Ролетни ролетни методи за прицврстување: отворен тип дизајн, затворена кутија конструкции, инсталација на пластични прозорци без дупчење. Инсталација на ролетни за ролери.

 • admin
 • 13 април, 2016 година
Ролетни ролетни методи за прицврстување: отворен тип дизајн, затворена кутија конструкции, инсталација на пластични прозорци без дупчење. Инсталација на ролетни за ролери.

Прекрасни завеси на прозорците - ова е логично завршување на внатрешноста. Но, користењето на тешки, традиционалните завеси и ролетни во стилски модерни решенија - денес не е потребно, тие многу добро може да биде заменет од страна на ролери аналози, кои, во комбинација со елегантен пластични прозорци ќе изгледа многу важно, особено со оглед на ролери ролетни купи во Киев  не е проблем воопшто. Главната работа е да го направите вистинскиот избор, но за да не се помешате, прочитајте го овој напис.

Ролетни ролетни и нивните карактеристики

Со своето име, ролетни треба да бидат опремени со посебен механизам кој обезбедува нивна трансформација во уредни ролни. Се разбира, многу места како такви модели не заземаат завеси. Направете мерења и утврди потребната ширина на завесата мрежи не е тешко, со ширината на постојните застаклување треба да додадете 2- 4 см. Задолжително треба да се утврди дали или не да се меша со нов прозорец рачки внатрешни работи.

rulonnye_shtory1

Ролетни завеси - ова не е само изненадување со опции кои ќе помогнат да се заштити просторијата од сончева светлина, со добро избрана сенка, тие:

 • ќе помогне да се ревитализира шема на бои на собата,
 • завесите што се состојат од неколку панели од различни бои и инсталирани на различни нивоа ќе им овозможат на ентериерот оригиналност,
 • монохроматски, пастелни нијанси - ќе ја нагласи мирна, пријатна атмосфера на просторијата за одмор.

rulonnye_shtory3

Инсталација на ролери ролетни може да се направи во собата за било каква цел, како и во градинка, а во сала за кујна, спална соба или дневна соба. Од особена предност ролетни не сакаат да се спомене нивната тенденција за собирање на прав - во процесот на производство на интернет се управувани од страна на специјални средства има:

 • антистатик,
 • антибактериски,
 • прав отвратителен својства.

Видео за тоа како да изгледаат како ролетни во внатрешноста:

Монтажа на ролетни

Планината ролетни може да се направи на различни начини, тие може да се инсталира:

 • на таванот,
 • на ѕидовите,
 • во отворите на прозорците,
 • за пластични прозорци.

Последните инсталација метод овозможува да се ослободи простор директно во предниот дел на прозорецот. Употребата на кластерот системи им овозможува поставување на појас прозорец, т.е. прозорец ќе се отвори со завесата.

rulonnye_shtory9

Поради цврста вклопи касета дизајн на прозорецот ќе можат поефикасно да ги заштити просториите од сонцето.

rulonnye_shtory12

Степенот на заштита се утврдува од страна на веб дебелината и квалитетот на импрегнација, па ролетни може да биде:

 • светлина расејување,
 • мисловните,
 • не пренесува светлина,
 • денот или ноќта.

Ако сакате, ролетни може да ги дополнуваат традиционалните завеси - овој тандем ќе се обезбеди високо ниво на засенчување, на прозорецот, во овој случај ќе има класичен изглед.

Кои се предностите за користење на касети

Еден од најпознатите позитивните аспекти е дека импрегнација на ткаенината спречува можноста за горење од сонцето како завеси од ткаенина, и мебел и текстил, кои се присутни во внатрешноста. Ова е особено важно во соби со прозорци кои се соочува југ.

rulonnye_shtory4

Управување кластер завеси - процесот е многу едноставен и лесен, ги извртување може да се врши:

 • со помош на далечински активирање на побудувачкиот монтиран на ѕидот,
 • рачно, без употреба на алат.

rulonnye_shtory16

Ролетни се доста атрактивни, широк спектар на ткаенина бои ќе лесно да избере соодветната опција. Покрај тоа, во зависност од потребата за засенчување на една соба, можете да одберете завеси на светлина, малку засенчување ткаенина, или да им даде предност на поскапи модели на rubberized материјал на дел од прозорецот. Ролетни нема да се меша со вентилација на соба - отворени прозорци, тие не се меша со, и да ги презентираат во изградбата на метални плочи и магнети се спречи активно движење на завесите на ветрот.

Ролетни ролетни со конструкција на отворен тип

Ролетни исто така може да се разликуваат во структурата.

rulonnye_shtory14

А првата олицетворение, отворен тип структура, им овозможува прикачување на завеси или самото отворање прозорец. Зависност од намената за монтажа структура за прикачување е избран завеси, ова може да биде конвенционален механизам за мулти-цел или да се користат за време на инсталацијата на пластични прозорци.

rulonnye_shtory13

Како за изградба на отворен тип, опции може да го вклучуваат следново:

 • Стандард - тоа е подобро да се користи кога се монтира на прозорецот отворање,
 • Мини - се применува во случај на поставување на рамката и појас,
 • Мезонети - идеално кога ќе се направи прозорци со сложена форма.

Принципот на работа на механизмот е ист и во двата случаи: слепи крпа ликвидација се врши во посебен вратило фиксна со два држачи.

rulonnye_shtory15

интернет се контролира со помош на еден синџир или механизам опремени со пружина. За механизмот на пролетта Инсталација на носителот е направен на долниот бар. Да се ​​добие саканиот простор затемнување завеса едноставно ќе се повлече надолу и заклучување на одредено ниво.

Да се ​​подигне ролетни тркалање повлечете надолу својата платно, по отклучувањето на системот - се ослободува. Понекогаш за побезбедна ролетни вклопуваат имаат прибегнаа кон инсталирање на шини со кука. Поправање без дупчење за пластични прозорци може да се врши со помош на двострано лента, сепак, имајте во предвид дека во текот на летото, во интензивната топлина ќе се топи лепило слој.

rulonnye_shtory22

За некои видови на рамки најдобра опција може да биде да се користи закачалки-месеци. Најлесниот начин е уште дизајнот, фиксни со завртки. Во зависност од ширината на вратило дијаметар густина на мрежи и завеси е избран, на крајот се изгради може да биде доволно простор за да се земе тоа во предвид и да го користите доволно силна за прицврстување бар за завеси.

Занемарувањето на оваа точка може да доведе до деформација или дефект на системот.

За повеќе детали за опции и технологија за монтирање ролетни, погледнете го видеото:

Ролни конструкции со затворени кутии

Пред неколку години се сметаше дека за одредување на затворени објекти погодни само на Windows, но денес доста успешно практикува инсталирање на тие алуминиум или дрвена рамка. Системите можат да имаат различни големини, но тоа не влијае врз нивниот дизајн и функционирањето.

rulonnye_shtory8

Главната разлика во структурата на овие модели е достапноста на кутии, од страна покрива со кои е опремен со сет на точни и пренесување на готови изглед. Важни во овој случај се димензиите на самата кутија.

Ако инсталацијата на мини-систем јасно не доведе до проблеми со отворање и затворање на вентилите, можноста за користење на ролна структури маркерот мора да се пре-пресметува. Силно вратило и кутија со големи димензии не може секогаш да се постават над прозорецот, особено ако прозорците се високи.

rulonnye_shtory33

тогаш инсталација на системот ќе мора да се изврши на таванот на собата, или отворање, за користење на водичи во овој случај нема да успее. Не треба да се заборави дека производителите на структури препорачуваат да не се одбие инсталацијата на водичи:

 • тие спречуваат деформација на завесата ткаенина,
 • помогне да се спречи можноста за раселување,
 • обезбедете идеално движење на компонентите на системот.

Можете да дознаете повеќе за ролетните со затворен тип кога гледате видео:

Ролетни ролетни на пластични прозорци без дупчење - функции за инсталација и работа

При изборот на системот треба да се земат предвид некои одредени точки, тоа не е само на пречникот на трупот за ликвидација на мрежи, но исто така и на должината на загради користи за прицврстување.

rulonnye_shtory2

Се разбира, кога со помош на завесата на лабава или густ материјал треба да бидат избрани загради максимална должина - тие им овозможуваат ликвидација ролна поголем волумен. Потребно е да се знае дека работните, добро функционални конструкции работат апсолутно без да направат бучава. Ако се појави бучава при проверка на системот, тогаш дизајнот е дефектен, или неговото склопување не се прави правилно.

Неодамна, постоеја оригинални системи кои ви дозволуваат да направите инсталација која ќе гарантира движење на кутијата заедно со завесата. Овој модел може да го инсталирате на пластични рамки. Во однос на предностите на таков систем, треба да се забележи: дизајнот може да се контролира во двете насоки.

rulonnye_shtory18

Подеднакво интересни олицетворение со употреба на привремени системи опремени со специјални ремени кои им овозможуваат одредување на лента. Разбивање на структура на таков монтажа е лесно, ако е потребно, може да се транспортираат и инсталиран во друга зграда, на пример - во празник куќа. Ваквите системи се погодни за живеење во преносливи простории.

Со цел да не се изгуби во сите разновидност и на системите и опции за инсталација е најдобро да се бараат совети од професионалци - тие ќе ви помогне да го изберат оптимална комплексност, дизајн, функционалност и цена опција.

Принципи за избор на системи за тркалање

Изберете го типот на фиксирање на ролни структури, по можност врз основа на функционалните оптоварувања наметнати на отворите на прозорецот. Ако тие имаат доволно голема ширина и длабочина, најдобра опција е да се користи затворени системи, која се качи ќе биде изведена на рамката. Во овој случај, можно е рационално да се користи целата површина на прозорецот за декоративни цели.

rulonnye_shtory6

Големиот ролна нема да привлече премногу внимание. Ако отворите прозорецот се мали и не постојат прагови - треба да се разгледа опцијата за прикачување ткаенина ролетни над отворот. Во овој случај, се препорачува поблиску да се избере корнизот - тоа ќе ви овозможи визуелно да го истегнеме отворот.

Типот на системот може да се избере во зависност од личните преференции. Ако сакате да се визуелно зголемување на мал простор од собата - тоа е подобро да се избере завеси во тонот на ѕидовите, и нивната приврзаност да настапи на отворањето на прозорецот.

rulonnye_shtory7

Ако ви даде предност светла ролетни, или модели со контрастни бои - тоа е најдобро да се поправат со крилја - ќе се создаде привид на присуство во собата на голема количина на слободен простор, а дизајнот на собата себе е успешно завршен фрагмент, што не бара употреба на дополнителен простор. Ако инсталацијата на ролери ролетни одлучи да се направи со вашите раце, треба да се избере поедноставен модел, и извршување на работа за да строго ги следат барањата на инструкциите ставовите инсталација.

Мини ваљаци, карактеристики и разлики

Дизајн "мини" тип се разликуваат од вообичаените мали димензии и недостатокот на некои елементи, водичи и списанија.

????????? ???????? ????

Прицврстувањето може да се врши директно на пластичниот дел од прозорецот. Прозорчето ќе остане потполно бесплатно, а прозорските прозорци може да се отворат во вистинските авиони. При правење мини-дизајни се користат традиционални материјали.

rulonnye_shtory10

Меѓу инженерските разлики може да се споменат:

 • минимален можен дијаметар на вратило - од редот на 10 mm, се разбира, тоа во голема мера придонесува олесни изградбата и намалување на нејзината големина,
 • за секој од деловите на прозорецот е инсталиран посебен дизајн на ролна мини ролетни,
 • за да се овозможи повеќе удобен операција, секое платно е ставен на ротациони или клапи, опремен со минијатурни водичи
 • фиксирањето на мини-конструкции се врши само на пластична основа, со користење на специјални загради.

Во прилог на други предности, мини ролери ролетни се доста ниски трошоци.

Можеби сте заинтересирани за: