Избор на грејач за вашиот дом, како да изберете грејач, корисни совети

 • admin
 • 10 август 2016 година
Избор на грејач за вашиот дом, како да изберете грејач, корисни совети

Топол и пријатен дом е сонот на секоја личност. Но, за да постигнеме топлина и удобност, не е доволно да се изгради куќа со квалитетни материјали. Мора да биде правилно изолирана. Што греалки се сега на пазарот? Кој е подобро да се избере во зависност од материјалот на ѕидовите? Што е подобро да се изолира покривот и подот? Ајде да зборуваме за ова и многу други работи во оваа статија.

Што изолација материјал да се избере за дрвена куќа

Изградбата на дрвени куќи станува многу популарна. Дрвото има одлични физички карактеристики. Но, дури и таквата куќа треба да биде изолирана, бидејќи дрвото е склоно да се бори со текот на времето. До денес, на пазарот има многу материјали за изолација на куќи. Сите од нив се различни во составот и цената. Прво, да ги погледнеме наједноставните опции за затоплување:
Јута -материјал направен од истата фабрика и се смета за универзален материјал. Има одлични карактеристики за топлинско инженерство. Оваа изолација се продава со ролни и цената зависи од ширината на материјалот. На пример, за грејач со ширина од 20 см, треба да платите 165 рубли за ролна.

L-nyanoj

Постелнина чувствува -направени од природен лен. Има добри карактеристики за задржување на топлина. Ролната на оваа изолација ќе чини во просек по 300 рубли за рулона.

image003

Лента влече  може да се направи и од јута и лен. Тоа е одлично за комори, и совршено ќе ги пополни сите пукнатини и неправилности. Наплатата на pakli чини од 400 рубли, бидејќи се продава по тежина и може да чини од 70 рубли. за килограм.

pakla

Овие видови на изолација се користат како правило во процесот на изградба на куќа, како што направија нашите предци. Постојат повеќе современи материјали за изолација:
Минерална волна  материјал од влакнест материјал кој се добива од топење на карпи и металуршки шлемови. Оттука и неговото име се зема. Квалитетен материјал со многу својства:

 • отпорност на пожар;
 • паропропустливост;
 • не хигроскопичност;
 • ниска топлинска спроводливост.

Последната бројка е 0,036 W / квадратни М, таа надминува многу материјали. Оваа изолација се продава со плочи или ролни. Цената на пакувањето може да варира од 400 до 1000 рубли.

227

Стиропор или едноставно листови со стиропор. Овој материјал не е погоден за надворешна изолација бидејќи се плаши од ултравиолетово зрачење и станува кршлив. Поради неговата топлинска спроводливост, таа е инфериорна во однос на минералната волна и добро се спроведува и на топлина и на студ. Друг фактор е пропусливоста на нула. Во суштина, овој материјал се продава во листови и нејзината цена може да варира од 40 до 380 рубли по глава.

5dqyzecm2yhtba5hse88j

Од сето она што е кажано, може да се заклучи дека за затоплување на дрвена куќа неопходно е да се користи било каков вид на пакли за време на подигањето на ѕидовите. И за изолација на куќата, минералната волна е совршена. Тоа ќе се заштити од студ и ќе им овозможи на дрвото да дишат, што ќе ја заштити вашата куќа од распаѓање и габи.

Каков вид на изолација да се избере за рамка куќа

Рамката куќата е лесно и брзо подигната, но тука до изборот на грејач на ѕидови потребно е внимателно да се пристапи. Неговиот добар избор е залог на топлина во зима и кул лето. Се разбира, може да се изгуби во различни материјали на пазарот. Но, ние ќе ги разгледаме најоптималните опции за затоплување. Значи можеме да ја изолираме структурата на рамката:

 1. Минерална волна. Ова е најпристапниот и лесен за употреба материјал. Да работиме со него не ја искинуваме специјалната опрема, и ако не сметате колку материјал е лесно да се купи во било која градежна продавница. Следниве брендови се популарни: Кнауф, Техноникол и Роквол.
 2. Ecowool. Целосно природен материјал изработен од целулоза. Производителите даваат гаранција за 15-20 години дека материјалот нема да побара.
 3. Полифонот. Доста контроверзен материјал. Тоа не врши влага, така што нема смисла да се заштити со пареа бариера. Но, од друга страна во куќата може да се акумулира вишокот на влага, што ќе доведе до застојот. Таа е исто така подложна на оштетување од глодари. Предноста на оваа изолација е ниска цена, во споредба со двата претходни материјали.
 4. Глина со слама или белешка бетон. Овие се доста ефтини опции за затоплување на куќи, но доста трудоинтензивни. Сега тие се третираат со недоверба, иако многу куќи во јужните региони на Русија и порцеланските куќи во Германија се изградени токму на овој принцип. Ако не сте ограничени во времето, можете да го изолирате куќиштето со еден од овие материјали. На пример, за изолација од бетонски бетон мала еднокатна куќа ќе трае два месеци. Но, куќата ќе излезе многу топло во зима и ќе биде одлична за да се задржи кул во жешко лето.

tolschina_sten_karkasnogo_doma-05

Изолација за тула куќа

Куќичка од тули може да биде изолирана однадвор или однадвор. Во зависност од тоа, материјалот е избран. Со надворешна изолација, потребно е да се исчистат ѕидовите и да се инсталира летва во која грејачот ќе биде поставен. За овие цели, можете да одберете веќе позната ни минерална волна или екструдирана полистиренска пена, која има добра сила. Минералните волна се поставени меѓу водичите, не ги притискајте. Потоа, добиената изолирана површина е покриена со било каков материјал, на пример, обвивка.

ventil_fasad_0

Кога ѕидовите се изолирани со проширен полистирен, тие мора темелно да се исчистат. Потоа на листовите на грејач нанесувајте лепак и поправете ги на фасада со цел да го проверите. Ова овозможува одржливост. После тоа, добиената површина се нанесува со специјална армирана мрежа и малтерисана на ѕидот. Потоа можете да го насликате.

Фази-изолација-тула-куќа

Затоплување на тула куќа од внатре е најдобро во фазата на изградба. Ѕидовите можат да бидат изолирани со пена пластика, минерална волна, еко-волна. Ова сигурно ќе ја задржи топлината. За изолација на подови, можете да користите експандирана глина, која се истура во јазот помеѓу грубиот под и завршниот слој. Таа има добри квалитети и е безбедна за животната средина. Дополнителни ѕидови се шие со гипс картон, а на подот е можно да се постави било која покривка погодна за вас. И понатаму се врши козметичка завршна обработка на соби. Ова е најдобра опција за затоплување на домот.

razrezanie-uteplitelya-v-dome

Видови грејачи

Пазарот на градежни материјали е полн со разни материјали. Сите имаат различни спецификации и цени. Тие исто така се разликуваат во полето на примена. Некои се добро загреани покриви на куќи и тавани, додека други се категорично несоодветни за овие цели. Ајде да размислиме за разни видови грејачи.

изолација за кров

Неизолираниот покрив може да доведе до губење на 30% од топлината од вкупната загуба на топлина дома. Ова е доста. Затоа, потребно е добро да се загрее покривот. Добра топлинска изолација на покривот ќе обезбеди:

 • минимална загуба на топлина;
 • подобрување на изолација од бучава;
 • заштита на структурата на покривот од расипување.

При изборот на материјалот, неопходно е да се земе во предвид нејзината пропустливост на пареа, така што прекумерната влага се отстранува од просторот на таванот.

видови на изолација за кров

За овие цели, минералната волна и стаклената волна се совршени. Исто така е неопходно да се обезбеди пареа бариера. Материјалите мора да се постават во сите шуплини на рамката на покривот, по што е неопходно да се поправи заштитата на пареата и ветерот. Тие ќе го заштитат грејачот од оштетување. На ист начин, исто така можете да го изолирате подот на таванот. И тоа секогаш ќе биде пријатно во него.

obschaja-shema-ustrojstva-teploj-kryshi

грејач за подот

Преку подот, собата губи 20% од вкупната топлина. Ова е огромен и води кон високи енергетски трошоци. За да се избегне непотребен отпад и студ во куќата подови мора да бидат изолирани. При изборот на грејач потребно е да се разгледа:

 • безбедност за здравјето на луѓето;
 • едноставност на инсталацијата;
 • отпорност на фактори на животната средина;
 • отпорност на оган и влага.

На пример, минералната волна не е многу погодна за затоплување на подот бидејќи може да ја апсорбира вишокот на влага. И за бањата нема да работи. Полесно е да се изолира подот со еден материјал. За овие цели добро прилагодени: проширена глина; пена или пена полистирен.
  Овие материјали се вклопуваат во празнините помеѓу подните заостанувања и се зашиени на врвот од табли или честички. После тоа, завршниот слој е направен. За подови, многу изолација не се случи. Затоа, можете да користите дополнителни материјали:

 • плута е многу топол и природен материјал кој може да се користи како завршна подна покривка. Единствениот недостаток на висока цена, од 1700 и над Бришење. за плоштадот. m;
 • тепих прилично удобен материјал, удобно. Единствениот недостаток може да се акумулира многу прашина, па затоа мора темелно да се исчисти. Цената од 150 рубли. на квадратни метри;
 • топлината е суспензија базирана на вода или лак. Покријте ја површината со слој од 5-7 мм. Тоа не е само добра изолација, но, исто така, ја игра улогата на заштита на влага. Цената на тоа е од 320 рубли за литар.

Користење на изолациски материјали и дополнителни средства ќе постигнете добри резултати и ќе ја намалите загубата на топлина од вашиот дом.

0172

Видови минерални грејачи

Така да минерални грејачи можно е да се носат:

 1. Стекловата овој материјал беше многу популарен во Советскиот Сојуз и беше единствената изолација. Но, благодарение на својството на апсорпција на влага и намалување, не е погодно за затоплување на зградите. Најдобро е да го користите како дополнителен слој или во улога на изолација на бучава.
 2. Камена или базалтална волна има неколку степени на ригидност, додека особините на топлинска изолација се исти. Единственото нешто што повеќе крути плочи можат да го загреат предниот дел на куќата.

видови на базалтна изолација

Базалт е цврста карпа од вулканско потекло. Од ова произлегува издржлива и еколошки чиста изолација на базалтна волна. Овој грејач не свети и не ја апсорбира влагата. Има ниска топлинска спроводливост и добра пропустливост на пареа. Не е предмет на уништување со хемиски супстанции. Поради овие квалитети тој е многу популарен. Еден од видовите на базалтна волна е фолијален материјал. Во основа се користи за намалување на загубата на топлина на домувањето. Оваа изолација комбинира не само топлина, туку и изолација на звукот. Тоа ќе помогне да се намалат трошоците за купување градежни материјали. Производителите гарантираат оперативен период од 30-40 години. Дури и со овој материјал, можете да ја завршите куќата внатре и надвор. Материјалот чини од 1.300 рубли по пакет.

minvata-t

Видови на изолација за надворешни ѕидови

За надворешна изолација на куќата, пена од стиропор е одлична, која може да се монтира на фасадата на зградата користејќи лепак. Потоа можете да нанесете слој од гипс и продолжете да го завршуваат завршниот слој. Или насликајте ги ѕидовите или применувајте украсување. Исто така е можно да се изолира фасадата со листови од минерална волна. За да го направите ова, неопходно е да се поправат вертикалните водичи долж целиот периметар на куќата меѓу која ќе се постави материјал за топлинска изолација. Тоа треба да се вклопува цврсто врз ѕидот и другите листови, но тоа не треба да се удри. После тоа, летва може да биде покриена со фасадни плочи или блок куќи. Исто така во модерниот пазар се нуди и термоизолациски малтер. Тоа е цементна, варовна или гипска вискозна мешавина со нечистотии што му даваат својства на топлинска изолација. Се користат следните нечистотии:

 • пилевина;
 • пена стакло;
 • перлит (карпа од вулканско потекло се карактеризира со одлична топлинска изолација).

Гипсот се нанесува на ѕидот со слој од околу 3 см. Потоа едноставно насликајте ја површината. Ова е прилично едноставен, но ефикасен начин да се задржи топлината на вашиот дом.

Видови на фолија изолација

Фолија изолација е поделена на неколку видови:

 1. На ролна изолација се состои од два слоја: фолија и foamed полиетилен. Фолијата ја рефлектира топлината во собата, а полиетиленот спречува продирање на влага. Исто така има добра бучава.
 2. Самолеплива изолација. Овој материјал е направен од полиетилен со слој од фолија, на кој се нанесува адхезивна основа. Ова ви овозможува брзо и удобно да го складирате. Сосема е можно да се справиме со еден.
 3. Пена проширен полистирен. Најчесто се користи за топлинска изолација на подови или системи за подно греење. Лесно се монтираат и издржуваат температурни промени од 180 до 180 степени Целзиусови.

Од овие материјали, лесно можете да изберете најсоодветен тип за затоплување на различни делови од вашата куќа.

folgUteplitel2
  Оваа статија ги опишува разните видови на изолација. Исто така, се вели за кои облоги е подобро да се користат овие или други материјали. Исто така, ви кажува како да ги загреете порите или покривот на куќата. Користејќи го советот на статијата, можете брзо да го соберете потребниот материјал и да работите на изолацијата на вашиот дом. Успешно загревање на куќата.

Можеби сте заинтересирани за: