Украсување ѕидови со ткаенина, ткаенина во внатрешноста, ѕидни ткаенини позадина

 • admin
 • 05 декември 2015 година
Украсување ѕидови со ткаенина, ткаенина во внатрешноста, ѕидни ткаенини позадина

До денес, поправка на ѕидовите на просторијата е сведена на налепница за налепници, облога со декоративен малтер или сликарство. Пред нашите предци, пред неколку века, вообичаено беше да се победи ѕидовите со ткаенина. Точно, многумина не можеа да си дозволат такви поправки. Во основа, оваа внатрешна декорација беше достапна за благородни господари. Мошне често, слична декорација на ѕидовите беше направена во кралските комори и другите простории на палатата. Присуството на овој вид на декор покажа просперитет и додели висока позиција во општеството.

Кои се видовите на декорација на ѕидови со ткаенина

Модерна декорација со ткаенини ѕидови е на нов круг на популарност. Денес, крпа завеса може да се врши и во класичен стил и се користи во модерната внатрешна декорација.

otdelka_sten_tkanyu9

Постои голем и разновиден број техники за драгање на ѕидови со ткаенина. Овој фактор овозможува да се направи уникатен и импресивен декор од речиси секоја соба. Исклучок, во овој случај, е бања и кујна. Во овие простории да се користи крпа, позадина сајт не е пожелно. Во одредени случаи, еден од кујнските ѕидови може да биде покриен со крпа (оној што ќе се наоѓа спроти кујнскиот сет). Во однос на бањата - нема компромиси. Високиот константен процент на влажност во бањата не е во состојба да издржи ниту еден од познатите типови на модерни тапацири.

Ѕидови од ткаенина за ѕидови

otdelka_sten_tkanyu7

Одлуката да се направи внатрешноста на една од просториите во форма на комплетна ткаенина е многу ризична, иако резултатот може да ги надмине сите очекувања и да се покаже доста спектакуларен. Со цел да се избегне претенциозност и ласциливост, со посебна грижа и скромен е неопходно да се пријде на изборот на материјал од ткаенина и општо решение во боја на целата просторија. На пример, спалната со доволно светлина, а не мала површина, со основната шема на бои на млеко-беж, може да се збогати со структурирано густо ткиво. Затегнете треба да биде така што визуелно го создаде ефектот на три-димензионални панели. Во оваа варијанта на внатрешноста, главата на креветот, исто така, треба да биде покриена со структурирана ткаенина, а остатокот од декор елементи треба да се минимизира.

otdelka_sten_tkanyu8

Избирање ткаенини за внатрешни работи во спалната соба извршени во рустикален стил, можете да го изберете вашиот избор во црно-бели бои со контрастна шема. Етикетата на материјалот од ткаенина се произведува на ист начин како и конвенционалната позадина за хартија. Најсоодветната ткаенина за таква работа е свила и памук. Специјално дизајниран за ѕиден декор ткаенината е многу тенка, но има густа структура.

Со ткаенини ѕидови, перформанси обично се високи. Ова помага да се заштити материјалот од можни оштетувања и контаминација. Експертите советуваат, во спалната соба направена со оваа опција, да не се користи светла додатоци кои би можеле да привлечат дополнително внимание.

otdelka_sten_tkanyu12

Со цел да се комбинираат класичниот и модерен стил и истовремено да се добие многу успешен микс, сите ѕидови може да бидат покриени со крпа во трпезаријата. За оваа соба, најсоодветната опција е тренерската спојка. Ова име било дадено на ткаенината поради фактот што често се користело за внатрешно уредување на вагоните.

Еве, најуспешна опција - поделба на ѕидовите во визуелни прегради. Посебен лустер со невообичаена форма со проширени кристални приврзоци ќе додаде посебен стил во внатрешноста. Внатрешноста создадена од овој стил ќе биде многу пријатна, што е од никакво значење за просторија како трпезарија.

otdelka_sten_tkanyu5

Една од најрационалните простории за ѕидот на ѕидот на "obbivki" е домашно кино. Таквата соба треба да биде опремена со максимален степен на изолација од бучава. Ако ѕидовите во оваа соба се покриени со густа крпа или кожа, тогаш квалитетот на акустиката значително ќе се подобри, а звукот од кино салата нема да се слушне во соседните простории. Освен фактот дека таквото остварување ќе го направи внатрешното атмосфера, дизајнот на собата ќе биде направен во класичен стил со воздушни слоеви на антиката.

Завршувањето на ѕидови со крпа - одберете ја најдобрата опција

otdelka_sten_tkanyu17

Неконвенционален дизајн и доволно висока цена за декорација на ткаенини, често води кон фактот дека ткаенината е направена од ткаенина само на еден од ѕидовите на собата или формира само ниша. На пример, во спалната соба можете само да ја победите областа каде што се наоѓа креветот. Областа на главата на креветот може да биде истакната со потемна нијанса на ткаенина, со цел да добие контраст во однос на другите детали за внатрешноста. Завршувањето на истата сенка може да се користи за навлекување на креветот. Овој "превртување" ќе биде интересно да се погледне во целокупниот дизајн на спалната соба.

otdelka_sten_tkanyu119

Еден од ѕидовите во трпезаријата може да биде украсен со геометриска ферманција. За ова, ѕидот се наоѓа спроти трпезариска маса ќе биде најсоодветен. Бојата на ткаенина е подобро да се избере оној кој ќе оди добро со шема на бои на други ѕидови или мебел бои. На ѕидот можете да закачите соодветна огледало со големина. Тоа визуелно ќе го зголеми просторниот простор.

Кога креирате спална соба декорирана во кралски стил, подобро е да користите тренерска спојка со подлоги од златни теми за обложување на ѕидови. Оваа комбинација на декорација на ѕидови и мебел од природно врежан дрво украсена со позлатени фрагменти, ќе даде идеален и воедно извонреден, богат изглед. За таква спална соба ќе одговараат на кадифени, црвени, сини и зелени бои. Слични комбинации се користат за да се создаде класичен стил, земја или провизија. Исто така, кога декорирате такви богати спални, можете да користите свила или најтенкиот памук, дискретни нијанси, со разни импрегнации или елементи.

Ѕидна крпа

Прилично интересен изглед на ѕидовите и ткаенина со цветни печати. Покрај ова, ткаенината, на пример, со слика на географска мапа или страници од странски весници, ќе изгледа прилично необична. Завршувањето на ткаенината е разноврсна, разноврсна техника, што е прифатливо кога се создава некој од познатите типови на ентериери.

otdelka_sten_tkanyu20

Тендисувањето на ткивниот ѕид е многу макотрпен процес, но резултатот, како по правило, ги надминува сите очекувања. Токму поради оваа причина, современите дизајнери честопати ја користат оваа техника за декорација, во кои се отелотворени необични и во исто време импресивни идеи.

Изберете ткаенини за завршна обработка на ѕидови треба да бидат тесни и еластични, може да бидат:

 • таписерии,
 • свила,
 • chintz,
 • тапацир мебел ткаенина ќе биде практична.

Се препорачува ткаенина за ткаенина да се третира со специјални соединенија кои го штитат од пенетрација на влага.

otdelka_sten_tkanyu15

За лепење се препорачува да се користат ткаенини од велур, кадифе или велур, за истегнување - мешавина од памук со вискоза, за драпење - тенки, густи светлосни типови на синтетички и природни свила.

Ѕидна декорација со ткаенини

otdelka_sten_tkanyu18

Веднаш вреди да се истакнат позитивните моменти во декорацијата на ѕидовите или дел од ѕидовите со ткаенина:

 • необичен, благороден изглед
 • можност да се украсуваат со исти ткаенини и други текстилни декор елементи.

вметнување

Запечатување на ткаенината на ѕидовите е проблематичен бизнис, па затоа бара одредени вештини. За да го направите тоа сами, ќе ви треба трпение и учење одредена литература или разгледување на релевантните сајтови со препораки и упатства на Интернет.

otdelka_sten_tkanyu16

Прво на сите, треба да се спроведе подготовката на површината за да се намести: кора, гипс и нанесете буквар. Ѕидот треба да биде совршено мазен и да се исуши добро по буквар.

Во прилог на ова, подготовката бара крпа. Прво исечете мало парче ткиво и измерете го. Тогаш сече се натопува и суши. Повторно произведуваме мерење. ако, по повторното мерење, се открива смалување на материјалот, вреди да се мокри и да се исуши целиот материјал што е планиран за употреба. По миењето, материјалот мора да се пегла добро. Ако намалувањето не се случило или било безначајно, не можете да го правите алиштата, само пеглање ќе биде доволно.

Ткаенината најдобро се зема со максимална ширина - ова ќе помогне да се избегне голем број на шевове. За да го пресечете, ви требаат ленти, чија должина ќе биде еднаква на висината на ѕидот, главната работа - не заборавајте да додадете неколку сантиметри за акциите.

По ова, можете да шиете шавови долж ширината. Треба да испаднат голем платно, чие јордажа ќе се совпадне со долгиот ѕид плус околу 20 см.

Експертите советуваат: за секој од ѕидовите подготвени за подлога да шие поединечни платна. Во принцип, целата соба може да се прилепува заедно во еден лист, но ова ќе бара повеќе луѓе, трпение и одредена вештина. Шиејќи го потребниот број ленти, ткаенината треба повторно да се пегла. Посебно внимание на ова пеглање треба да им се даде на зашиени рабови, па така да ги направите колку што е можно мазно. Сега платното се свитка во ролна по височината на ѕидот.

Директно за лепење на минимум две лица. Обично, примената на лепилото се појавува само долж краевите на ткаенината, додека ткаенината мора да се протега. Лепилото треба да биде околу 10 см по целата висина на ѕидот. Малку се одмотува на ткаенината, можете да почнете со униформа за лепење.

Едно лице ќе треба да држи ролна со преостанатата ткаенина, а друга да се зафати со притискање на ткаенината на ѕидот со маст залепени со обичен ролери. Сличен процес, со секоја од платна, треба да се направи на секоја од четирите страни.

Во случаи кога ткаенината е тешка, има смисла да се обезбеди дополнително зајакнување со дрвени шини. Реики ја прицврстува ткаенината на залепената површина во местата каде се применува лепилото. Дополнително засилување се користи привремено, решетките не се отстрануваат додека лепилото не е целосно суво. Реики се закачи на ѕидот со нокти, а не целосно да ги вози.

Експертите препорачуваат прво да лепак на левата страна на ѕидот, а потоа на врвот и само по овие рабови конечно да се исуши за да продолжат да лепење на десниот раб и на дното. Друг редослед на вметнување, исто така доста често се користи од страна на специјалисти: врвот, лево, сува, десно и дното.

Ако се користат шини, нивното исклучување треба да се изврши многу внимателно со помош на клешти и така што материјалот останува неформиран. Оставањето на ѕидните вишок на ткаенини уредно се сече, а рабовите се покриени со столб од пластични или дрвени летви - сето тоа зависи од планираниот стил и внатрешноста на просторијата која се санира.

тапацир

otdelka_sten_tkanyu11

Оваа варијанта на украсување се изведува според принципот на поставување на тавани. Тоа ќе биде тешко да се направи таква работа самостојно, но можете да ја нарачате во многу работилници. Тие исто така нудат инсталациски комплети. Тие се состојат од водичи, во кои се вметнува платно.

Широк спектар на материјали се користат за производство на водичи:

 • дрво,
 • пластика,
 • метал,
 • гума.

Таму може да се купи супстрат кој ќе го направи ѕидот мек и топол, звучно изолиран и беспрекорен.

otdelka_sten_tkanyu3

По добивањето на помошни компоненти, можете сами да се обидете да ги затегнете ѕидовите. Ако се донесе одлука да се стори сé што е сама, работата ќе биде да се направи рамка и да се прилепува на ткаенината кон неа, ако сакате, можете да ја ноктирате. Се разбира, полесно е да се користи готов систем, само треба да ја наполните крпата во јазот помеѓу решетките и да ја поправите со клип.

За да ја промените опцијата за завршување на ѕидовите за време на поправката, само треба да ја замените ткаенината со нова, рамката може да се користи многу пати.

draping

otdelka_sten_tkanyu10

Овој метод е многу едноставен, тоа ќе бара прицврстување на широка ткаенина на тенка жица, декорирана со декоративна лента. Прифатено е до самиот таван. Ткаенина ја извалкаат со бранови.

otdelka_sten_tkanyu13

Друга варијанта на извлекување на ѕидови со ткаенина вклучува фиксирање на ткаенини завиткани по должината на секој раб на ѕидот. Како прицврстувачи се користат пластични, дрвени, метални водичи. Прицврстувањето се врши по преклопување и фиксирање на наборите на платно. Важна точка е пресметувањето на ширината на платното - тоа треба да биде доволно за убава врска за нанесување.

otdelka_sten_tkanyu14

Најчесто, drapery се користи во спални и дневни соби, особено ако ентериерот сака да направи ориентални белешки.

Можеби сте заинтересирани за: