Браун боја во внатрешноста на модерен стан, корисни совети

  • admin
  • 08 април 2015 година
Браун боја во внатрешноста на модерен стан, корисни совети

Создавајќи сопствен ентериер во станот, внимателно избираме бои, давајќи предност на класично бело и црно. Природното богатство на кафеава боја може да се нарече "Божји дар" во декорација. Не е ни чудо што дизајнерите сакаат да работат со оваа боја, што ги открива тајните на целосно усогласување на просторот за живеење. Дали сакате да знаете како?

Зошто сакаме кафеава боја

Според едногласното признавање на психолозите, кафеавата боја е идеална за создавање на класичен амбиент и внатрешен простор. Според каноните на симболизмот, кафеава боја, олицетворение на земјата, е во состојба да обезбеди сигурност и стабилност.

oak1

Кафеавата боја во внатрешноста ги олеснува стресните ситуации и опремата. Можеби затоа дизајнерите претпочитаат да користат кафени и сите нијанси кога создаваат добри позадини и декорации на живеалишта.

image-206536

Се забележува дека ако некое лице доживее проблеми поврзани со искуство, тогаш тој избира кафеава облека или затворена во кафена спална соба. Тука, во атмосфера на смиреност и изолација, се чувствувате удобно и заштитено.

1_20

Хо боја го правите господин Браун

Асоцијативната имагинација кога се осврнува на комбинацијата на "удобност" и "благосостојба" го црта внатрешноста на станот во кафеави тонови и топли комбинации на природни бои: кафеава + тиркизна + злато. Таква класична комбинација на кафена боја во внатрешноста може да се нарече идеална, бидејќи мистериозната моќност на Браун се открива тука целосно.

Image 2

Овој сојуз никогаш нема да стане досаден или пресилен, напротив додатокот во форма на светло незаборавни детали ќе додаде сочен вкус и ќе додаде разновидност во целокупниот опсег на бои. Како си, г. Браун? Судејќи според можноста за успешен внатрешен дизајн на станот, се чини, не е лошо!

8_2

Внатрешноста на собата во кафена боја е погодна за активни и динамични личности, кои се навикнати секојдневно да комуницираат со значителен број луѓе. Како да се создаде потребната атмосфера на одмор и соодветен одмор, користејќи ја кафеавата палета и нејзините комбинации во внатрешноста?

цветояя-палитра-881

кафеава боја во внатрешноста на кујната

Денес кафеава боја е хит на сезоната кога го украсува кујнскиот простор. Сочни бронзени или кафе микс може да даде дури и обичен изглед кујна повеќе простор и елеганција.

9C55D09EE262-33_enl

Класично опремување на кујнски објекти со цврсто дрво или дрво ќе создаде сет или виси плакарот, криејќи прибор од надворешниот изглед.

Со оглед на можните комбинации и карактеристики, и ова е одлична позадина за декорација, кафеава, светло и темно кафена боја во внатрешноста на кујната треба да биде доминантна.

коричневаја

Браун палета со топли нијанси на природно дрво и цимет создава пријатно и затоплување расположение. Светли и "слатки" бои на топло чоколадо, мирисна капучино или крцкави карамели изгледаат аппетитно.

74208828_2822077_7968hot_chocolate

Нивото на полнење со "чоколада" може да биде различно, почнувајќи од бојата на мебелот и завршувајќи со експресивните елементи на декорацијата на јадење. Но, тука главната работа не е да се претера со такво полнење, па украсувањето на ентериерот е подобро во светло кафени тонови.

мека аура на спалната соба

За да избегнете некоја темнина кога користите кафеава боја за дизајнот на спалната соба, подобро е разредување на главниот тон со меки пастелни тонови. Благодарение на пастелните бои, спалната соба ќе изгледа потопла, поприродна и помека.

korichnevyi-cvet-v-interere_original

Во овој случај, пастелниот тон што се користи како главна позадина ќе биде неутрален во однос на кафеавата или светло-кафеава боја во внатрешноста. Но, ова е повеќе од голем плус за подобрување на сигурноста и спокојството на кафена боја.

sochetanie-korichnevogo-golubym-oranjevym_original

За да се нагласи оваа граница ќе им помогне на меки печати на тапацир или завеси, како и солидна покривка на подот. Слично на еден хармоничен пар од растечко дрво и неговото младо зеленило, комбинацијата на кафеава и зелена во декорацијата на спалната ќе создаде природна длабока аура.

bonsaj-sokan-lkcv_enl

Корисни совети

Не повредува да се запамети дека неутрална бела боја секогаш се движи кон спасување, ако е неопходно да се поправат затемнети ѕидови или агли. Неколку контрастни потези ќе создадат рамнотежа во боја.

image-206467

сонце и златна дневна соба

Од самиот почеток, кафеаните луѓе беа фаворизирани од многу богати луѓе. Палета на кафеава боја и комбинација на бои во внатрешноста го радуваа окото. Различни нијанси, кои се движат од богато темно чоколадо и завршуваат со беж светлосна светлина, ќе ви овозможат стилски да го декорирате внатрешноста на дневната соба.

korichnevaya-gostinaya_original

Најлуксузната и рафинирана комбинација на кафена боја во внатрешноста на дневната соба, се разбира, се смета за златна. Златната боја во сите нејзини манифестации дава внатрешноста на дневната соба богат и респектабилен изглед. Овие бои ненаметливо се надополнуваат еден со друг, така што внатрешноста дава впечаток на раскошно злато.

2_20

Тоа е кафеава или сива кафеава боја во внатрешноста што може да ја нагласи конзистентноста и боемската атмосфера во дневната соба. Се согласувам дека во таков амбиент на рамнотежа и хармонија е неопходно да се примаат гости.

6_5

Корисни совети

Класичните приказни со фигури и бронзените елементи ќе овозможат да се украсуваат и да се даде комплетен изглед во ентериерот во кафеави бои. Понекогаш доволно мал удар за да се ажурира креираниот ентериер. Главната работа е да го собереш со вкус и љубов.

Слика 23

Со создавање на внатрешноста на собата во кафеави тонови, можете да напредувате на два начина: да го комплетирате целиот стан во кафеав опсег или успешно да го користите во деталите на декор.

Браун боја во внатрешноста детали

За да ја почувствувате моќноста на кафеавата боја и да го донесат создадениот ентериер на пријатна перцепција, треба да влезете во дизајнот со неколку сочни светли акценти. Предметите на декор и можностите на текстилот помагаат да се направи таква трансформација.

Слика 1

Кафеавата природна скала може да се смета за универзална, бидејќи е погодна за скоро секој животен простор. Сепак, мора да се запомни дека кафените тонови се "бојата на постарата мудра генерација" и кај децата не предизвикува многу ентузијазам. Секако, досега, засега, се до времето ...

7_4

Можеби сте заинтересирани за: