Видови на надувување базени за колиби, што треба да се разгледа при изборот на гумени базен за колиби, корисни совети

 • admin
 • 22 август 2014 година
Видови на надувување базени за колиби, што треба да се разгледа при изборот на гумени базен за колиби, корисни совети

Лесен, достапен, висококвалитетен и убав - ова е начинот на кој можете да замислите базен кој може да се надувува. За да го инсталирате потребно ви е неколку часа слободно време и да имате рамна површина. Овој тип на базен се однесува на летната отворена верзија и најчесто е монтиран во земјата или на приватен заговор. Тоа може да плива и деца и возрасни, сето тоа зависи од големината на самиот базен.

Во приградската област или во близина на селската куќа не постои секогаш можност, па дури и целисходна, аранжман на вистински стационарен базен. Во овој случај, тоа е одлична алтернатива и добра алтернатива на базен кој може да се надувува. Достапната цена и леснотијата на инсталирање ќе ви овозможат брзо да ги уживате сите предности на одмор и пливање во вашиот сопствен базен во жешки летни денови.

Карактеристики на надувување на базен

Бадемите за надувување мора да одговараат на два главни барања: да бидат сигурни, практични и безбедни за здравјето на луѓето. Производителите нудат гумени базени изработени од издржлив ПВЦ-ПВЦ филм, кој обезбедува стабилност, отпорност на удари, абразија и истегнување.

За да се зголемат практичните карактеристики, се користат два или три слоја на филм. На дното на овој базен може да биде и надувување и рамно, а ѕидовите се целосно исполнети со воздух, или се вбројуваат во горниот прстен. Базените во кои дното не се надувуваат бараат темелна подготовка на локацијата, во спротивно секоја нерамномерност ќе предизвика чувство на непријатност на капачите.

Во гумени базени со голем обем, резервоарот (лагер) е дополнително армиран со полиестерска мрежа, што значително ја зголемува цврстината на конструкцијата. Во овој случај, само горниот прстен, кој се наоѓа по должината на целиот периметар на структурата, е надуен. Модерните базени со надувување во многу параметри и способности не се инфериорни во однос на другите типови на базени. Дополнителната опрема зависи од големината на базенот. Малите детски базени во комплетот можат да содржат само комплет за поправка (печ и цевка со лепак). Големи гумени структури се снабдуваат со пумпа, филтер, шатор за покривање, скејтер и постелнина под дното.

ff

Предности на гумени базени и некои непријатности

Секој од базените за колиби има свои посебни карактеристики и карактеристики. Гумени базени имаат голем број на предности кои ги прават популарни и на побарувачката:

 • Прифатлива цена и широк спектар. Секој купувач може да избере соодветен модел на базен со гумени бои, од било која големина и форма.
 • Брза инсталација и мобилност. Инструкциите за употреба и едноставноста на дизајнот ви овозможуваат да инсталирате базен за надувување најмногу два часа (во зависност од јачината на звукот). Базенот без вода тежи многу малку, лесно може да се помести на кое било погодно место и, исто така, брзо да се демонтира доколку е потребно.
 • Отпорност на ултравиолетова акција. Засилената структура не се деформира под жолтите сончеви зраци, а водата во неа брзо се загрева.
 • Лесно складирање. Во собраната форма, базените за надувување за куќички треба да се чуваат во суви простории. На почетокот на студеното време, водата се исцеди и воздухот се спушта. Целата структура е исправи, сушена и уредно свиткана.
 • Лесна нега. ПВЦ филмот е лесно да се исчисти, па чистењето на базенот не е особено тешко.
 • Безбедност при работа. Ова е една од главните позитивни карактеристики. Во овој случај, не само самиот дизајн треба да биде безбеден за капачите, туку и материјалот за производство. Затоа, при купување, мора да изберете сигурен производител и темелно да се запознаете со сите карактеристики и норми.

5289894

И покрај позитивните предности, батериите со гумени наноси не беа без очигледни недостатоци: овој дизајн е краткотраен. Дури и најквалитетниот и издржлив ПВЦ филм, од кој се прават базените, во просек ќе трае околу три години. Дури и ако можете да избегнете ненадејни пункции или паузи поради небрежност, во секој случај почнуваат да се појавуваат микротреќи и гребење.

Може да се додадат и други недостатоци:

 • Евтини аналози се нестабилни за моќните ефекти на ултравиолетовите зраци.
 • Потребна е постојана пумпа за воздух.
 • Кога инсталирате голем волумен, се поставува прашањето: "Каде да се исцеди водата кога се заменува?" Впрочем, ова може да биде значителен обем (до 15 тони).

Гарантниот период за секој надушен душек треба да биде најмалку една година. Во случај кога периодот е помал или непостоечки, ова покажува дека продавачот се обидува да продаде производ со сомнителен квалитет на непознат производител или фалсификат.

Сорти на гумени базени

Со огромен избор на производи, тешко е да се запре во одреден модел. Еве, единствениот совет може да се даде - сето тоа зависи од целта на производот. Ние ви нудиме да се запознаете со најчестите типови на надувување структури.

Во облик на чашата базените се поделени на:

 1. овална
 2. круг
 3. квадрат
 4. нестандардна форма

Најсоодветни и практични се кругните базени, бидејќи тие создаваат единствен притисок на вода на ѕидовите и на основата.

naduvnoy-basseyn-bestway

Со методот на полнење со вода:

 • Надувување структури во која сите шуплини се полни со воздух
 • Мешани структури кои се надувуваат, во кои само горниот празен прстен е исполнет со воздух. Лебдечки, надуени одбор го поддржува целиот базен сад.

Базените со надувување може да се поделат на деца и возрасни по висина:

 • Една мала табла, чија висина не надминува 170 мм, е наменета за деца за капење до 1,5 години. Сите детски базени за надувување се многу светли, шарени и можат да бидат опремени со дополнителна опрема: тенди од сонце и шарени играчки.

g

 • Базени со страни до височина до 0,5 метри се нарекуваат "жаби". Тие можат да ги изедат бебињата од една и пол до три години.
 • За деца од предучилишна возраст потребно е да се купи детски базен со висина од 700 мм. Ваквата височина ќе го направи удобно за деца под седум години.

Snapshotfff

 • Децата од основно образование се чувствуваат удобно во базените, каде висината на страната е околу еден метар.
 • За тинејџерите и возрасните се дизајнирани големи структури со големина поголема од еден метар.
 • Посебна категорија производи се детски надуени слајдови и тобогани во врска со базенот.

Среќен хоп батут бранувач со слајд 9117N_enl

Како дополнување на стандардната опрема на базенот, може да се вклучат и игри и елементи за подобрување на удобноста: седишта за капење, слајдови, топчиња со гумени бои, мали фонтани, решетка за играње топка и друга галантерија.

Најдобри производители на базени кои се надувуваат

На пазарот се презентираат и скапи модели на пумпащи базени, и многу едноставни и евтини. Најдемократските цени припаѓаат на линијата на кинески производители. Intex и Bestway фирмите нудат висококвалитетни и сигурни модели во споредба со другите аналози на кинеското производство. Сите базени за давање надуен најдобар пат и инсекс се претставени со вообичаени модели на надувување и скелети за деца и возрасни.

Сликај

Најквалитетните, но скапи модели се претставени од француските брендови "Зодијак" и "Жан Дезојо", "Шпански Гре" и "Свимн Плеј", германскиот фудбалски фудбал и "Вехнке". На пример, базенот на брендот Sevylor (САД) се карактеризира со беспрекорен квалитет и одлични перформанси, но трошоците се трошат три пати поскапи од батериите за интрехт, со истите параметри.

Карактеристики на изборот на гумени базен

Избирање на добар базен за надувување, дефинитивно треба да го прашате продавачот за квалитетот на материјалот од кој е направен производот и бројот на слоеви филм во ѕидовите и дното на базенот. Во овој случај, неопходно е да се разјасни дебелината на секој слој и дали се користи арматура (зајакнување) на ѕидовите.

Освен разјаснување на техничките карактеристики, треба да обрнете внимание на дополнителните елементи кои се обезбедени со комплетот. Можеби е неопходно да се купат некои производи за да се создаде максимална удобност при работа.

главните прочистувања при изборот

 • Вид на дното во базенот. При изборот на детски базен треба да се претпочита на оние модели кои имаат надувување дното. Го штити детето од удари за време на пад на водата, како и мали камчиња и нерамнини.
 • Обезбедете ја страната. Најбезбедна страна е широка. Особено треба да се земе предвид ако изберете детски базен. Постојат прекрасни големи бегаат базени за летна куќа со табла во форма на безделник, и тоа е погодно да се одморат и да се сончаат.

14314-bazen-rodinny-s-kresilky

 • Присуство на филтер и пумпа. Во зависност од големината на базенот, ќе треба да одлучите како ќе се истури водата. Ако обемот на резервоарот е голем, тогаш можете да го поминат целиот ден при преземањето. Затоа е многу пожелно пумпа да биде вклучена во комплетот за вода пумпа. Вториот важен параметар е чистотата на водата во базенот, за што е неопходно да се купи пумпа со вграден филтер. Обично во големи базени има вентил за одвод на водата на која е поврзано цревото. Но сепак, при купувањето треба да се разјасни оваа нијанса - значителна количина на вода е крајно непријатно да се избере рачно.
 • Скала за високи базени. Кога страните на конструкцијата надминуваат еден метар, скалилото станува добар помошник. Така ќе биде многу поудобно да влезете во базенот и да излезете од него.
 • Дополнителни уреди и додатоци. Не заборавајте за различни корисни додатоци и додатоци. На пример, шатор за покривање на резервоарот за време на мирување е важен детал - тој ќе ја заштити водата од загадување, дождовница и инсекти. Може да биде потребна мрежа за да се соберат паднати предмети од водата. Легла под дното го штити материјалот од базенот од оштетување и ја намалува работата на израмнување на површината под базенот на минимум.

GD-itx-nabor-dlja-chistki-bassejnov-sachok-i-vakuumnyj-pylesos-58958_big

Како да инсталирате и одржувате базен

Сајт за било кој, дури и најмалиот детски базен, мора да изберете внимателно и внимателно. Впрочем, остар камче или гранка може да ја оштети конструкцијата кога се користи. За да инсталирате голем базен со гумени подлоги, прво треба да ја оцените локацијата, пожелно е во близина да нема дрва (листовите брзо ја загадуваат водата), а исто така треба да има место за одводнување на водата.

бб

Самата игра треба да биде што е можно повеќе, а земјата да е густа. Исто така потребно е базенот да биде добро осветлен од сонцето, за природно загревање на водата.

Внимание! Детски базен или слајд за надувување треба да се инсталира на место кое е јасно видливо од сите делови на вилата. Малите деца во базенот треба само да се искапат под надзор на возрасните.

На израмни и ослободени од остатоци и камења, рампа треба да се шири од поставата. Ако не е вклучен, може да се употреби секој густ материјал: платно, ПВЦ филм (3-4 слоја). Инсталирањето на базенот се врши со претпазливост. Треба да се забележи дека не можете да ја влечете или повлечете структурата на земја. Областа на локацијата соодветствува на областа на самиот резервоар, што е пропишано во упатствата.

Snapshotdd

Водата за пумпање во базенот треба да биде обична вода за пиење (вода од чешма). Вие не можете да користите река или дожд, бидејќи децата обично земаат вода во нивните усти. Ако нема каде да се собере чиста вода, за дезинфекција неопходно е да се користат специјални додатоци наменети за вештачки акумулации. Треба да се напомене дека големите гумени базени за колиби не можат да се користат без антисептичен третман на водата и неговата месечна замена со чиста.

Не е тешко да се грижи за базенот. Освен чистење и менување на вода, треба периодично да го проверувате притисокот во коморите и цевките и да ги исфрлите. Во случај да се открие истекување, ќе треба да се исцеди целата вода и воздух, внимателно да се исуши проблемот и да се лепи со комплетот за поправка. Ако не беше вклучен во пакетот, тогаш можете да го купите во било која продавница каде што се продаваат надуените производи.

Како заклучок, забележуваме дека висококвалитетниот базен за надувување ќе трае најмалку 2-4 сезони. Структурите со рамна гума имаат подолг работен век од конвенционалните базени со надувување.

Можеби сте заинтересирани за: