Кујна во стилот на Прованса, како да го направите тоа сами

  • admin
  • 27 мај 2016 година
Кујна во стилот на Прованса, како да го направите тоа сами

Гостопримливата француска куќа, особено кујната, е проникната со сончева светлина, удобност и апетитни мириси на подготвените јадења. Во Прованса е да се одморите од непотребни загрижености и да се потопи во смиреноста на домот. Вие сеуште не знаете како да направите кујна во стилот на Прованса?

Ако не сте биле во Прованса, Ве покануваме да ја посетите

Постојат стилови за внатрешни работи кои секогаш привлекуваат внимание. Овие стилови не се само брилијантен и фасцинантно убави, тие се само како и секој кој некогаш паднал во романтичен шарм наречен "Прованса стил".

30 (1)

Што го привлекува стилот на повеќе и повеќе навивачи? Позитивната енергија и позитивниот став е клучот за создавање на стилски ентериер. Овој стил е одличен за спални и дневни соби, но специјални шик се здобијат со кујната. Патем, можете да креирате кујна во стилот на Прованса со свои раце.

Кои се елементите на стилскиот дизајн

Современите лаконски и скромни кујни можат да се обнови со вдишување на атмосферата во француската провинција. Што треба да се направи за ова? За почеток, одете на "битката" или посетете го таванот, каде што се чуваат напуштените работи, кои не можат да бидат фрлени од страна на раката.

51

Г-дин Прованс ги сака сите антички, особено отворени полици направени од дрво, вазни со обоен модел, плетени кошници и многу други. Кујна Прованса стил се карактеризира со природни материјали: камен, дрво, груба, селски стил малтерисани површини и моќни тавански дрвени скелиња на кој почива куќа самоуверено. Затоа, комбинација на природни материјали и керамика, плочки http://www.kplitka.ru/plitka-dlya-kuhniили мозаик.

23

Живите природни материјали и производи од нив изгледаат реално, поткупувајќи го нивниот натурализам.
  Центарот на универзумот на провансалската кујна е во фокусот на кој посебно внимание е фокусирано и областа во близина на огништето треба да биде различна и да се истакнува од општата боја.

Боја шема за украсување на кујната

На ѕидовите, таванот и подот на провансалски стил кујни се направени од специфични бои: бела, крем, теракота, беж, светло сина и виолетова.
  Декорацијата во такви пастелни бои создава атмосвера и волумен на просторот на кујната.

Ѕидови
  Преферираниот тип на завршна обработка на ѕидот е малтерисување. За малтерисување изгледаше природно, можеш малку да "измамиш" со правење на пропуштени области. За украсување на ѕидовите, обоен малтер, вештачки тули или плочки се одлични.
Плафон
  Таванот на кујната е насликан со светли бои и украсен со дрвени греди со контрастна боја.

47

  Секс
За кујнскиот под, идеалната опција е дрвена покривка. Сепак, алтернатива за замена може да биде линолеум, паркет и ламинат со текстура на нетретирани или обоени плочки.
Врати
  Вратите за кујната избираат светла боја. Дури може да се стави на светло обоени врати светла цветен украс и слика.

38+

Прованс стил кујнски мебел

Мебел за кујната треба да изгледа цврсто и малку рустикален.
  Сепак провансалски мебел дизајн е различна од гломазна мебел германски или англиски јазик земја. Веројатно, воздухот во Франција е поинаков ...

1

Најмногу се користи мебел за кујна се ормари и градите, клупи и клупи и маси и столови.
  Бојата на мебелот - светли бои, понекогаш украсени со роспија или мал образец.
  Најпосакуваниот материјал за мебел за кујната е дрво.
  Природно дрво со природни пукнатини и undulations дека го имитира стар цврсти предмети кои се направени со свои раце, е водечки во креирањето на ентериерот.

6

Во корист на можни елементи на декор вештачко стареење и мебел, кој ќе ја истакне само експресивен стил. Кујна Прованса одговара на импресивен цврсти маси, кои изнесена со шарени рустикален лен чаршафи и салфети.
  За стил верници треба да се запамети дека секој елемент за внатрешни работи треба да бидат вклучени во процесот.

38

Затоа, за шарки отворена кујна кабинети треба да се распределени простор. Полици за складирање на садови во кујната на Прованса стил е повеќе како колиба, едноставни полици дизајн нагласува успешно стилски и богатството на јадења. Патем, може да се направи едноставна полица со свои раце. Красат тоа ќе биде во decoupage техника, која совршено ги истакнуваат "старите денови" на дрво.

19

Илузијата на провинциски село луксузни нагласи обесени на ѕидовите на декоративни плочи од различни големини, сликата со возбудлива глетка и ѕидни часовници. Ние ја нагласуваме дека, за стилот на Прованса се карактеризира со изобилство на наивни ситници: вазни, свеќници и кошеви, кои се населиле гостопримство живеење или исушени цветови.

d297446b79f0d4189c6b3390a1898c83

Неопходен декорација, која е еден вид на симбол на Франција, се смета како лаванда и експресивна кур. Затоа ја одземе оваа статуа е гордост на место во кујната, и таа наскоро ќе ви донесе среќа и среќа.

149538

Сончево расположение

Пространата кујна е секогаш полна со природна светлина, што создава сончево расположение. Се создаде расположение, можете да го користите француски прозорци, висина речиси до подот. Овие прозорци овозможи сончевата светлина да навлезе во внатрешноста на собата и да се пополни секој агол.

4

Покрај тоа, за стилот на Прованса се карактеризира со масивни ковано железо лустери, создавајќи навидум груб извршување. Варијантата на лустерот во кујната со криви форми и кадрици, како гранките на растенијата или цвеќе. А пријатно расположение во вечерните часови плетен lampshades создаде со сликани модели и бои на текстил. Завеси за кујна Прованса стил треба да бидат избрани лесно облечени, светла заситени бои.

86

Текстил за завеси е подобро да се избере во фини шема. Задолжителен атрибут на кујната се цвеќиња во саксии ставен на подот, на прозорецот праг или ниски кревет маса, изработени и декорирани со рака.

37cfc50fffde

Кујната и стилот на Прованса, создадени со свои раце, не можете да добиете од стандарден кујнски сетови понудени од страна на производителот. Можеби тоа е тајната на наивни романса и рустик вкус кога работите не се фрлаат, и поправени со добри раце и служи луѓе со децении.

Можеби сте заинтересирани за: