Внатрешен дизајн во морскиот стил: слика, боја во внатрешноста, морето внатрешноста на кујната, бања и деца.

 • admin
 • 05 декември 2016
Внатрешен дизајн во морскиот стил: слика, боја во внатрешноста, морето внатрешноста на кујната, бања и деца.

Повеќето луѓе го сакаат морето. Можно е да се смири, но во исто време тоа е моќен елемент. Многумина се обидуваат да го донесат дизајнот на нивната куќа морска белешки. Ова е можно благодарение на морскиот стил на ентериерот. За тоа како можете да ги дизајнирате просториите на вашата куќа во овој стил, ќе кажеме во оваа статија.

Морски стил во внатрешноста

Овој стил во внатрешноста изгледа импресивно и скапо. Затоа, тој е сакан меѓу луѓе со различно богатство. Исто така, ќе се жали на обожавателите на сини и сите негови нијанси. Боите на морето, природните материјали и тематските додатоци ќе им дадат експресивност на секој дом. Постојат правила за градење на поморски стил. Во модерен дизајн, морската тема може да биде олицетворена во три насоки:

 • Морскиот стил на ентериерот мора да вклучува бели и сини бои, како и нивните нијанси. Дозволени се шипки со различни ширини и орнаменти.
 • Подовите во собата на овој стил треба да се направени од дрво, мебел е исто така подобро да се дрвени.
 • Морскиот стил треба да биде дополнет со додатоци на морски предмети (школки, бродски модели, компас, итн.).

Следејќи ги овие правила, можете да дизајнирате било која соба во вашата куќа во сличен стил.

Морски бои во внатрешноста

Веќе од насловот станува јасно дека овој стил е својствен во сите бои на морето:

 • сина;
 • сина;
 • тиркизна;
 • бела.

Овие бои совршено се усогласуваат едни со други и во исто време ја прават собата елегантна. Сината боја и нејзините нијанси ја олеснуваат внатрешноста на прекумерната помпеност и го прават пријатна и релаксирачка. Во таква соба сакате да разговарате со семејството и пријателите преку чаша миризлив чај или само да сонувате сам.

боја на морскиот бран во внатрешноста

Оваа боја неодамна беше многу популарна. Се користи за украсување на станбен и деловен простор. Можете да ја добиете бојата на морскиот бран со мешање на сини и зелени бои. Се разбира, првото нешто што ми паѓа на ум кога ќе видите таква нијанса е морската површина. Внатрешноста во оваа боја е воздушна и дава кул, како што сонцето ќе се скрие зад облакот. Оваа боја ја фаворизира релаксацијата, но во исто време не нè остава во пасивна состојба. Најчесто се користи за создавање на ентериери во медитеранскиот стил:

 • грчки;
 • италијански, итн.

Бојата на морскиот бран е совршено комбинирана со светли и светли тонови, и оваа функција може да се користи при украсувањето на спалната соба. Дел од ѕидот на главата на креветот е насликан во бојата на морскиот бран, а останатите ѕидови се декорирани со светло-беж сенка. На светлото на покривот од креветот, можете да поставите светло зелени нијанси и да ги надополнувате со жолт гоблин. Оваа комбинација изгледа многу свежа и ќе го подигне расположението секој ден.

фисташковый-тсвет-27

Поморски теми во внатрешноста

Модерен е да се користи морска тема за украсување на која било соба во куќата од бањата до расадникот. Таквиот ентериер ќе биде лесен и ненаметлив и ќе овозможи хармоничен живот за сите членови на семејството. Ајде да размислиме подетално како да направите модерни простории на вашата куќа во овој стил.

морска кујна внатрешноста

Кујната е место каде што се собира целото семејство на масата, се прославуваат разни прослави. Тоа треба да биде удобно, убаво и функционално. И водителот треба да биде задоволен да биде инспириран од нови рецепти и да подготвува интересни јадења. Затоа, кујната во морски стил е одлична идеја. Можете да ја стилизирате ковачката со различни морски симболи. На пример, подот од светло дрво ќе изгледа одлично со светли ѕидови. Ѕидот на кој се наоѓа слушалката може да биде обоен темно сина, а престилка може да биде украсена со елек (комбинирање на сини и бели ленти). Во слушалките, модерен е да се комбинираат две бои. Во овој случај, тие се бели кутии со матирано стакло и портокалови кутии на дното. На вратата од фрижидерот можете да закачите сидро (направено од иверица). Правецот на прозорецот е модерен да се претвори во пријатно место за одмор, што го прави пошироко и става душек во сина корица на седлото и додавајќи го со шарени перници. Во центарот на кујната можете да поставите маса со стаклен стол и столчиња изработени од пластика сина. Во таква кујна, можете да се готвите со децата и да го претворите овој процес во авантура.

morskaja-kuhnja1

Исто така можете да го направите внатрешниот дел на морето мирен. Значи ѕидовите можат да бидат украсени со лесна декоративна тула или панели под тула. Кујнскиот сет може да биде насликан во тиркизна боја и да ја остави кутијата за цртање бела. На спротивниот ѕид можете да ставите дрвена маса во бело со столици. И, исто така, да се организира софа на пријатна песочна сенка со перници во сина лента. На слободниот ѕид, можете да висат неколку слики кои го прикажуваат морето во сини рамки. Исто така дополнување на внатрешноста на кујната брод додатоци во форма на таванот ламба и пазари на ѕидовите. Звукот во него е моден да го собере целото семејство на вечера.

сите за внатрешни ентериери

поморски бања внатрешноста

Бањата во морски стил е прилично едноставна. За среќа, најчесто се користат сините нијанси за завршување на оваа соба. Значи, ѕидовите во собата можат да бидат поставени во сина мозаик, а на еден од ѕидовите се прави мала лента со слика на школки и морски ѕвезди. Дополнување на наутички тема ќе им помогне на миење во форма потсетува на школка школка школка. Во таква бања ќе биде убаво да се опуштите или само да се истури во помнење на патување до морето.

150519082643

Во прилог на соодветната палета на бои, модерен е дополнување на ентериерот со додатоци кои содржат делфини. Така, на полицата во близина на огледалото можете да ставите чаша за четки за заби, како и контејнер за течен сапун. Уште на мијалникот можете да ставите малку сапун за сапун. Сите предмети од истата серија и ќе бидат совршен додаток на поморскиот стил на вашата бања.

ukrvanmor51

морски внатрешни работи за деца

Тоа е местото каде што точно може да се даде пропустливи да фантазија, па ова е кога украсување на расадник. Секое момче сонува да стане капетан на бродот и да го одбие нападот на пиратскиот брод. И девојката нема да одбие да игра на палубата. Можеби детето во морски стил е најинтересниот дизајн опција. На пример, на еден од ѕидовите можете да поставите позадина со слика на едрилица, и оставете ги преостанатите ѕидови светлина. На таванот, можете да направите структура на гипс картон и во нејзината средина обезбедете плафонски плафон. Заедно со ѕидот со едрилица е мода да се стави кревет и маса. Мебел е подобро да се избере светлина сенка, тоа е можно со сликата на бранови. Значи униформа стил на соба ќе се одржува. Вие исто така може да обезбеди спортски агол. Детето ќе се искачи на јаже или јаже скала прикажувајќи се себеси како морнар на еден стар едрилица. Во таква соба ќе биде пријатно не само да се забавувате, туку и да правите домашна работа.

vnedorojnik_na_kovre

Можете да направите соба со кревет во форма на брод. Ѕидовите можат да бидат обоени во сина боја. На ѕидот на главата на креветот може да се обезбеди јарбол со едро. Во прилог на естетски функции, креветот е многу функционален, благодарение на богата кутија подолу. На ѕидовите можете да висат слики со слики од бродови, како и географски карти. Можете да користите градите како место за складирање на играчки. Одличен додаток може да биде додаток во форма на телескоп и стар фенер. Оваа соба ќе поднесе жалба на секое дете и ќе придонесе за развој на размислување и фантазија.

море стил-4

Морски додатоци за внатрешни работи

Ако сакате да ги задржите пријатните спомени од морето, може да го надополните ентериерот со додатоци. Тие мора да дојдат во контакт со морската тема, тогаш пријатен морски бриз и шумолењето на брановите ќе останат со тебе долго време. За дополнување на ентериерот совршено прилагоден:
Мапи. Можете да ги користите и поединечните слики и постери со различни фрагменти од земјината топка. Тие можат да ги одбележат местата каде што веќе сте ги посетиле и да ги набројат целите за понатамошно патување.

идеи за карта
Школки. Прекрасен декор за собата. Тие можат да бидат поставени во длабоко јадење и испитувани од време на време. И можете да изготвите рамка за фотографијата. Ќе изгледа многу оригинално.

ти

Волан, сидро, спасувачка линија. Тие можат да се користат како сувенири, ставајќи на полица. И можете да купите часовник или барометар дизајниран за спас. Таквиот додаток ќе биде добар подарок за пријател за одмор.

Детали за внатрешни работи во морски стил

Шишиња. Сите се сеќаваме од приказни за шишиња со пораки. Можете да го направите тоа сами и да купите веќе подготвени. Најчесто тие се полни со мали школки, песок, морска ѕвезда или корални шипки.

morskie-aksessuary1

Spyglass. Совршено дополнување на морски внатрешноста. Секој може да се чувствува како капетан на бродот, обидувајќи се да ја види долгоочекуваната суво земјиште во неа. Може да се стави на полица или да се стави на специјален штанд.

BI_00239-s1

За да креирате поцелосна слика, собата може да се надополни со останатите додатоци. Тие можат да го надополнат дизајнот и да станат светли акценти на собата. Тие можат да се комбинираат меѓу себе, да доаѓаат со различни композиции.

Оваа статија опишува за внатрешни работи во морски стил. Кои бои и додатоци се погодни за негова имплементација. Дадени се описи на слични ентериери во различни простории со илустрации. Користејќи го советот на статијата, можете лесно да креирате соба во морски стил во вашиот дом. Успешна работа.

Можеби сте заинтересирани за: