Заоблени блендата, како да се пресмета како правилно да се направи лак

 • admin
 • 14 март 2016 година
Заоблени блендата, како да се пресмета како правилно да се направи лак

Арката како елемент за внатрешни работи се користи уште од античките времиња, таа е дизајнирана да го подобри отворот помеѓу потпорите или ѕидните отвори. Традиционалниот лак има заоблена форма, т.н. заоблени. Првично, овој тип на лак бил користен во архитектурата, подоцна се појавија лакови на ланцетот и полукружни форми. Сефовите од оригиналните облици се способни да ја трансформираат просторијата, да го донесат својот дизајн елеганција и свеченост.

Разновидноста на лакови

arochmiy_proem16

Во зависност од верзијата на лак, арки кои се користат во модерната архитектура се поделени во неколку типови:

 1. Полукружна, француска, обично облагородена со орнаментика, трча по должината на крајот од лакот на столбот од камен.
 2. Персискиот, чија форма е полу-елипса, почесто се користи за декорирање на соби во ориентален стил.
 3. Марокански, изгледа како потковица, со свод што оди подалеку од краевите на плочата, која служи како потпора, зашилена или потковица.
 4. Лансет, со лакови кои се вкрстуваат со акутен агол, почесто се користат при изградбата на објекти во готски стил.
 5. Арки од Тудор, идентични во форма со ланцети, со агол на конвергенција на лакови над 90 степени, почесто се користат при зонирање на просторијата.
 6. Арх ренесансата, има полукружна форма и централен камен на замокот, украсен со декоративни корнизи и фризови.

За тоа како арки изгледаат како видео:

Улогата на лак во внатрешен дизајн

arochmiy_proem20 крил во детската соба

Можете да изградите свод во која било од собите во вашата куќа:

 • во расадникот или дневната соба,
 • во ходникот или соблекувалната,
 • во салата или во кујната.

Во зависност од архитектонските карактеристики и стилот на дизајнот, лакот може да дејствува како декоративна декорација или главен семантички елемент, главната работа е тоа што таа интегрално се вклопува во целокупниот стил на собата.

arochmiy_proem14

На многу високи тавани со помош на лак, можете да ги внесете димензиите на просторијата во пропорционална форма, се употребуваат во случај кога визуелно треба да се подигне таван или да се даде поголем волумен на просторијата. Арх даде за внатрешни работи повеќе удобност, додадете допир на елеганција во едноставен внатрешни работи, го прават тоа повеќе луксузни околина на приватна куќа.

Кои материјали се користат за да се направи лак

Изборот на материјал е направен земајќи го предвид стилот на просторијата и видот на сводот што треба да се изгради. На пример, на сводот на вратата камен органски се вклопуваат во домот медитерански стил, ќе ја истакне едноставноста за внатрешни работи во стилот на една мансарда, даде утеха соби украсени во стилот земја или Прованса.

arochmiy_proem18

Лакот е изваден од камења со посебна, трапезоидна форма. Тешко е да се нарече таква работа едноставна и достапна за извршување, изградбата на висококвалитетен и сигурен тула или камен лак е можна само за мајсторот. Завршувањето на арки од камен не е потребно, вешто извршена ѕидарски направени од природен камен сама по себе ќе служат како декорација на собата.

arochmiy_proem11

Не помалку интересен е дрвениот лак во внатрешноста, неговата вредност и сила ќе зависат од видот на дрвото што ќе го одберете. Високите декоративни квалитети на ретки дрва овозможуваат користење на таков производ во било кој вид на внатрешен стил.

arochmiy_proem15

Еден од најпристапните и практични материјали, погоден за создавање на заоблената врата во ѕидот е drywall, атрактивни моменти во неговата употреба се многу:

 • леснотија на обработка,
 • флексибилна усогласеност,
 • способноста лесно да се зацврстат декоративни украси,
 • можност за завршна обработка со вештачки камења, плочки за клинкер, итн.

Ако сопствениците на куќата имаат желба да создадат необичен лак во убавината и сложеноста на дизајнот, најверојатно ќе треба да користат полиуретан. Овој материјал е отпорен на влага и ултравиолетови зраци, може да се залепи на површината на кој било материјал, лесно се бои.

arochmiy_proem10

Денес полиуретан произведуваат сите видови на украси и корнизи, розети, капители и колони, подигање и уредување на различни делови може да се добие прилично интересна, светлината заоблени структура, можност за декорација на ентериери на различни стилови.

Ние ги менуваме стандардните отвори на вратите и прозорците на лакови

arochmiy_proem21

За да се создаде интересен ентериер, понекогаш е доволно да се заменат вратите и прозорските отвори со прекрасни сводни лакови. Се разбира, ова ќе бара промена на обликот на прозорците и вратите, но резултатите може да ги надминат сите очекувања, особено ако куќата е дизајнирана во шпански, класични, источно или медитерански стилови.

arochmiy_proem5

Како современите трендови нудат план да се откаже од традиционалните внатрешни партиции, создавање на некои удобност за секој од станарите на комората зони куќата е можно да се реализира од страна на изградбата на заоблени отвори во ѕидови, замена на вратите на нив.

arochmiy_proem3

Преклопените заоблени арки проширени влезови ќе помогнат:

 • задржи еден стан простор,
 • ќе го делат на зони,
 • создаде илузија на приватноста на секоја од одвоените зони, што е многу важно за удобно живеење на секој член на семејството.

Најчесто заоблени отвори населат во зглобовите на коридор или ходникот и дневната соба, трпезарија и кујна, спална соба и соблекувалната. Особено внимание треба да се посвети на интересна архитектонска техника - создавање на сводови во транзиционите зони, како што се коридорите помеѓу кабинетот и спалната соба, или влезната област и дневната соба.

arochmiy_proem24

Авторски ефект може да се постигне ако засводен форма да им даде не само на отворот, туку и на целиот таванот од ходникот. Излегува некоја сличност на засводени класични галерии, кои може да се најдат во средновековната европска архитектура.

За да се зголеми атрактивноста на оваа опција, можете да ја завршите декорацијата на сводот:

 • да сликам со бои,
 • лежеше убаво мозаична плочка,
 • користете лајсни или декоративен малтер со сложени цветни орнаменти,
 • насликајте ги ѕидовите или засводен таван со живописни слики или покријте ги со позадина-мурали.

Се разбира, опцијата за завршна обработка треба да биде во согласност со севкупните простор дизајн стил, погледнете возбудливи опции арки во внатрешноста на видео:

Декоративни лакови

Како што веќе спомнавме, изградбата на лак направена од природен камен, тула или вредно дрво - работата е комплицирана, бара вештина и искуство, не е евтин задоволство да нарачате таква работа за мајстори. Но, ако сакате, сеуште можете да го декорирате вашиот стан со имитација на лак, кој лесно можете да го направите со свои раце.

arochmiy_proem22

 

Материјалот за креативна работа може да послужи како drywall или полиуретан. Можете да изберете каква било форма за таква лак, нема да биде тешко да се изгради, и ќе изгледа како привлечна како вистинската. Обично декоративниот лак е наменет за место на ѕидот каде што се планира да се инсталира големо огледало, телевизиски панел, прекрасно дизајнирана решетка.

3232

Декоративен лак:

 • ќе им даде посебен стил во собата,
 • ќе го направи тоа повеќе обемно,
 • ќе одвои одредени елементи за внатрешни работи.

Арки во ѕид од тули и карактеристики на нивното создавање

Купување на стан средно станбениот фонд, или само прави сопственици на стан реновирање сакате да го измените за внатрешни работи и да ја направат повеќе лесен и удобен. Често желбата за радикални промени доведува до одлука да се создаде свод или свод.

arochmiy_proem9

Се разбира, пожелно е да ја довериме оваа работа на професионални градители. Но, ако сакате да ги тестираат своите сила и таленти во областа на архитектурата, препорачливо е да се запознаат со некои од препораките на експертите. Бидејќи ѕидовите и преградите во старите куќи биле изградени од цигли, ќе ви бидат потребни алатки со кои ќе можете да ги расклопите циглите:

 • скокач, чекан, вежба,
 • длето и парче дрвени греди,
 • заштитни очила и ракавици.

Направете арки во ѕид од тули може да се користи само ако на ѕидот не е капитал - да го наруши интегритетот на товарот ѕидови на куќите е строго забрането, тоа може да доведе до уништување не само на вашиот стан, па дури и соседите може да страдаат. Прво, ќе треба да приложите обележување на површината на ѕидот. Најдобро е да го користите владетелот и веднаш да ги примените правилните контури. Цртеж на лак на ѕидот започнува подготовка:

 • отстранете ги маса од доделената локација,
 • утврди кои тули ќе го окупираат скокачот.

Димензиите на мостот треба да се преклопат на сводот, најмалку 20 см на секоја страна. Работа започнува со инсталирање на скокач: удар со дупка со доволна големина, монтирајте ја скокачката во неа, а потоа расклопите го целиот отвор.

arochmiy_proem23

За да направите дупка, ви треба чекан и длето, пожелно е да се скрши решение, а не тула - ова во голема мера ќе ја олесни работата. Работа продолжува се додека целата тула не се отстрани. Ако има бугарски на рака, тогаш процесот на создавање отворање во ѕидот од тули може значително да се забрза со капење на дупка во ѕидот од вистинската големина, пожелно е да се користи диск за работа, специјален, зелен или дијамант.

Направен во ѕид од тули, лакот на специјални модификации не бара. По завршувањето на монтажните работи, лакот е малтериран и декориран.

Арки на гипс картон со свои раце

Пред почетокот на работата неопходно е јасно да се замисли што точно ќе биде арката, да размислува за својата висина и форма. Овие индикатори ќе ви помогнат да го одберете најсоодветниот материјал. Ако одлучите сами да работите, треба да знаете не само како да го направите тоа, самиот арх - ова е инженерска структура која бара прелиминарна пресметка.

arochmiy_proem1

Направете пресметка на лак не е тешко, се разбира, се сеќавам неколку геометриски формули од училишната програма ќе мора да. Следно, работата ќе се состои во зацврстување на контурите на идниот лак на милиметарска скала на намалена скала. Потоа, од дебел картон, или иверица, ќе биде неопходно да се направи дефиниција во вистински големини. Користењето на овој образец ќе ја поедностави работата - со приложување на локацијата на лакот, ќе можете да ги идентификувате точките за инсталација за елементи за прицврстување, да пресметате други параметри.

Треба да се напомене дека оваа опција не подразбира продлабочена студија на темата, што не е наједноставниот и прилично обемнат дел од архитектурата, но тоа ќе му помогне на сопственикот на куќата или на станот да ја изврши работата сама. Конверзија на стандардна врата или прозорец отворање во елегантен лак може да донесе белешка на оригиналност во типична соба.

како да направите лак пресметка

Почетните параметри за пресметката ќе бараат три:

 • висина на сводот,
 • ширината на распонот, кој ќе биде покриен со лак,
 • дебелина на ѕидот.

arochmiy_proem33

Првото нешто што треба да направите е да го пресметате оптималниот радиус на лакот. Најлесен начин да се направи ова е на скица направена на графикон хартија. Извлекувајќи ги границите на отворот ја дефинираме оската на симетрија, нацртајте неколку лакови со помош на компасот, изборот на најуспешната опција ги отстрани сите дополнителни линии. Ако сакате, можете да го направите обликот на лак лак покомплексен, кој се состои од фрагменти од неколку лакови од различни радија.

arochmiy_proem6

Ако планирате да креирате асиметричен лак, ќе треба да го пресметате и исцртате секој од лаците одделно. Слична пресметка се нарекува графичка.

Вториот метод е математички, базиран на Питагорова теорема. Оригинална формула: R² = L² + (R-H) ², каде што:

 • R е радиусот на кругот,
 • H - висина на кревање,
 • L е 1/2 жир на лакот.

Од тоа не е тешко да се најде вредноста R = (L2 + H2) / 2H. Ова, всушност, ќе биде радиусот на лакот што ни треба.

arochmiy_proem2

Ако планирате да изградите лак во готски стил, прво треба да го најдете радиусот на закривеност на краевите на лакот. Поедноставно е да се направи ова експериментално со избирање на точката на закривеност во цртежот, спуштајќи ја од неа линија што работи паралелно со линијата на ѕидот. Од друга страна, ќе треба да ја извршите истата постапка. Со воспоставувањето на ногата на компасот на линијата го мериме радиусот и се движиме нагоре и надолу, наоѓаме точка на која линијата на ѕидот и лакот на лакот ќе бидат затворени со помал лак. Ние вршиме слична операција од другата страна на цртежот. Контур што ќе произлезе ќе биде лакот на нашиот лак.

Ако не сте премногу мрзливи и направите неколку цртежи, ќе можете да ја изберете најуспешната опција. Овој метод има две непобитни предности:

 • можноста за прилагодување на цртежот за да се добие посакуваниот резултат,
 • способноста визуелно да се види каков ќе биде производ.

Откако застанавме на најдобрата варијанта создаваме шаблон во целосна големина, имајќи дефиниција за создавање свод ќе биде апсолутно некомплицирано. Особено, ако одберете гипс картон за работа - еластичен и лесен за ракување материјал. Иако лакот на гипс картон нема да биде толку цврст како камен, во услови на стан ќе трае доволно долго.

лак собранието

arochmiy_proem12

Прво, рамката е изградена од металниот профил, а потоа латерално е поставена со гипс картон. За да добиете прекрасен навед, тоа е наредено со сегменти, т.е. сече на едната страна и закривени листови од материјал. Монтирајте го листот со завртки за самопреслушување. Формираните лица се измазнуваат со кит.

Ако постои желба да се создаде тула, работата ќе стане посложена - материјалот од тули е тежок, неопходно е да се собере силна рамка од засилување. Прво, во согласност со подготвената матрица, се заварува силна метална рамка. Истиот сигурен треба да биде неговата прицврстување на ѕидот - во дупките направени нокаутираат иглички, кои потоа се заварени до рамката на лакот.

arochmiy_proem17

При спојување на потребата на рамка за да се обезбеди можност за пополнување на просторот му оградена со тули, или фрагменти од тули со цементен малтер. Откако растворот се зацврсти, лакот е малтерисан, давајќи му форма колку што е можно поблиску до шаблонот. Гипсот се применува во неколку чекори.

За тоа како да се направи лак од гипс картон изгледа видео:

По завршувањето на монтажната работа, можете да почнете да го завршувате лакот.

Можеби сте заинтересирани за: