Јапонски стил во внатрешноста на модерна куќа, корисен дизајнер совети

 • admin
 • 9 јули 2015 година
Јапонски стил во внатрешноста на модерна куќа, корисен дизајнер совети

Во модерна интерпретација на ентериер Јапонски стил е јасно видлива за промена во акцент - ја изгуби важност буквална репродукција на сите детали се смета за доволен присуство на неколку експресивен додатоци. Излегува дека на врвот на модата денес не е самиот стил, туку неговата стилизација.

За прифатливоста на јапонскиот ентериер во чиста форма

yaponskyj_stil_v_interyere5

Причината за овој феномен е сосема прозаичен - човекот навикнати на удобно западен стил дизајн стан е доста тешко да се дојде до условите со кои живеат во еден вид на јапонски минимализмот. По сите, јапонски стил во својата најчиста форма - е недостатокот на вообичаените столици, кревети и софи да седат изнесува многу ниско столче или на подот, што е сосема необично.

yaponskyj_stil_v_interyere3

Покрај тоа, јапонскиот стил во внатрешноста не подразбира присуство на нешто лично:

 • орнаменти направени од сопствената рака,
 • слика внатре,
 • слики, јас. сето тоа што Европејците му се закачуваат на индивидуалноста.

За сета своја привлечност, собата во јапонски стил штрајкува со штедење и емакулација.

Јапонски стил соба

yaponskyj_stil_v_interyere111

Креирање јапонски дизајн во дневната соба не е лесна задача: ќе треба да пронајдете рамнотежа помеѓу објектите што го дефинираат стилот и познатиот комфор. Се разбира, подобро е да се даде предност на традиционалниот европски мебел:

 • софи,
 • фотелји,
 • табели,
 • столици.

А посебна боја за да даде конкретни во Јапонија, градите на фиоки, ниски маси кафе, од страна на маси, полици во форма на карактери, хартија светилки ориз, свитоци со ликовите, прекрасниот антички оружје.

yaponskyj_stil_v_interyere222

Уште еден специјален додаток за јапонскиот ентериер е екран. Се разбира, во нормална просторија, може да изгледа малку театарски, но ако е направено студио, екраните може да се користат многу успешно за да се подели територијата во зони. Атрактивен момент во внатрешноста, исто така, ќе биде оригиналниот цветни композиции направени според јапонските канони - икебана.

yaponskyj_stil_v_interyere9

Не помалку интересен елемент на декор е позадина во јапонски стил:

 • имитирање на свила ткаенини,
 • изработени од природни суровини,
 • текстил,
 • или монофони, со недефинирана текстура.

Често во јапонските ентериери употребуваат ниши, ги нарекуваат tokonoma, и имаат малку необична намена. Предметите поставени во нив треба да предизвикаат чувства од два вида:

 • строго нарачување, на пример - ставено во одреден ред четири камчиња,
 • природноста и природноста, на пример - непарен број на исти камчиња или фигура во форма на круг со три удари.

Препораки на дизајнерите - што треба да се избегнува во јапонскиот стил, и на што - да се нагласи

Добивањето креативна работа треба да биде свесно дека само да го пополниме станот со јапонски додатоци - малку, голем број од нив најверојатно ќе му дадат на стан сличност со една продавница со продажба на источните производи.

yaponskyj_stil_v_interyere11

Следното може да стане водич за правилното дејство:

 1. Ограничете ја одлуката за боја во собата со три бои - ова е типично за јапонскиот стил.
 2. Не се препорачува да се оттргнеме од лаконизмот, мебелот треба да биде избран, а во стилот на минимализмот отколку во класичниот.
 3. Не дозволувајте нередот на внатрешноста - просторијата да биде заситен со воздух и светлина, треба да има многу празен простор.
 4. При изборот на материјали треба да им се даде предност на природни, подобро е да се откажат од кожа, пластични, вештачки ткива.

yaponskyj_stil_v_interyere333

Ве молиме да се свесни дека ситуацијата на царската палата и едноставен колиби на јапонски фармер се карактеризира со екстремна едноставност и елегантен единство со природата, во некоја јапонска внатрешни работи е јасно видлива еден филозофски концепт. Вклучува посебен префинет концепт на убавина, естетика на саби-ваби, т.е. вера во вечноста на убавината, оставајќи трага во времето.

Јапонски оригами мебел

Јапонскиот мебел е сосема необичен за Европејците - тоа вклучува јадење, одмор и спиење на подот. Оваа опција е прифатлива за уставните и физиолошките карактеристики на локалното население. Процени користа на седење и спиење на хард кревети, татами штитови или оригами троседот дека може да се развие вистински познавачи на егзотични сензации и приврзаниците на Источна филозофски ставови.

yaponskyj_stil_v_interyere33

Сепак, судејќи според функционалноста, на троседот кабриолет во овој поглед заслужува посебно внимание, во зависност од собранието може да му се спие, да се претвори во татами МАТ или служат како места за седење.

Јапонскиот мебел воопшто е извор на идеи за дизајнери. Во потрага на оптимална форма и во обид да се создаде мебел, кој зафаќа најмалку можен простор во тесна урбаните апартмани на дизајнерите почнаа да се развие модели исклучително удобен гардероби, маси, книги, камени коцки, се лесно да се конвертираат во маса со две столици - тоа е можно да се најде поудобно опција за минијатурна кујна? Јапонците, исто така, имаат идеја за вграден мебел, компактни танжу полици, лоцирани по должината на ѕидовите, различни ниши.

Заради правда, треба да се забележи дека влијанието на јапонските и европските култури може да се нарече меѓусебно, во големите градови продавниците за мебел нудат сосема европски парчиња мебел.

Предности на јапонскиот дизајн во внатрешноста

Користете ја идејата за јапонски стил во дизајнерите за внатрешни работи препорачуваме во случај на јасен недостаток на простор за живеење. Создаден во уште една мала соба, убава празен простор ќе создаде ефект на својата неограничена, ќе му помогне на сопственикот на мал стан. Забележливиот баланс на јапонската визија за удобност и модерни концепти на удобност ќе овозможи прилично удобен престој во мали соби.

yaponskyj_stil_v_interyere7

Во исто време, употребуваниот мебел може да има само визуелна сличност со традиционално користени во Земјата на изгрејсонцето. Доволно е тоа што не беше оптоварена со непотребни детали, имаше редовна правоаголна геометрија. Завршното допирање во создавањето на јапонска боја може да биде јапонски декоративни фигурини, pupae, ikebana.

Јапонски екрани

yaponskyj_stil_v_interyere44

Еден од највпечатливите елементи на декор се јапонските екрани. Иако тие немаат специјално семантичко оптоварување во модерен ентериер, тие се како гостинска картичка од овој стил. Тие можат да изгледаат сосема разновидни и да се разликуваат едни од други:

 • големината и бројот на летоци,
 • моделот се применува на ткаенината,
 • материјал на производство.

Во повеќето случаи, во модерен јапонски ентериер, тие служат како светла елемент на декор. Исклучок е студио стан, каде што екранот се користи за наменетата цел и служи не само како украс, туку како адаптација за поделба на просторот.

Јапонски стил кујна

yaponskyj_stil_v_interyere13

Бидејќи јапонскиот стил е многу тежок за минимализмот, тој може да се искористи како што е можно подобро во дизајнот на мала кујна - собата веднаш станува попространа. Се разбира, не зборуваме за копирање на состојбата на вистинската кујна во станот на Јапонците, туку само за создавање посебна атмосфера и расположение.

Потребно е да се придржуваат кон таквите принципи:

 1. Максимална природна светлина.
 2. Функционалноста на секоја ставка што ќе биде во собата.
 3. А минимум екстра елементи и совршен ред.
 4. Присуство на сè што е потребно за готвење, вклучувајќи модерни кујнски апарати.
 5. Присуство на доволен простор во кабинети, кој ви овозможува да ги сокриете сите кујнски прибор.

Јапонците генерално го сметаат ставот дека ако не можете да најдете место за складирање на нешто, тогаш тоа едноставно не е потребно во куќата. Всушност, препреката на кујната со различни неопходни и непотребни прибор и купишта висина визуелно го прави својот простор уште помал.

yaponskyj_stil_v_interyere14

Правилно поставените огледала и уреди за осветлување, исто така, ќе придонесат за визуелно зголемување на просторот. Многу е важно, во присуство на квалитетно природно светло, секоја функционална област има позадинско осветлување, по можност со мека, мека светлина. Фитинзите треба да бидат правоаголни, направени од природно дрво и оризова хартија. Во студиото стан, можете да го користите екранот за да ја разделите кујната.

Кујнскиот мебел, исто така, треба да биде посебен - се разбира, малку луѓе ќе ризикуваат да инсталираат ниска маса и да користат перници за седење, но одбраниот мебел не треба да биде масивен и мрачен. Најмногу од сè, ќе се пријде модуларен мебел од природно дрво со светла боја. Јапонците претпочитаат непробојна дрва - тешко е да се најдат бои кои можат да се натпреваруваат со убавината на природните нијанси на дрво. Треба да се запомни дека во јапонскиот ентериер, дури и во кујната не е вообичаено да се користи пластика и пластика. Употребата на сисал, јута, слама, бамбус, оризова хартија, глина и стакло е добредојдена, текстилот треба да биде направен од лен или природни свила.

yaponskyj_stil_v_interyere15

Бојата шема на ситуацијата треба да биде што е можно природно, предност треба да се даде на беж, кафеави, млечни нијанси, зелена или црвена може да се користат само како акценти на боја. Светли бои генерално не се препорачуваат.

Како внатрешен декор во кујната можете да ги користите експресивните и лаконските предмети:

 • свитоци со хиероглифи,
 • гравури,
 • икебана,
 • традиционална јапонска керамика,
 • живи растенија.

Главната работа е дека сè треба да биде умерено.

Спална соба во јапонски стил

yaponskyj_stil_v_interyere20

Според филозофијата на Јапонците, слободниот простор во куќата ќе го олесни движењето на добри енергии во него. Бидејќи во спалната соба човек троши речиси една третина од својот живот, неопходно е да вложи максимални напори да создаде поволна енергетска ситуација во неа. Спиењето во просторија со чиста енергија ќе има ефект на лекување на едно лице.

yaponskyj_stil_v_interyere17

Иако во спалната соба не треба да има никакви ексцеси, но јапонците го поздравуваат присуството во просторијата на предмети како што се:

 • керамичка вазна со сликање,
 • кукла во кимоно,
 • обожавателите обоени со цветови на цреша,
 • народни јапонски орнаменти.

Од јапонската имаат тенденција да биде околу блиску до природата и да биде во склад со него, а потоа, за сите својата практичност, сите тие ги користат истите за внатрешна декорација на цвеќиња, дневна и суво, во форма на икебана.

yaponskyj_stil_v_interyere22

Материјалите што се користат за завршување на спалната мора да бидат природни:

 • бамбус позадина,
 • тули или бетон,
 • природно дрво,
 • стакло.

Неопходен услов е доброто природно осветлување и мека вештачка светлина, добиени со користење на хартиени абажурни ламби. Мирна состојба на умот, исто така, ќе биде олеснета со играта на светлината и сенката.

Што се однесува до бојата, традиционалната опција вклучува употреба на една од боите, црна, бела, крема или сива и нивните нијанси.

Можеби сте заинтересирани за: