Инструкции за поставување на ламинат со свои раце.

 • admin
 • 10 ноември 2016 година
Инструкции за поставување на ламинат со свои раце.

При изборот на кат покривање, повеќето се обидуваат да им даде предност на природни материјали кои го задржуваат топлината добро и се пријатни на допир. Сите овие квалитети се добро комбинирани во ламинат. За тоа како да изберете и да го поставите ламинатниот под на подот во овој напис.

Како да го избереме вистинскиот ламинат

Ламинатот е многу популарна подна покривка.

Тој е сигурен и еколошки. Да се ​​избере покритие за живеалиште не е тешко, не само во продавниците на градежни материјали, туку и на интернет. На пример, голем избор на тротоарите во онлајн продавницата лигапол ламинат. Квалитет ламинат во својата структура е сличен на природно дрво. Да се ​​грижи за ламинат е едноставно, за честите доволно е да го избришете со влажна крпа.

Според отпорноста на надворешниот слој, ламинатот е поделен на класи, кои се означени со бројки од 31 до 34.

Да разгледаме подетално што значи:

 • 31 - 32 - овој ламинат е погоден за дневни простории и работниот век е 12 до 15 години;
 • 33 - 34 - се користат главно во простории со голем сообраќај (кафулиња, продавници, поликлиники) и нивниот работен век е 20-25 години.

Која класа на одржливост да се избере е до вас. Но, мора да се земе предвид дека во спалните соби е мода да се постават материјалите од пониска класа. За ходникот, дневната соба и другите области за влез треба да се избере поголема отпорност на оштетување. Друг важен критериум за избор на слој е нејзината дебелина.

Тоа може да биде следново:

 • 5 мм;
 • 8 мм;
 • 10 мм;
 • 12 мм.

Подебелен материјал може да се користи во соби со слаб квалитет груби подови. Сите дефекти ќе бидат невидливи поради силата на дебелиот ламинат. Ако подот е совршено рамен или има систем за греење, најдобро е да купите помалку дебел материјал. Значи подот брзо ќе се загрее и нема да треба да го зголемува капацитетот за греење. При изборот на корица, исто така е неопходно да се земе предвид целта на собата. За тоа како да го изберете вистинскиот ламинат за различни простории, ајде да разговараме подетално.
Кујната.   Овој слој е најоптимално решение.


Најдобро е да изберете материјал со класа на отпорност на абење од најмалку 33, затоа што во кујната има големо оптоварување на облогата. За да се осигура дека различните точки на подот не се видливи, најдобро е да изберете текстуриран ламинат. Исто така, облогата треба да биде отпорна на влага (често се чистат во кујната), а при положување е можно да се обработат рабовите на решетките со посебен мастик. Ова ќе даде сила и дополнително ќе ја заштити од влага.
Дневни соби. За спални и дневна соба, можете да изберете низок степен на ламинат на издржливост, Подносот во овие простории е мал. Исто така е неопходно да се обрне внимание на квалитетот на дрвото, тоа ќе служи како дополнителна бучава во просторијата.
  Ходник и коридор. Овие соби се меѓу најмногу проодни. Затоа, најдобро е да се стави во нив слој 33 и 34 силата класи. Исто така, ламинатот треба да биде отпорен на влага поради честото чистење во овие простории.
Бањата.   За оваа соба најдобро е да се користи водоотпорен ламинат. Нејзината главна разлика од моделите отпорни на влага е присуството на база на ПВЦ плочи. Ова обезбедува голема сигурност на материјалот заедно со керамички плочки. Многу производители на овој материјал обезбедуваат запечатувачка лента од гума на надолжната површина на лентите. Поради тоа, се постигнува висока затегнатост.
  Кој ламинат да избере за вашиот дом е зависи од вас. Но, не заборавајте да го следите именувањето на собата во исто време. Значи слој ќе ви трае подолго.

Неименуван

Подготовка на подлогата за ламинатни подови

Сте одлучиле за видот на подот и сте подготвени да го инсталирате. Но, пред тоа, внимателно треба да го погледнете капакот, бидејќи сите неправилности и дупки директно ќе влијаат на квалитетот и издржливоста на самиот слој. Во нерамномерно поле, прво страдаат заклучувањето на лентите, како резултат на што материјалот може да издува. Ако површината за подот е дрвена и има скапани штици во неа, тоа ќе доведе до оштетување на ламинатот и формирање на неповолна микрофлора во структурата на ламинатот. Затоа, потребно е внимателно да се подготви подот за покривање на подот. Размислете подетално како да ги подготвите дрвените и бетонските површини.
Подготовка на дрвен под.   Пред сè, треба внимателно да ја испитате површината за да ги идентификувате слабостите (напукнати, расипани одбори). Ако оштетените елементи можат делумно да се заменат, без да се рестартира подот, ова во голема мера ја поедноставува задачата. Во случај на големи разлики во височината, тие треба да се усогласат на следниов начин:

 • правиме замена на оштетените места на подот;
 • исцртување на подни плочки на заостанува и елиминирање на сите испакнати нокти;
 • ние врвот на иверица на врвот на одбори и да ја поправите.

Во прилог на иверица, можно е да се користат цементни плочки, технологијата е слична на работењето со иверица. По израмнување, површината мора да се третира со заштитни соединенија, за таа цел е соодветно масло за сушење. Исто така, подот може да се полира, а јазот помеѓу листовите може да биде кит или кит на дрво. После тоа можете да го покриете ламинатот.
Подготовка на бетонски под.   Ако во вашата куќа основата е направена од бетон и има нерамномерност треба да се израмни. Најдоброто усогласување за ова е смесата. Сите подготовки се како што следува:

 • подот се чисти од прашина и нечистотија;
 • сите могили треба да се срушат, а дупките најдобро се покриваат со плочки;
 • ние ја зацврстуваме површината со раствор на длабока пенетрација;
 • подгответе ја смесата според инструкциите на пакувањето и пополнете ја со површината на подот, израмнувајќи ја со шпатула;
 • по истурање на смесата мора да се свитка со ролери за да се отстрани воздухот;
 • смесата се суши за еден ден, но облогата е најдобра по неколку дена.

Така, можете брзо да ја доведете површината во идеална состојба и да го поставите ламинатот.

Чекор-по-чекор инструкција за поставување на ламинат

Инсталацијата на подот покрива е макотрпен процес, кој се состои од неколку фази. Да ги разгледаме подетално.

пресметка на поставување на ламинат

Една од најважните фази во инсталацијата на тротоарите е пресметката и купувањето на материјалот. Не е лесно да се направи ова, но постојат неколку нијанси кои можат да ја олеснат задачата.

 1. Областа на просторијата е лесна, само ја зголемува должината по ширина и ја добива својата вредност во метри.
 2. Кога се пресметува, треба да се земе во предвид методот на поставување. Со директна неопходно е да се додадат околу 5%, а за дијагонална 10-15% од материјалот.
 3. Треба да купите ламинатни пакети, за нивна точна пресметка, треба да ја поделите вкупната површина од границите на еден пакет.
 4. Откако ќе го купите материјалот, извадете еден каиш од пакетот и прикачете го на ѕидот неколку пати. После тоа, помножете ја должината и ширината на лентата помеѓу едни со други и додадете 5% на подрипката.

Ова се основните правила за пресметување на ламинатот, по што нема да има проблеми со купување на точниот износ на материјал.

116

алатки, потрошни материјали

Се разбира, поставување на ламинат самостојно не може. Ќе морам да ги користам алатките. За да го инсталирате подови, ќе ви требаат:

 • рулет;
 • молив;
 • чекан или чекан;
 • сложувалка или ножовка на дрво со мали заби;
 • градење нож;
 • плоштад за обележување.

Користењето на овие алатки може брзо и ефикасно да лежи под ламинат.

51

видови на ламирање

До денес постојат два главни типа на ламинатна инсталација:

 1. глутен;
 2. без лепак.

Лепливи шевове   однесување во простории со висока влажност. Во овој случај, работ на секоја лента е размачкана со посебен лепак и притисне тешко против претходниот. Поради тоа, се обезбедува силна врска и влагата нема да влезе во јазот помеѓу фрагментите на ламинат.

Ламинат-клеј

Без лепак   методот е најчест. Ламинатот се поставува на специјален подлога, што се поврзува еден со друг со систем за заклучување. Овој метод на инсталација е многу брз и лесен. И двете методи се добри на свој начин, се разбира, инсталацијата со лепак служи како дополнителна заштита за облогата.

yBG4SHNb

типови на ламинатни зглобови

Современите ламинатни производители ги нудат следниве системи за заклучување:

 • Кликни;
 • Заклучи;
 • 5G.

Кликни   Системот е најчестиот и е многу лесен и удобен за инсталирање. Одборот на следниот ред се вметнува во заклучувањето на претходниот под агол од 45 степени. По ова, се навалува на подот се додека не се направи карактеристичен клик, тогаш се турка со чекан за цврсто вклопување.
Заклучи   систем, или како што се нарекува и куп. Следните шипки се движат под прав агол во заклучната врска од претходниот ред. Таквиот слој е многу тешко да се расклопат без последици за материјалот. Исто така, слотови се формираат помеѓу ребрата на слој по истекот на времето.

Soedinitelnye-zamki-Click-i-Lock (1)

5G   ова е т.н. автоматско поврзување. Можно е благодарение на специјалниот јазик на крајот од лентата. Благодарение на што буквите се буквално прицврстени едни на други.

5G-zamok

Меѓу овие видови, најдобро е да се даде предност на првата и третата. Тие се посигурни и лесни за инсталирање. Начинот на приклучување на ламинатот го означува производителот на пакувањето, само внимателно да го одберете ламинатот.

начини на поставување на ламинат

Постојат три главни начини на поставување на ламинат:

 1. класична;
 2. тула или шах;
 3. дијагонална.

Сите тие можат да ја сменат геометријата на собата, или визуелно да го прошират просторот. Да се ​​избере овој или оној начин на пакување е прашање на вкусот на секој човек. Да ги разгледаме подетално.
Класичен стил   најчесто се користи и во станбени и во згради. Во овој случај, ламинатот е монтиран паралелно со инцидентно светло од најблискиот светлосен ѕид. Секој следен ред започнува со исечено парче од претходниот одбор. Во однос на трошоците, ова е еден од најпристапните начини на поставување. Исто така, процентот на отпад помал од пет е мал.
Поставување на тули или шах   изгледа како цигла. Ова е еден од најтрајните и најсигурни. Секој последователен ред е монтиран со поместување. Единствениот недостаток е големиот процент на отпад од околу 15%. Најдобро е да се избере монофоничен материјал за овие цели, поместувањето на сликата ќе изгледа грдо.
Дијагонално поставување   е еден вид класичен. Во овој случај, материјалот е поставен под агол од 45 степени од влезната врата. Многу често оваа техника ја користат дизајнерите за визуелно проширување на просторот. Процентот на отпад не надминува петнаесет проценти.
  Кој од начините да се избере е до вас врз основа на карактеристиките на собата.

kac-clast_lamin_9

поставување на ламинат со свои раце чекор по чекор

Сите подготвителни фази се завршени и може да продолжите со инсталирањето на слој. Сите дела се изведуваат во неколку фази:

 1. Ламинатот го ставаме во просторијата во која ќе го поставите за аклиматизација.
 2. Лежиме слој на хидроизолација, за ова можеме да користиме полиетиленски филм.
 3. Подлогата е покриена со водонепропустливост, а зглобовите на листовите можат да бидат монтирани заедно со леплива лента.
 4. Ние го поставивме првиот одбор. Најдобро е да се движите од лево кон десно. Помеѓу ѕидот и првиот ред на материјалот, вметнуваме клинови за јазот. После тоа, го собираме вториот ред и под агол од 30 степени, го вртиме во заклучувањето на претходниот ред. Потоа го спуштаме до подот додека не кликне, што информира за фиксирање на материјалот.
 5. Кога го полагате последниот ред, честопати е неопходно да ги исечете лентите. Најдобро е да го направите ова со спротивната странична брава. Потоа се монтира последниот ред.

Кога ќе се постави целата обвивка, можете да ги отстраните штипки и да го поправите столбот. Тоа е сè, подот е подготвен.

master_class_ukladka_laminata

Овој напис го опишува ламинатот и како е поставен. Даден е детален опис на подготвителната фаза и поставувањето на самиот слој. Користејќи го советот на статијата, можете лесно да го пресметате потребното количество материјал и да го ставите во вашиот дом. Успешна работа.

Можеби сте заинтересирани за: