Камења во градината. Декорацијата на локалитетот со камења: цветни леи од камења, фотографии од прекрасни цветни леи, совети за украсување парче од камен

 • admin
 • 29 септември 2017 година
Камења во градината. Декорацијата на локалитетот со камења: цветни леи од камења, фотографии од прекрасни цветни леи, совети за украсување парче од камен

Сопствено двор е сигурно убаво. Во прилог на разликувањето на слетувањето, сопствениците се обидуваат да ги декорираат со различни елементи на пејзажот. Најлесен начин е да се подигне цветна постела. Ние ќе ви кажам како да го направите со свои раце од природни материјали.

Убави цветови на камења, фото

Границата на имагинацијата на човекот нема ограничување. Какви форми не се појавуваат. Многу интересно решение е изградбата на креветот од метална мрежа и камења. Од цврста решетка закачуваме рамка во форма на спирала. Потоа, го наполнуваме со камења, на пример, песочник. Останува да го пополни цветниот кревет со земја и да ги засади растенијата. Оваа опција ќе го красат сајтот и не заземаат многу простор, што е важно за мали дворови.

klumba-iz-setki-i-kamnej-01

Ако областа на заговор ви овозможува да креирате оригинален состав на камења. На пример, цветното креветче во форма на еж. Тие се изложени од калдрми со различни форми и големини со цементен малтер. Ова е макотрпна работа, но вреди. По завршувањето на главната работа, внатрешноста на сликата е исполнета со почва и во нив се садат цвеќиња. Овие можат да бидат петуни, хидрогени и други црни цветови.

klumba-ezhik

Друга опција е да се организира цвет кревет долж предниот дел на куќата. За ова, од големи камења, тротоарот е поставен во произволна форма. После тоа, во близина на ѕидот на куќата се засадени различни грмушки и украсни цвеќиња. Конечната фаза е да се пополни слободниот простор на цветниот кревет, можете да го користите шиндра   или мермерни чипови.

Вие исто така може да се стави неколку плочки плочки во форма на патека по целата должина на цвет кревет. Ова е само мал дел од она што може да се направи од камења со мала работа и имагинација.

ГК-мермер3

Цветна постелка направена од камења, што е тоа?

Сега во мода сите природни, т.н. еко стил. Затоа, дизајнерите нудат да го красат со камења и прават од него цветните леи. Оваа декорација изгледа убаво и почитувана.

До денес, постојат неколку видови на такви цветни леи:

 1. Границата е наједноставниот и најлесен тип цвеќе. За него се погодни камења од различни големини и текстури. Изгледа уредно и му дава на страницата поинаков изглед.
 2. Алпски рид - модерен вид цветни леи, кој изгледа како планински падина. Кога е изграден, неопходно е да се постигне ефект на природен наклон, и да се зголеми ефектот, може да се засади грмушки и друга вегетација од алпски ливади.
 3. Алпината е создадена од големи камења и мали камчиња. Најдобро е да го имате на отворено сончево место.
 4. Тераса е цветница поставена во неколку нивоа и поставена со камења. Тоа ќе биде одлично решение за области со наклон.
 5. Јапонската градина е состав на големи камења, просторот меѓу кој е покриен со урнатини. Таков состав е подобро поставена во сенката на дрвјата и дополнета со џуџеста смрека или туја.

Од презентираните видови, секој може да избере за себе желба. Или можете да дејствувате поинаку и да имате фантазија да создадете своја уникатна композиција.

kraivye-klymbi12

Стоун за цветни кревети за купување

За да го декорирате сајтот користете природен камен, кој исто така се нарекува пејзаж. Совршено се вклопува во различни композиции.

Главно се користи:

 • песочник;
 • шкрилец;
 • зло;
 • лемензит;
 • смачкан гранит.

Овие карпи обично се земаат во форма на блокови од различни големини. За заситување, обично се користат речните или морските камчиња, како и мермерните чипови. За торба од мермерни чипови со тежина од 50 кг ќе треба да плати 250 - 380 рубли. Цената на камчиња варира во рамките на истите граници. За камењата ќе мора да плати од 600 до 1200 рубли, во зависност од расата и бојата. Најмногу буџетска опција за овие карпи е песочник, исто така, има пријатна боја и е во добра хармонија со зелената боја на растенијата.

klumby-iz-kamnej-svoimi-rukami-foto-klumby-iz-kirpicha-3

Цветни кревети со камења со свои раце

Не е тешко да се направи таков кревет, само треба да се вложат напори. Прво треба да одлучите за местото. Оваа структура е наменета за декорација на страницата, но во исто време не треба да се меша. Затоа, најдобро е да го сторите тоа во близина на куќата или на тревникот.

Постојат два начини на монтирање:

 • сува;
 • со цементен малтер.

Првата опција е наједноставна и помалку одземачка. На пример, цветното креветче во форма на спирала. Прво, треба да ископате жлеб, кој ќе биде преглед на идниот состав. После тоа, го поставивме првиот камен по целата должина. Бидејќи еден дел ќе биде повисок, поставувајќи уште три реда на камења, ги собирајќи ги во големина и форма. После тоа, пополнете го теренот со висок дел од цветниот кревет и направете мазна транзиција од неговата висока точка до крајот на завитката. Земјата треба да се напои и да се исуши малку. После тоа можете да засадите цвеќе и да му се восхитувате на вашата креација. Во силата на сува ѕидарска, не може да има сомневање, тоа долго ќе ве молам на сопственикот око.

оригинал

Друг од камењата може да направи кошница.

За да го направите ова:

 • камења со приближно иста големина;
 • цементен малтер;
 • мистрија;
 • табли;
 • лента од тенок метал.

Ние ја пополнуваме фондацијата во планираното место и чекаме да ја сфатиме. После тоа, по ред се шириме со помош на цементни камења. Кога главниот дел од цветницата беше подигнат до посакуваната висина, потребно е да се почне со рачка. За да го направите ова, треба да направите тесен метален лим или она што е на дофат на раката и да се зацврсти на рабовите на кошницата. Одбор да се стави во форма на поддржува дека дизајнот издржа тежината на камењата. Сега продолжи со поставување на рачката. По завршувањето на работата, цветниците се оставаат неколку дена, во текот на овој период решението ќе се зголеми и ќе добие сила. Само после тоа е мода да го наполни резервоарот со земја и да ги засади растенијата. Така, на вашата страница ќе се појави убава и издржлива саксија од еколошки материјал.

природен камен-декорација-25

Декор на страницата со камења, слика

Некој ќе каже дека украсуваат вашиот двор со камења нема да работи. Ова не е така, треба да се стави само малку имагинација. Да разгледаме некои варијанти. Можете да ги земате камења од различни големини и да ги насликате со акрилни бои. Потоа ставете фигури од пеперутки, цвеќиња или слики од бобинки кои сочинуваат пат од нив. Ова е оригинална и корисна декорација.

камења-внатрешноста-9

Сепак, можно е да се направат интересни композиции. На пример, декорирајте ги камењата со кактуси и зацврстете ги во саксија. Таквиот цвет може да ги декорира верандата.

камен

И можете да направите поинаку, и во цветницата да поставите многу различни обоени камења. Ако знаете како да се подготви добро, тие можат да бидат обликувани во различни животни. Така, вашата градина ќе биде исполнета со жители.

божи-коровски-из-камња

Како да го красат сајт со камења

Првото нешто што ми доаѓа на ум кога станува збор за украсување заговор со камења е градината на камења. Многу е убаво. Таквата градина треба да биде правилно внесена само во пејзажот. Нејзината цел е да се обедини со природата и да размислува за нејзината убавина. Затоа, најдобро е да го поставите до езерце, тревник, итн. за неговиот дизајн постојат канони. Значи треба да има 15 камења. Тие не треба да се постават симетрично, но од која било точка треба да бидат видливи 14 од нив. Просторот помеѓу камењата е покриен со камчиња и се израмнува во форма на бранови со посебни гребени. И големи камења го симболизираат небото на небото, а камчињата се елементи на вода. Не обидувајте се да избирате само големи камења, понекогаш поубав ефект се постигнува со пополнување со разнобојни камчиња или мали парчиња камен. Целиот ефект на камењата лежи во неговиот минерален состав и природна сила. И најважно правило е да се набљудува мерката, а не да се претвори вашиот сајт во кластер на камења.

ustrojstvo-rokarija-svoimi-rukami-podbor-rastenij_7

Корисни совети

На самиот почеток, мора да се рече дека вистинската убавина на каменот е нејзината природна форма. Пренесува моќна моќ и сила. Затоа, при украсувањето на дворот, обидете се да ги оставите во поприродна форма. Ако сакате да направите обемни композиции, запомнете ја безбедноста. Сите делови мора да бидат цврсто прицврстени и стабилни. Кога користите камења како тротоар, поврзете ги со растенијата што планирате да садите. Со други зборови, не е неопходно да се направи висока тротоара за недоволно луѓе, што ќе ги заштити и обратно. Главната работа е да прикачите љубов и имагинација и ќе успеете.

Оваа статија опишува како можете да привлечете сајт со камења. Кои видови камени украси се таму. Детален опис на процесот на правење цвеќиња од камен со свои раце. Користејќи го советот на статијата, можете да создадете индивидуален предел на вашиот двор од природни материјали. Успешна работа.

Можеби сте заинтересирани за: