Езерце во земјата за зима: компресор за езерцето во зима, аерација за езерцето во зима, презимување на растенија, презимување на риби.

  • admin
  • 15 ноември 2016 година
Езерце во земјата за зима: компресор за езерцето во зима, аерација за езерцето во зима, презимување на растенија, презимување на риби.

Вештачка вода на локацијата не е изненадување. Создава поволна микроклима. Топол летен ден е пријатно да седат со ладна вода, размислувајќи за неговата мазна површина. Но, зад езерцето е неопходно да се води грижа и најважно е добро да се подготви за зимата. За тоа како да се имплементира ова во оваа статија.

Декоративно езерце

Уредот на декоративни резервоари потекнува од античкиот исток. Во жешки земји благородни луѓе наредени езера со фонтани или без нив во внатрешните дворови на нивните куќи. Тие им даваа свежина на пладневината топлина. Сега секој може да изгради езерце на неговиот заговор.

За да го направите ова, можете да го користите како импровизирани средства (бања, барел, преку) и да купите веќе подготвен капацитет. Двете опции со соодветен пристап ќе изгледаат многу претставени.

Декоративно езерце во пејзажот на страницата

Резервоарот на локацијата не само што не обединува со природата, туку исто така зборува за добар вкус на сопственикот на локацијата. Тоа може да стане вистинска декорација на вашиот двор. Постојат неколку видови на уредување на вештачки резервоар:

Езерце во градината. Совршено ќе го нагласи пределот и ќе се вклопи во целокупната слика. За да го направите ова, најдобро е да се организираат езерца со заматени (нејасни) контури. Главен акцент на ова езеро е вегетацијата и на нејзините банки и во самиот резервоар. Сега во продавниците можете да најдете многу водни растенија. Ако областа на сајтот ви овозможува да модате длабоко езерцето и да колонизирате таму декоративни видови риби. Ако имате мала градина не се грижи, можете да направите мал езерцето. Во овој случај, мора да има јасни граници и облик (круг, квадрат, овална, итн.). Нејзините рабови можат да бидат обликувани со декоративен камен, како нагласување на границите. Можете да ги користите растенијата со јасна форма. На пример, нимфеи и ириси.

Prud_na_dachnom_uchastke

Езерцето е над нивото на земјата. Обично таквите водни тела се наредени во мали области, за визуелно зголемување на просторот. Овој ефект се постигнува поради одразот во водата на небото и околната вегетација. Во таква езерце, можете да одгледувате риба и да им се восхитувате без виткање. Сепак, можно е да се организира мала фонтана која ќе даде динамика на целиот пејзаж.

55-660x436

Поток. Тоа е имитација на природен резервоар и може да се гради насекаде. Тие ви дозволуваат да ги победите разликите во нивоата на заплетот и да ја опремите територијата како целина.

1265637196_2

Фонтана. Најспектакуларниот поглед на вештачки резервоар. Во овој случај, ќе биде возможно да се прилагоди наклонот на млазниците и главата на водата. Се разбира, такво тело е тешко да се организира самостојно и ќе треба да се потроши на специјална опрема. Во прилог на типот на езерцето, потребно е правилно да се избере неговото место и големина. Не правијте премногу мали езерца со површина од 3.5 кв.м. и помалку. Тие ќе бидат многу топло на сонце, што ќе доведе до цветни води. Местото исто така е важно. Најдобро е да го задржите езерото подалеку од вегетација (инаку ќе мора да го чистите многу често). Во однос на осветлувањето, најдобро е да се избере малку засенчени или дел од денот на сонце. Ова ќе им овозможи на езерцето да остане чист, и ќе заштедите време за чистење и грижа за базенот. Потребно е добро да се грижи за езерцето, а особено да се подготви за ладната сезона на годината. За тоа како ќе го сториме ова, ќе покажеме понатаму.

Fontan-svoimi-rukami-e1439823060351

Подготовка на езерцето за зимско складирање

Подготовката на резервоар за зима не е лесна работа и започнува долго пред почетокот на студеното време. Но, со добра подготовка за зима во пролетта кога ќе го отворите езерцето, ќе бидете пријатно изненадени од неговата одлична состојба. Сите дела можат да бидат поделени во неколку фази:

Однапред. Таа започнува на есен, и се состои во повлекување на мрежата преку езерцето. Ова ги спречува паднатите лисја да паѓаат во чашата на езерцето и, како последица, да ја расипат водата. Со почетокот на првите мразови, мрежата се отстранува од површината на резервоарот, со цел да се избегне замрзнување. Исто така, за овие цели, воден правосмукалка е совршено прилагоден, што може да се користи за собирање зеленило од површината и од дното.

podgotovka-iskusstvennyh-vodoemov-k-zime-1

Расчистување на дното. Потребно е чистење од дното, без разлика дали го сушите езерцето или презимувате. Остатоците од вегетација гнијат во тиња и произведуваат гасови што отровуваат вода и растенија во езерцето. Затоа, вооружени со вообичаените гребнатинки, четкајте го дното во сите правци. Ѓубрето се отстранува и се поставува до езерцето за понатамошно отстранување. Ако растенијата се садат во езерцето за време на чистењето, тие мора да се избегнуваат за да не ги оштетат. Со мали езера сè е многу полесно. Како по правило, тие се чистат по одвод, кога нема потреба од инструмент.

Подготовка на езерцето. Во оваа фаза, главната работа е завршена. Сите растенија и риби кои го населуваат езерцето се отстранети. Опремата исто така мора да се извади. Мали езерца и езерца со пластична чинија се најдобро исцедени. Поради нивната плитка длабочина, тие замрзнуваат, што може да доведе до уништување. Можете да ги наполните со вода со една третина. И во случај на мраз, направи дупки во мразот и пумпајте мала количина на вода за да формирате воздушно перниче. Оваа техника ќе овозможи чашата да остане чиста и неоштетена температура флуктуации. Исто така, потребно е да ги испуштите сите цевки што доведуваат до езерцето и да ги запечатуваат зимата. Последниот чекор е да ставите празни пластични шишиња или парчиња пена во езерцето. Тие ќе го преземат целиот товар од замрзнување на вода и ќе ги заштитат ѕидовите на езерцето од уништување.

zeta_uhod-za-prudom_oseni-jpg

зачувување на опрема

Друг важен чекор во подготовката на езерцето за зима е зачувувањето на опремата. Кога температурата на улицата не се издига над плус пет степени Целзиусови, потребно е да се исклучат пумпите кои пуштаат вода во резервоарот од филтрите. Самите филтри треба да се исцедат и да се покриваат така што нема да паѓаат врнежи во зима. Адсорбентите, четките и сунѓерестите полнила во филтерот мора да се измијат во малку солен раствор во воден раствор. Пумпи, црева и други компоненти на системот исто така мора да бидат обработени. За ова се користат специјални средства. Чувајте ја зимската опрема препорачана во вода (особено пумпите). Елементите на осветлување мора да се исклучат од мрежата и да се стави во оставата, чајната кујна или подрумот. Така, опремата на вашето езерце ќе биде апсолутно подготвена за следната сезона.

bezyimyannyiy5

презимување на растенија

Најважната фаза е подготовката на водена вегетација за презимување. Сите плитки водени растенија се сечат до нивото на водата. Не е отпорен на ладни видови треба да бидат покриени со паднати лисја и бура. Некои од нив, на пример irises, се отстранети од езерцето и се испраќаат за презимување во студена и затемнета просторија. Во овој случај, почвата мора да биде постојано влажна. За зимата можете да оставите само ладни отпорни растенија. Некои од нив ќе служат добро. На пример, шупливи стебленца на трска ја снабдуваат дебелината на водата со кислород, па затоа никогаш не е отсечена. И растенијата што остануваат во водата се изчистени со лоши лисја. После тоа, тие се преселат во центарот на езерцето и се загреваат. Ако вашиот езерце седи нимфи, тие можат да бидат погребани во дупка во најблиската природна и не-смрзнувачка езерце. За растенијата што се собираат за презимување треба добро да се набљудуваат. Внимавајте на режимот на температура, навлажнете го почвата со текот на времето или промените ја водата еднаш на секои две недели. Така можете да ги зачувате растенијата и да ги вратите на вистинското место во пролетта.

kras11_005

презимување на риба

Најдобра опција е презимување риби во езерцето. Но, ова е можно на длабочина од повеќе од 1,5 метри и на температура во близина на дното плус четири степени целзиусови. Ако не е можно усогласување со барем едно од овие барања, рибите се хибернираат надвор од водното тело. Првата фаза на подготвување на животни за зимата го менува хранењето. Од падот, количината на храна е намалена, давајќи им предност на варијантите на протеините. Со почетокот на студеното време, рибите престанат да се хранат и таа самата самата самата ја снабдува со храна. Во моментов, на пазарот нуди различни уреди за презимување на резервоарот. На пример, аераторот ќе ја збогати водата со кислород. Исто така е мода да се инсталира посебен грејач за да се спречи замрзнување на вода. Ако немате можност да купите специјални инструменти, ќе биде доволно да се организираат пелин (по можност неколку) и да се осигурате дека не влече на мраз. Ако вашето езеро живее со украсни риби, тие мора да бидат префрлени во специјално подготвен аквариум. Во овој случај, потребно е да се создадат такви услови дека рибата не заспие, а во пролетта мирно се врати во услови на езерцето. Пожелно е да се хранат умерено. Со почитување на овие правила, ќе можете да ги обезбедите рибите со добри услови за презимување од нивното езерце.

podgotovka-vodoema-k-zime-5

Оваа статија ги опишува вештачките акумулации, како и нивните типови. Внимание се посветува на подготовка на езерцето за зима. Таа раскажува како можете да се справите со растенијата и животните кои живеат во езерцето. Внимание се посветува и на чување на опрема. Користејќи го советот на статијата, не само што може да организирате езерце на вашата страница, туку и правилно да го подготвите за зимата. Успешна работа.

Може да бидат заинтересирани: