер слој). Еден од најпознатите едноставен и ефтин завршувањето на материјали, што во овој случај обезбедува добра заштита за површината на вратата лист. Исто така широк спектар на бои, обложување може да има рапава текстура. Таквите слој цврсто се придржува до метална површина, тоа е тешко да се оштети.

dver-napilenie2

• боја. Завршува најевтиниот и најлесниот површината на метални врати, која, сепак, не се разликува со голема издржливост и сила. Сепак, овој вид на покриеност кога е оштетен, може да брзо и економично ефикасно да се опорави на сопствените.

o-8

• Намали на дрво. Убава и еко-пријателски начин за декорација на вратата лист, кој, сепак, ќе чини сопственикот не е евтин.

7

Избор на влезната врата, веднаш да одлучи на која страна ќе биде рачката на вратата, и на кој начин вратата ќе се отвори: лево, десно, внатре или надвор.
  При изборот на метална врата, исто така треба да бидат свесни дека на површината ќе биде под влијание на атмосферските фактори (ако е надвор од вратата). Затоа, од врата на надворешниот капак треба да биде отпорен на влага, температура и УВ светлина. Овие фактори и се спротивставува на боени и завршна обработка со дабови панели.

изолациски својства на вратата на метал

uteplenie_dveri

Обезбедени со специјални полнила. Ова може да биде минерална волна, брановидни плочи, експандиран полистирен, експандиран полистирен, итн. Минералната волна е најсигурен, иако не и најевтиниот материјал. Ако зборуваме за брановидни картон или полистирен, овие материјали, иако евтини, но не траат долго, се користат во евтините модели на врати.

механизам за заклучување

Степенот на заштита на куќата од пенетрација во голема мера зависи од бравата. Сите механизми за заклучување на метални врати имаат 13 класи на отпорност на провална кражба. За обична употреба во домаќинството, класите 1-4 се сосема соодветни. Колку е поголема класата на бравата, толку е потешко да се отвори, и колку е повисока цената на производот.
  Според принципот на работа, замоците од 1-4 класа се поделени во цилиндар и пролет. Брави Suvald тип од познати производители имаат зголемена тајност.

заклучете ја вратата

Тие можат да се рекодираат ако клучот е изгубен. Моделите на цилиндрите имаат поедноставен дизајн. Ако таков заклучок се скрши, можете да го промените само неговото јадро - цилиндерот.

1-dvernoy-zamok

Релативно неодамна се појавиле биометриски брави за влезни врати - таканаречени smartlocks. Во такви брави, наместо клучот се користи отпечатокот од сопственикот. Поради нивната сложеност и високата цена на широка дистрибуција, тие сè уште не добиле.

фитинзи врата

9J38eiWjlO

Евтин мал мебел со низок квалитет не само што го расипува изгледот на влезната врата, туку може само да се сруши во најнеповолниот момент. Кога купувате врата, треба да обрнете внимание на шарките на вратите, рачката, окото, декорните елементи, синџирот. Ако изгледот на овие делови не ви се допаѓа, вреди да се размислува за која врата да се избере и да се даде предност на друг модел. Гаранцијата од производителот на влезната врата треба да биде не помалку од шест месеци.

инсталирање на метална врата

ustanovkadvereytseny2

Како по правило, никој не може сама да ја инсталира металната предна врата - полесно и побрзо е да ја нарача инсталацијата. Многу често, продавачите на вратите во исто време обезбедуваат услуги за нивниот транспорт и испорака. Откако заминувањето на мерачот, производството, испораката и инсталацијата на производот трае некое време, најдобро е да се контактирате со продавачите кои обезбедуваат комплекс на услуги и да ја изведуваат работата во најкраток можен рок. Пред да дадете предност на одредена продавница, неопходно е да се проучат повратните информации од клиентите.

Најдобрата метална врата е онаа која целосно ги задоволува барањата и преференците на купувачот во врска со квалитетот и трошоците. За домашна употреба, можете безбедно да препорачате влез изолирани метални врати на домашни производители кои целосно ги задоволуваат современите барања.

Влезни врати од цврсто дрво,

NvoCdGFuE1

Низа обично се нарекува елементи на вратата лист, кои се направени од страна на метод на континуирано полнење со користење на природно дрво. Постојат неколку технологии за изработка на такви врати: од едно парче од дрво или лепена низа. Втората опција е попопуларна и поевтина. Да, и изгледа многу добро, бидејќи при монтирање на платното неговите делови добиваат различни нијанси, површината изгледа неравномерна, што му дава дополнителна привлечност.

klei

Влезните врати од низата се прилично трајни, ако производителот строго ја набљудува технологијата на производство. Еден од најважните моменти во овој поглед е употребата на соодветно подготвени суровини. Дрвото мора правилно да се исуши и правилно да се ракува. Ако процесот на сушење на материјалот дозволува прекршување, ова може да доведе до брзо деформирање и напукнување на готовиот производ.
  Исто така, масивот треба да се залепи со посебни лепила, на одредена температура и притисок.

Да се ​​заврши површината на дрвената врата со користење на различни бои, кои ја нагласуваат текстурата на дрвото, а во исто време вршат заштитни функции.

19841

Лакот се нанесува во повеќе слоеви, по нанесувањето на секој слој површината е подземна. За влезните врати од досие од природно дрво се користат само густи и скапи оценки. Прво, ова е даб, чија врата има светло-кафеава или жолтеникаво-кафеава боја, која на крајот се затемнува.

3vhognie-dveri

Исто така се користат скапи махагони, бука, пепел, орев, овошје. Секој материјал има свои индивидуални својства и уникатна боја.

Вратата направена од даб е силна и издржлива, има извонредна топлинска и бучава изолација. Дабото е совршено обработено, погодно за различни климатски услови, може да биде добро обоено и лакирано.
  За оние корисници кои не сакаат дабови, можете да ја советувате вратата од елскиот масив.
  Овој материјал има многу убава розова боја, со тонирање може да биде интересна боја.
  Најевтините врати од боровиот масив, ова ја објаснува нивната висока популарност кај потрошувачите.

Влезната врата од природна маса на дрво бара постојана внимателна грижа. Површината може да се чисти само со помош на специјални алати, не може да се користат конвенционалните прашоци и детергенти. Кога се појавуваат гребнатини, тие се третираат со чиста шкурка и се нанесува посебен полиран восок. Како резултат на тоа, површината се здобива со оригинална униформност и сјај.
  Секое неколку лат се препорачува да се провери фитинзи, подмачкување на шарките и заклучување.

Светлечки врати

256b6f742b13e65011c0689266ca7c58

Тоа е цврст или празен внатрешен штит, наредени од двете страни со дебелина од 3-4 сантиметри. Цврст штит може да се залепени од решетки или иверица. Празна во внатрешноста на штитот е рамка, исечена од надвор со дрво. Празнината во вратите е полна со картонски картони. Соочувајќи се со вратата направена од природен дрво од вредни видови дрво - даб орев, махагони, овошни дрвја итн. Вратата произведена на овој начин практично не се разликува по изглед од вратите од низата, но во исто време чини неколку пати поевтино. Технологијата на монтажа на панелни врати ви овозможува да направите комбинирани производи во кои истовремено се користат природно дрво, масло од дрво, метални и други материјали.

Која врата е подобро да се стави - метал или дрвена, секој одлучува за себе. Двата овие производи имаат свои предности и недостатоци. Се надеваме дека материјалот во оваа статија ќе ви помогне да направите избор во корист на одреден производ.

Можеби сте заинтересирани за: