Пластична постава за надворешни работи: димензии, избор, завршна обработка со пластична облога.

 • admin
 • 20 август 2016 година
Пластична постава за надворешни работи: димензии, избор, завршна обработка со пластична облога.

Современата конструкција вклучува употреба на широк спектар на завршни материјали, природни и произведени од производи добиени од преработка на пластика. Меѓу практичните материјали, треба да се забележи пластична постава, која зафаќа прилично високо место во рејтингот на популарноста. Има доста атрактивен изглед, служи на долг период, а цената на пластичната обвивка ќе ги задоволи дури и оние кои ќе направат поправки со многу скромни буџети.

Што е пластична обвивка

За прв пат таков материјал почна да се користи за обложување на вагони кои се користат на железничката пруга. Благодарение на ова, го доби своето име. Во изгледот, одборот изгледа како обичен одбор со мазна и рамна површина. Во латералните делови од него има жлебови наменети за поврзување со слични соседни делови.

vagonka_plastykovaja1

Немојте да ја доживувате пластичната обвивка како обичен лист материјал - во внатрешноста на овој панел се наоѓаат одвоено по должината на саќето, поради што има висок степен на изолација.

vagonka_plastykovaja4

За да се создадат пластични панели, се користи ПВЦ, со што се подобруваат следниве карактеристики:

 • долг работен период - материјалот не изгние, не го менува својот изглед;
 • не истекува и не апсорбира влага;
 • материјалот не е предмет на штетни ефекти на различни температурни режими - карактеристиките на изведбата остануваат непроменети на двете -50 степени и на +50 степени;
 • не е подложна на ултравиолетово зрачење и други атмосферски влијанија;
 • познат по својата неспојливост;
 • широкиот спектар на бои ви овозможува да изберете материјал за секој ентериер.

vagonka_plastykovaja7

Исто така постои и еден компаративен недостаток на поставата. Површината има ниска механичка издржливост. Максималната тежина што може да се закачи на него е товар кој има маса не повеќе од 1,5 килограми. Случајното влијание, дури и мала сила, ќе предизвика прилично забележително задоцнување на површината.

vagonka_plastykovaja33

Употреба на пластични поставата и доволно за да се опише сите од нив не дава никаква смисла. Важна предност на поставата со право може да се смета на фактот дека неговата инсталација не вклучува дополнителни површината препарати. Веќе инсталиран поставата совршено крие сите недостатоци или дефекти кои постојат на површината на тавани или ѕидови. Се користи за deinking своите вертикални и хоризонтални површини.

vagonka_plastykovaja8

Најчесто се користи за покривање на коридори, балкони, тремови и така натаму. Особено практично тоа ќе биде во тоалет или бања, микроклимата која има голема влажност на воздухот, затоа што е отпорен на вода. Во однос на одржување на хигиена во просториите облицован поставата: тука не треба посебен физички, временски и финансиски трошоци за извршување на вообичаените влажно чистење е доволно.

Пластична постава - како да го избере вистинскиот

Пред купување на градежни материјали мора да се запознаат со своите варијанти, имено - ѕидни облоги може да биде дрвена или пластична.

vagonka_plastykovaja2

Дрвени произведени главно од зимзелени и листопадни дрвја (кедар, Алдер, бука, јасен и други). Преку употреба на природни материјали, таа изгледа симпатична и совршено се вклопува во секој ентериер. Соба со декор од природни поставата дише, преку создавање на природна микроклима. Тоа се случува така затоа што дрвото има способност да ги апсорбира вишокот на влага кога таа се појавува. И кога станува доволно влага не, тоа го нагласува. Во прилог на ова, во соба со посебен финиш одеднаш пријатен мирис, со што се создава топлина и природност.

vagonka_plastykovaja12

Пластична обвивка, за разлика од дрво, произведени со комбинирање на адитиви и ПВЦ смоли. Сите компоненти од кои е направен, се еколошки и не-запалив. Овој материјал поминува оган и санитарни сертификација.

vagonka_plastykovaja6

Пластични облоги е различно во форма:

 1. Украсениот панел - тоа е имитација на дрвена греда. Моделирани со овој тип на профил може да биде или пластика или дрво.
 2. Евро-поставата. Различни од вообичаените врска. Идеален за надворешниот кожата на речиси сите структури.
 3. Лиен-смиреност. Главно се користи за внатрешна декорација на ѕидови и тавани. Особеноста на завршувањето материјал - тоа е мазна површина, бидејќи на предниот дел недостасува обезбедување на одмор.
 4. Blockhouse. Таа има заоблени надворешниот облик личи на дневникот. Хардвер изврши страничните жлебови. Завршувањето на таков материјал може да се направи и внатре и надвор од зградата.

За тоа како да се избере еден кревет и што да барате при купување - видео:

Пластична постава за надворешна работа

Градежен материјал со такви карактеристики идеален за надворешна структури декорација, на пример, на заговор. Во составот на материјалот за производство на панели производители додадете специјални компоненти што ги зголемува неговата отпорност на мраз. Во минатото, пластични панели се многу флексибилни и се дозволи употреба во најоддалечените и тешко места на конфигурација.

Со цел да се качи на пластични облоги на рака, мора да имате следниве алатки:

 • електрични сложувалка или бонсек,
 • вежба
 • шрафцигер,
 • чекан,
 • ниво.

Како и за материјали, набавка ќе треба следново: пластична обвивка за надворешни или внатрешни апликации, во зависност од планираниот место заврши), материјалот за изградба на каси (дрво греди), завртки, спојници, профил.

Завршна обработка со пластична обвивка

Технологија и секвенца монтирање на надворешната и внатрешната обвивка е слична. Работа треба да почне веднаш на површина за да се донесе во соодветна форма. Првиот површина е потребно да се отстранат фрагменти падне на малтер (или други материјали кои претходно биле произведувани површинска обвивка).

vagonka_plastykovaja13

Следната фаза е подготовка на дрвени греди. Тие треба да се вежбаат дупки за самоприслушување завртки на растојание од 50 см едни од други. Ако инсталацијата на поставата е предвидено на надворешноста на зградата или во соби со голема влажност, одбори треба да се справи со пред-сушење масло или нанесете слој на боја. Често пракса инсталација на алуминиумски профил.

После тоа, можете да ја монтирате лентата на површината за да се скрати. Се препорачува претходно да направите дупки за спојници. Празнините помеѓу решетките од лајтите треба да бидат помали од еден метар. Сите барови треба да бидат изложени во еден авион. Проверете дали ова ќе ви помогне ниво. После тоа, покрај периметарот, профилот е фиксен.

vagonka_plastykovaja15

Да почнеме со тоа, поставата на поставата е направена, со помош на ножовка или мелница отсечени вишок должина. Потоа, еден крај од панелот треба да го вметнете во почетната профил, таблата со себе мора да биде малку се наведнуваат и вметнете на другиот крај во ист профил, фиксирана на спротивната страна. Лизгајте го панел на работ на ѕидот (таванот), третиот од нејзиниот раб е вметната во профилот на жлебот. Четвртата страна треба да биде фиксирана на таванот (ѕид) со помош на завртки за самопреслушување или панели. За да се спречи оштетување на панелот за време на инсталацијата на неа и да се одбележи пред-дупчат дупки (во ритам), тоа пресврт со presss завртка-машина ќе биде многу полесно.

vagonka_plastykovaja17

Промовира леснотијата на инсталација присуство на браздите на периметар, тие ќе ви овозможи брзо да вметнете следните панел во ритам на претходната собрани површина во исто време се врти цврсти, зглобовите на него речиси невидлив. Ако панелот има солидна боја, тогаш потребата за избор на соседните панели повеќе не е потребно.

vagonka_plastykovaja3

Треба да се напомене дека кога се користат панели со модели, потрошувачката на материјалот малку ќе се зголеми, некои од листовите ќе бидат отпад. За да ја забрзате инсталацијата за завртки за навртување може да користите шрафцигер.

Погледнете го видеото за инсталирање на пластична обвивка:

https://www.youtube.com/watch?v=Epb2qP_T_eY

Димензии на пластична обвивка за ѕидови и тавани

На продажба има постава специјално дизајнирана за надворешна декорација. Има стандардни димензии: должина - шест метри, дебелина - десет милиметри, ширина - сто милиметри. Инсталирањето на оваа постава е непроблематично. Ако е потребно, може да се намали. Посебни алатки за ова не треба, доволно е да имате при рака обична жица или бугарски.

vagonka_plastykovaja16

За завршна обработка на внатрешноста, специјалната пластика без облик на пластика обично се применува на таванот. Тоа помага да се создаде интересен и необичен ентериер. Дадениот градежен материјал се издава во различни бои, со што има сјајно сјај.

vagonka_plastykovaja10

Во однос на димензиите на лесна постава, ова не е случај тука. Тоа може да биде од различна должина (2.7 m, 3 m, 6 m) со различна ширина (должина 100 mm, односно 250 mm, 380 mm). Секоја од варијантите на поставата секогаш има стандардна дебелина од 10 mm.

vagonka_plastykovaja9

Избор на поставата, на пример, за поставата на таванот, подобро е да застанете на панелите со максимална ширина. Во овој случај, покрај недостатокот на рабови, инсталацијата ќе се изврши многу побрзо.

Како што веќе беше кажано порано, поставата од сите големини и типови е поставена според еден принцип. Единствениот избор што треба да се направи е да се одлучи кој материјал да ја направи рамката за прицврстување на поставата. Дрвени решетки - опција не е лоша, но не издржлива. Не постои лоша алтернатива (особено за простории со висока влажност или надворешна работа) - да се изгради рамка од алуминиумски профили. Тие не 'рѓаат и се доволно силни.

vagonka_plastykovaja14

При планирање на финиш со пластична обвивка за внатрешни работи, вреди да се разгледаат димензиите на користени панели. Кога ширината на употребениот материјал е 380 mm, експертите не препорачуваат да се прицврстат, од алуминиумски профил или дрвен блок, на премногу блиска далечина. Во случаи кога се планира употреба на потесна постава, растојанието меѓу прицврстувањата треба да биде соодветно помало од кога се прицврстува поставата со широчина од 380 mm.

И сега да видиме како правилно да го укинеме балконот со поставата:

Можеби сте заинтересирани за: