Декоративен завршен материјал, тавански завршен материјал, видови на бои, корисни совети

 • admin
 • 9 декември 2015 година
Декоративен завршен материјал, тавански завршен материјал, видови на бои, корисни совети

Планирајќи реновирање во стан или во приватна куќа, луѓето се прашуваат: како и како убаво да ги намалиме таваните? Но, пред да се запрашате како да се направи таванот убава, обрнете внимание   до висина на таванот на твојата куќа. Едно е ако плафонот е стандардна висина и пред вас се поставува сосема друго прашање, ако таванот е многу висок (до 5 метри и погоре). На оваа височина на таванот, потребно е да се користи скеле или кули. И која опција да се заврши таванот, ќе го изберете, откако ќе го прочитате овој напис.

Во оваа публикација, денес ќе ги разгледаме најпопуларните тавани.

Варосуваме

варосуваме

Традиционален тип на завршување на таванската површина, постепено и неповратно оставајќи го во минатото. А варосуваме е покривка на површината на таванот со раствор од вар или креда. Варосуването го дава таванот снежно-бело нијанса, која добро се вклопува со речиси секој ентериер.

Овој тип на завршна обработка на плафони бара подготовка работи, кои понекогаш се доста макотрпна: чистење на површината, израмнување, кит и малтерисување. Главната предност на варосуване е смешно ниската цена на материјалот и леснотијата во обложување.

Но, овој тип на тавански финиш има голем број на недостатоци:

 • Голема сложеност на подготвителната работа.
 • Кревкоста на варосуването. Облогата ја задржува заситената бела боја не повеќе од две години, по што почнува да се затемнува и да се урива.
 • Варосуването е исклучително нестабилно за влага, згора на тоа, површината што е вароса е многу лесно да се почувствува и невозможно е да се измие - треба повторно да се нанесеш.

Сликање на таванот

таванско сликарство

Покривањето на таванот со слој на боја е прилично популарен и ефикасен начин за завршување на таванскиот простор. Меѓу многуте предности на овој метод на завршување на главното место е окупирана од исклучително широк спектар на бои. За таванот, можете да изберете боја за секој ентериер и за секој вкус. Трошоците за сликање на таванот се малку повисоки од варосуването. Ова е практичен и едноставен начин за декорирање на таванот во вашиот дом.

Што се однесува до недостатоците, тие се речиси исти како и белилото: трудоинтензивна подготвителна работа, кревкост (не повеќе од 2-3 години). Со текот на времето, насликани таванот неизбежно се појавува пукнатини.

Сепак, долговечноста на таквата покриеност во голема мера зависи од квалитетот на подготвителната работа и вештината на финалистката.

Вметнување на таванот со позадина

wallpapering

Модерен, убав и практичен начин на завршување на таванот. За таванските површини се продава специјална дебела позадина. Најчесто за лепење тавани се користат неткаен позадина светлина тонови на светлина.

Но, и покрај фактот дека позадината е релативно евтина, а позадинската позадина изгледа многу привлечно, овој метод на декорација исто така не е без недостатоци.

Работата е доста трудоинтензивна, и во никој случај не е можно секој дизајнер да го залепи позадината на таванот. Позадина од таванот често доаѓаат незалепен, на пример, од нацртот, и, генерално, слој за долго - позадина бледнеат со текот на времето, намуртено и губат нивниот оригинален изглед.

Лепило тавани

Лепак таванот

Овој декоративен финиш на таваните е широко распространет. Се состои во фактот дека на површината на таванот се залепени квадратни (или други форми) плочки. Главната предност на залепени тавани е способноста да се лепи материјалот на речиси секоја површина.

Плочите се многу мали во тежина, направени од експандиран полистирен. Предната страна на материјалот е украсена со различни графички подмножества и релјефна шема.

Од предностите на овој метод на завршување на таванот, пред сè, потребно е да се забележи едноставноста на работата и добрата одржливост на материјалот - било која плочка може лесно да се отстрани и замени. Залепениот таван ги крие пукнатините и малите пропусти на површината на таванот.

Од недостатоците може да се забележи хетерогеноста на завршувањето - прицврстени плочки не се сметаат за една слика. Сите шевовите и нерамна таванот под таков слој јасно ќе да се гледа, покрај тоа, во случај на директна сончева светлина стиропор затемнува и почнува да гори. Не е препорачливо да се скрати таванот со плочки се додека не се постават сите потребни комуникации, бидејќи тоа може да предизвика тешкотии со нивната инсталација.

Суспендирани тавани

Исто така многу чест начин на завршување на таваните. Суспендираните тавани се мултифункционални дизајни, и ова е главната причина за нивната популарност. Суспендираниот таван може да ги скрие сите недостатоци во таванската површина и да ги маскира комуникациите - жици, вентилација, цевки итн.

Во модерен пазар постојат многу видови на суспендирани тавани, од кои најпопуларни се:

таванот на гипс картон

пополок-гипсокартон-фото (1)

Тоа е дизајн од метални водичи и инсталиран во нив гипс картон. Завршувањето на таванот од гипс картон отвора широки можности за создавање на различни композиции на таванот и слики, со помош на овој материјал можете да ги реализирате најсмелите решенија.

Предности на таков таван - релативно мал трошок, леснотија на инсталација, способност за создавање на мулти-ниво дизајни независно, без прибегнување кон услуги на професионалци.

Таваните од гипс картон немаат значителни недостатоци, само треба да избегнете влага на гипс.

касетофон таван

подвесные-потолки-кассетные-

Овој тип на таванот е дизајн на тенки метални плочи - касети. Предната страна на завршниот материјал се карактеризира со широк спектар на премази: може да биде било која боја или брановиден модел кој може да се одбере за да одговараат на вашиот вкус или внатрешноста на собата.

Касетите тавани се многу погодни за одржување, касетите лесно се отстрануваат и се мијат, ако е потребно, тие се многу лесни за замена.

Целиот дизајн тежи многу малку, бидејќи кога се произведува, се користат лесни метали и легури. Касетата на таванот добро се противи на температурните промени и е отпорна на влага.

Но, за сите овие предности, сопствениците ќе мора да платат уредна сума. На недостатоците на таков таван, исто така, може да се припише на слаба звучна изолација на капакот на касетата.

решетката суспендирани таванот

таванот на решетката

Тоа е слој собрани од метални плочи (алуминиум, челик, итн.). Покривни тавани се поставени, главно во мали простории.

Како и касетата, таванот од решетката има прилично голем опсег на бои, до огледало или златно обложување. На продажба има дизајни со широк спектар на релјефни модели и модели кои можат да бидат избрани за секој ентериер.

Од предностите на овој вид на финиш ЗАБЕЛЕШКА: лесен дизајн, голем избор на бои, нијанси и дезени, способноста да се создаде структури мулти-ниво, по завршувањето арки, леснотијата на инсталација, трајност и висока отпорност на влага и екстремни температури.

Рашири тавани

Рашири тавани

Овој тип на декорација на таваните долго време е ценет од страна на потрошувачот како достоен како практичен, убав и достапен. Ткаенини за истегнување на платна се направени од полимерни материјали, кои се карактеризираат со висока јачина и издржливост.

Со помош на затегнувачки ткаенини е можно да се создадат многу сигурни и убави премази за површината на таванот. Рашири тавани имаат најбогат спектар на бои, шаблони и модели кои ќе им овозможат на просторот удобност и удобност. И покрај фактот дека на тавани ќе ве чини повеќе wallpapering или слика, тоа е многу добра вредност за парите како што е со децении, речиси без да се губи нивниот оригинален изглед.

Рашири тавани се целосно водоотпорни, не изгоруваат, се издржливи, можат да се инсталираат во кујни и бањи.

А поголем ефект може да се постигне со инсталирање на таванот тензија "право" за осветлување, во корист на проѕирен винил крпа структура во голема мера ја зголемува можноста за осветлување. Неодамна, LED лентата, која е автобус со струја со LED диоди, се здобива со популарност.

lED позадинско осветлување

Недостатоците се комплексноста на инсталација, високата цена на реакција со висок квалитет мрежи на високо температурни промени - ако е премногу висок веб sags, станува ригиден во негативна губи еластичноста.

Избор на начин да се заврши таванот, се сеќавам дека тензијата и суспендираните тавани "крадат" околу 20 см простор во висина.

Плафонски таван

поднесена 1

Главната разлика помеѓу лажните тавани е дека тие се монтирани директно на профили, кои, пак, се поставени директно на таванот. Која е предноста на ова? Работата е дека овој вид декорација практично не крие простор, и затоа е совршен за поставување на ms со низок таван.

филигран 2

Но, и покрај ова, користењето на лажни тавани може да ги скрие умерените неправилности на површината на таванот. Модули на лажен таван се направени од пластика, МДФ, метал, иверица и гипс картон.

Како и за недостатоците тавани, тогаш ова вклучува многу тежина дизајн, неможноста да се инсталира осветлување и други комуникации, како и една мала група на бои и дезени.

Декоративен малтер

Гипс 1

Мешавините за декоративни малтери се поделени во неколку групи:

 • За внатрешни работи.
 • За работи на отворено.
 • Универзални мешавини.

За да го завршите таванот, надворешната мешавина не се вклопува совршено, бидејќи има малку различни својства. Затоа, за примена на таванот, треба да се купи мешавина за внатрешна декорација или универзална. Исто така, треба да одлучите за составот на мешавината што ќе ви одговараат за квалитет и цена.

Гипс 2

Најпопуларните мешавини денес се:

 • Полимер - во својот состав, како што е јасно од името, вклучува неколку видови на полимери.
 • Силикат - е течно калиумско стакло.
 • Минерални - мешавина од вар и цемент.

Појавата на завршениот слој зависи од гранулите и обликот на зрната во мешавината, како и од користените алати и техниката на малтерисување.

Ако одлучите да ги преземат градежни алати и да работат со мешавина на гипс, потребно е да ги предупредам дека по завршувањето на работа, иако не од најтешките, но на повеќето критични, бидејќи квалитетот на нивните перформанси зависи од формата на собата.

Подолу се дадени некои препораки за работа со декоративни штуко мешавини.

 • Гипс се нанесува само на сува и чиста површина. Не е неопходно цртањето на мешавина силно да се обиде да ги поправи сите неправилности - декоративниот гипс ќе го скрие најголемиот дел од недостатоците.
 • Смесата темелно се меша со вежба. Промешајте со мала брзина за да не ги оштетите гранулите.
 • Самиот процес на нанесување на малтерот е многу сличен со shpatlevanie: мешавината се применува рамномерно и прецизно израмнета.
 • За да се направи површината на саканата структура, користете пластични мистрија, ролки и шпатули.

Украсување со декоративен малтер може да даде поинаков ефект. На пример, со примена на мешавина во кружно движење, можете да направите "школка".

Шел

Користејќи пластичен плови, можете да нанесете кружни или рамни жлебови на површината, а со работа со шпатула ќе добиете мазна мазна површина.

ритам

Користејќи декоративни мешавини на таванот, можете да создадете имитација на мермер, мајка на бисер или гранит. Навистина, примена на таков малтер бара прилично сериозни професионални вештини, па ако не сакате да сторите сé, ве советуваме веднаш да ангажирате специјалисти.

мрамор

По материјалот се суши, површината може да биде покриена со слој на восок, тоа ќе помогне да се даде на површината сјаен сјај. Таквата обвивка ќе служи како дополнителна заштита, а грижата за површината ќе биде многу поедноставна.

Можеби сте заинтересирани за: