Поставата за внатрешно завршување на бањата: облик на аспен, вар ленти, постава елдер. Плакнење на бањата одвнатре, со свои раце.

 • admin
 • 14 јули 2016 година
Поставата за внатрешно завршување на бањата: облик на аспен, вар ленти, постава елдер. Плакнење на бањата одвнатре, со свои раце.

Бања е стара руска традиција и дел од националната култура. Во него не само што се мие, туку и се одмора душата и телото. Бањата го ревитализира телото и ги отстранува сите негативни од лицето. Многу сопственици на приватни куќи или вили се изгради бања на нивните парцели. За таа цел се користат разни материјали. Важно е не само она од кое се гради бањата, туку и однатре. Важно е да се изберат соодветни материјали за завршување на бањата. Издржливоста на структурата и удобноста на зголемените зависи од тоа. На кој материјал да дадете предност и како правилно да го завршите внатрешното завршување, да зборуваме за овој напис.

Од бања внатре

Значи, салата е изградена и е време да се започне со внатрешна декорација. Но, прво треба да разберете кој материјал е подобро да се избере. Ако сауната е изградена од трупци, доволно е да се обработи одвнатре со специјални соединенија за зачувување на дрвото. Значи, можете да ја декорирате сауната однатре:

 • поставата;
 • табли;
 • стакло-магнезиумски плочи.

Прво на сите, треба да се напомене дека најдобрата опција за соочување со ѕидови, таванот и подот на бањата е дрво. Тој е отпорен на влажност и екстремни температури. Можете да ја декорирате просторијата одвнатре со плочки, поставата или блок куќата. Ајде да го разгледаме секој материјал подетално.

Одбори. За плаштување на ѕидовите со плочки, неопходно е да се направи посебен сандак и веќе да се поправи материјалот за него. Треба да се земе предвид дека одборите мора да се третираат со импрегнации, а за рамна површина мора да се натрупаат. Инаку, ѕидот ќе се претвори груб и ќе почне да изгние од прекумерна влажност. Оваа опција ќе биде многу скапа.

доска_обрез

Поставата.  Ова е најпопуларна опција за обложување на ентериер. Има голем број на позитивни страни:

 1. изборот на материјал од различни видови дрво;
 2. леснотија на инсталација;
 3. прекрасен изглед;
 4. овој слој им овозможува на ѕидовите да дишат и спречува кондензација.

7003196.dwy55yuyfc

Блокирај куќа. Нанадвор, изгледа како природен најава, но многу посилен. Блок куќа не се бори и не попушта. Удобно е да се прицврсти. Подобро е да не се избере овој материјал изработен од зимзелено дрво за отстранување парна соба.

Блок-куќа

Магнезиум-стакло. Овој материјал за завршна обработка е изработен од магнезиум, мали чипс, решетка од фиберглас и материјали за врзување. Сепак овој материјал се нарекува магнетит. Совршено е за капење внатре. Магнетит има добри карактеристики:

 • не изгори;
 • добро толерира влажност и висока температура;
 • лесно да се соберат.

Овој материјал е совршен за внатрешна декорација, иако е подобро да се обложи парната соба со материјали изработени од природно дрво.

374813

Од сите погоре, може да се заклучи дека е потешко да се најде посоодветна опција за вагони.

Видови на обложување за внатрешна декорација

Пред да ја скратиш бањата со тапацир, треба да ги разгледате неговите типови. Постојат два главни типа на материјал на пазарот:

 1. Вообичаено - направено е од одбор со вообичаена влажност, дебелината обично е 20 mm. Површинска грубост е дозволено.
 2. Евровагонка - има висок квалитет и посебен вид на врска. Одборите имаат посебни дупки за вентилација.

vagonka-evrovagonka

Исто така, постојат разлики во одделението за дрво:

 • Екстра класа - идеална постава без јазли и дрво јадро;
 • "А" - јазли се дозволени за секој 1,5 м од одборот, како и за присуство на мали пукнатини;
 • "Б" - дозволено е да има повеќе јазли, пукнатина и различна боја;
 • "Ц" - поставата со мали механички оштетувања, јазли и пукнатини.

Обележување-поставата

Се разбира дека е подобро да се избере материјал од повисока класа. Ова ќе обезбеди издржливост и естетски изглед. Поставата е направена од различни видови дрво и секоја од нив има свои предности и недостатоци. Да ги разгледаме подетално.

Видови на обложување

Да се ​​намали внатрешноста на бања често се користи поставата од следниве видови на дрво:

 • аспен;
 • липа;
 • елда.

аспен поставата

Нашите предци исто така забележаа неверојатни својства на аспен. Има лековити својства и извонредна сила. Кога правилно се обработуваат, одборите се здобиваат со извонредна сила, буквално е невозможно да се вози ноктите во нив. Затоа поставата направена од овој вид дрво е одлична за завршна бања. Покрај тоа, материјалот има зголемена отпорност на влага и има светлина боја. Поради тешкотиите во производството, обликот на аспен е прилично скап материјал.

ваг-осина

лажна постава

Поставата од ова дрво е одличен завршен материјал. Со своите карактеристики не е инфериорен во однос на аналози од аспен. Има уникатна нежна арома и пријатна жолтеникава боја. Вар поставата има многу предности:

 • површината е лесна за чистење и практично не е валкана;
 • не изгние;
 • издржливи и еколошки;
 • богата боја се движи од млечно бела до жолто-жолта боја.

За парна соба, подобро е да не најдете вар вагонка. Кога се загрева, дрвото почнува да испушта корисни етерични масла. Тие имаат корисен ефект врз целиот организам. Бањата, завршена со таков материјал, ќе се загрее побрзо и полека ќе се излади. Овој материјал може да се припише на достапните декоративни материјали.

image005

елемент одбор

Поради некои својства на елда, тоа може да се припише на елитни видови на дрво:

 • убава црвеникава - чоколадна боја;
 • ниска хигроскопност;
 • нема смоли;
 • бактерицидни и антиинфламаторни својства;
 • мала количина на сушење дрво.

За лекување и добри градежни својства на алејата е познат подолго време. Поставата од ова дрво ја одбива водата добро и пријатно на допир. Тоа дава чувство на удобност. А убавото дрво шема го прави овој материјал многу атрактивен во изгледот. Бојата на материјалот може да варира од кафе до розова. Затоа, елската сауна ќе биде ексклузивна. Друг позитивен квалитет на овој материјал е достапноста. Олдер расте во голем број во огромното пространство на нашата земја. Карактеристиките на поставата и поставата на ерзата се многу слични. Затоа, кога се украсува бања, поцелосно е да се даде предност на достапен и евтин материјал. Покрај тоа, миењето во када од елдер, телото ќе заздрави.

2166301

Каде да купите постава за бања

Можете да ги купите поставата на градежни дворови или во градежни работилници. Цените за овој производ се разликуваат. Тие не зависат само од вредноста на дрвото, туку и од квалитетот на готовиот производ. Значи поставата на липата може да се купи за 500-1000 рубли. за кв.м. За аспен вагон ќе мора да плати од 600 до 800 рубли по квадратен. м алуминиум труп може да се купат во следните цена опсег од 300 до 1700 рубли за кв.м. Со помош на специјални калкулатори на страниците на производителите на градежни материјали, можете да го пресметате потребниот износ на поставата. Ова ќе ја оптимизира цената на материјалот. Завршувањето на материјалот од Alder е попристапно по цена на неговите аналози. Завршувањето на таквата постава нема да погоди тешко во џебот. При изборот на завршна материја, треба да обрнете внимание на изгледот на облогата. На неговата површина не треба да има премногу јазли, смоли, преку пукнатини. Одборот треба да биде рамен и мазен. Следејќи ги овие едноставни правила, можете да изберете добар материјал за завршување на вашата бања.

Како да се шие бања во внатрешноста на облогата

Плакнење на кожата е избрана и може да продолжите да ја инсталирате. Пред тоа, треба да ги подготвите сите алатки за да не се одвлечете во процесот. За позлата ќе ви требаат:

 • градежен спојувач со спојници;
 • шрафцигер;
 • перфоратор;
 • сложувалка;
 • чекан;
 • само-секачи 3,5 и 7,5 см долги;
 • нокти 2 см во должина;
 • завртки 6 см во должина;
 • ниво со измешана линија.

За да почнете во бањата е потребно да се завршат сите комуникација и го стави во пакет бања со завршувањето материјал кој ќе се користи на собна температура. По исполнувањето на овие барања, можете да продолжите со обложување на собата според упатствата:

 1. На периметарот на ѕидовите се поставува гајба со растојание меѓу греди од 70 см. Тие треба да се израмнат така што сè е на ниво.
 2. Резултирачката рамка е покриена со антисептик и е дозволена да се исуши.
 3. Во просторот помеѓу дрвата лежиме грејач за добра топлинска изолација.
 4. Слојот на изолација е покриен со водоотпорност со степлер. Место удари треба да залепите со посебна лента.
 5. По ова, ние ја прилагодуваме поставата до висината на просторијата и продолжуваме до позлата.
 6. Започнете монтажни плочи од аголот и непречено движете се околу периметарот на собата. За да го надминете поставата, потребен ни е жлебот во жлебот, а тоа е фиксирање со нокти или завртки.
 7. По завршувањето на ѕидовите, неопходно е да се декорираат прозорците (ако има). Прво проверете страничните делови и потоа да се подготви на убавината на амбалажите на истата постава, сече-оф во ширина и висина на прозорецот.

Таванот е покриен со слична технологија. По завршувањето на облогата може да се покрие со заштитен восок. Тоа ќе ја спречи контаминацијата на плочите и ќе го продолжи нивниот животен век. Во соблекувалната можете да ги покриете ѕидовите и таванот со посебен лак кој ќе ги нагласи природните убавини на дрвото.

вагон

Оваа статија се фокусира на изборот на завршни материјали за бања. Дадени се описите на материјали од различни видови дрво и се прикажуваат нивните приближни трошоци. Исто така, се дадени детални инструкции за поставување на ѕидовите и таванот на бањата. Искористувајќи го советот на статијата, можете лесно да го изберете потребниот материјал и со свои раце ќе можете да ја скратите внатрешната просторија на бањата. Светлина пареа.

Можеби сте заинтересирани за: