Пропорција на малтер за гипс ѕидови: варовник, глина, глина-вар, кал-гипс, глинени цемент, цемент, цемент-вар, малтер од цемент песок. Малтер за внатрешно и надворешно малтерисување на ѕидови, составот на растворот. Решение за гипс со свои раце.

 • admin
 • 21 јули 2017 година
Пропорција на малтер за гипс ѕидови: варовник, глина, глина-вар, кал-гипс, глинени цемент, цемент, цемент-вар, малтер од цемент песок. Малтер за внатрешно и надворешно малтерисување на ѕидови, составот на растворот. Решение за гипс со свои раце.

Да се ​​подигне ѕид малку од нив сепак треба да се малтерисани. Ова ќе ја направи површината совршено мазна и подготвена за понатамошно завршување. На денешниот пазар е претставен голем асортиман на градежни мешавини. Во оваа статија ќе ги разгледаме подетално, како и како да се изнајде решение самостојно.

Гипс раствор, видови

Штуко-растворот е направен од разни компоненти, кои се темелно мешани. Потоа додадете адстрингентни компоненти за подобра адхезија на површината. Сè е мешано во одредени пропорции, секоја компонента се просејува низ сито. Подготовката се одвива во пластични или дрвени контејнери, каде што сè е темелно измешано со разредување со вода до саканата густина.

Најчестите се следните:

Мал малтер  - Подготвен од мешавина од вар и песок. За 1 дел од вар се земаат 5 делови од песок. Започнете со подготовка на малтер од мелење мала количина на вар и песок за да се избегнат грутки во најголемиот дел. Потоа постепено додадете преостанатиот песок. Водата се додава континуирано мешање на смесата. Треба да биде со средна густина.

известковый-раствор

Глина малтер  - постапува според принципот на претходното, иако за јачина вклучува гипс или цемент.

1442523972_rastvor-oblicovki-pechey-plitkoy-2

Клеј-варов малтер  - подготвени од смеса од глина, вар и песок. Еден дел од глинениот раствор се меша со 0,3 до 0,4 делови од вар и 3 до 6 делови од песок. И последната компонента се додава постепено, постигнувајќи ја саканата содржина на маснотиите и конзистентноста на растворот.

shtukaturka-sten-svoimi-rukami-7

Вар - малтер решение  се подготвуваат од 3 до 4 делови од вар и 1 дел од гипс. Гипсот му дава добра сила, ова е нејзината предност и недостаток во исто време. Мешавината почнува да расте по 5 минути, па затоа мора да се подготви пред употреба и во мали количини.

suhoy_pesok_i_cement-485x364

Глина цемент  - името зборува за себе. За подготовка земете 1 дел од омекната глина, 3 - 5 делови од песок и 0,15 - 0,2 делови од цемент.

kak-prigotovit-rastvor-dlja-shtukaturki-sten_4_1

Цемент  - за тоа е неопходно да се земе од 2 до 5 делови од песок и 1 дел од цемент. После тоа, сè е темелно измешано во сува состојба, сè до униформата, по што се додава малку вода.

бетон-своми-руками1

Цемент - вар  решението е направено од цемент, вар и песок. Првично, песокот се меша со цемент во сува форма. Потоа вар се разредува со вода се додека не се добие дебел крем. Последниот чекор е комбинацијата на сите компоненти во едно решение.

tsementnye-shtukaturnye-rastvory-6

Секој вид е добар за внатрешна или надворешна декорација. Тие имаат свои предности и недостатоци. Ние ќе живееме подетално во врска со верзијата на цемент песок, и понатаму ќе разговараме за тоа.

Цементни песок малтер

Ова решение е лесно да се подготви и да работи. Затоа, таа доби популарност меѓу градителите. Составот е едноставен цемент, песок и вода. Сè е мешано и можете да работите. Тоа е одлично за израмнување површини. Главната работа е да се набљудуваат пропорциите на готвење, кои се 1: 5 (за дел од цементот, пет песоци). Волуменот на вода зависи целосно од брендот на цемент кој се користи.

Ајде да ја разгледаме чекор по чекор технологијата на подготовка на даденото решение:

 1. 2/3 од вкупната количина на вода се внесува во миксер и се додава цемент, кога се меша, се влева песок и се додава останатиот дел, а потоа се се меша четири минути;
 2. користете го растворот во рок од три часа од подготовката;
 3. поголемите слоеви на малтер треба да се стават под белите дробови, инаку слојот ќе се распарчи;
 4. користејќи фин песок ќе постигнете мазна и рамна површина.

Исто така е модерно да се повика на општите препораки за усогласеност со температурниот режим од плус 10 до 30 степени. Надворешната завршница не треба да се изведува во дождливо и ветровито време. Малтерирани и внатрешни и надворешни ѕидови. Секој вид има свои карактеристики.

prigotovlenie-rastvora

внатрешен малтер на ѕидови, составот на растворот

За внатрешна работа, постојат голем број на мешавини. Тие се веќе подготвени во вистински пропорции, потребно е само да се разредува со вода. Пред изборот на материјалот, проценка на влажноста на просторијата, за суво најдобро е да се користи варовнички, а за стандардна влага, цемент или вар-цемент мешавина е погодна.

За работа во затворени простории постојат следниве видови малтери:

 • поставување на цемент на смесата се јавува по 12 часа од датумот на подготовка, а јачината ги надминува другите соединенија;
 • глина - погодна само за дрвени ѕидови;
 • вар - често е комбиниран со гипс за поголема сила и подобро разбирање;
 • гипс - почнува да се постави по 4 минути, а по 30 минути целосно е зацврстен, затоа бара брза и прецизна работа;
 • комбинирано - неколку супстанции се користат истовремено;
 • посебно - вклучува адитиви во зависност од апликацијата.

Кога се подготвува мешавината, неопходно е строго да се набљудуваат пропорциите.

За различни решенија тие се како што следува:

 • Цемент малтер. Завршен слој: 1 дел од врзивно средство и 1,5, 2 агрегати. За буквар: 1 дел од врзиво, 2 - 3 агрегат.
 • Вар. За завршна обработка: 1 дел од врзивно средство, 1 - 2 агрегат. Слој за грундирање: 1 час врзивно средство и 2 - 3 агрегати.
 • Клеј.  На полнење треба 4-5 пати повеќе глина.
 • Вар.  За малтерисување: 1 час врзивно средство и 1 - 2 агрегат. Под буквар: 1 адстрингентен за 2 - 3 агрегат.
 • Цемент - глина.  Зафаќа дел од цементот, 4 глини и 6-12 делови од песок.

Полнењето е песок. Не го пишувајте во границите или покрај бреговите на реките. Обично има многу остатоци и неговиот состав е нерамномерен.

kak_sdelat_rastvor_dlya_shtukaturki

надворешен малтер на ѕидови, составот на растворот

Малтерирањето на ѕидовите од надвор не е само естетски аспект, туку служи како дополнително затоплување и заштита на ѕидовите од влага.

До денес, постојат два главни типа на мешавини за фасадна работа:

 1. минерални;
 2. полимерни.

Ако првиот вид има повеќе демократска вредност, тогаш вториот е подобар во физички услови. Затоа, изборот на мешавина зависи од буџетот.

За фасада од гипс најчесто се користи:

 • цемент-песочна ефтина и популарна форма, недостатоци се со висока тежина, ниска еластичност и пропустливост на пареа;
 • вар - песок е лесен за работа, но не е премногу сигурен;
 • акрилик еколошки материјал и лесен за работа, недостаток е висока цена во споредба со минерални аналози;
 • силикат се прави со употреба на течно стакло, погодно за сите површини;
 • силиконски еластичен и отпорен на уништување, бидејќи способноста да се одврати прашина се однесува на само-чистење.

Овие решенија најчесто се продаваат во подготвена форма, разредени доволно со вода. Пропорција која секој производител го посочува на пакувањето во форма на инструкции. Затоа, проблемите со производство и примена не треба да се појават.

Олимпс дигитална камера

Разликата меѓу композициите за внатрешен малтер од составот за надворешно малтерисување

Практично сите видови малтери се погодни за работа на отворено. Вистински акрилик, силикат е скапо задоволство и најдобро е да ги користите внатре во куќата. За надворешни работи, цемент-песок или варцемент цемент е идеален. Ако е потребно, можете самостојно да направите мешавина. Сите пропорции се опишани погоре. За квалитетна мешавина, треба да земете добри материјали.

Цемент, песок, каков вид на најдобра употреба

Гипсот се состои од филер и адстрингентен дел. Полнетото е најчесто песок. Глина, вар, гипс или нивните комбинации се упатуваат на адстрингенталниот дел. Ако цементот е прилично едноставен, го зеде најчестиот бренд, тогаш многу зависи од песок (сила, звук и топлинска изолација, адхезија на површината, конечниот квалитет на облогата). Најдобро е да се избере море или речен песок. Тоа е добро, а нејзините честички се подобри од пелетите. Со својата апликација, површината ќе биде совршено мазна и мазна.

Малтер за малтер го подготвуваме со свои раце (чекор-надвор, внатрешен)

Пред да се меша решението потребно е да се подготви сè:

 • контејнер за мешавината;
 • диспензерот за мерење на количината на суровини;
 • специјална вежба;
 • обврзувачки агенси и агрегат;
 • вода.

После тоа, сите компоненти се темелно измешани во сува состојба. После тоа, користејќи кукла, ја дозиравме водата и се мешавме. Можете да го истурите во делови, така што решението ќе биде подеднакво, и ќе се следи доследноста. Со тоа, можете да додадете компоненти за отпорност на вода, ако финишот е наменет во кујната и во бањата. За таа цел може да се користи таканареченото "течно стакло". Главната работа е да се стори сé што е конзистентно и без брзање.

Корисни совети

Главната работа е да се изберат квалитетни суровини, бидејќи трајноста на облогата зависи од тоа. Исто така, размислете каде ќе работи работата, внатре или надвор. За домашна, можете да купите акрилни или силикатни раствори, тие се без мирис, еколошки и брзо се сушат. Сепак, не заборавајте да го разгледате временскиот фактор. Температурата на воздухот треба да биде над 5 степени и не треба да има ветер. Во спротивно, облогата ќе биде нерамна или брзо станува неупотреблива од пад на температурата.

Оваа статија ги опишува гипс-мешавините и нивните сорти. Се дава совети за избор на материјал за внатрешни и надворешни работи. Користејќи ги информациите од статијата, можете сами да го изберете потребниот вид малтер или да го подготвите решението. Успешна работа.

Можеби сте заинтересирани за: