Варијанти и стилови на дизајн на бар шалтери за кујна во селска куќа, корисни совети

  • admin
  • 02-Sep-2014
Варијанти и стилови на дизајн на бар шалтери за кујна во селска куќа, корисни совети

Бар шанкот дава совршенство и сорта во внатрешноста на кујната во приватна куќа. Некој веќе ја претвори оваа идеја во пракса, а некој само сонува за тоа како компетентно да дизајнира и естетски да додаде таков елемент во просторот на кујната. Штандардните брошури се мултифункционални: покрај основната намена, тие ја красат кујната, зоната на просторот и можат да се користат за чување на тривијални предмети во домаќинството. Во написот се разгледуваат најдобрите идеи за дизајнери за кујнски брани, со оглед на практични совети за завршувањето и рационалното сместување.

Класичниот бар и високиот специјален стол се елементи на ентериерот на барот што се појави во Северна Америка во турбулентните години од развојот на далечниот запад. Во современиот ентериер на нашите куќи, бар-штандот ги доби националните карактеристики и карактеристики, што го направи популарен елемент во дизајнот на модерните дневни соби и кујнски соби.

Тајната на популарноста

Кога уредувањето на кујната на една модерна селска куќа под еден бар, значи издолжена, тесна маса без вообичаените нозе, како кујнска маса. Посебна карактеристика на барот е неговата висина и локација. Таквиот бар е задолжително опремен со специјална бар столче со потпирач за нозе. Некои форми на такви столици се вистинско ремек-дело за производство на мебел.

л

Посебната разлика помеѓу бар-шалтерите инсталирани во нашите куќи е дека тие не се секогаш високи, туку напротив се совпаѓаат со висината на сите кујнски мебел. Затоа, бар столици во такви рамки се произведени нормална висина, но сепак тие се изведуваат во необичен дизајн: тие се погодни и често имаат седишта со можност за прилагодување височина. Наједноставниот бар за кујна - на врвот на табелата, во прилог на една страна на ѕидот или внатрешни елемент, од друга страна стои на една нога, обично Chrome. Понекогаш таква решетка се нарекува решетка за појадок (англиски појадок бар ).

vvvv

Бар решетката се вклопува совршено во внатрешноста на куќа кујна, тоа е сосема соодветно како големи кујни, кој се наоѓа одделно и во комбинација со дневна соба, како и во студио соба. Дури и мала кујна со бар шанка добива сосема невообичаен изглед - ако овој елемент се користи наместо традиционалната трпезариска маса, слободниот простор станува многу поголем.

лЛ

Често бар ја разделува кујната и дневната соба, или е поставен во пространа кујна како дополнителен функционален елемент. Користење на бар, може да се подели на кујната во области за готвење и оброк област. Подот плочки за кујната можат да бидат различни во боја и текстура, но пожелно е да се изберат подни плочки во хармонија со дизајнот на бар. При изборот на завршните материјали, препорачуваме да обрнете внимание на локацијата за продажба подни плочки за кујна. За да имате закуска и да пиете чаша кафе, не е неопходно да се покрие масата на кујната.

Тоа е многу поудобно и попријатно да го сториме тоа што седеше на бар столица зад удобниот шалтер. Така, бар-бројачот е најпогоден за експресен ручек или коктел забава.

Избор на countertops за бар решетката

Материјалот за правење countertops на бар бројачи може да се менува и зависи од вкусот на домаќинот, општиот дизајн на собата и доделените средства. Работните површини може да се направат од ист материјал и во иста форма како и главниот кујнски мебел, но радикално може да се издвоите од кујнскиот ансамбл.

Внатрешноста на модерна кујна, како материјал за countertops, може да се користи иверица, МДФ, ламинати, мебел, висок квалитет на пластика, како и поевтини оценки на дрво. Или поскапи природни материјали: цврсти оценки од дрво, стакло, камен, метал.

x

Особено популарен меѓу потрошувачите се камени countertops. Но, ако природниот материјал не може да си дозволи сè, тогаш вештачкиот камен е достапен и на никаков начин не е инфериорен во однос на неговиот прототип. Во овој случај најчесто се користат два материјали: акрилен камен и агломерат. Ова се композитни материјали кои се состојат од филер (камен или минерална трошка) и врзиво (смоли).

n

Природно, сите материјали за countertops countertop треба да бидат отпорни на механички оштетувања и агресивни средини. Токму поради тоа, за време на операцијата на контра блузи се лесно да се грижи и не го изгубиле нивниот оригинален изглед.

Кои се багажникот

Бидејќи бројачот е мулти-функционален елемент, неговата улога не е ограничена само на улогата на место за брз оброк. Изгледот и димензиите на лавиците можат да бидат многу разновидни и целосно да го одразуваат вкусот на нивните сопственици. Избор на дизајнот на кујната со бар контра, треба да се размислува за удобност, естетика, практичност и релевантност. Треба да се напомене дека вистинската класична висина на барот во кујната е во просек 110-120 см, поради што се викаше бар. Сите други лавици, изведени на едно ниво со главниот кујнски мебел, сè уште се обични дизајнерски иновации.

13 

Решетката за барови може вешто да се вметне во секој ентериер или да се додаде на постојниот кујнски мебел. Главната задача - хармонично да влезат во бар и неговиот дизајн во целокупниот стил на внатрешноста на кујната или просторијата. Најчесто, на сопствениците на куќите на село организира модернистичка кујна со вклучен бар или кујна во класичен стил, како што беше нивниот дизајн ви овозможува да инсталирате било багажник, без разлика дали големи мулти-цел "остров" во средината на кујната или маса во близина на прозорецот праг.

Следниве се главните видови на шалтерите на бар за нивните функционални разлики.

класици на жанрот

Постојат два вида бар-бројачи од класичниот тип. Првиот од нив е решетката која е инсталирана нормално на главната линија на кујнскиот сет. Овој аранжман е најпрофитабилен и го претвора кујнскиот облик во форма на буквата У. Во суштина, сите агол кујна со вклучен бар е поставена на цевката за поддршка, или вообичаениот издолжена хром нога и е обезбедена од другата страна на ѕидот или мебел. Многу често, за погодност, овие рамки се опремени со footrests, без оглед на фактот дека бар столица веќе имаат соодветните стативата.

Снимајте

Поддржувачката цевка е прицврстена на подот и таванот и се протега низ цевката. Тој е многу убав и дизајнирачки, а исто така создава дополнителни удобности, бидејќи овозможува да го дополни дизајнот со оградата, држачи за очила и садови. Исто така, таков бар контра може да се изврши во различни стилови на дизајнот, но така што внатре ќе биде функционално работно место.

110728_011_new_cabinets

Вториот тип е самостоен бар кој добро се вклопува за голема кујна, студиска соба или комбинирање на кујна и дневна соба. Овој дизајн обично се наоѓа по работната површина на кујната и визуелно го одделува од остатокот од собата. Тој е опремен со разни гардероби, полици, шарки со шарки. Тоа е овој бар контра кој најмногу изгледа како неговиот прототип. Затоа, кога е дизајниран користејќи декоративни елементи и осветлување, давајќи максимална сличност со лентата во лентата.

бар контра-остров

Таков став е стилски мини-остров во средината на кујната. Самостоен штанд се наоѓа во центарот на кујната и ја дели просторијата во две зони: работа и јадење. Сосема е јасно дека таков бар е погоден само за големи простории, бидејќи не само што е место за оброк, туку и работен простор.

taburetes-altos-de-cristal31

Главната погодност на овој аранжман е пристапот до решетката од сите страни. Понекогаш, од едната страна од контра-островот, се поставува мијалник и плоча за готвење, а од друга страна, одмор. Исто така, ова парче внатрешност е мулти-ниво. Овој кујнски остров со бар-бар е многу практичен и удобен, па затоа планирањето на куќа вреди да се размислува за оваа опција.

f

спасување за мала кујна

Најважната задача на малите сопственици на кујни е да организираат мебел, така што зазема малку простор и е практична што е можно повеќе. Мала лента во овој случај е вистинско спасение. Функционална и компактна, таа ги комбинира масата и работната површина: тука можете да седите со пријателите преку чаша кафе, вечера и да јатвите храна. Единствената разлика од класичната верзија е дека малата кујна со бар-бројач има должина на метар и висина на конвенционалната маса: околу 90 см.

18-dizain-kuchni-9-kvadratnyich-metrov

Бројачот, прикачен на прозорецот или во комбинација со него, дава најголема економија на просторот. Оваа идеја за дизајн е добро и естетски се вклопува во внатрешноста на мала кујна. Прицврстена на прозорецот бар бројач може да се направи виткање, така што нозете на поддршката здипли, и на масата падна.

y

На ѕидната лента ви овозможува да заштедите простор во тесни кујни. Овде, издолжениот столб на решетката се наоѓа по ѕидот или е прицврстен директно на него.

кеј-бар-ан-санг-чо-фонг-не-нхо-2-

Ако планирате да користите таков решетка како главно јадење, тогаш неговата висина треба да биде како едноставна маса. Преклопен дизајн на ѕидната лента го максимизира просторот и ќе биде добар додаток на вообичаената табела.

1040t

комбиниран повеќенаменски багажник

Ова е најсоодветната опција, која, од една страна, е стилизирана директно под бар-бројачот, а од друга страна функционира како трпезариска маса. Оваа опција е одличен начин за оние кои сакаат да работат во кујната. Исто така е одлична идеја за зонирање простор во студиски апартмани. Таквата решетка е мулти-ниво: работен простор може да се инсталира кон кујната и бар во дневната соба или трпезаријата. Особеноста на овој дизајн е максималната удобност во комбинација со естетиката и практичноста на дизајнот.

современа кујна

Естетски и удобен дизајн

Секој бар за кујна во селска куќа треба да се вклопи во целокупниот стил и внатрешноста на просториите, не натрупувајте простор и бидете колку што е можно поедноставни. Не преоптоварувајте ја структурата со претенциозните свиоци или непотребни агли, но обрнете поголемо внимание на просторот над и под подот.

h

Големи соби им овозможуваат на сопствениците на куќи да не го ограничуваат летувањето на нивните идеи со ништо, но планирањето да се инсталира бар во мала кујна е многу важно да се земе предвид висината на неговиот дизајн. Висок држач, кој се потпира на таванот, изгледа малку смешно во мали плоштади. Треба исто така да ја разгледате опсегот на бои. На пример, светлосните тонови создаваат леснотија, додека потешките тонови ја отежнуваат целата структура.

При планирањето на дизајн на бар, треба да се обрне посебно внимание на хоризонтална положба, кога сите основни и средни елементи се наредени на една линија, или хармонично се вклопуваат во целокупната дизајн. бар на мали димензии не треба да преоптоварување на дното или на врвот кутии, бар, исто така, не смее да се меша со целокупниот декор: сите околни елементи и додатоци може да го adjoin и да додадете на тоа, но не се мешаат едни со други.

;;;;

грешки при дизајнирање на кујна со бар

  1. Неповолна локација. Решетката е инсталирана во близина на тесен премин или фрижидер, или мора постојано да се заобиколува.
  2. Непријатност за време на операцијата. Може да се случи кога пропорциите на висината на горниот дел од масата и столче со бар не се совпаѓаат. Исто така, ако површината под countertop е окупирана од дополнителни елементи кои имаат иста ширина како тоа, тогаш едноставно нема место за нозете да слетаат при слетување.
  3. Неред на просторот. За да се осигура дека лентата не го попречува движењето, мора да има најмалку еден метар помеѓу него и мебелот.

Можеби сте заинтересирани за: