Како да се закачи завеса завеси? Навојни завеси во внатрешноста на фото: во внатрешноста на кујната, во внатрешноста на дневната соба.

 • admin
 • 23 ноември 2016 година
Како да се закачи завеса завеси? Навојни завеси во внатрешноста на фото: во внатрешноста на кујната, во внатрешноста на дневната соба.

Завесите не се само додаток за прозорци, тие го поврзуваат целиот ентериер во една целина. До денес, изборот на завеси е многу разновиден. Тие се направени од различни материјали со втиснување и везење. Сега навој завеси се здобива со популарност. За тоа што се и како да ги искористиме во ентериерот ќе кажам во оваа статија.

Слепа тема, опции

Навојни завеси се многу различни во нивната изведба и декорација. На материјали за производство се поделени во следниве видови:

 • Користење на цврсти делови. На пример, тоа може да биде риболов линија со монистра или само низа со дрвени монистра.
 • Цели завеси на завеси, или како што се нарекуваат кифла. Се направени од текстилни теми поврзани со касетата. Лесно е да се грижат и ќе се вклопат во секој ентериер.
 • Ткаенина со украсни жици, кои можат да бидат украсени со мониста со различни форми или пердуви.

Со второто, сè е прилично јасно, но првите две може да се разгледаат подетално.
Навој завеси со монистра.
  Завеси со монистра се многу елегантни и убави. Тие можат да се користат во ентериерот за да го нагласат својот стил или да создадат романтична атмосфера. Значи, во простории со прилично ладен стил, високо-технолошки, завеси за навои со метални или стаклени монисти ќе бидат соодветни. И тие можат да бидат украсени со теми по целата должина. За да ја декорирате просторијата за девојчето, можете да користите завеси со мониста со нежна сенка, а декор може да биде полесен или потемнет во тон. Таков ентериер ќе биде хармоничен и ќе донесе прекрасен расположение.

b0a406efca02592f3acdacd777aa44b5

Навојни завеси на муслин.
  Овој тип на завеси е многу популарен. Тие не се збунети, за разлика од модели со низи или декор елементи. И покрај чистотата на нивите, тие можат да ја заматуваат собата, која зборува не само за нивната убавина, туку и за функционалноста.

how_look_ofxis

Многу декоратори се многу убави за овој тип на завеси, не само за способноста да се даде шарм во собата, туку и за:

 • добра сила;
 • можноста за комбинација со други видови текстил;
 • нема потреба да се пегла и да се растопат нивите;
 • богата боја;
 • стилски екстериер.

И покрај тенкиот изглед на овој производ е многу лесен за нега. Тие се прекрасно избришани. Единственото нешто откако тие беа отстранети, треба да ја вртите плетенката во плетенка и да го ставите слепиот во торба за деликатно перење, а потоа да ја испратите на машината за перење. Тие можат да се користат самостојно и со било какви завеси. Многу интересно е комбинацијата на навој завеси со класични завеси во соба украсена во стилот на класиците. Можете исто така да изберете завеси на светла сенка и со нивна помош додадете бои во внатрешноста. Тоа ќе биде многу убаво да ги комбинирате со килим или софа перници од иста боја.

Теми завеси во внатрешноста

Многумина ја потценуваат темата завеси и веруваат дека не можат да ги извршуваат функциите на завесите што им се познати на сите. Но, ова е погрешно мислење, бидејќи овој модел има голем број на предности:

 • и покрај навидум транспарентност, завесите добро ја прикриваат собата и го прават недостапни за погледот од улицата;
 • густата горниот дел од завесата ви овозможува да направите кухи во неа, шиете шарки или плетенка за да ги прицврстите на корнизот;
 • цените за навој завеси се достапни.

Поради овие карактеристики, многу е лесно да се вклопат во дизајнот на собата. За тоа како тие можат да ги красат дневната соба или кујната, ќе покажеме понатаму.

завеси за завеси

Дневната соба е место за одмор и прием на гости. Неговиот дизајн треба да биде пријатен и мирен. На пример, во просторија со светли бои, совршено е можно да се користат навојни црни завеси. Ќе биде многу убаво да се надополнуваат со драперија изработена од воздушна органза во беж и кафеави бои. Таквите завеси ќе станат вистинска декорација на ентериерот и ќе го нагласат рафинираниот вкус на сопственикот на куќата.

3a86fbf4b428131a0c0403063146e3a0

Ако вашата дневна соба е комбинирана со трпезаријата, завесите со навој ќе помогнат да се зонира просторот. Ако се свртите на троседот назад кон масата и закачете завеси за завеси во тонот на нејзиниот капак, ќе се создаде впечаток од различни простории. Ова е многу интересен уред, кој многумина можат да ги забележат.

38

Не е неопходно да се изберат завеси во тонот на основните текстили. Со нивна помош можете да направите светла акцент на целиот ентериер. На пример, обесете неколку слики од различни бои. И од еден раб на корнизот може да висат завеси беж, а од друга црна и темно црвена боја. Во центарот е мода да се постават модели на зелени, нежни и светло-црвени цветови врзани во јазол. Таквата игра на боја ќе заживее внатрешноста, ќе им даде динамика и оригиналност. На овој начин, не можете само да го красат прозорецот, но генерално го красат внатрешноста.

Ние decorate_thick_blinds

навој завеси во кујната

Кујната не е само соба во куќата со неа, ние започнуваме нашето утро за топло кафе и појадок. Затоа, сакам да создадам во него топла и пријатна атмосфера за целото семејство. Затоа, важно е да се обрне внимание дури и на мали нешта. Можеби за кујнски навој завеси ќе биде одличен излез. Ако сте загрижени дека тие можат да се валкаат, тогаш можете да ги користите скратените модели. На пример, како овие светло зелени завеси со модел на кругови на ткаенина како де боја. Тие имаат должина на прагот и нема да стигнат на патот.

shtory-niti

Како опција, можете да комбинирате две бои на завеси. Тие можат да се совпаднат со бојата на кујната или едноставно во контраст со внатрешноста. На пример, прозорецот може да биде украсен со завеси од бела и нијанса тема. Белата боја може да се користи како главен, а јоргованот може да се закачи над нив и да се фиксира со стапови, имитирајќи ја завесата. Тоа ќе биде многу убаво и оригинално. Ако сакате, можете да ги отстраните подигнатите делови и завесата ќе биде погуста и длабока. Собереш тема завеси за кујната не е тешко, но што е најважно тие ќе се вклопат во внатрешноста.

20161205161812

Како да се закачи завеса завеси

Висечки завеси. Што може да биде полесно? Се разбира, апсолутно сите ќе се справат со оваа задача. Затоа, ги разгледуваме начините на виси навојни завеси:
На цевката на корнизот. Во овој случај, производот е закачен директно на стрелката. Ова е можно благодарение на основата на завесите изработени од густа трикотажна облека направена во форма на џеб. Во него, можете безбедно да го поминете трупот на корнизот. Можеби ова е најстариот едноставен и ефтин начин.

Мешан-бункер-мрена

На специјална лента за куки. Во овој случај, проѕирна лента со џебови за куки се зашиени на горниот дел од завесите. После тоа, тоа е моќно да го обеси на обичен корниз со прстени или таван. Исто така, оваа лента ви овозможува да ги собереш завесите до големината на корнизот, што го прави во форма на бран.

штори-ни-с-тилум

На лента со метални куки.   Во овој случај, на задната страна е закачена лента на која се закачени куките, а завесата е закачена на корнизот. Со овој метод, наборите се рамномерни и рамномерно распоредени преку површината на мрежата.

How_ hang_n_metallic_hooks

На снимката "Велкро".   Во овој случај, лентата "Велкро" е зашиена на горниот дел од завесата, а вториот дел од неа треба да биде на корнизот. Овој метод ви овозможува брзо да ги обесувате и отстраните завесите ако е потребно. Се разбира, најдобро е да се користат специјални корнизи или е модерно да се купи таква лента со леплива основа и да се закачи насекаде, дури и на вратата.

20161005120821

На очните капаци.   Оваа опција е исто така многу погодна. Во работилницата за шиење, горниот раб на завесите се удира со прстени, бојата на која може да се подигне до корнизот. Во овој случај, завесите брзо се спуштаат и се вадат. Вистината за овие цели одговара на корнизи - цевки.

dekorativnye-shtory-ap20-big

Сега знаете на кој начин можете да висат навој завеси и декорација на прозорците во вашата куќа.

Прекрасна тема завеси

Се разбира, секој сака да ја декорира својата куќа и да избере убави работи за внатрешноста. Завесите не се исклучок. Ајде да погледнеме во некои примери на прекрасни завеси. Навојни завеси, кои во голема мера се тесни ленти со проѕирен материјал со погусти делови во облик на кругови. Тие изгледаат многу нежни и воздушни. Тие можат да бидат обесени во соба комбинирање на бои. На пример, бело и црвено. И вториот може да биде запленет со налепници. Оваа комбинација изгледа модерно и нежно.

Krasivyie-nityanyie-shtoryi-v-kuhnyu

За оние кои сакаат да размислуваат надвор од кутијата и не се плашат од експерименти, можете да користите навој завеси со таканаречени пердуви. Се разбира, никој нема да закачи природен пенкало на жиците, иако идејата е интересна. Ова е името на раб на нивите. Тие изгледаат многу оригинални, нивниот единствен недостаток е многу збунет.

large_Nite_Canvas_Father_Down

За декорација на детски или само креативни природи добро прилагодени навој завеси со pompoms. Тие можат да бидат мулти-обоени или да се однесуваат на иста шема на бои. Таквите завеси ќе ја развијат имагинацијата на детето и ќе им дадат на сите добро расположение.

7b287063d3ae95e4627b322ebc504366_RSZ_690

Завесите со мониста исто така се многу убави, особено ако покриваат голема површина на теми. Таквите модели можат да се користат за зонирање на просторот. Тие ќе им дадат на соба посебна шик и ќе создадат празнична атмосфера. Особено преплавени со осветлување.

7074ac6f-28d7-4885-afc3-794304af9461_big

Оваа статија ја опишува низата завеси и нивната примена во внатрешноста на собите. Исто така, се дадени описи на убави модели на завеси, кои се со право декорација на вашата куќа. Користејќи го советот на статијата, лесно можете да изберете овој тип на завеси за вашиот ентериер. Успешна работа.

Можеби сте заинтересирани за: