Шарена поставата во внатрешноста. Отколку да се наслика поставата.

 • admin
 • 29 октомври 2016 година
Шарена поставата во внатрешноста. Отколку да се наслика поставата.

Со внатрешна декорација на куќи и внатрешна декорација, многумина преферираат природни материјали. Еден од нив е поставата. Во оваа статија ќе размислиме како можете да ја декорирате просторијата со овој материјал и да одговорите на прашањето за сликањето на облогата.

Градежен материјал - поставата

Поставата може да се нарече универзален градежен материјал. Се прашувам зошто овој материјал се нарекува така. Излезе дека порано железничките автомобили беа исечени со тенки рамки со систем за прицврстување на жлебови.

Модерни поставата е направена од следниве видови дрво:

 • четинари (бор, смрека, ела);
 • листопадни (даб, елда, липа, итн.).

Во овој случај, материјалот од секој вид на дрво има своја единствена боја и дрво. Исто така, има лековити својства својствени на одредено дрво. Како и другите пилиња, таа има поделба во сорти:

 • разнообразни Екстра  - одборот нема дефекти и има одличен квалитет и естетски изглед;
 • сорта А  - не треба да бидат присутни пукнатини, големи јазли и теренот, треба да се вметнат јазли со светлосна боја;
 • сорта Б  - на површината на плочата може да има јазли со светла боја и пукнатини до 1 мм, како и школки од паднати јазли не повеќе од 5 мм;
 • сорта C  - може да бидат присутни сите погоре опишани дефекти.

Се разбира, за внатрешна декорација на простории најдобро е да се изберат сорти Екстра и А. Тие ќе го красат секој ентериер и ќе создадат атмосфера на топлина и атмосфера.

сортирање поставата

внатрешна обвивка

Внатрешното уредување на ѕидовите и таванот во просторијата со поставата е многу интересно, и што е најважно, не е потребна друга завршница. Овој метод има свои предности и недостатоци. Позитивните аспекти вклучуваат:

 • еколошки материјал;
 • економски профитабилни;
 • топол и пријатен материјал;
 • лесна инсталација;
 • погоден за употреба на сите површини;
 • способноста да се сокријат ѕидните дефекти и комуникации.

Негативните квалитети вклучуваат:

 • третман со антисептици и противпожарни соединенија;
 • потребата за висок квалитет поставата;
 • периодично премачкување на материјали за боја и лакови.

Овие предмети не можат да се наречат негативни квалитети, туку неопходни мерки за зачувување на интегритетот на дрвото и вашата безбедност. Внатрешноста на облогата е добра само по себе, и не бара непотребни детали. На пример, дневната соба е украсена со меден боја материјал. Доволно е да висат едноставни завеси на природна сенка на прозорците. Ставете го плетен мебел со лесни перници и дополнете ги сите уреди за осветлување со едноставна форма. Резултатот е пријатна и смирувачка внатрешност. И можете да го насликате поставата. За кои се боите за ова и дали е можно да се наслика овој материјал воопшто, ајде да разговараме понатаму.

vagonka_v_interiere_4

Може ли да насликам постава, отколку да ја обојувам?

Се разбира, како и секоја друга граѓа може да биде насликана. Главната работа за ова е да се избере видот на покриеност за различни типови на материјали. Одборот е поделен на две големи групи:

 • фасада;
 • внатрешна.

Во зависност од целта на сликарството може да бидат различни материјали. Размислете во повеќе детали од вообичаено боја на надворешниот одбор. Надвор, сите материјали се засегнати од атмосферските врнежи, сончевите и температурните промени. Затоа, оваа обвивка бара посебна заштита. За овие цели се добро прилагодени:

 • Полутранспарентни антисептици  - се во можност да се впие во дрво за неколку милиметри и се добро заштитени од несакани ефекти од надворешните фактори. Овој антисептик целосно го задржува моделот и бојата на дрвото.
 • Непроѕирни антисептици  - целосно ја покрива поставата, зачувувајќи само олеснување на дрвото.
 • Маслени бои  - добро ја покрива површината на дрвото и впие во нејзината структура. Тие обезбедуваат добра заштита од атмосферски влијанија. Главниот недостаток е бавно сушење, во рок од 7 часа, а бојата се менува со текот на времето.
 • Акрилатни бои  - многу повеќе еластична од маслото, не се скрши со текот на времето и задржува богата боја и сјај. Исто така, тие се многу повеќе еколошки од другите аналози.
 • Алкидни лакови  имаат долг работен век од 5 до 10 години.

Од сите горенаведени материјали, најдобро е да се користат проѕирни антисептици. Тие ќе ја зачуваат надворешната убавина на дрвото и ќе го штитат добро против негативното влијание на надворешните фактори.

отколку сликање на облогата во внатрешноста на куќата

Поставата во последниве години стана популарна за внатрешна декорација. Но, тоа не е доволно за да се покријат ѕидовите и таванот со него, неопходно е да се избере друг покрив. Материјали за обложување дрво надвор од куќата, ние веќе се смета. Внатрешниот слој треба да биде безбеден, сув брзо и нема остри мириси. Сите декоративни премази се поделени во две големи групи:

 1. Заштитна  - различни антисептички композиции кои го спречуваат оштетувањето на дрвото со габи, инсекти.
 2. Декоративни  - дајте прекрасен изглед поради различни техники на апликација, може да вклучуваат боја, дамки, декоративна глазура.

Сите премази се разновидни и убави на свој начин. При изборот на насловната страница, некој претпочита безбедност, но за некој, естетски квалитети се важни. За да разбереме што дава овој или оној слој, ние ќе разгледаме секој од нив посебно:

 1. Маслени бои  Тоа е траен, не поминува влага и брзо се суши. Сликањето нејзината соба треба да биде во топла сезона, кога е можно да се вентилира просторијата од остар мирис. По околу пет години, облогата ќе почне да го губи својот сјај и треба да се обнови. Во просек, оваа боја чини од 300 до 1500 илјади рубли по банка (во зависност од обемот).
 2. Акрилатна боја  нема мирис, брзо се суши и ви овозможува да се работи со него и на ниски температури. Има еден недостаток, тоа е висока цена во споредба со нафтените аналози. Во просек, за банка од таква боја ќе мора да плати од 400 до 2700 рубли.
 3. Декоративна глазура  - поради неговата транспарентност, совршено ја нагласува структурата на дрвото. За да му дадете одредена нијанса, можете да додадете бои. Во просек пакувањето на овој слој ќе мора да плати 700 рубли.
 4. Дамка - ја нагласува текстурата и природниот модел на дрвото, менувајќи ја неговата боја. Лесно е да се примени. За обработка на дамки е погодна само vagonka од највисок квалитет, без дефекти. Цените за него варираат во широк опсег од 30 до 3000 рубли по пакет. За да изберете ефтин или скап аналог, веќе е одлучено од вас.

Сите премази изгледаат многу добро, заштита на дрво од сушење и влошување. Со помош на различни нијанси можете да му дадете на ентериерот уникатен изглед.

tikkurila-dlya-vagonki

насликани поставата во внатрешноста

Изборот на бои за одредена просторија е прашање на вкус на секого. Да разгледаме неколку примери. На пример, кујната е затнат со поставата и насликана во нежно зелена боја. Ваквите ѕидови се совршено комбинирани со бели кујнски сетови и ја даваат целата просторија свежина и леснотија. Совршено се дополнуваат внатрешните садови со затворен растенија или билки на прозорецот.

vagonka9

Детска соба може да биде дизајнирана во наутички стил и ѕидови се покриени со капак clapboard декоративни одмрзнување светла боја и колони покрие темна дамка или боја. Останатите ѕидови може да бидат обоени со сина боја. Дополнување на внатрешноста на бродот неколку додатоци во идејата на скалилата, и градите, во која може да се стави играчки. Таквиот ентериер ќе ги смири и прилагоди позитивните емоции.

7c48445d5af12ca350e5e87e78a3db7f

И едноставно можете да го покриете дрвото со лак или светлина и да го оставите својот природен изглед. Таквиот ентериер ќе биде пријатен и топол. Во таква дневна соба ќе биде убаво да се сретнете со семејството и блиските пријатели.

vagonka_v_interere_3

Корисни совети

При изборот на слој за обложување, треба да разгледате некои од нивните карактеристики. Тие вклучуваат следново:

 • маслената боја е способна да ја менува својата боја, па затоа најдобро е да изберете боја од потемна сенка;
 • маслените бои создаваат густ филм на површината на дрвото, не дозволувајќи му да дише;
 • боите базирани на вода се безбедни и еколошки, но се скапи;
 • акрилни бои се лесни за употреба и не се шират;
 • кога се користи дамка, мора да се запомни дека нема да го заштити дрвото од влага;
 • боите базирани на вода имаат широк спектар на бои, кои на вагонот ќе им овозможат различни нијанси.

Исто така е потребно внимателно да ја одберете бојата на ентериерот и запомнете дека:

 • нијанси на беж визуелно го зголемуваат просторот;
 • намалувањето на темните бои го прави помало;
 • боите на подот, ѕидовите и таванот мора да бидат во хармонија меѓусебно и да не бидат контрастивни;
 • мебел за спалната е подобро да се даде предност на природната боја на дрво и нијанси на темно и можете да ги собереш за владата;
 • преферирајќи светли бои, неопходно е да се запамети дека е неопходно почесто да се чисти таква површина.

Користејќи ги овие совети, можете да ја одредите не само бојата на насловната, туку и нејзината боја.

Користење на совети статија, ќе бидете во можност да се утврди најсоодветниот начин на цена и квалитет за покривање на дрвени површини во вашиот дом. Успешна работа.

Можеби сте заинтересирани за: