Ролинг тревник: поставување на ролна трева, се тркалаат трева за тревникот, нега.

  • admin
  • 25 март 2017 година
Ролинг тревник: поставување на ролна трева, се тркалаат трева за тревникот, нега.

Модата за покритие за тревникот денес е во големи размери, речиси како фудбалско игралиште Стад Велодром. И сето тоа започна со скромни тревници, автократски посеано со трева во пресрет на Велигденските празници. Според биолози и одгледувачи, создавањето природен тревник со густа бура ќе потрае многу време. Сепак, постои повеќе прифатлива опција е ролна тревник.

На местото на макотрпниот процес на одгледување тревник тревник дојде ролери тревни, не инфериорни, но се чувствувате во квалитет на традиционалните тревници. Главната работа е да се технолошки правилно лежеше тркалезна трева.

myach_futbolnyy_trava_gazon_pole_tribuna_stadion_1920x1200

Зелен ролна тревник

Изгледот на нашите ферменти и тревници на валани тревници се должи на Французите, кои воведоа и развија технологија на брз и прогресивен начин. Денес, вештачки создадените трева од иновативна технологија станаа сопственост на пејзажни паркови, спортски терени и приватни куќи.

Газон-ва-саду-3

Без да се чека поволна потребно да се создаде традиционалните тревник, засадена со својата мешавина од 1-2 години, трева на уредот по ustilaniya временски услови и наводнување, веднаш ќе го воодушеви со свежи и сочни зелена боја. Убедени да создадат ролна трева или сеење ќе им помогне на различни видови на слој и стил технологија.

рулон-1 поставување

разликата и предностите

Која е разликата помеѓу рудникот за тревници и посеаниот тревник?

Да покажеме дека овие се очигледни предности:

• хомогеност на тревникот без дополнителна трева

• отсуство на плевел, намалено на минималната количина во процесот на избор на смесата.

20_rulonnyj_gazon

Се согласувам дека создавањето на унифициран тревник за трева кога сее семе во областите на сложено природно олеснување е речиси невозможно. Трева трева ќе никне нерамномерно, формирајќи пропуштени места. Покрај тоа, дожд и наводнување рачно транспортирани од тешка вода црево обложени штета трева, и гладни птици Пек слатка млади зеле.

78_kartinka-2

На сеидната трева, плевелите растат побрзо и поголемо од тревната трева, се трошат многу материјални и физички ресурси за да се борат против нив. Без разлика дали се подготвени трева засадена со трева и обработена, за што бусен цврсто испреплетени развиен коренов систем на треви преку кои плевел 'ртат тешко.

lRO5Ekrez7U

Оваа предност пред сеидба тревник, трева ви овозможува да купите од производителот, сè повеќе и повеќе, така што обложување на "клуч на рака" вклучува распоред, pochvopodgotovku, одгледување, запечатување и редење на готовиот ролна.

Корисни совети

Карактеристиките на еден ролна на гас слој од производителот се изостри за погодност на работа и транспорт. Големината на теренот е: должина од 1,8 до 2,5 м, ширина 0,4-0,5 м, дебелина 20-25 мм. Вкупната површина на тепихот е 0.72-0.80 м2 со густина на пука од 10 илјади по 1 кв.м. и бројот на плевелите 2 растенија на 50 квадратни метри.

газон

За да се пресмета трева поставување област, чија цена е зависна од областа на ролна мора да се обезбеди делот комплексноста конфигурација и директно се тркалаат пар да се кастри. Просечниот процент на дополнителен простор за уредот на ваљак за валање остава 10%.

Shema-ustrojstva-rulonnogo-gazona1

Тревник за целата сезона - видови и состав на смесата

Според намената и составот на хербалната мешавина, се разликуваат следните видови на ваљаци:

• универзален декоративен

• спорт

128

За секој вид валани трева расте од индустриските земјоделски култури со плодна почва за 2 години, се смета за карактеристична:

• составот на смесата

• фаза на формирање на ртење на најдобро валаниот тревник.

Поради индустриската технологија на обработка, трева отпорни на амортизацијата надвор и замрзнување надвор, и тревник нега едноставен и не на трудот.

153386

декоративен ролна

Составот на тревната мешавина на декоративниот текл тревник е како што следува:

• разноликоста на ливадата од ливада Алпина - 50%

• Црвен Фессук Џасперл - 40%

• Fiesta ryegrass 3-10%.

За декоративниот текл тревник, карактеристичен е просечниот раст на тревата.

спортски ролна

На тркала спортски тревник карактеризира бавниот раст на тревата мешавина, нејзината отпорност на газење и брзото враќање на оригиналниот вид.

Состав на тревната мешавина на тревникот за спортска рула:

• разноликоста на ливадата од ливада Алпина - 30%

• ливади на синагогас Тачдаун - 25%

• ливади скакулец Меркур - 25%

• Fiesta ryegrass - 20%.

76d08df04343a759f2277d3ddd2a7de9

барања за трева трева трева

На трева од било каков вид валани, се наметнуваат одредени барања, поради одржливоста на состојбата на тревата и стандардите на тревната мешавина. Здрава тревник трева разликува обичен и сочни стебла и листови, како и густината на коренот систем, промовирање на добри пресадување. Ако се погледне на парче валани во калем ролна, тогаш дебелината на бусен треба да биде иста во сите области.

Рулон-газон-1

Корисни совети

трева густина треба да содржи 50% од здравите трева корени и да биде таков што кога косење трева, на височина од 40 mm не е видлив слој на почвата. На дебелина на почвата на ролна не треба да надминува 25-30 mm, и процент на странски култури и плевел не повеќе од 1%. Секој ролна треба да биде јасно обележан со гранични линии без видливи недостатоци и дефекти кои го олеснуваат процесот на поставување на валани тревник механички или рачно.

газон-проверка-повъй

Кога се сече и се тркалаат, тревникот не треба да се распаѓа, да се распаѓа и оштетува, па затоа се наметнуваат посебни барања при транспорт на слој.

Карактеристики на поставување на ролна тревник

транспорт на серпентина

Да се ​​одржи врска ролни доставени на специјални палети 1,2h1,0 метри во скриена состојба под следните празнење видови: врвот, врати, страничните и задните лифтот со користење на специјализирани опрема (виљушкар, кран и rokla). Потсетиме дека секој ролна има солидна тежина од 25 до 35 кг, вкупната тежина на палетата може да достигне 1500 кг.

rulon_gazon1

Поставување на валани тревник може да се направи рачно и со примена на специјална опрема.

рачно поставување

Рачно поставување на тркалање тревник се состои од фази:

• Отстранување и копање на страницата со отстранување на сите корени

• намалување на плодниот слој

• Трампирање на рампа со подесувате

• обележување на местото и оплодување

• Поставување и тркалање.

Image 2

Првиот ролна се поставува со тревата нагоре на аголот на обележаната површина и постепено се одвојува во права линија. Следните редови на ролни се поставуваат и важат за принципот на ѕидање, обидувајќи се да го постават следното движење цврсто на претходниот. Тогаш ролната се измазнува и се свитка, притискајќи со рамно пресување (тротоарите). Следните редови се свиткани, стоејќи на подот.

Како да се направи ролна на тревникот, прикажан во видеото.

 

Може да бидат заинтересирани: