Ратан мебел во внатрешноста на модерен стан: комбинација на убавина и сигурност

  • admin
  • 24 јуни 2014 година
Ратан мебел во внатрешноста на модерен стан: комбинација на убавина и сигурност

Прекрасен ратански плетен мебел е достоен декорација и за приватна куќа и градски стан. Производителите на мебел нудат производи од природен и вештачки ратан, хармонично комбинирани со модерни стилови на дизајн. ROTANG - лесен, флексибилен, многу издржлив материјал, мебел од кој се одликува со еколошка компатибилност и едноставност на нега.

Благороден ратан

Современиот ратан плетен мебел е оригинален и елегантен. Вешт мајстори прават вистински уметнички дела од кревка за изглед, но многу издржлив и флексибилен материјал. Ратан мебел може да издржи тешки товари, не изгори на сонце и е отпорен на механички оштетувања. До неодамна, ткаени на плетен мебел од бамбус и беше главно декорација колиби и куќите на село, или се користи како градина мебел. Сè се промени со почетокот на употребата на ратан. Ратан е лианатна палма родена во Југоисточна Азија, нејзиното дрво е многу силно, но еластично со мазна површина. Посебна карактеристика на овој материјал е тоа што совршено одбива вода, е отпорна на температурни промени и не ги губи своите квалитети под директна сончева светлина. Треба да се напомене дека во татковината на ратан, мостовите "ткаат" од него.

Комплет ратан мебел Гарда 1011 во градот Москва - Справочник BLIZKO.ru

Во вешти рацете на современите мајстори ратан мебел е убав и деликатен. Производителите на таквите мебел нуди не само на традиционалните плетен столици, столици и маси, на пазарот нуди различни опции за мебел за канцеларии, спални и дневни соби.

Мебел изработен од природен ратан. Главни предности

Поради својата единствена предности, ратан мебел стана сè повеќе популарни во внатрешни простории на луѓето кои се избере една необична, убава мебел, но, во исто време, се грижи за материјали за животна средина и безбедност. Која е разликата помеѓу ратан мебел:

  • Еколошка компатибилност. Wicker мебел изработен од природен или вештачки ратан е направен од еколошки и безбеден за човечки здравје суровини. Во исто време, благодарение на природниот еко-дизајн, помага да се максимизира релаксацијата и да се подобри расположението.
  • Лесно се чисти. Во случај на загадување, мебелот едноставно се вакумира или чисти со четка претходно навлажнета со слаб раствор на сол. Во случај на сериозна контаминација ратан мебел може да се чисти со било кој детергент.
  • Леснотијата на производите. Таков мебел е многу лесен, но прилично стабилен. Нејзината пермутација на посебниот труд не претставува и е достапна за едно лице.
  • Неповторлив стил. Ратан производи совршено се вклопуваат во било кој ентериер, без создавање стилски дисхармонија.
  • Комбинација со други материјали. Ратан мебел дизајн е убаво во комбинација со дрво, кожа, метал, стакло и ткаенина, создавајќи простор за креативност и нови стилски решенија.
  • Сила и отпорност на влага. Благодарение на овие квалитети, употребата на плетен мебел е можна не само во затворен простор, туку и во отворени простори.

Софи - Продажба - Магазин - Видови на мебел - Убавина Мебел Ратан & Дрво - Ратан и цврсти - стил на мебел за

Внимание! Ратан мебел не е отпорен на оган, потребно е да се задржи подалеку од извори на отворен оган. За зголемување на отпорноста на топлина, овој материјал е импрегниран со заштитна смеса за време на производството.

Карактеристика на производство на мебел од природен ратан

За производство на плетен мебел, се користи главниот ратан, чија должина достигнува 200 метри. Ова е она што го прави возможно да ткае убави, обемни производи. Во производството на мебел од природен ратан практично нема отпад. Сите суровини се вклучени тука. Ковчегот е направен од товарни делови од мебел, кората на дрвото се користи за плетење агли и разни инсерти. Директно од самиот јадро на лозите ткаат претенциозните обрасци на главната рамка. Ратан е покриен со слој безбоен лак, ова е потребно за да се зачува природна боја и текстура. Постои ратан природен мебел со црвени, црни, зелени бои.

Мебел изработен од вештачки ратан. Посебни карактеристики

Синтетички ратан мебел во своите бои, практични квалитети и видови текстура не е инфериорен во однос на производите направени од природни суровини, а во некои случаи го надминува. Вештачки ратан е направен врз основа на целулоза, гума, армирана со синтетички адитиви, пластична или армирана капронска нишка. Должината на вештачки кабел од ратан не е ограничена, така што е можно да се произведе мебел од било која големина и сложеност на конфигурацијата. Својствата на вештачки ратан овозможи неговата употреба во широк спектар на мебел proizvodstva.Takoy материјал е водоотпорен и не бледнеат во сонцето, само како силен и лесни како природен колега. Единствената разлика е зголемената мекост на вештачки ратан. Ригидноста на таквите производи е прикачена на металната рамка, или пластичната основа.

898defde

Да се ​​зголеми удобноста, заврши со каучи и столици се направени од вештачки ратан меки перници ткаенина седиште со вода отвратителен. Тоа е многу лесно да се грижи за вештачки ратан. Измијте го со вода и со секој детергент. Лесен за употреба ви овозможува да комбинирате ткаење со вештачки ратан во производи со метал, керамика, камен, стакло, ткаенини, постигнување на неочекувани и уникатни комбинации. Wicker мебел, изработен од еколошки вештачки ратан, е отпорен на било какви врнежи и ултравиолетово зрачење. Тоа не е уништено долго време и не изгори. Опсегот на температурниот режим за време на работењето на таквите производи е од -30 ° C до + 50 ° C.

Мебел изработен од ратан. Уникатен стил во внатрешноста

Ратан се произведува не само плетен мебел за куќите на село и градини, туку и целосен опсег на основни видови мебел и ексклузивни уникатни дизајни. Според нивните функционални показатели, таквите производи може да се користат во било кој ентериер на стан во градот.

Колекција МЕКСИКО (Мексико) во внатрешноста - Колекција МЕКСИКО - ПЛОЧЕН МЕБЕЛ ОД РОТАНГ - Ратан - мрежа на плетени мебелни салони. Ca

Кога комбинираме ткаење со ратанска лоза со други материјали, добиваме прекрасни комплети мебел од природен и вештачки ратан, кои можат да бидат соби за спиење, ажур и лесен мебел за дневни соби, цврсти комплети работни одделенија. Изборот на ратан мебел за стан или приватна куќа е огромен. Тоа се гради на фиоки, кревети, софи, столици, табели, софи, оригинални фотелји, па дури и светилки кои совршено се вклопуваат во модерен ентериер на просториите.

Каламус Ротан во внатрешноста - Колекција КАЛАМУС РОТАН - ПЛОЧЕН МЕБЕЛ ОД РОТАНГ - Ратан - мрежа на плетени мебелни салони. Сен-

Прекрасни фотографии на ентериери, во кои има слушалки и колекции од ратан, ќе помогнат да се осигурате дека со помош на плетен мебел собата изгледа многу оригинална и неповторлива.

Маси, столици и столици од ратан. Разновидни модели

Различни модели на плетен сетови хармонично се вклопуваат во секоја соба во градскиот стан. Тоа може да биде мебел за кујна, спална соба, дневна соба или декорација на соба за тинејџер, на пример, во стилот на hi-tech. Според планот на дизајнерите, оригиналноста на мебелот од ратан е дадена со ткаење на фантастични и мазни форми, кои се во добра хармонија со целокупниот дизајн на просториите. Особено популарни се плетен ратан столови во кои потпирачот за грб и седиштата се комбинираат во една целина. Тие можат да бидат стационарни или суспендирани. Единствениот недостаток на таквите стационарни седишта е нивната големина, некои од нив може да изгледаат премногу гломазни во простории со мала површина.

Мебел на интернет: ратан мебел

За дополнителна удобност, овие модели на седишта се украсени со меки, удобни перници и ќебиња. Ратан маси се претставени со модели на класични форми и необични оригинални решенија. Овие се јадење, кујна, пишување и облекување маси со строг дизајн на ратан ткаење, или не-повторувачки светло трака. Ратан маса може да се комбинира со други материјали.

Ратан мебел во внатрешноста

Многу убава огледало, стакло или метал countertops, вткаени во ратан лозата. Ратан столици се удобни, лесни и многу практични. Таквиот мебел може да ги издржи товарите до 200 кг, тој се изведува цврсто и квалитетно, со минимална грижа, животниот век на овој мебел е повеќе од 20 години.

Градинарски мебел изработен од ратан. Класични и модерни форми

Градинарски мебел и мебел за тераси и веранди од ратан се претставени како поединечни примероци, така и од модуларни системи. Ваквите системи се одличен начин за организирање на рекреација на која било градина.

Мебел салони: Погледнете ентериери од мебел Ратан

На отворен простор најдобро е да се користи плетен мебел направен од вештачки ратан. По своите карактеристики, тој е нешто подобар од природниот материјал, поотпорен на температурни промени и неповолни временски услови.

Понуда: мебел од ратан. Ратан мебел. Мебел од лозата. - Мебел / Почетна / Канцеларија - Известувања за изградба

Посебна побарувачка за дизајнот на куќите на село и дача е плетенка која е направена од ратан. Тие создаваат прекрасна придружба на страницата и, во исто време, се практични и практични додатоци за мебел не само за децата, туку и за возрасните.

Цената спектар на ратан мебел е различна. Во исто време, природните производи стојат речиси во истиот опсег како вештачки. Меѓутоа, квалитетот и еколошката стил на таков мебел ви овозможуваат брзо да ја надоместите трошоците за купување и да создадете уникатен ентериер, комбинирајќи комфор, квалитет, оригиналност и ексклузивност.

Може да бидат заинтересирани: