Огледало тавани на фотографијата: огледало таванот, таванот, armstrong, огледало плочки, огледало панели, пластични огледало тавани, тензија огледало таванот. Дизајн карактеристики на огледува тавани.

  • admin
  • 26 ноември 2016 година
Огледало тавани на фотографијата: огледало таванот, таванот, armstrong, огледало плочки, огледало панели, пластични огледало тавани, тензија огледало таванот. Дизајн карактеристики на огледува тавани.

До неодамна - пред околу 10-15 години, таваните на огледалото може да се исполнат само во институции од одреден тип: кантини, банкет сали и трговски центар. Но, веќе денес овој начин на декорирање тавани успешно се пресели во колиби, станбени куќи и апартмани. Првично, потрошувачите биле претпазливи со огледни тавани, многумина дури ги сметале за вулгарни. Сега овој став постепено се менува на интерес.

Огледало тавани: добрите и лошите страни

современные-потолки

Да почнеме со фактот дека, спротивно на популарното верување, таванот на огледалото не претставува најмалку опасност за жителите и за миленичињата. Надворешниот огледален слој има многу висока густина, така што габите и мувлата не можат да "фиксираат" на неа. Тоа е еколошки материјал, не испушта штетни материи во воздухот.

Огледало таванот визуелно ја зголемува просторијата, така што е совршен за мали соби со ниски тавани.

Инсталирањето на огромното мнозинство на огледални тавани не бара претходна подготовка на површината. Се разбира, постојат исклучоци, каде огледува плафонски плочи се лепат директно на таванот - во овој случај потребно е да се уништат сите стари малтер и израмнување на површината. Во сите други случаи, структурата е монтирана на префабрикувани рамки.

zerkal_nyj_potolok_na_balkone

Огледалото рефлектира светлината убаво - огледува таванот е способен за неколку пати да се подобри на природна светлина најмрачните соба, како тоа се одразува секој зрак. Како резултат на тоа, вреди да се инсталира огледува тавани во простории чии прозорци не се преклопуваат со сончевата страна.

Практичноста на огледалните тавани е очигледна. Тие не "стареат", површината не изгори, бидејќи ги рефлектира сончевите зраци. Површината на огледалото е совршено перана од нечистотија и прашина користејќи ги најчестите детергенти. Исклучок е полистирол огледало плочи, но тие се инсталирани само во суви и чисти соби. Исчистете ја нивната површина со малку влажни фланелни ткаенини или салфетки.

Има многу опции за создавање на таванот на огледалото - ова ви овозможува да ги соберете во било кој ентериер. На крајот на краиштата, не е неопходно да се задржиме на една рамна површина на огледалото. Може да се комбинираат и мат боја паста, се направи на таванот во неколку нивоа, го красат со ласерски украси, да се постави посебен белег - па можете да се создаде навистина уникатен дизајн.

1348584238_zerkalnye-potolki

Можете исто така да експериментирате со обликот на стакло детали. Тоа може да биде триаголници, квадрати, правоаголници, шестоаголници - летот на фантазијата е неограничен таму. Детали за различни форми и бои се комбинираат во уникатни мозаични модели.

Со сите предности, огледалните тавани, исто така, имаат некои недостатоци. За такво можно е да се носат:

На површината на таванот на огледалото, кој е инсталиран во кујната, влагата интензивно ќе кондензира. Затоа, таванот на кујнскиот огледало бара внимателна посебна грижа, инаку многу брзо ќе го изгуби својот оригинален атрактивен изглед.

kondensat-na-potolke-pogreba7

Стаклото е кревок материјал, па дури и во угасната состојба не може да издржи силни шокови, особено тешко предмети. Затоа, употребата на огледални тавани бара претпазливост и деликатес. Исклучок е таванот на огледало што не се плаши од испакнатини и славини.

Таван од стаклото со огледало има многу тежина, така што дизајнот мора да биде сигурно сигурен. Во ниту еден случај стаклените елементи не можат да се прицврстат на лепилото директно на гипс! Тие едноставно можат да паднат и да ги повредат луѓето подолу.

Сите горенаведени недостатоци лесно може да се земат предвид за време на инсталацијата на таванот и на тој начин да се избегнат какви било изненадувања и проблеми во работењето. Нема ништо страшно тука, бидејќи сите убави и скапи работи бараат пристоен и внимателен третман и грижа. И огледална плочка на таванот не претставува исклучок во овој план. Покрај тоа, бројните предности на овој тип на тавани постојано ги надминуваат помалите недостатоци.

Видови на огледални тавани во зависност од материјалот на производство

Повеќе од 20 години, производителите на огледални тавани ги нудат своите производи на потрошувачите. Огледува тавани се широко се користи во области на различни видови: од ресторани, големи трговски центри и концертни сали на бањи и кујни во мали станови на станбени згради. За да се создаде огледален таван, се користат различни материјали, кои се разликуваат по изгледот и начинот на инсталација.

стакло

9d7d6ce389880c5c5b4a069196068686

Ова, како што велат, е "класиката на жанрот". Стаклен огледален таван е дизајн направен од обични или мат делови, кои се обложени со ултра-тенок огледало.
  Деталите на таванот може да бидат триаголни, квадратни, ромбоидни или правоаголни. Мошне често, во производството на овој тип на таванот плексиглас се користи како безбедно, лесно, евтини и практични материјали. Огледува таванот стакло рефлектира светлината подобро тавани направени од други материјали, потребно е да се даде предност, ако сакате да се визуелно се прошири просторот и подобрување на природно осветлување на собата.

полистиренски огледало плоча

zerk-potolok-2

Огледална пластика изработена од стиропор се продава во ролни. Пред да продолжите со инсталацијата, материјалот се одмотува од ролната и израмнува под товарот. Во исто време, се чува извесно време директно во просторијата каде што ќе се изврши инсталацијата. Повеќето полистиренски огледални тавани имаат постериорна адхезивна површина. Избирање таков таван, треба да сметате дека не одговара на сите видови опрема за осветлување. На пример, халогени светилки и други моќни извори на светлина се исклучително непожелни.

алуминиумски огледува тавани

реечный-потолок

Овој вид на таванот од огледалото се разликува од другите во присуство на дислоцирани рабови на површината. Монтирана е со специјални системи за алуминиумски решетки. Во исто време, посебни потпирачи се фиксирани на таванот, на кој се поставени челични шини. Главните предности на рефлектираната таванска решетка се леснотијата на инсталација и долгиот работен век.

поливинил хлорид огледало тавани

оригинални-зеркальные-натяжные-потолки-vozmozhnosti-preimushhestva-ix-primeneniya2

Ова е огледало водат таванот, направен од посебен сјајни ПВЦ филм. Таков таван рефлектира светлина добро, но тоа не се смета за вистински огледало таванот, но нејзината имитација. Главната предност на таванот на напнато огледало - не постои ризик од оштетување и поделба на поединечните делови.

Видови огледални тавани: класификација според видот на елементите

Не секој огледален таван е погоден за веќе подготвен внатрешен простор на собата. Понекогаш е соодветно цврсто платно, во друг случај е поделено на одделни сегменти. Во секој случај, во зависност од конфигурацијата на огледуваните тавани, тие можат да бидат поделени во следниве типови:

огледало тавански мрежа

пополок-речний-зеркальный

Оваа конструкција содржи пластични панели или алуминиумски шини, кои се покриени со огледален филм. Површината на таков таван може да биде цврста или составена од посебни компоненти. Понекогаш дизајнерите комбинираат огледални решетки со детали "за злато", бакар или со хромирани или никелирани компоненти.

касета огледало таванот

zerk1985

Една од опциите која овозможува да се создаде едно огледало што го покрива таванот. Користете стаклена плочка во форма на дијамант или плоштад, кој е монтиран на префабрикувана рамка, која е фиксирана на таванот.

се протега филм огледало таванот

6

Тука сè е едноставно - ПВЦ-филм со огледален слој се протега 5-7 сантиметри под главното преклопување.

Огледало тавани: структурни карактеристики

Карактеристики на дизајнот на огледални тавани - многу важна точка, која мора да се земе предвид при изборот на производот. На пример, за едно лице во приоритетна ниска цена или едноставност и брзина на инсталација на таванот, за другите цената не е важна, главната работа е тоа што таванот се вклопува во внатрешноста.

Така, во однос на видовите на конструкции, може да се разликуваат следниве видови огледални тавани:

мебел таванот

реечный-зеркальный-потолок

Дизајнот за монтирање на таванот на огледалото на мебел е многу сличен со рамката за гипс картон. Таваните профили се прицврстени директно на таванот, а водичите - до ѕидовите. Изградбата е составен со завртки за самопреслушување. Растојанието помеѓу партициите зависи од големината на огледалните делови на таванот. Кога ќе се комплетира монтажата на елементите на огледалото, рабовите меѓу нив се скриени со посебен 10мм сребрен или златна боја распоред.

фасети таванот

2

Изградбата е аналогна на таванскиот систем на Армстронг. Тоа се разликува од тоа во тоа стаклени плочки се прикачени на рамката со помош на лепак решение. Така, дизајнот не е склопен. Сепак, тоа е фасети таванот кој најдобро ги одразува зраците на светлината. Неговото име "фацетирани" овој тип на конструкција се должи на присуството на заоблениот раб (фасет) на секоја плочка, поради што зраците на светлината се прекршени со необичен агол. Стаклените елементи се достапни во стандардни големини: 30x30 и 40x40 cm. Можно е прилагодено производство на нестандардни димензии.

армстронг таванот

armstong1

Светски познатиот популарен T-тип на прицврстување систем. Неговиот дизајн е прилично комплициран, содржи голем број делови за прицврстување и виси: сите видови на профили, агли, закачалки итн. И ако Армстронг огледало таванот систем сигурно е инфериорен во благодатта фитинг дел, тие дефинитивно се добие во брзина и леснотија на инсталацијата. Други предности: едноставност и погодност на пристапот до таванските комуникации, способноста да се користи било која опрема за осветлување итн.

залепени огледни тавани

998856

Друга опција - огледало залепена директно на таванот. Ова бара совршено рамна и чиста основа. За лепак таков таван директно на бетон или гипс е невозможно, бидејќи многу брзо паѓа. Потребна е рамна површина од иверица или гипс картон, која е залепена со огледален таван.

Неколку нијанси во изборот на таванот на огледалото

Неодамна, популарноста на огледуваните тавани рапидно расте. Но, за разлика од другите видови завршна обработка, материјалот мора да биде избран, врз основа на карактеристиките на една соба. Не ставајте во таванот бања со огледало инсерти направени од стакло и целата огледало - нивната површина брзо замаглени кондензира голема количина на влага, кој е полн со вистински "дожд" од таванот. Ако одлучите да се направи огледува таванот во бањата, купи поливинил хлорид тензија ткаенина - тоа е само наменета за такви простории.

natyazhnoj-zerkalnyj-potolok-v-vannoj

Многу убаво огледува тавани се погледне во ходниците и ходниците. Визуелно го зголемуваат просторот на овие мали простории. За коридорот добро прилагодени добро прилагодени решетки и плочки тавани кои имаат точни геометриски форми - строги, без дополнителни детали. Тие ја даваат просторијата едноставен, концизен и во исто време префинет стил.

713

За кујната, како и за купатилото, најдобро е да се употреби PVC ленец. Стакло и решетки структури за кујната не се погодни - стаклото станува валкано и магла, а решетките структури се многу запаливи.

За остатокот од просториите, секој тип огледален таван е соодветен - во зависност од внатрешноста. На пример, таванот во огледало во спалната соба може да комбинира различни бои, украсни детали, да биде повеќестепен, итн.

zerkalo_v_spalne_yva-3

Ние не треба да заборавиме за осветлување тела - една мала точка svetilnichki понатаму ги красат соба, и светлината кои произлегуваат од нив е најубаво се гледа од површината на огледалото.

Сумирање на сите од горенаведените: огледува таванот - баран вид на финиш. Тоа не е само убав, па дури и луксузен елемент во внатрешноста - ги исполнува сите современи барања за еколошки стил и безбедност. Покрај тоа, повеќето типови огледални тавани можат да се монтираат самостојно со минимално знаење и искуство.

https://www.youtube.com/watch?v=1xGH8Bn2ikc

Можеби сте заинтересирани за:

Затоплување прозорци, како да се изолира дрвен прозорец. Начини и материјали кои се користат за топлинска изолација на дрво ...
Канализација во подрумот на приватна куќа, спецификите на канализациониот систем, корисни совети
Течни водоотпорност, видови на течна хидроизолација, примена и методи на примена, корисни совети
Како да се закачи завеса завеси? Навојни завеси во внатрешноста на фото: во внатрешноста на кујната, во внатрешноста на дневната соба.