Мебел направен од пластика во земјата: сигурен, практичен и ефтин. Како да го изберат правото, карактеристиките на пластични мебел

 • admin
 • 03 август 2014 година
Мебел направен од пластика во земјата: сигурен, практичен и ефтин. Како да го изберат правото, карактеристиките на пластични мебел

Пластичниот мебел е одличен за давање - тоа е лесен, мултифункционален и практичен. Одделни предмети за мебел или комплетна поставка на пластика не се само секојдневни производи, туку и многу убава декорација на било која градина заговор. И со малку напор, можете сами да го направите вашиот летен мебел. Како и што да се направи од него може да се прочита во оваа статија.

Мебел направен од пластика

Кој мебел е најдобар за давање, прашањето е многу итно, бидејќи куќата е во основа место за издишување за целото семејство. Овде живеат сезонски, затоа мебелот за селска куќа не треба да биде премногу скап, висококвалитетен и мобилен. Соодветна опција е мебел изработен од пластика, практичен и лесен за транспорт, а неговиот опсег е разновиден - градинарски мебел, мебел за дома, детски мебел.

Пластиката може да се даде речиси секоја форма.

Затоа пластичниот мебел е изненаден од различните опции, бои и стилови. Тоа може да биде највообичаениот мал детски кревет, удобен кочии за одмор за релаксирање во градината или прекрасен плетен собор за јадење.

125-OlimBiPrdia.jpg

Управувањето со таков мебел е едноставно - можете да го ставите било каде во градината или завесата, додека лесно се чисти и не бара посебен пристап. Се разбира, сите овие предности можат да се припишат само на високо квалитетен пластичен мебел. Употребата на евтини опции е сосема неоправдана и може да биде поскапа поради брзиот неуспех.

Главните позитивни квалитети

Квалитет мебел е секогаш малку поскапи, но неговата созревање е многу повисока. Сите предности на пластика мебел може да се зборува само во контекст на квалитетни производи, бидејќи сите негови недостатоци се ниско-квалитетна пластика. Пластичниот мебел во своите естетски својства, се разбира, е инфериорен во однос на дрвениот или металниот фалсификуван мебел. Сепак, на овој начин, неговите посебни недостатоци завршуваат, бидејќи во многу практични параметри, на пример, кога се користи во сите временски услови, пластичните производи победуваат во споредба со благородни "браќа". Главните предности на пластичниот мебел вклучуваат:

 • Лесен и компактен дизајн. Таков мебел може да се донесе во градината или летната резиденција во багажникот на сопствениот автомобил: лесно се расклопува и се собира, тежи малку и е доволно компактен. Во преклопената форма, пластичниот мебел не зазема многу простор, можете да го чувате директно на dacha. Пластичниот мебел е толку мобилен што може да се стави во било кој простор на заговор и без напор да изгради пријатна рекреација, детски играчки или место за ручек.
 • Не се плаши од влага и мраз. Влагата на таков мебел не е страшна, па затоа може да се чува во студена сезона во сосема незагреана просторија. На пример, дрвениот мебел многу лошо ги издржува таквите услови, а транспортот е полн со големи тешкотии.
 • Тоа е рамнодушен кон летната топлина, пад на температурата и врнежи. Квалитет на пластичен мебел не се плаши од директна сончева светлина. Иако не е неопходно да се остави на отворено, благодарение на неговиот лесен дизајн, секогаш може да се премести во сенката.
 • Практични и силни. Квалитетната пластика е издржлива - доста е тешко да се скрши производ од него. Таков мебел може да издржи пристојна тежина и е отпорен на ненадејни механички оштетувања.
 • Не бара посебна грижа. Овој мебел лесно се чисти со вообичаените детергенти под проточна вода.
 • Ниска цена. Ова е една од главните предности во корист на мебел од пластика за колиби, за ценовен опсег, таквите производи се најпрофитабилни. Трошокот варира од квалитетот на пластичните и претенциозните дизајнирани форми и дизајни.
 • Широк спектар на производи.

Недостатоци од слабоквалитетна пластика

Неговите минуси се исто така во пластичен мебел. Првиот од нив - може да се направи од ниско-квалитетна пластика. Овде квалитетот се дава во корист на мала цена на чинење. Минусите на таков мебел се:

 • Е нестабилен за механички оштетувања. Гребнатини на таков мебел се појавуваат многу брзо, и невозможно е да се ослободат од нив. Затоа, евтината опција треба да се третира со посебна грижа.
 • Изгоре и деформира на сонце. Подстандардната боја на производи води кон фактот дека светлите бои изгоруваат на сонце, и од премногу високи температури меки пластични деформации.
 • Не издржува тешки товари. Тенка пластика може едноставно да се скрши под тежината на лицето. Кога купувате такви производи, внимателно проверете го квалитетот на прицврстувачите и на цврстината на материјалот.

Совет! Ако купивте евтин пластичен мебел, тогаш, знаејќи ги недостатоците, можно е да го заштитите од оштетување. Не е неопходно да се остават предметите под директна сончева светлина - апсолутно нема да вложи никакви напори за поместување на мебелот.

При купувањето, секогаш е потребно да се провери достапноста на документот со кој се потврдува сообразноста на материјалот со хигиенски и санитарни стандарди.

938297287571

Различни форми, модели и бои

При изборот на пластичен мебел за дача, треба да се земе во предвид нејзината функционална насока, локација и методи на работа. Пластичниот мебел може да биде фрлен во форма, отсечен на модел или склопуван. Разновидноста на облиците и дизајните ги задоволува сите барања и желби на потрошувачот. Таков мебел совршено се вклопува во секој дизајн на пејзаж, без нарушување на целокупниот стил и хармонија.

Палетата на бои на пластични производи го вклучува целиот спектар на бои и бои, оваа сорта е инфериорен во однос на сите парчиња мебел од други материјали. ПИ селекција секогаш треба да се потпира на сопствениот вкус и фантазија, но треба да се разгледа целокупниот дизајн на страницата. Правилно избраната скала на боја на градинарски мебел од пластика станува украс и белег на вашиот агол на рајот во рајот.

мебел-из-пластика-3

 

маси и столици

Ова е најголемата линија на мебелни производи изработени од пластика. Има каде да се измамат околу фантазиите. Обликот на столот е најстариот едноставен, и може да се разликува убава претенциозна фигура. Столици може да бидат со ниски или високи, прави или заоблени грбови, рамни или конкавни седишта. Совршено декорирани столици и им даваат максимална удобност удобно перниче, зашиени на обликот на потпирачот за грб и седиште: што може да биде пријатно одмор во пријатни услови!

пластични столици

Пластичните маси се произведуваат со круг, овална, правоаголна или квадратна плоча изработена од разнобојна или проѕирна пластика. Дизајнот на нозете на масата може да биде различен: од наједноставната класична база до убави и елегантни облици на длето. Табелите често имаат отвор за чадор во средината и можат да бидат преклопливи, што е многу погодно за носење на било кое место во земјата и транспорт. Особено популарни се комплети и слушалки, кои се состојат од маса и неколку столчиња кои хармонично се вклопуваат во стил и состав на дизајнот.

mebel_sadovaya_0

шезлонги и клупи

Прекрасни пластични клупи со врежан грб - вистинска декорација на која било земја куќа. Тие се практични и практични, не треба да бидат специјално инсталирани или насликани - производителите нудат широк спектар на бои и облици на готови производи.

prodotti-54938-reld2677dd3-f073-4dab-a6f4-241bb780ab78

Лежај и лежалки ви дозволуваат да уживате во најтопли летни денови: сончање, релаксирање во луксузната сенка на градинарски дрвја, на брегот на домашна летна колиба или декориран базен.

plastikovaya-mebel-dlya-dachi-10

пластичен мебел за бебиња

Производителите на мебел направени од пластика не ги игнорираа најмладите потрошувачи: пластичниот мебел за удобно детско дете се карактеризира со зголемена удобност, светли шарени бои и забавни форми.

plastikovaya-mebel-dlya-dachi-03

Тоа се одделни столици и заеднички сетови, фотелји, мали дивани, нишалки и цели гејмерски комплекси. Се разбира, неопходно е да се осигура дека таков мебел е од многу висок квалитет и е направен да ги задоволи сите барања за детски производи.

6774_m02632

прекрасен плетен мебел

Употребата на пластика во производството на мебел овозможува целосно да го повтори стилот и обликот на популарниот плетен мебел. Градинарски мебел направен од вештачки ратан е исто така убав, како мебел направен од природен материјал, а во практичните решенија понекогаш го надминува. Особено оваа предност е забележлива кога се користат такви производи на свеж воздух, без оглед на временските услови.

1368277416

Мебел од пластични шишиња - едноставен и креативен

Од обичните ПЕТ шишиња лесно се прават многу забавни работи: убави вазни, цвеќиња и сувенири. Но, излегува од таков достапен материјал, можете да го соберете најреалниот мебел: отоманија, маси, столици, па дури и столици или софи. Да се ​​направи такво чудо нема да биде тешко за една личност. И ви се потребни само ножици, вообичаени канцелариски скоци, тепих и пластични шишиња. Сликата покажува како правилно да се соберат секое шише, така што рамката од неа е силна и сигурна.

jj

Правилно исечени и собрани шишиња се собираат во модули: прво, две склопени шишиња се поврзани заедно (ова е првиот модул), потоа следните слични модули се поврзани со нив, од кои се формира иден производ. Ако се потребни тркалезни форми, ПЕТ шишињата се вградени во круг, ако се правоаголни, а потоа строго го следат тоа кога фиксирањето со леплива лента фиксацијата е еластична и моделот не е деформиран.

PETS-2

Скоч треба да бидат избрани повеќе густо, треба да бидат добро затегнати и да ја задржат обликот на производот. За овие занаети, се препорачува да се користат шишиња со волумен од два литра, без констрикција на врвот, тие се најстабилни и полесно да се соберат. Пластичните шишиња исто така се малку различни по квалитет: колку е потешко, толку е подобро производот, а собранието е полесно. Кога е направена главната рамка, продолжете со завршувањето на работите: зајакнете ја масата или седиштето на стол или троседот, а потоа декорирајте го производот со одбрани материјали однапред.

cf

За производство на различни парчиња мебел потребни се различни количини на пластични шишиња. На пример, османлијата лесно може да се направи од 20-30 шишиња, на фотелја потребна е околу 250 парчиња. Видеото детално го прикажува процесот на изработка на слаткиот софа.

Области на примена на пластичен мебел не се ограничени. На дача може да се користи не само на отворено, туку и во затворен простор. Разни полици, странични маси, шкафчиња и шкафчиња од пластика имаат добри практични карактеристики и совршено се вклопуваат во внатрешноста на просториите, а цената на овој мебел е најниска. Затоа мебелот за пластичната градина е толку популарен.

plastikovaya-mebel-dlya-dachi-09

 

 

Можеби сте заинтересирани за: