ПОПРАВКА се водат таванот, без разлика дали е можно да се запечати дупки во делот на таванот, како да се направи тоа правилно, достапни методи

  • admin
  • 31 октомври 2014 година
ПОПРАВКА се водат таванот, без разлика дали е можно да се запечати дупки во делот на таванот, како да се направи тоа правилно, достапни методи

Рашири тавани денес - ова не е луксуз, туку неопходен дел од внатрешноста на стан или куќа. И тие, како и сите материјални работи што нè опкружуваат, не се вечни. Иако, морам да признаам, тие се многу сигурни и издржливи. Сепак, постојат ситуации каде што се водат тавани може да бараат поправка. За тоа како правилно да ја поправите таванот со свои раце, користејќи ги достапните методи, ќе разговараме во овој краток напис.

ПОПРАВКА се водат таванот - видови и карактеристики

се протега сечењето на таванот

Понекогаш таванот за истегнување може да бара поправка во случај на намалување. Ако намалувањето е мало, тогаш лесно може да се справи со поправка на самиот платно, без повик на специјалисти.

Меѓутоа, ако на намалување е многу значајна, тогаш не постои експерти нема да ви помогне - ќе мора да се промени целосно таванот, или предизвикани од, remontiniki експерти ќе понудат за реставрација да им плати износот за кој ќе биде во можност да се повлече новиот таванот. Тоа е, се сеќавам една важна правило - мало намалување целосно елиминирани, толку е поголема печ намалување не е економски оправдано, тоа е подобро за пари да се направи нов таванот.


Затоа, бидете внимателни при ракување со тензичните тавани - и за време на инсталацијата и за време на нивното работење.

Па, како можеме да се справиме со мал отсечен (или пункција)? Тоа е многу едноставно - држете го со било кој дел од фиберглас или Скотч лента на ткаени основа. Можеби, во зависност од областа закрпи и места шалче (страна перваз, или во центарот), потребно е да се преслика тавани дупка по поправка. Ова е направено со цел да се скрие поправеното место, а целокупната позадина во боја не се разликува од преклопениот облик на таванот.

Постои уште еден популарен начин за поправка на мало намалување или пункција на таванот се водат, редоследот на кој е различен од претходниот (вградување дупки - сликарство), но еве еден начин - различни. Овој метод користи најлон конец. Сечењето се шие со уредна шиење и насликана на врвот со соодветна боја. Така, ако направивме се што е во право, на пример, со примена на апликација за боја на врвот, тогаш цвест нема да биде фрлен во очи на никој.

истекување

Тоа се случува во станот куќа соседи од врвот ќе поплави вашиот свежо инсталиран мода се водат таванот. Не е проблем ако ладна вода, но ако е топла (на пример, во случај на рушење на системот за греење), тогаш ова не е само проблем, туку катастрофа. За да се елиминираат последиците од поплавување на делот таванот со топла вода, за жал, тоа е невозможно - само треба да се повлече нов.

Ако сте биле "среќни" и сте биле преплавени со ладна вода, тогаш можете да забележите една ваква интересна слика:


Ова не е Photoshop, но секојдневниот живот на поплавен сопственици на истегнување тавани. Се согласувам - многу практично. Впрочем, целата вода останува внатре, а мебелот, теписите и други работи се сува. На прв поглед, таванот што се протега не може да предизвика чувство на сила. Но, тоа воопшто не е случај - со навидум кревкост, тензичните полици имаат висока еластичност, додека одржуваат доволно висока тежина. Ако таванот е правилно инсталиран, тогаш водата никогаш нема да влезе во просторијата. Сепак, бидете внимателни кога ги елиминирате поплавите на таванот - затоа што ако го направите тоа погрешно, тогаш го расипете засекогаш.

Обрнете внимание на фотографијата подолу. Еве еден поглед на таванот пред и по завршувањето на поправката по поплавите. Како што можете да видите, таванот е целосно реставриран и има атрактивен изглед.

Значи, ајде да ја опишеме редоследот на активностите во процесот на поправка на таванот со депонија со протекување (истекување). Во почетокот, со цел да се исцеди сите акумулирани во него вода (тоа обично се собира на едно место во голем меур, како што е прикажано на сликата погоре), потребно е да се уништат или лустерот (за да се добие во на крајот на готовиот дупка да се исцеди акумулирано во внатрешноста на таванот вода), или било кој од аглите на нашата делница таванот.

Така, ние сме во местото каде што се користи да биде тела (која ние иако поправките беа укинати) или во еден од аглите на собата, по таванот на платно во која контејнер (во голем сад или тава), истурете вода (можете да го направите тоа со црево).

Најдобро е да се направи тоа заедно - тоа е толку удобен и побрз.

Потоа, кога нема вода помеѓу таванот и бетонот, потребно е да се исуши. За да го направите ова, не треба висока температура (инаку ткаенината е уште повеќе деформирана), исушете ја на ниска температура со конвенционална фен за коса. Сушењето е потребно за да се врати поранешниот изглед на платно (за да се елиминира "меурот"). Во случај на прекумерна поплави, како и на интернет, и покрај фактот дека пресуши, не се на иста форма, треба да се јавите на професионалци (најчесто на гаранцијата на тавани вклучува бесплатна поправка нив во случај на поплави). Професионалци-поправници ќе го стават во багет и ќе го загреат со помош на топлинска пиштол до потребната температура. На крајот, таванот на делот ќе има оригинален изглед, како да нема штета. Ќе оди само на соседите и ќе им се заблагодари за искуствата и загриженоста.

поправка на дупки во делот на таванот

Поправки водат таванот кога ќе видите на дупки и пукнатини што е направен со помош на специјален лепак (наменета за ПВЦ производи), додека внимателно влечење на работ од дупката. Овде основниот принцип е да се спречи нивното прекумерно зголемување. За да го направите ова, ние мора да се обиде да се закрпи дупка формирана во веб, како е можно поскоро, бидејќи со текот на времето да се направи поправка водат таванот со рацете ќе биде тешко (или дури и невозможно). Со примена на печ во дупката, треба да бидете сигурни дека материјалот што се нанесува на ткаенината е приближно сличен на поправената структура и боја. Плаќањето треба внимателно да се намести одвнатре, а предната страна на рабовите на дупката внимателно да се извлече. Ако местото за поправка и понатаму останува забележливо, можете да фантазирате - ставете печ во форма на оригинална фигурарана апликација или можете да инсталирате дополнителна LED светилка на местото на зашитата.

доделување на таванот

Потребна е поправка на таванот со повлекување, ако таванот сам по себе е првично нискоквалитетен изработка (кинески), или квалитет на ткаенината, но ги повлече аматерите. Или таванот му служеше на своето време и време е да се промени. Како по правило, животниот век на таваните не е подолг од десет години. Ако таванот не е стар, тогаш повторното истегнување може да го реши проблемот. Ако стариот, или сте го сврте грбот на истиот аматерски канцеларија (со користење на, на пример, бесплатно гаранција), кога прекумерно влечење на платно (што е, во суштина, ПВЦ филм) солза. Со сопствените сили, платното не може да се повлече повторно.

Препораки за инсталација и работа на тавани

При првична инсталација на таванот што се протега, имајте на ум дека е невозможно поправка на облогата на зглобовите. Во таков случај, капакот на делот за оптеретеност бара комплетна замена.

Исто така, не заборавајте дека е полесно да не се оштети таванот на завесата, отколку да се отстранат подоцна. Уредувајте го капакот на висието уредно, и за време на инсталацијата и за време на употребата, избришете го со влажен сунѓер и благ детергент ако е потребно. Виси на ѕидовите на полиците или на сликите, обидете се да не го допирате покривот на таванот.

Се надеваме дека овој напис е корисен за вас и ви нуди видео клип каде што можете јасно да видите како експерти ги елиминираат штетите на таванот со свои раце.

Можеби сте заинтересирани за: