Кожни подови, што е тоа? Кожни подови во внатрешноста на модерен стан, дома

  • admin
  • 29 април 2014 година
Кожни подови, што е тоа? Кожни подови во внатрешноста на модерен стан, дома

Работите и предметите од кожата секогаш се привлечени од нивната природна топлина. Ова е особено забележливо кога се става скапа кожна јакна, во внатрешниот џеб од кој има тешка кожна ташна, а вие сте во крокодилска кожана столче. Но, тоа не е граница! Како гледате на изгледот на кожата подови во внатрешноста на вашиот град стан?

Нека секогаш има кожа

Од најстарите времиња, највисокиот материјал се сметал за вистинска кожа. Еластичната и еластична структура на кожата со врежана шема ја пренесе топлината и здивот на природата, па затоа првично се користеше за едноставна облека.

cf.

Само за одредено време, човештвото сфати дека овој неверојатен материјал од природно потекло може да се користи насекаде. Природните својства на кожата беа усвоени од производителите на подни облоги, покажувајќи го светот еднаш, во сета своја слава, иновативен дизајн - кожениот под. Нема сомнение дека кожата подови припаѓаат на "елитата" класа и може да ги декорираат сите стилски и респектабилен ентериер. И не секој може да си дозволи да купи оваа покривка.

s26

Главните бренд производители на кожа подови се:
  • Швајцарска компанија Коркстил
  • Швајцарско-португалска компанија Рускорк
  • Португалски Иберкорк
  • Германски KWG.
  Производите на компаниите не бараат дополнително рекламирање, бидејќи обезбедуваат квалитетни производи со одлични карактеристики, потврдени од сертификатите за квалитет. За да се обезбеди правилноста на квалитетот на кожните подови, доволно е да се прочитаат ентузијастички прегледи на задоволни клиенти: "Пуст wsegda budet kozha!".

bb29f402b61fe2ca3c8cc258c055fbc7_500_0_0

Што е подот од кожа?

Основата на подот е отпорен на удари HDF (висока густина на влакна).
  HDF плочата не се разликува од традиционалниот одбор на МДФ, освен тоа што е висока густина. Густината на HDF плочата е значајна и е во опсег од 800 до 110 кг / м3. Дебелината на плочите достигнува 4 мм.
  Подлогата под HDF е слој од плута, горниот слој е направен од вистинска животинска кожа, главно виљушка.

08514e7f0c51b64a6f4d4a13642bf5e9_500_0_0

Притискањето и облекувањето на декоративниот слој зависи од специфичниот дизајн. HDF плочите се импрегнирани со восок. Како и секој материјал, кожениот под се одликува со технички карактеристики. Сепак, мек и топол слој од кожа е посоодветен за удобност.

hdf_1

На пример, кожа подови плунка произведуваат од материјали кои не содржат испарливи органски, па воздухот во просторијата останува свеж. Специјалниот слој на горниот слој на подот од кожа овозможува издржливост и издржливост, како и пријатни минути за лесно чистење на подот.

Кои се критериумите за избор на кожа за секс

Како светол претставник на природни природни материјали, кожата има специфични својства, имено:
  • вода и воздух пропустливост
  • крајна цврстина на истегнување
  • отпорност на виткање и абразија.

4_малку

Густината на кожата може да се заклучи на порозноста и степенот на полнење. Потсетиме дека површината во зависност од густината на кожата не треба да ја надмине границата од 600 g / m2. Во овој случај, минималната дебелина на кожата треба да биде 0,3 mm, а максимум не повеќе од 8 mm.
  Пропустливоста на вода и воздух го карактеризира присуството на порите во кожата, па затоа, во зависност од порозноста, воздушната пропустливост се зголемува или се намалува.

козање-поли-12

Слоевите на кожата имаат поинаква стапка на абразија. Слоевите на лицето и bachtar се истрошат побрзо од просекот. Се разбира, оригиналниот изглед е изгубен исто така. Патем, топографскиот цртеж на површината на кожата има посебно значење за брзината на абразија и процесот на носење. Ова значи дека кожата со мозолчиња ("крокодил" и "змија"), ќе ја избрише побавно.

kozhanyiy-pol

На пример, модел од колекцијата Granorte Corium Veneto Bistro  Со структурна стилизирана шема, се очекува долга и среќна старост.
  Се разбира, цената на кожениот кат зависи од овие критериуми и параметри.

concrete_floor [1]

Технички карактеристики на кожни подови

Главните карактеристики на кожните подови се:
  • класа на отпорност на абење
  • апсорпција на звукот
  • тип на поврзување
  • Покриеност
  • Големина на плочите
  • светлост
  • заштита од пожар
  • димензионална стабилност.

kozanye-poly-15

HDF плочи отпорни на удари се произведуваат во мали димензии, опремени со традиционален ламинатен систем за заклучување Click Lock. Технологијата на поставување на плочки на подот од кожата ја смени идејата за поставување и ракување со подни облоги. Собранието се изведува без употреба на лепило и специјални алати за неколку часа. Изградбата на "Спајк" - "жлеб" на плочки е намалена под ласерска контрола на високотехнолошка опрема.

kozha1

За да се подобри механичкото прилепување на системот помеѓу едни со други и да се заштити од влага, зглобот е импрегниран со восок и минерално масло. Покрај тоа, присуството на природна плута супстрат е одличен абсорбер на бучава и придонесува за заштеда на топлина на подот. Веројатно, според тоа, на фотографијата на кожни подови, слатките девојчиња стојат на подот боси. Неколку тенки женски нозе отсекогаш биле сметани за најдобар експерт.

FDB9E02DBCB4-5

Кожа подови во внатрешноста на станот

Иновативните технологии за тротоарите во моментов се во тек на друга еволутивна фаза. Затоа, полето на примена на кожни подови е разновидно: тоа се конференциски сали, клубови и канцеларии на елитните продавници, како и куќи и апартмани на "просечни Американци".

kozanye-poly-17

Единственоста и стилскиот изглед на подот му даваат на собата респектабилна придружба и модерен изглед.
  Сепак, не боли да се запамети дека овој вид на оригинални подови не е погоден за простории со значителен дневен сообраќај.

1291314190_genova-коњак-штица-кожа-подови

Луксузниот покрив ќе го изгуби својот оригинален изглед под стресот на нозете и нозете на вашите миленици, ако се наоѓа во ходникот или кујната.

kozanye-poly-08

Затоа, идеално и точни решение ќе биде инсталирање на кожна подна површина во дневните соби, спални и канцеларии. Кожаниот под во комбинација со ексклузивен мебел од скапи дрвени и кожени тапацири од дневните простории ќе изгледа одлично.

1876543210

Одење на таков кат со боси нозе или лежење на подот - пријатна и пријатна, како и на софа направена од мека кожа. Луксуз и удобност - ова се главните квалитети на кожениот под. Се согласувам дека внатрешноста на која било соба има само корист од ова.

13

Затоа дизајнерите во еден глас препорачуваат да ги искористат предностите на ова и да понудат да користат кожни плочки во украсната декорација на некои внатрешни елементи. Тоа може да биде кожен извајан кревет, полици за книги или ѕидови. Затоа, наместо промена на внатрешноста на стан на кожата во пролет?

Можеби сте заинтересирани за: