Кој е најдобар ламинат за кујната? Ние лежевме во кујната.

  • admin
  • 11 ноември 2015 година
Кој е најдобар ламинат за кујната? Ние лежевме во кујната.

Ламинатот, кој е универзален слој за декоративен дизајн на подот, продолжува да се зголемува популарноста кај купувачите. Тајната на овој успех поставени во успешна комбинација на визуелен изглед и естетиката на материјалот, флексибилност и исклучително сигурност, висока отпорност на температурни промени и одлична издржливост, разновидност на дизајни и можноста за создавање на прекрасни слики, широка палета на благородни нијанси и симулира природната структура на обработеното дрво, плочки, па дури и камен. За правилно производство на ламинат треба да ги знаете сите нијанси на инсталација, на пример ламинат  погоден за многу соби и може да се произведува на разни начини.

 

Структура на ламинат

Денес, при изборот на модерна подна покривка, купувачите преферираат универзален материјал како ламинат. Фундаменталната разлика помеѓу слој од ламинат и паркет одбор е дизајнерски карактеристики и карактеристики на изведбата.

Визуелно, ламинат е лист на параметри 100 (140) * 20 см и дебелина од 7.11 mm, на рабовите на кои се опремени со посебни слотови и столпчиња за прицврстување заедно. На боја и текстура решение на предната страна може да го имитираат апсолутно било каков вид на природно дрво, камен или дури и плочка. Можеби, на ова завршува сличноста со паркетот.

Во однос на структурата на ламинат, постојат 4 главни слоеви:

  1. горниот;
  2. декоративни;
  3. лого;
  4. стабилизирање.


Како горниот слој  Таа користи посебен филм или акрилна смола меламин, која слој дава ефект на "ламинирање", штити од загадување izlishneynegativnogo изложеност на хемиски агенси и на сончева светлина.

Декоративен слој  е хартија импрегнирана со специјална технологија или специјална фолија, што создава ефект на репродукција на природни материјали од различни текстури и бои.

Слој Carrier  традиционално се направени од иверица, МДФ или HDF и има голема густина, сила, цврстина и непроменлива геометриски форми и параметри, висока отпорност на влага и механички влијанија.

Како долниот слој - преговарачки лист - постапи смола посебна хартија, штити иверица или картон - слој од влага, и е одговорен за точноста и зачувување на геометријата на одборот.

Ламинатни подови: предности и обем

Поради посебните вода отвратителен восок-базирани, напредни ламинат покривајќи ги практично не се плаши од вода. Отпорни, скапи ламинат најпрепознатливите елита влага што има брави обложени со восок содржи формулација. Ова овозможува успешна употреба на таков слој за дизајн на подот во простории со висока влажност, на пример, во кујната.

Ако сте го купиле зглобовите на ламинат не се постапува во составот, а потоа се третираат посебно фасадни, во спротивно, по некое време, може да стане сопственик на сиромашните и грдото слој на отечени зглобови на панели на местото.

Модерен слој од ламинат може да биде водоотпорен и водоотпорен. Разликата меѓу нив е доста значаен - водоотпорен ламинат е високо отпорна на влага, сепак, ја губи својата оригинална карактеристики на течност истури во големи количини.


Додека водата-отпорни слој е способен до 12 часа пред да се одржува изобилство на течност, која го прави како на ламинат поскапи. Сепак, без оглед на ламинат слој, но во контакт со површината на водата, треба да го отстрани што е можно побрзо, и исушете со мека крпа.

Ламинат за кујна

Се за простор од подот на кујната, експертите советуваат да се користи слој на не помалку од 31 класа издржливост, со што се спречува на површината на подот од оштетување во случај на паѓање на предмети кујнски прибор, истури врело масло, сок или се движат тешки стационарни кујнски мебел.

Со најновата технологија на производство на ламинатни слој, употребата на исклучително висок квалитет и природни суровини, како и вршење на строга контрола за токсичност во секој чекор производство целосно елиминирани на емисијата на штетни материи во животната средина, што ја прави ламинат еколошки и безбеден за човекови производ.

За да се избегне убедлива метежот на чекори или потег мебел, ламинат, се препорачува да се постават посебен супстрат плута, пластика или пенлив полистирен. Ќе изврши функција на ублажување, значително ќе го намали влијанието на бучавата, па дури и ќе издвои помала нерамномерност на подот. Како да се постават подлогата под ламинатот и директно ламинатот може да се види во видеото на YouTube.

Купување на ламинат, обезбеди мала маргина на култура - најмалку 5-10% (тоа зависи од сложеноста на геометријата на собата). Внимателно се однесува на изборот на системот за заклучување.

Прашајте го продавачот технологијата на ставање одредена мостра. Патем, постојат две собранието техники ламинат: лепило (ламинат штици се приклучи заедно со посебен лепак) и glueless (соединение се случува врз основа на систем за заклучување). И двете од овие технологии имаат свои предности и недостатоци, но во исто време тоа е во врска метод glueless неодамна стана доста популарна и во побарувачката.

Карактеристики на поставување ламинат во кујната

Лајминг слој може да биде на апсолутно секоја подна основа - дрвен и бетонски под, плочки, тепих. Единствениот услов, чие почитување е потребно за да се добие квалитативен резултат, е присуството на рамна површина со добра хидроизолација.

Изберете ја насоката на поставување Може да: или заедно или низ прозорецот, дијагонално. На последната опција е најстариот одземаат многу време, па неговата ефикасност треба да се довери на професионалци, кои се сите карактеристики на геометријата на простор, може да се беспрекорно се стави на ламинат на подот. Дека зглобот на редење испадна да биде незабележлив, подот е поставен во насока на сончева светлина од прозорецот.

Сакате да ги нагласите функционалните области на кујната и визуелно да ја промените геометријата? Нанесете различни начини на поставување на ламинат. Одличен ефект може да се постигне со комбинирање на влажен отпорен ламинат за кујната и керамичките плочки, кој има подот во работната површина. Подот плочки, се разбира, треба да имаат груба текстура за да се исклучи појавата на повреди во кујната. Комбинацијата на плочки и ламинати изгледа спектакуларно во пространи простории, но на мала кујна оваа опција може, напротив, да создаде ефект на стеснување на просторот.

Ламинатот не толерира дилетантска нега. Се брише со полусушна крпа со употреба на производи за нега за таков слој. Специјалните соединенија кои можат да се купат во продавници ќе ви овозможат лесно да ги отстраните дамките и контаминацијата на разни видови, да ја прикријат штетата и постојано да ги задржат оригиналните својства на ламинатот. За да избегнете добивање на вода на капакот во близина на мијалникот, ставете го газиран килим, и да ги заштитите од гребнатини и перфорирања, на нозете од кујнскиот сет или во фрижидерот, ставајте чувствителни перничиња.

 

Можеби сте заинтересирани за: