Rack таванот во бања инсталација од себе.

 • admin
 • 9 ноември 2016 година
Rack таванот во бања инсталација од себе.

До денес има многу опции за завршување на таванот во живеалиштето. Една популарна е таванот на решетката. Таа има атрактивен изглед и е лесна за инсталирање. Во оваа статија, ќе ги испитаме подетално видовите на плафонски тавани и неговата инсталација.

Видови на плафонски тавани

Решетката таванот е еден вид на суспензија и е збир на лавици прикачени на таванската конструкција. Овие тавани се многу издржливи и лесни за грижа.

Овој таван е поделен на два вида:

 • отворен;
 • затворена.

Отворениот плафон е монтиран со јазот што останува помеѓу полиците. Овие прорези може да се полнат меѓу решетките или оставени во оригиналната форма. Овој вид на плафонски таван е совршен за високи простори, каде што прорезите меѓу решетките се визуелно невидливи. Таа, исто така промовира добро проветрување на целата структура, и го спречува формирање на кондензација на задната страна шини, што е многу важно за завршувањето на таванот во една соба со голема влажност. Таванот на отворениот поглед е погоден и за канцелариски простории и магацини, како и за апартмани (кујна, сала). Таванот на затворен тип ја означува локацијата на решетките блиску една до друга. Ова станува возможно поради дизајн карактеристики на материјалот, односно постоење на "јазик" на железнички прицврстени едни на други со што материјал. Двете тавани изгледаат убаво и совршено се вклопуваат во внатрешноста на собата. Каков вид на предност треба да ви се даде само.

stroyimdom-23

Алуминиум покриви

Најчестиот материјал за правење шини е алуминиум. Таквите панели се отпорни на влажност и промена на температурата. Друга непобитна предност е леснотијата на материјалот, така што можете да инсталирате таков таван без помош. Алуминиумот е отпорен на корозија и е совршен за бања и кујна, каде што е потребна добра вентилација. Реики може да биде обоен во различни бои или едноставно да се полира до огледало. Поради оваа разновидност, во практиката можат да се користат разни решенија за дизајн. На пример, како во овој случај. На таванот е завршена со сини обоени шини и огледува. И нивниот зглоб е направен во форма на бран. Впечаток на песочна плажа на морето. Покрај тоа, оваа техника добро зонира простор одвојување на самата бања од другите елементи на собата. Таванот на овој материјал е убав и практичен.

aljuminievie-potolki

Покрив таван со свои раце, детални инструкции

Поради леснотијата на материјалот, не е тешко да се направат плафонски тавани дома. Само треба внимателно да го подготвите и купите вистинскиот материјал.

подготовка за поставување на таванот на гребло

Во подготвителната фаза првенствено е пресметување и купување материјали. За да се пресмета ленти треба да се измери површина од собата, и да се пресмета форма на буквата У профил, вие мора да се пресмета периметарот на собата. По ова, неопходно е да се пресмета должината на спојницата на која се поставени решетките (стрингер). За да го направите ова, неопходно е да се измери должината на таванот во правец нормален на планираното прицврстување на шините. Откако ќе ги направите сите пресметки, можете безбедно да го купите материјалот. До денес, може да се купи готови сетови на решетки тавани. Многу е погодно и ви овозможува да заштедите време.

алатки, потрошни материјали

За работа на самонарекувањето на плафонските тавани, може да биде потребна следната листа на материјали и алатки:

 1. таван поставен се состои од шини и стрингери;
 2. елементи за суспензија;
 3. вежба;
 4. перфоратор;
 5. шрафцигер;
 6. мерна мерна лента;
 7. ниво;
 8. градежен молив или маркер за обележување;
 9. ножици за метал;
 10. самоприслушувачки завртки, шајки-нокти.

Откако ја подготвивте потребната алатка, можете слободно да се фатите за работа и не губите време во потрага по потребно.

montazh-reechnogo-potolka-instrumenty

инсталација на таванот на гребло

Како и секоја монтажа на плафон, треба да започнете со разредување. Пред сè, треба да го нагласите периметарот на профилот. Неопходно е да се има предвид дека во присуство на светлина во новиот таванот е потребно да се отстапи од таванот најмалку 10 см. Во случај кога не е планирано за осветлување, може да се организира на лажни таванот на 5 см под земјата. Следно, треба да го обележите таванот под решетката (стрингери). Кога оваа линија која ќе бидат фиксни стрингери треба да биде паралелно едни со други и нормално на иднината мелници и реки. По ова можете да продолжите со директната инсталација на суспендираната структура:

 1. Ние со помош на шпорети ги фиксираме профилот на форма во форма на буквата У. За да го направите ова, ние правиме вовлекување од таванот и дупки во ѕидот и профилот во чекори од 50 см и прикачете го на ѕидовите.
 2. По профилот на обележувачите ги прикачуваме закачалки на кои ќе се фиксираат шините. Поради суспензијата, структурата може да се израмни во хоризонтална рамнина.
 3. Потоа, одете на финалното собрание на таванот. Реики треба да се намали до потребната должина, пожелно е тие да се 5мм пократки. Ова е потребно за лесна инсталација на лавици.
 4. Ајде да продолжиме да ги инсталираме шините. Тие се вметнува во процепите додека не кликне стрингери, што укажува на тесни одговара на јазикот железнички рабовите на гумата. Така се поставува таванот на решетката.

Ако последното гребло не се вклопува во ширината, мора да се скрати. За да го направите ова, засек се прави по целата должина на шината и се наведнува. Монтирајте го со пресечена страна до ѕидот и прицврстете ја врз жилетот на јазикот. За практичноста на фиксирање на последната шина во профилот, најдобро е да се направи пократка од останатите за 14 mm. Впрочем, претходните ребра беа дијагонално впишани во профилот, а останатите се вметнати во профилот од една страна, а потоа од друга страна. Потоа се израмнува.

reechnyy-potolok-svoimi-rukami000017e

цена на таванот

Во специјализирани продавници изборот на тавани е одличен. Тие се продаваат во групи со одредени големини. Затоа, да се избере материјал за одредена област не е тешко. Цената на подготвениот сет директно зависи од големината на шините. Во просек, таванот во собата ќе чини од 1200 до 3300 рубли. При нарачување на инсталацијата на таванот, квадратен метар во просек ќе чини 600 рубли. Затоа, само-собранието ќе ви помогне да заштедите пари, особено затоа што инсталацијата на таванот не е тешка.

1

Плафонски светилки

Се разбира, конвенционалните уреди за осветлување не се погодни за таванот на решетката. Ќе биде несоодветно да се погледне или едноставно не е предвидено во дизајнот.

Во основа за такви тавани користат два вида осветлување:

 1. точка;
 2. растер.

Да точка   светилки вклучуваат:

 • халогени светилки-компактни, трошат помалку електрична енергија и имаат долг работен век (до 10 години);
 • lED светло   - со добра класа на осветлување, тие трошат најмалку енергија, се отпорни на влажност и се одлични за бања и кујна.

Неименуван

Растер светилки (како што е "Армстронг") се посоодветни за осветлување на големи површини (канцеларии, складишни подни делови на продавницата), а не за употреба во домаќинството. Во приватна куќа, рефлекторите изгледаат органски. При изборот на уреди за осветлување направете план на просторијата со своите површини и забележете го потребниот степен на осветлување. Оттука, за работните области може да се купат светилки со поголема моќност отколку за одмор. За трпезаријата најдобро е да купите осветлување со мека светлина, што ќе создаде атмосфера на атмосфера. Во секој случај, изборот на осветлување е индивидуален во секој случај. Во овој случај, потребно е да се земат предвид функционалноста и карактеристиките на собата.

potolochnie_svetilniki_H0004bd9f_534634

Корисни совети

При организацијата на таванот во домот потребно е да се разгледаат следниве нијанси:

 • Најдобро е да се организираат панели по линијата од прозорецот до вратата од собата.
 • Во просториите на квадратна форма, најдобро е да го поставите дијагоналниот материјал.
 • Визуелно проширување на тесната соба ќе им помогне на гребло наоѓа преку.
 • За зглобовите на материјалот во голема просторија, треба да користите средни облоги, кои ќе му овозможат уреден изглед на целиот таван.
 • Решетката таванот обезбедува одлична можност да организирате осветлување на точките од областите што ви се потребни.

Користејќи ги овие препораки, можете да направите прекрасен таван и со негова визуелна визуелна промена на геометријата на собата.

Оваа статија ги опишува плафонските тавани и нивните типови. Се раскажува за видовите на осветлување најсоодветни за такви тавани. Детали за инсталација на таванот на решетката. Користејќи го советот од статијата, можете лесно да го соберете потребниот материјал и да направите убав и издржлив таван во вашиот дом. Успешна работа.

Можеби сте заинтересирани за: