Како да се избере тапа за бања: со едната рака, два, со термостат, не-контакт, со туш, друг тип на бескорисно, повлекување чешми, тапа инсталација, најсигурни материјали за миксери.

 • admin
 • 24. Јануари 2016
Како да се избере тапа за бања: со едната рака, два, со термостат, не-контакт, со туш, друг тип на бескорисно, повлекување чешми, тапа инсталација, најсигурни материјали за миксери.

Кога се планира поправки во дневната соба, секој сопственик на практични, во обид да се создаде најмногу удобно за внатрешни работи и атмосферата во бањата. Таква ревност е сосема логично. По сите, усвојувањето на вода третмани, како и што е можно помага на телото да се опорави после работа на хард ден, се плаќа на живост и целосна реставрација на способноста за работа, што е многу позитивен ефект врз перформансите на домашните работи активност, нови предизвици, трошење на време со семејството, децата и така натаму.

За жал, сопствениците започна поправка во бањата, се посвети поголемо внимание на изборот на водовод, мебел, плочки и други елементи на декор enliven од одговорното избор на миксер. Искусни дизајнери тврдат дека овој факт може да се смета за голема грешка. И во тоа, тие се во право: не е правилно избрани вентил не само што може да ја наруши естетскиот перцепција на бања, како целина, но причината не е на добар квалитет на вода третмани за релаксација.

Како да се избере тапа

Во цел за купување на овој вид е навистина успешен, треба да се избере примерок што ќе ги задоволи и душата и телото и очите.

smesytely_dlya_vanny4

Миксери водечките производители понудени денес се фундаментално различни од обичните изглед и непривлечна аналози произведени пред 15-20 години. Производство на производи од овој тип направија голем чекор напред - модерен водовод дизајн може да биде безбедно да се припише на мали shedevralnymtvoreniyam.

Чешми бања може да се подели во два вида:

 • еден лост
 • со два вентили за вклучување и прилагодување на притисокот на водата.

Миксери со еден лост

Денес тие го заземаат првото место во рангирањето на продажбата на слични предмети. Купувачите се даде предност на овој тип на производи е регулирано главно од практичност на користење. Механизмот на овој тип миксер има структура единица која го прави можно да се направи приспособување на притисокот на водата и температурата во исто време. Овој договор значи со лост, која им овозможува за вршење на горенаведените функции.

smesytely_dlya_vanny10

Прилагодување на таков план е многу едноставна, а во исто време лесен за употреба. По ова, кога се појави потреба, проток на вода може да биде отсечен речиси веднаш. Не помалку погодни за употреба миксер опремени со лост за бања со туш.

Миксери со две вентили

Тие се купени поретко, но тоа не ја изгуби својата важност денес. Причината не е само пониска цена на производот. Повеќето од водовод е произведен со користење на иновации, а како резултат на тоа, не сите од нив може да се вклопат хармонично во внатрешноста на бања направи, на пример, земја-стил, ретро или класичен омилен кај многумина. Тоа е во такви случаи и спасување кранови раскошно направени од старите клише.

smesytely_dlya_vanny11

подесување на температурата притисок е направен од страна на две вентили-рачки. Секој од нив поединечно регулирање на топла и ладна вода. Да се ​​добие саканиот спреј е потребно да се изврши ротирачки движења, кои ќе ви помогнат да се постигне саканиот резултат.

Главниот недостаток на овој тип на миксери - гумена заптивка за запечатување. Мора да ги промени редовно, а во некои случаи трајно.

термостат

Миксери на овој вид зеде својата силна позиција во изградбата на пазарот во последно време. Нивната главна задача е да се обезбеди на потрошувачот со вода, која тие изложени на истата температура однапред.

smesytely_dlya_vanny12

Уреди со термостат обезбедува високо ниво на безбедност на корисникот и сите членови на неговото семејство, особено важно во случај ако куќата е постарите лица и децата - опасност од изгореници на топла вода, со помош на термостат бања, целосно исклучени.

безконтактна чешми

Ова е една од најновите случувања на овој тип на производ. Тие не се наменети да се контролира од страна на страна. Вклучување и исклучување на притисокот на водата контролира сензор со инфрацрвени зраци. Тековен беше раката на таков сензор тапа гледа како прекинувач на проектот сигнал на вода, како што се случува со нејзино затворање.

fundament_pod_dom_is_penoblokov13

Безконтактни чешми се поделени во две групи: некои од нив работат на вградените батерии, додека други - од електричната мрежа.

Во она што е миксер купувачот да се избере - тоа е до него. Процесот на селекција треба да се земе во предвид голем број на фактори поврзани со практичноста на употреба, одлуки структурни дизајн и така натаму. До денес, специјализирани продавници нудат доволно широк спектар на стоки од овој тип. Затоа, нивните потреби и желби ќе ги задоволи сите, дури и најпознатите скептични купувачот.

Миксери за бања со туш

smesytely_dlya_vanny1

Дизајнот на овие производи не се сложени, се состои од:

 • бескорисно,
 • флексибилно црево со туш,
 • домување за мешање на топла и ладна течности,
 • контролни вентили,
 • прекинувачки механизми.

Опции за монтирање миксери

Постои поделба миксери и метод на инсталација. За разлика од вообичаените опции фиксиран за ѕид, постојат модели монтирани директно на ѕидот, кој се наоѓа на подот и се заклучува.

Светлечки славини за бања

smesytely_dlya_vanny7

Секој од моделите на миксер може да се инсталира на неколку начини. Идеалната опција за монтирање на ротациони модели е монтажа на ѕид. Така останат видливи вентили или самиот лост тапа и туш главата, сите елементи на системот за водоснабдување ќе бидат скриени под ѕидот на гипс картон. При изведување на монтажните работи, мора да се води посебна грижа - инаку може да се појави ризик од истекување.

smesytely_dlya_vanny14

Релативно ново и прилично стилно решение е кога миксер е монтиран на страната на кадата. Ѕидот во овој случај е потполно ослободен, за да се подобри удобноста на него можете да закачите ленти или огледало. Покрај тоа, со овој тип на приврзаност, сосема е погодно да се користат сите контроли на миксерот. Елементите на системот за водоснабдување исто така не се видливи во овој случај, т.е. бањата изгледа доста естетски префинета.

Најмодерен изум во областа на поставување на миксери е инсталирањето на специјална решетка. Ова решение изгледа прилично стилски и оригинален, но прилично високата цена на инсталацијата може да стане сериозна пречка за нејзината популаризација. За да можете да го инсталирате багажникот ќе треба да ја ставите бањата што е можно подалеку од ѕидовите, а дистрибуцијата на цевките за водоснабдување се врши под подот. Овој вид миксери ќе им се допадне на љубителите на hi-tech стил.

Тапа со друг тип на бескорисно

smesytely_dlya_vanny9

Миксери на бања, исто така, може да се разликуваат во вид на блика, постојат модели C:

 • краток излив,
 • без прелевање,
 • со долг излив.

Ако денес е вообичаено да се купат и инсталираат првите два модели, покомпактни и погодни за модерен дизајн на бања, тогаш третиот може да се смета за традиционален.

smesytely_dlya_vanny8

Оние кои ја сакаат традиционалната верзија повеќе резултат убедливи доволно аргументи за неговите предности:

 • бања миксер, додека бескорисно кој ви овозможува да го наполните садот за вода, без разлика дали тоа е кофа или butylek гребенот навистина одличен помошник во домаќинството,
 • под таков миксер многу е погодно да се мие мало дете, особено ако еден од родителите треба сам да го стори тоа,
 • ако тоа е пожелно да се мие косата итно, без соблекување, а не се става во бања, ќе го направи тоа под поток доаѓаат од долг миксер на доволно растојание од минува по должината на бања - тоа е сосема можно, особено погодно во такви случаи се свртуваат модел.

Претпочитаат да се инсталира миксер од овој вид треба да биде во такви случаи:

 • ако не постои можност да се подготви вода посебно до мијалникот,
 • ако нема пари за инсталација и одржување на две одделни миксери,
 • ако куќата е дом на мали деца или миленичиња,
 • ако сопствениците на бањата има навика за миење на коса, раце нозе под чешма, но не сакаат да се види баричките на подот,
 • ако купената мијалник има доволно големи димензии и длабочина - чешмата со краток излив нема да изгледа правилно.

стигнале чешми

Ако функционалноста ви одговара миксер со долги бескорисно, но својот надворешен изглед не предизвикува радост, потребно е да се обрне внимание на модерна чешми со извлечни бескорисно. А удобен тапа во бањата и кујната, миксер на овој тип инсталиран во фризери - работа со нив нема да доведе до формирање на бројни спреј.

smesytely_dlya_vanny15

Работам стигнални миксери во два режима, газирани и конвенционални. Протокот на вода за време на работењето на миксер е многу лесно да се сврти во вистинската насока, работата може да се изврши во радиус од половина метар.

Кои се материјали за производство на чешми се смета за најсигурен

Најтрајниот, отпорен на абење, сигурен материјал од кој може да се произведе тело за миксер, е месинг добиен со помош на спојување на бакар и цинк. Најдобриот материјал за лепење на прицврстувачи и делови за прилагодување е нерѓосувачки челик. И месинг и нерѓосувачки челик се познати по своите особини кои не пречат на минерални наоѓалишта, тие се практично неутрални за влијанието на водната средина. Миксери направени од вакви материјали се дизајнирани за долг и непроблематичен работен период.

smesytely_dlya_vanny16

Најдобрата опција за обложување на миксер е хром.

smesytely_dlya_vanny17

Овој материјал е опремен со антибактериски својства и покрај тоа, добро се вклопува во речиси секој стил на ентериерот.

Неколку совети за избор на миксер

smesytely_dlya_vanny2

Избор на миксер вреди да се запамети дека нивниот опсег е одличен и разновиден.

Не купувајте производи на спонтаните пазари од ваков вид.

Во такви места, често е можно да се купат производи без гаранција за автентичност, како и на доста сомнителен квалитет.

Изборот на производи од ваков вид е многу одговорен.

Главните критериуми за кои вреди да се бараат соодветни производи се расположливоста на неопходните функции, удобноста и практичноста во употреба, како и материјалите што се вклучени во производството на миксер.

Можеби сте заинтересирани за: