Стереоскопски позадина 3d: како да се избере внатрешноста, како правилно да лепак 3d позадини, клиент осврти.

 • admin
 • 02 октомври 2017 година
Стереоскопски позадина 3d: како да се избере внатрешноста, како правилно да лепак 3d позадини, клиент осврти.

Со помош на современи технологии и новини за внатрешни работи, секоја соба може да се претвори во рајска градина, грчка бања или антички замок. Доволно е да се избере тема на стереобокс кој ќе ве однесе до друга реалност. Ултрамодерен платно има многу облици и бои. Тие можат да ја покријат апсолутно секоја соба. Дури и ако имате само мал агол, тоа е одлично за 3D текстура.

Стереоскопска позадина, што е тоа?

И покрај фактот што "стерео" сме навикнати да се дружиме со звучни бранови, овој термин се однесува на волуметриската и просторна дистрибуција.

Тоа е, стереоскопски позадина - оваа позадина, која визуелно ја прави просторијата обемна. Специјален вид на ткаенина како што тоа импресира едноставен жител во неговата конвексна слика. Особено овој ефект може да се следи од далеку. Ако се движите 2-3 метри од позадина, ќе создадете ефект на целосно потопување во насликаната проекција.

Со други зборови, стереофилите се иста 3D ткаенина. Изработена е од посебен материјал, кој лесно се измазнува и се фиксира на ѕидот. Како по правило, просторни модели не предизвикуваат посебни проблеми дури и со самолепливи. Работата е дека стерео бендот е целосно отсечен. Нема оние петнаесетмесечни ролни што ги користевме да ги купиме во продавници за позадина. Стерео позадина се произведува од листови или цела ткаенина. Единствената тешкотија, со голема големина на платно - треба правилно да ја прицврстите сликата.


Стереоскопски типови позадина

Стереоскопската позадина со 3D ефект се појави на домашниот пазар не толку одамна. И ако овој вид на слики и беше во збирки на дизајнери, тоа беше малку познато за јавноста. На прво место, непознатото било запрено. Новината сè уште не се запозна со внатрешноста на домот.

Покрај тоа, цената на позадина е малку повисока од онаа на едноставен тек. Всушност, работите се многу поедноставни со стерео позадини. Подолу ќе погледнеме поблиску.

стереоскопски позадина 3d

Цената на стереоскопските позадини се состои од развој на дизајнот во графички програми. Посебна цел на ова дело е да се повлече сликата на таков начин што окото може да се "окупира" во извлечениот простор. Се разбира, денес ова веќе не е нешто натприродно, бидејќи 3D-ефектот се преклопува автоматски во постојните комунални услуги.

Тогаш цената се состои од квалитетот на користениот материјал. Патем, стереоскопски позадина може да биде од два вида: од хартија и од неткаен материјал. Ако ги споредите овие два материјали, тогаш заклучокот се сугерира себеси - ќе биде поефтино да има 3D позадини од хартија.

Сепак, не штеди на внатрешно решение. И покрај фактот дека дизајнот и за тоа, како и други материјали се идентични, од различни крпа позадина за време на лепење ќе се однесуваат поинаку. Хартија многу побрзо се впива, од руно. Плус тоа не може да се "измие" и израмни долго време, се тркала во мали грутки и едноставно се дели. Ако сте сигурни во вашите способности, тогаш во која било продавница за позадини можете да ја купите вистинската опција.

Не помалку важен фактор за формирање на цената е големината на позадина. На пример, цената на 3D ткаенина од 6 парчиња ќе чини повеќе од две ленти. Ценовникот е изразен во цена од 1 кв.м. Во зависност од регионот и степенот на достапност на овој тип позадина, просечната цена за 1 квадратен метар започнува од 200 рубли. Патем, стереоскопската позадина се продава не само на пазарите и во градежните продавници, туку и на интернет.

позадина стереоскопски за ѕидови

Стереоскопски позадина ќе оживее секоја соба во целосна и фигуративна смисла. Поради видливи позадина за обработка на слики може да се стигне на другата страна на ѕидот и ги остави таму за некое време, додека мислите дека се "релаксира" за убав позадина. Овој вид на позадина е погоден за рамни ѕидови и ѕидови со извиткување. Нерамноправноста подобро ја прикрива нетканата основа. Овој материјал е нешто подебел од хартија.

Варијантата со 3D позадина е погодна за речиси секоја просторија каде што нема голема акумулација на влага. Дури и ако имате соларни ѕидови, тогаш за стереоскопски платно не е ужасно. Дизајн позадина може да биде вешто влезе во станот, куќа, канцеларија, фоајето на театарот или музејот. Има повеќе места за такво сместување. Важно е да се одреди само предметот.


Најпопуларните теми за фотоимиџ се природата, животните, метаморфозата. Стереоскопскиот материјал нема граница. Повеќето настани се направени по нарачка. Особено интересни се оние ѕидни композиции кои вешто се изведуваат со светлина, имаат мазен премин од позадина до ѕидови или подови. Тогаш просторот навистина добива виртуелен ефект.

Стереоскопска позадина во внатрешноста

Не е доволно само да купите стереоскопска позадина, треба да ги земете до просторот што ќе биде околу. Сè е важно тука: бојата на ѕидовите, мебелот, прозорците, осветлувањето. 3D позадини не треба да се состојат од кабинети и канти. За целосен ефект, тие треба да бидат максимално отворени. Тоа е, ѕидот панел треба целосно да го открие својот заговор.

Во внатрешноста важно е да не се претера со графика. Не мора да ги залепат сите ѕидови. Одделно изберете ја зоната, како по правило, тоа е 1-2 ѕидови со тркалачки дизајн. Пополнете го овој простор со избраната приказна. На пример, како ова платно со истураше водопад. На позадина позитивно се вклопува со светлиот простор. На такво место убаво е да се разменат неколку фрази, па дури и да се дискутираат важни работи.

Има многу други слики за сали, простории за преговори, каде што можете да ги спроведете случајните разговори. Во слободните моменти таквата позадина едноставно ги привлекува очите и ги потопува жителите во своите мисли, каде што можат да се раѓаат интересни идеи. Значи, седејќи спроти зелената улица, имагинацијата ненамерно тргнува на рамен асфалт. Во реалниот свет, поминува во ходникот од светлината на троседот и необични садови, некој би помислил дека ова е дел од сликата, кој "падна" надвор, толку поефикасна опремени просторот.

За бања и базени, сопствениците на куќи, исто така, избираат стереоскопски позадина која совршено се вклопува во околината. На пример, туш кабината на сликата подолу наводно е наредена со бел камен, всушност, тоа е илузија. Точно исто како и морската површина околу просторијата во далечина.

Популарните простории за 3D вградување се спални, кујни, коридори. Така, на пример, за спални изберете ѕид на главата на креветот или спротивната страна. Субјектите се многу различни, но потребна е мирна позадина, која ќе се смири пред спиење и ќе донесе пријатни мисли.

Но, тоа би било пожелно за кујна посебна следење, каде хоризонтот исполнува долгогодишен сон со тесни улички, францускиот двор, стари згради, планински предели или само една убава фреска на која може да се види бескрајно.

Стереоскопски осврти на клиентите за позадина

 • Ирина Фатянова, Чебоксари, Русија:
    Конечно наоѓавме позадини, наречени стереоскопски позадини. Тие се залепени на 2 ѕида со мазна транзиција. Тие изгледаат одлично. Ви благодариме за прекрасното пакување и квалитетен материјал;
 • Константин Павлов, Красногвардейск, Русија:
    Искрено, отидов низ сите продавници во нашиот централен центар. Сакав нешто посебно во внатрешноста на новата куќа. Нарачав позадина во "Нов Позадини" на Маркс, пред да прочитате многу критики. Но, моите очекувања се целосно оправдани. Зглобовите се совпаднаа, залепени заедно 4 листови. Репродукција на бојата, како на сликата;
 • Јаков Франција, Бремен, Германија:
    Испораката е одлична, нешто повеќе од 2 недели пред Германија. Позадина дојде во одлична состојба, не измамник, не расипан. Токму како во описот. По отстранувањето на заштитниот филм, боите останаа заситени и светли. Залепи позадина многу добро и сигурно, но обидете се да лепак уредно тули околу периметарот. Не може да се справи точно, добра работа. Сликата изгледа шик. Големината во залепената форма е 240 - * 280 см. Во реалноста изгледа подобро отколку на фотографијата на продавачот.

Како да одберете стереоскопски позадина

Stereoscopic позадина е поделена на многу видови и, навистина, треба да знаете како да ја изберете вистинската опција.

Пред сè, вреди да се знае дека има позадини за следниве типови:

 • Една слика позадини   - единствен состав ќе биде претставен на платно со одредена големина. Цртежот ќе се изврши во еден единствен стил и целосно ќе заврши, на пример, еден куп грозје, цвеќиња, животни;

 •   Украсена позадина   - вклучуваат различни геометрија на просторни форми на кадрици и zagagulina развој во високо сложени модели;

 • Панорамски позадина   - позадини кои се залепени на целиот ѕид. Понекогаш можат да одат на следниот ѕид. Во повеќето случаи, ова се парцели на градови, природа, морски плочи;

 • LED позадина   - имаат осветлување на сликата врз основа на LED диоди. Осветлувањето на сликата се контролира од далечинскиот управувач;

 • Флуоресцентни Позадини   - имаат во својот имиџ елементи на осветлување базирани на флуоресцентни бои. Во темнината, сликата добива дополнително осветлување.

Во прилог на наведените сорти на 3d позадини има позадина "за сликање". На завршената позадина се применува слика со тридимензионален заговор. Утврди за себе кој тип на позадина ќе ви одговараат. Потоа, утврди го на ѕидот каде што ќе се додаде композицијата. Измерете ја планираната површина - ова е само приближна големина на позадината. Ако ѕидовите на собата е веќе насликани одредена боја на боја, ги stereooboi тон обоени површини. Ако ѕидовите се неслоени, тогаш во иднина обидете се да го комбинирате составот и бојата на платно.

Како правилно да лепи стереоскопски позадина

Како и со лепењето на хартија или полиестер позадина, треба да се подготви ѕидовите. Максимизирање на вдлабнувањата, видливи преодни бои, испакнати делови, отстранување на ноктите. Треба да се има на ум дека кога се лепеше стереоскопски позадина, лепилото се користи за цврсти површини. Подгответе го според инструкциите или купувајте веќе подготвен состав. Уште една нијанса пред да се работи со позадина е третманот на ѕидовите со антифунгални средства.

Потоа се собираат сите делови од позадина. Ставете ги лицето надолу на подот. Проверете ги зглобовите на цртежите, тие мора да одговараат на еден милиметар. Започнете да го лепете панелот од горниот агол. Лепак ѕид со лепак, стереоскопски позадина не се размачкана. Потоа, парче по парче, како загатка, се закачи на размачканата површина. Неопходно е да се израмни составот брзо и со помош на гумен ролери. Остатоците од лепак се отстрануваат со памучна бела салфетка. Ако се двоумите, лепилото може да го зграби и да го остави позадината уште.

Обрнете посебно внимание на аглите. Подгответе шпатула и мека светлина партал. Завршете го со шпатула и притиснете го тапетот во аглите. За време на поправката, не можете да ги отворите прозорците, а температурата во просторијата не треба да падне под 22-25 степени. Исто така, по лепењето, не можете да ги отворате прозорците. Обидете се да ја задржите просторијата затворена 24 часа.

Корисни совети

 • За лепење на стереоскопски позадини, подобро е да работите во парови. Идеално, ако работата ќе биде набљудувана од трето лице кое ќе го следи заедничкото сликање;
 • Стереоскопските позадини треба веднаш да се залепат. Ако позадина може да се протега за неколку дена, тогаш не можете да оставите слика. Зглобовите на цртежите мора да бидат финализирани и завршени;
 • За куќата, изберете позадина со ненаметлива шема, без светли бои и светкави приказни;

 • За да се примени позадина, изберете ѕидови каде што нема прекинувачи, лепење жици и други украси;
 • Не ги покривате тапетите со кабинети и друг мебел;
 • Не е препорачливо да се покрие целата соба со стереоскопски позадина. Умешно да го избереме дизајнот само вистински професионалци;
 • Пред да купите платно, правилно да ги пресметате неговите димензии.

Може да бидат заинтересирани:

Како да се наслика дрвени скали во куќата, технологијата на боја
Поправка на истегнување таванот, без разлика дали е можно да се запечати дупките во делот на таванот, како да се направи правилно, ...
Завршувањето на фасадата на куќата направена од дрво (дрва) со ПВЦ обвивка, избираме обвивка, технологијата на завршување на фа ...
Туш за да дадат свои раце: како да се направи дупка на мозоци, да се организира дренажа, собранието на рамката, трим и ...