Градина клупа, градина клупи со свои раце, корисни совети

 • admin
 • 01 јули 2015 година
Градина клупа, градина клупи со свои раце, корисни совети

Да се ​​разгледа градината клупа како обичен парче мебел е фундаментално погрешно мислење. Всушност, и покрај неговата директна цел, градина клупи може да се користи како украс достоен за infield, градина Мебел создадена од целиот состав, убаво се вклопуваат во дизајнот на градина или двор.

Се разбира, дека во нашето слободно време може да купите нешто, вклучувајќи градинарски мебел, а изборот е многу широк и разновиден. Но, не е тоа вистинско задоволство да направите нешто навистина убаво и корисно за вашата градина? И времето може да се потроши со предност, и да се остане на таква клупа ќе биде попријатно.

Клупи за градината со свои раце може да направи секој сопственик на куќа или dachi.Glavnoe a - правилно утврдување на дизајн, локацијата на мебел, изберете материјал, но за да започне со тоа, се разбира, не боли да ја прочитате оваа публикација.

Изберете место за клупата на градината

место за клупата на градината

Се чини - што е полесно. Избрав место, и инсталирав клупа. Всушност, за да се осигуриме дека предметот на градинарски мебел ја исполнува својата мисија за сто проценти, многу е важно правилно да го организирате. За почеток, треба да одлучите за што, всушност, ќе биде дизајнирана вашата клупа:

 • За приватност

клупа за приватност

Како што можете да разберете, клупата треба да биде скриена од љубопитните очи, да поминува време сам или со вашата сакана. Оваа платформа е подобро да се инсталира некаде во едно затскриено место, на пример - за жива ограда, под голем ширење на дрво, од страна на езерцето, итн

 • Клупа за забавен одмор во добра компанија

За одмор во компанијата

Тоа може да се инсталира директно на верандата на куќата, во белведер, во дворот пред куќата. Бидејќи треба да се одмори во компанијата, заедно со клупата треба да биде табела.

 • Клупа за одмор по работа и домашни работи

седишта клупи

Таквата клупа секогаш ќе ни се најде, бидејќи секогаш има работа во близина на вашата куќа, по што сакате да седнете и мирно да се одморите некое време. На клупата ќе изгледаат соодветни, на пример, во близина на градина патека, со поглед на езерцето, градина или градина.

од езерцето

Тоа подразбира дека на клупата треба да се наоѓа во најубавиот и живописен предел локација во околината придонесе за смирување и опуштање.

Повеќе бои на вашиот сајт, украсни растенија, дрвја и грмушки ќе биде повеќе пријатно да го поминуваат своето слободно време на клупата, уживајќи во убаво време и убави погледи.

Но, во крајна линија, каде точно да се воспостави продавница на страницата, зависи само од вашите лични вкусови и преференции.

Материјали за градинарски клупи: камен и фалсификувани производи

Да се ​​создаде убава и модерна пејзаж дизајн на сајт користи многу градежни материјали, вклучувајќи и уреди за градинарски мебел, особено клупи. Ако вклучите фантазија, тогаш за таа цел можете да го користите речиси секој материјал, вклучувајќи пластични шишиња и картонски кутии. Од традиционалните градежни материјали за уредот на градинарски мебел, најчесто се користат метал, камен и дрво. Градинарски мебел направен од овие материјали од памтивек, и до денес, камен, метал и дрвен мебел се смета за класичен и е многу популарен.

Клупи изработени од метал изгледаат многу убаво и елегантно, таков производ ќе биде вистинска декорација на вашата страница.

фалсификувана клупа

Покрај тоа, метални клупи се многу издржливи и служат со децении, а фалсификувањето е многу елегантно. За да се осигура дека металната клупа не изгледа тешка и незгодна, дрвените делови често се користат заедно со фалсификување. На пример, рачки и нозете се достапни во продавницата на ковачот, и седиште и назад направен од дрвени летви, кои лесно може да се инсталира, во собата, изшкуркан и лакирани за да се отвори на сопствените.

Многу убава изглед метал клупа, инсталиран, на пример, под лак украсени со качување растенија. Друга предност на метални клупи е дека постојат многу опции за нивно извршување, и можете да направите оригинален ексклузивен производ за вашата градина.

Камена клупа ќе донесе белешка на средновековната античка на дизајнот на обработливо земјиште.

камена клупа

Таквата клупа може да се поклопи независно, или да направи нарачка во специјализирана работилница. На површината на една клупа, во присуство на имагинацијата и трпение, може да се претвори во уметничко дело, на пример - да се направи мозаик имитација cavemen цртежи, итн

Камен - "ладна" материјали, како и употреба на клупата само во потоплите месеци, но ако следниот да се направи место за оган, и многу клупата "топло" меки перници или ќебе, па дури и кул есен вечер можеш на оваа клупа може да биде пријатно и со удобност за одмор.

Дрвени клупи

дрвена клупа

Скоро секогаш после работа на поправка или изградба на една земја или заговор остане сечење плочки, штици, трупци и други отпадоци. Не брзаат да ги фрлаат или толпата - ова е добар градежен материјал, од кој што доби добра клупа за сослушување.

На пример, една клупа направени на трупци, иако на прв поглед изгледа рустикален, но во исто време, удобно и забавно. И да се направи едноставно - отсечени две логови од дневник и да ги копаат во земјата на избраното место. Растојанието меѓу нив ќе биде еднакво на должината на клупата. Во логовите ги отсекуваме жлебовите кои одговараат на ширината на дневникот користен за седиштето. Најавите, дизајнирани за седиштето, прво се шират по две половини и се вметнуваат во жлебовите. Потоа, на задниот дел од блокот се прицврстени две силни градинарски решетки, на кои втората половина на дневникот е закован како потпирач за грб. Откако на клупата е составен, тоа треба да се изшкуркан и лакирани да се отвори, кои ќе им даде естетски производ, заврши изглед, и значително да го продолжи својот живот.

уреди варијанти на клупи

Со помош на дополнителни елементи поставени веднаш до клупата, можете да направите место за релаксација уште повеќе пријатно и атрактивно. На пример, ако сакате, пресечете мал мал цветник од мали дрвени кутии во близина на клупата. Кутиите може да се прицврстат на задниот дел од клупата, а можете да ги користите како потпори за самата продавница, со истурање во кутиите на земјата и приложување на нивно место. Внатре, можете да засадите цвеќе или да сеете тревна трева - како што сакате.

Една од главните предности на дрвените клупи е компаративната едноставност на нивното производство. Потребно е само неколку ефтини алатки што ви стојат на располагање. Малку трпение, точност плус достапноста на основните вештини - и ќе имате на располагање убав и оригинален градинарски мебел.

Градина лулка стол со свои раце

фотелја 1

Како што можете да видите од сите погоре, удобно и убаво градина мебел е важен атрибут за рекреација на вашиот сајт. И ако, на пример, направи оригинален стол со свои раце, што, патем, може да се инсталира по своја дискреција насекаде?

На прв поглед, таков производ ќе чини малку скапо. Ако купите готов производ или нарачате го во работилница, тогаш тоа навистина е. Ако го направите сами, само ќе треба да потрошите пари на материјали. Покрај тоа, рачно изработениот предмет на градинарски мебел - дали ова не е причина да им се покаже на роднините или на пријателите? Да, и се релаксираат во овој стол, гледате, многу попријатно.

За производство на столче за лулка ќе ви требаат следниве алатки:

 • Машина за мелење со додатоци.
 • Електрични сложувалка.
 • Електрични вежби и дрвени вежби.
 • Битови за навртување на завртки за самопреслушување.
 • Владетел, агол, касета мерка.
 • Градење молив.
 • Eurofaner - за странични делови, дебелина од 3 cm.
 • Града (види слика)
 • Потврда (eurovint, euroshout, завртка заеднички)

Принципот на производство на столче за лулка е потполно разбирлив од подолу сликите и цртежите. Димензии - бесплатно, изберете за себе.

фотелја 2 уреди

За да започнете, треба да направите облик (форма) на страните, како на сликата. Не мора точно да ја повторувате формата. Од моделот ги пренесуваме контурите до иверицата, исечеме со електрична сложувалка, а ние ги завршуваме со машини. После тоа, треба да направите ознака за фиксирање на приклучните шини. За да ги направите дупките за рамките да се совпаднат, ние ги вежбаме двете страни во исто време, спојувајќи ги едни на други.

кресло 3 уреди

Рамката ќе биде потврдена, или завртки. Локациите на полиците се претходно обележани, а потоа се прицврстени со завртки за самопреслушување. Пожелно е секој саморец да вежба дупка, така што железничката пруга не треска. За ова, избраната вежба со помал дијаметар е избрана од завртката за самопреслушување. Еден гребло се користи наместо заптивка, така што растојанието помеѓу нив е исто. Завртки со завртки кои се прилепуваат неколку милиметри длабоко во решетките, така што дупките потоа можат да бидат малтерисани. Штом кит целосно се суши, отстранете ги остатоците и отворете го нашиот стол со лак. Нанесете го лакот во неколку слоеви. За првиот слој, лак се разредува приближно двапати со растворувачот. По примената на првиот слој, дрвото најверојатно ќе стане "изладено" и ќе го подигне купот. Внимателно отстранете ја со мал nazhdachkoy, избришете со влажна крпа, и ние нанесуваме дебел лак. За да се постигне саканиот ефект, се препорачува да се примени минимум два или три слоја од лак.

Изработка на клупа за градина од дрво

Се разбира, не можете да ги игнорирате релативно едноставните и лесни за поставување обични дрвени клупи. На местото на таквите треба да има најмалку две или три парчиња, и верувајте ми, тие можат да дојдат во рака во секое време.

Еве еден пример за правење едноставна клупа:

 • Должина на производот: 1.8 m.
 • Ширина: 35 см.
 • Висина 45 см.

За работа ќе ни требаат:

 • Дрвени греди.
 • Самолепливи завртки.
 • Лепак за дрво.
 • Емери - 120.
 • Рулет, молив, видов.
 • Брусна машина.
 • Електрични вежба или шрафцигер, дрвени вежби.

Следниве бројки детално го опишуваат процесот на изработка на клупата. Сите димензии се во инчи (1 инч до 2,54 см).

клупа 1

клупа 2

Градина клупа направена од камен

последна слика

Камена клупа ќе ги украсува сите пејзажи. Се разбира, дека сам направи врежан фигура каменина нормално сопственикот или приградски infield не можат да си дозволат, но ако сте по изведување на градежни работи остави голем број на средни kibble, можете лесно да се направи едноставна клупата камен.

Бидејќи контактот со ладен камен е непријатен и штетен, подобро е да се направи дрвена клупа. Нашата иднина продавница ќе биде солидна камен база со седиште на дрво. Ако сакате цвеќиња, а потоа од двете страни на клупата, можете да организирате ниши за растенија токму меѓу камењата.

Ќе бидат потребни следните материјали:

 • Калдрмата е со средна големина, по можност рамен.
 • Малку чакал за финиш.
 • Метален агол или арматура за скелетот на основата на клупата.
 • Цемент одделение 500.
 • Дебелина на плочата од 2,5-3 см.
 • Зрак 5x5 cm за прицврстување на седиштето.

подрум основа

Иако самата камена сала ќе биде стабилна, но производот со фондација може да трае многу подолго. За почеток, обележете ги контурите на идната клупа на теренот.

Земете пример на правоаголник широк од 50 см. Ние ја избираме должината произволно, врз основа на количината на материјал, поставеноста итн. Од правоаголникот обележан на земја, се отстранува слој на земја со дебелина од околу 30 см на бајонетскиот бајонет.

Јамата винкели вертикално зачукуваше или отсекување од аголот фитинзи - еден во секој агол и на чекорите периметар од 50 см или агол фитинзи имаат должина малку помала од висината на камен база плус 30 cm за фиксирање во земјата .. Јамата е покриена околу половина од длабочината со урнатини или градежни остатоци и зацементирани.

база на клупа

Калдрма го ставаме означувањето на цементниот малтер во ознаките на таков начин што ќе направиме цврста камена основа. Камењата треба да се прилагодат колку што е можно поцврсто едни на други за да се добие минимум празнини. Кога основата ќе ја достигне потребната висина (препорачаната висина на клупата на градината е околу 50 см). Пред поставување на последниот ред од камен, намалијте ја попречната лента меѓу калдрмата. За нив седиштето е прикачено подоцна. Ако клупата е до еден метар, тогаш се доволни две парчиња, инаку ги отсекувате парчињата со зголемување од 50 см. Горниот дел на основата е израмнат.

Ако почувствувате ѕидар што не е доволно, и на база на страна се искривени - не грижете се. За да ги измамиме неправилностите, користиме чакал. Сите неправилности и шуплини се полни со малтер и се притискаат во неа со камчиња, така што ќе добиеме повеќе или помалку уредна површина.

инсталација за седење

Седиштето може да биде направено од цврсто парче дрво или од неколку паралелни штици. Монтирајте го седиштето само откако растворот целосно се зацврсти. Првичните табли мора да се мелат и да се третираат со антисептичко соединение. Одбори треба едноставно да се прикачат на попречно барови со завртки, по можност од обоени метали - и вашата продавница е подготвена, пријатен престој!

Можеби сте заинтересирани за: