Теписи и теписи во модерен ентериер на куќата, стан

  • admin
  • 01 јули 2015 година
Теписи и теписи во модерен ентериер на куќата, стан

Во дваесеттиот век, во Советскиот Сојуз, присуството на тепих покажало прилично висок просперитет на сопствениците. Секој тепих, или тепих, дури и во форма на тепих, беше накратко снабден за обичен човек на улица. И тука не е до изборот што го добил - тоа е твое. Во 21 век, теписите ја изгубија својата популарност, тие не станаа модерни, сепак, дизајнерите постојано се враќаа на теписи и производи од килими. Се поставува прашањето зошто? И бидејќи тепих или тепих може да создаде удобност во собата. Покрај тоа, во модерниот пазар на теписи можеме да видиме вистински уметнички дела, разни форми и бои.

Од кој материјал прават модерни теписи и килими

Современиот артикул за теписи е претставен во голем асортиман и е направен не само од природни суровини, туку и од мешавина од волна и синтетика.

Современи подни облоги се акрилни, волнени, вискозни, па дури и свилени.

Најтоплите и издржливи се килимите производи направени од волна, но овие производи се многу скапи и се активно изложени на молци и калапи.


Теписи направени од свила исто така се издржливи, но брзо можат да ја изгубат бојата кога се изложени на сончева светлина.

Синтетички теписи и акрилик не траат, но може да се задржи својата боја кога се изложени на директна сончева светлина, туку затоа што на своите демократски цена, како и полипропилен тепих се широко користени.

Може да се забележи дека добрата набавка може да се смета за килим направен од мешани материјали - тој се чисти лесно и служи долго време.

Каква форма прават теписи

На ваше барање, по нарачка, може да се произведуваат производи од килими со било која големина и облик.

Но, за разлика од одредена цел, можете да најдете производи во форма на плоштади, правоаголници, кругови, овали и разни форми.


Која е улогата на бојата на тепих во внатрешноста?

Теписи може да бидат монофони, направени во форма на класични шари, широко употребуван флорален украс, геометрија на фигури, апстракции.

Решението за боја на производи од килими е од големо значење во создавањето на ентериер.

На пример, ако сакате да создадете пролетно расположение - кревет зелени теписи   на подот, инсталирајте во соба големи кади со големи димензии во форма на дланки и вашата депресија, како што не се случило.

Ако собата е мрачна - заживее со тепих со светли бои.

За спалната и дневната соба се многу погодни за производи од килими, во кои доминираат кафеава, сина или зелена боја.

Ако сакате да зголемите мал ходник - користете тепих производи од сива нијанси.

Ако сакате да ја видите просторијата луксузни и богати - користете теписи од бургња нијанси.

Ако сакате топлина и удобност - активно користете производи од жолта боја и разни нијанси на жолта боја.

Теписи во внатрешноста на просториите

Следниве совети ќе ви помогнат да ги собереш теписите кои хармонично се вклопуваат во вашиот ентериер:

Тепихот на подот не треба да се спои во боја со подот. Доколку подот е светлосен тон, тогаш земете го подот на покривот на спротивставените нијанси, но топол, мек тон. Ако подот е сив, тој е погоден за покривање на подот од бургунди или пурпурни нијанси. Ако подот во форма на махагони - добро погоден под тротоарите зелени. На подот на дабот премази на розова, беж или бела сенка;

-Не одбирајте тепих до бојата на ѕидовите, инаку сè ќе се спои во еден тон и собата ќе биде непријатна и избледена;

-изберете завеси под килимот;

Извлечете ги теписите под тапацирот на тапациран мебел и цветниот украс на завесите;

-Ако ѕидовите се насликани со еден тон, се покријат со прекрасен украс или необичен модел;

- Ако мебелот е разновиден - добијте кат покривање со монохроматски боја.

Теписи и теписи за делење на површината во зони

Популарни во денешно време обединети дизајн студија, дизајн-дневна соби, трпезарии и кујни бараат да се подели на собата во зони.

Во овој случај, подот од килим ќе го реши практичниот проблем, но во истата просторија потребно е да се одржи еднаква шема на бои.

Како правилно да го организирате тепихот во различни простории

Користење на тепих во дневната соба, можете да го отстраните недостатокот и да ги нагласите предностите на собата, но не користете светли и прецизни бои. Најдобро решение е подот од крем, беж, зеленкаст и розова боја.

За кујната е добар тепих на гума. Детската соба бара траен килим, способен да издржи постојано чистење, а таков материјал е лен, производи изработени од бамбус, волна и свила.

Во прилог на сила и убавина, овој материјал не предизвикува алергии. Во спалната соба се добри теписи од волна и сисал.

И ако може да се најде ќебе и завеси во бојата на тротоарите - ќе добиете прекрасна спална соба.

Во ходникот и салата, каде што има голема просперитет на луѓето - изберете траен синтетички слој.

Во бањата и бањата изберете тепих со гумена основа.

Дизајнерски простории, во случај кога станот е направен во одреден стил, советувајте да изберете тепих во ист стил. На пример, ако во спалната соба има забелешка на исток во неговиот дизајн, свилен тепих ќе му одговараат добро, итн.

Можеби сте заинтересирани за: