Внатрешност со стакло: матирано стакло, декоративно стакло, црно стакло во внатрешноста. Внатрешна слика со стакло.

  • admin
  • 30 ноември 2016 година
Внатрешност со стакло: матирано стакло, декоративно стакло, црно стакло во внатрешноста. Внатрешна слика со стакло.

Секој сака да ја украсува својата куќа според најновите модни трендови. Сега е вистински да се користи во внатрешноста многу стакло и да се комбинира со други материјали. За тоа како да го собереме стаклото и производите од него во внатрешноста на куќата ќе кажам во овој напис.

Стакло во модерен ентериер

Стаклото стана универзален материјал за дизајнот на просториите. Во прилог на стандардни прозорци и врати, се користи за организирање на партиции, мебел и полици. Таа е силна и дава чувство на простор и воздух наоколу. Стаклото може да се користи во широк спектар на апликации:
Стаклен таван   е алтернатива на огледуваните панели. Може да се користи како материјал со огледало и мат. И второто нежно ќе ја расфрла светлината. Единствениот недостаток на овој таван е нетолерантноста на температурите над 60 степени. Подобро е за него да избира локални извори на светлина или да ги користи и ѕидните варијанти.

стеляны-потолки-с-подсветкой

Подот е направен од стакло.   Ова е можеби најегзотичната опција. За неговото производство може да се користи само специјално темперирано стакло со голема дебелина. Моделно е да се изложи мал дел од подот и можно е да се обезбеди осветлување на оваа област. Изгледа спектакуларно и скапо.

Стакло3-3

Стаклени прегради   се многу важни за мали апартмани. Кога е обележан, се зачувува чувството на единствен простор и голема количина на светлина во просторијата.

alb11_pic_7

Витраж.   Оваа опција не е најевтина, но многу убава. Можете да избегате од вообичаената употреба на витраж во прозорци и врати и ставете светилка во просторијата со слична абажурка или вазна. Кога светлината ги удира, разнобојни рефлексии ќе ги осветлуваат ѕидовите на собата.

steklo-v-interere

Мебел направен од стакло   станува популарна. Тоа може да бидат маси и столици, гради на фиоки и кабинети. Таков мебел е силен и сигурен. Во внатрешноста, тој ја воведува воздухоплотата поради нејзината транспарентност и совршено се вклопува во дизајнот на кој било стил.

steklo_v_stolovoy

Уреди за осветлување.   Употребата на стакло за изработка на лушпински плафони не е нова. Тие совршено ја растераат светлината и изгледаат убаво. Ако одберете мулти-обоени модели, тогаш просторијата под вештачко осветлување ќе свети со различни бои.
Нанесете стакло до финиш може да биде насекаде. Не плашете се да фантазирате и да пробате нови работи.

201_image008

Стакло во внатрешноста на станот

Сите апартмани се различни и сакам да ги коригирам нивните недостатоци. Сега многу куќи се изградени со бесплатно планирање и за заедничка дневна соба и кујна се едно место. Тоа не е многу погодно. Во овој случај, можете да ставите стаклена партиција. За визуелно одвојување на просторот, најдобро е да одберете непроѕирно стакло со или без шема. Во нашиот случај, ова е панел од непроѕирно стакло со украс во форма на бранови. Овој метод ги дели двете зони и ги прави целосни и независни простории.

steklo_v_zale

Можете исто така да направите стаклен фрагмент од подот. За да го направите ова, оставете дупка во форма на плоштад во подот со странична должина од 1,5 m и не го допирајте заостанувањето. Празнините меѓу вториот може да бидат покриени со камчиња и да се стават школки таму, доколку ги има. После тоа, покријте го добиениот состав со стакло, можете да изберете материјал од зеленикава нијанса. Површината на стаклото и главната покривка мора да бидат рамни. Таквиот под ќе ве потсети на морето и ќе ги расположи сивите зимски денови. Исто така е многу модерно да се направи престилка во кујната на стаклото. Изгледа многу интересно и ефикасно, и не е тешко да се исчисти таква површина. И ако, исто така, ставите маса од стакло, тогаш чувството на леснотија ќе ја пополни целата соба.

stupeni__i__poly5

Користете стакло во внатрешноста

Дизајнерите многу го сакаат користењето на овој материјал кога декорираат живеалишта. Овој ентериер е многу необичен и индивидуален. За тоа како е можно да се користи стакло и со тоа што е комбинирано ќе покажеме понатаму.

стакло во внатрешноста

Стаклото во просториите изгледа убаво, го проширува просторот и дава невообичаен изглед на целата соба. На пример, во дневната соба можете да организирате мала прегратка од стакло со разни полици. Можете да поставите цвеќиња или сувенири на неа. И ќе изгледа дека предметите лебдат во воздухот. Ова ќе даде простор на ефектот на гледање низ огледалото.

22

Многу убави изгледа декоративни фигурини и фигурини од стакло. Тие им даваат на собата топлина, атмосфера и стануваат светли акценти. Во туш кабината, можете да инсталирате врата направена од издржливо стакло и да нанесете геометриски модел на површината на материјалот. Таквата врата ќе служи не само за намената, туку и да ја украсува самата соба и да додаде повеќе светлина, поради одразот од стаклената рамнина.

еклектични ентериери-005

стакло и дрво во внатрешноста

И покрај разликата во природата и текстурата, дрвото и стаклото се совршено комбинирани. Дрвото дава топлина, а стаклото додава строгост. Комбинирајте ги овие материјали за секоја намена. На пример, од дрво, можете да направите партиција со дупки во голема просторија. Дел од празнините може да се полнат со матирано стакло, кое совршено се совпаѓа со светли ѕидови и не тежи простор.

artnuvo8

Голема трпезариска маса е симбол на семејството и просперитет, убаво е да се соберат во круг блиски луѓе. На пример, за да им се олесни на дрвена маса ќе бидат столчиња од стакло. Тие ќе ги омекнат своите прав линии и ќе им овозможат леснотија на целата слушалка.

дрво-внатрешни-дизајн-тренд-со-фотографии-на-дрво-внатрешни-ремоделирање-во-галерија-e1445399562336

Друга интересна опција е погодна за куќи со неколку спрата. Тоа е скала со стаклени шини. Чекори и странични делови се изработени од дрво, а дел од страничното стакло дава леснотија и воздухопловност на целата структура. Благодарение на употребата на стакло, внатрешноста може да се направи помека и потранспарентна, без оглед на масата на некои елементи.

vintovye-lestnicy-v-interere-11

матирано стакло во внатрешноста

Матираното стакло е широко користен во внатрешноста. Од него е мода да се направат партиции во форма на врати. Ова е одличен начин за зонирање на просторот. Ако треба да ја одделите кованицата од јадење, доволно е да ја затворите вратата и веќе има две различни простории. Со празникот може да се отвори, што ќе му овозможи на сопственикот слободен пристап до кујната.

steklo5

Тоа е исто така неопходно за туш единица. Зошто да купам туш ако можеш сам да си го направиш тоа? За да го направите ова, потребно е да користите стакло со матични удари, кое е прицврстено со завртки на водичите. Сите потребни фитинзи лесно може да се купат. Тоа ќе биде многу практично, и што е најважно хигиенски. И покрај едноставноста на материјалот, може да биде широко користен во куќата.

каша

декоративно стакло во внатрешноста

Декоративно стакло може да се спореди со предмети од уметноста. Во прилог на својата сила карактеристики, нејзината естетска компонента дава посебен изглед дури и за обичните работи. На пример, лакот помеѓу кујната и дневната соба е доста честа појава, но вреди да се декорира нејзиниот дел со стакло со слика на тенки гранки и големи цвеќиња, бидејќи внатрешноста се трансформира. Оваа стаклена партиција потсетува на летото и совршено се комбинира со вегетативниот модел на позадина. Оваа витражи стана акцент на целиот ентериер.

6e61f89d5086e0b9ee321bf7b0a93eb9

Покрај големите детали за внатрешни работи, сеуште можете да декорите со декоративни стаклени вазни или плочи во техника на обоено стакло или синтерување. Тие се многу убави и необични. Празнична маса може да се служи со стакло од боја и текстура стакло.

Ведро-стакло-вазна-современи вазни-декоративни-вазна-големо

црно стакло во внатрешноста

Покрај двата претходни типови на стакло во внатрешноста, активно се користи материјалот со црна боја. На пример, внатрешни врати со стакло на висина. Црното стакло добро се вклопува со дрво од темна и светла боја. Обично, овие модели се применуваат на различни слики. Така, вратата е во темно дрво со темно стакло, украсено со цветни орнаменти и големи кристали што ги имитираат капките на роса на листовите. Таквата врата ќе биде соодветна во внатрешноста во стилот на модерната класика и комбинација на потемни подови и полесни ѕидови.

mezhkomnatnye_dveri_iz_chernogo_stekla_v_interere_5

Исто така, со овој материјал, можете да ги декорирате вратите на голем плакарот. Рефлектирајќи во стаклената површина сите објекти од собата визуелно ќе го зголемат просторот. Се разбира, црното стакло не е толку практично (прашина и отпечатоци на него се многу забележливи), но изгледа спектакуларно и строг. Не плашете се од темните нијанси на стакло. И покрај нивната боја, тие ги задржуваат сите својства на стаклото и помагаат да се направи полесен.

ex05_0

Стакло во внатрешна декорација

Стаклото беше измислено одамна. Во првите тоа го направија занаетчиите во Венеција. По многу популарност, беше откриено за време на ренесансата. Тогаш благородниците почнаа да ги декорираат своите домови со стакло, а дамите носат накит од овој материјал. Современите ентериери не се толку украсени со стакло, многумина го занемаруваат овој материјал со оглед на тоа што не е практично. Впрочем, можете да го красат куќата не само со стакло фигури, но со стакло слики. Тие можат да бидат направени за да нарачате за одреден дизајн. Таквата слика кога светлото ќе ја удри ќе ја пополни просторијата со светли бои и ќе му даде одредено расположение. Можете да направите партиција помеѓу просториите користејќи мат материјал или едноставно со цртеж. Исто така можете да го користите осветлувањето на стаклените елементи. Ова ќе ги отвори сите убавини на материјалот и ќе ја пополни просторијата со светлина.

Оваа статија ја опишува употребата на стакло во внатрешноста. Дадени се примери за тоа како да се дизајнира куќа со помош на овој материјал. Користејќи го советот на статијата, можете да ја декорирате вашата куќа со стакларија и да создадете индивидуален дизајн. Успешна работа.

Можеби сте заинтересирани за: