Стаклени подови со осветлување на води во внатрешноста на модерна куќа, направете го тоа сами

  • admin
  • 06-May-2014
Стаклени подови со осветлување на води во внатрешноста на модерна куќа, направете го тоа сами

Тивко восхит за стаклениот под со LED позадинско осветлување може да се спореди со состојбата на дивјак кој прв пат виде светло стакло. Условот на шок постепено ќе помине кога ќе почувствувате дека под твоите нозе е изградена структура наречена "стаклен под".

Кристална зора на стаклен под

Поминаа малку време откако почнаа да се појавуваат првите стари стаклени подови со осветлување. Првично, стаклени подови беа инсталирани во респектабилни ресторани и клубови за да ги изненадат посетителите на новиот фантастичен ноќен живот.

2-17723-48-6360--1

Навистина, експресивен и атрактивен стаклен подиум со осветлување предизвика восхит по пијан чаша шампањ. Затоа, враќајќи се долго по полноќ дома од забавната институција, тајната љубомора не дозволи да заспие до утрото. "Стаклениот кат ??? !!! Тоа е невозможно во секојдневниот живот задоволства или практични и стилски ентериер "- тоа е оваа досадни мисла мачени воспалени имагинација.

4148337_w640_h640_651original

Нормален феномен меѓу луѓето кои сакаат удобно да организираат стан, во светло на решенија за стакло. Затоа, неопходно е да се вооружите со стекнатото знаење при креирање на стаклени подови со LED позадинско осветлување и да го опремите овој тип на подот во вашиот стан.

Што е стаклениот под

Се согласувам дека главната цел на стаклениот под со осветлување е, пред сè, стилски елемент на сликата, веднаш привлекувајќи внимание.

LED-анти-лизгачки-стакло-под

Затоа, не е случајно да се инсталира стаклен кат со осветлување на места кои го акцентираат статусот и изгледот на собата. Ресторани и клубови, викендички, рецепција во хотел и канцеларија на компанијата, сите овие објекти го оправдуваат поставувањето на подот со осветлување. Но, дали ќе се оправда појавата на стаклен под со позадинско осветлување, чија цена е доволно висока во вашиот мал стан? Прашањето е соодветно, бидејќи голем дел од стакленото платно, осветлено од внатре, во средината на мала соба е збунувачко.

EtMTN1ODR

Кој е дизајнот на стаклен кат?
  Структурно, стаклениот под се состои од следниве елементи:
  • поддршка на структурата
  • стаклена ткаенина.
  Поддржувачката структура на подот е изработена од нерѓосувачки челик, дрво, бетон, метални потпори, како и добивање на комбинации на овие материјали.
  На подигната основа е спроведена структура на моќ, која има импресивна тежина. Затоа, прицврстувачките завртки направени од високо квалитетен челик со антикорозивен слој се користат за прицврстување.

15

По основањето - основата за тоа ќе бидат поставени плочи од специјално стакло. Затоа, стаклени чинии или лен се задолжителен елемент. Просторот под стакло може да се полни со атрактивни материјали или декор елементи. Најраспространето во квалитетот на регистрацијата на таков простор беше LED осветлување (светлосно цртање).

steklyanny-pol-06

Периметарот на стаклениот под што треба да се креира е врамен со челична рамка, а потоа структурата се отстранува со фиксирање на дупки за страничните површини на нишите. Стаклената основа или плочите се поставени на рамката, со помош на амортизери, кои се и изолациони.
  На фотографијата на стаклен под со позадинско светло речиси е невозможно да се најдат знаци на прицврстување. Стаклото за подот е избрано поради минимум подготовка (сечење) и можност за поставување на осветлување одвнатре.

Стакло за подот

Кревкиот на прв поглед, стаклото за подот е всушност сигурен, бидејќи е изграден од екстремно издржливо стакло - триплекс и плови. Просечниот стандарден стаклен под може да издржи товар од 300 kg / m2.

stekliannue_poly6

Структурата на ова стакло е повеќеслојна и може да се состои од различен број слоеви. За да се даде посебна сила помеѓу слоевите, филмот се свиткува, структурата "фиксирана" во висока температура печка. Кога инсталирате стаклен под, препорачливо е да се земе предвид степенот на очекуваното оптоварување. Полимерната смола и филмот меѓу слоевите на стакло може да го направат стаклото за подот отпорен на шокови и други изненадувања. За да се создадат стаклени подови, стаклени влошки во подот и поните, триплексот се користи до дебелина од 40 мм.

1377519784

 

Димензии на стаклениот под

Димензиите на подот од стаклото можат да бидат значителни и скромни. Затоа е неопходно да се направи разлика:
  • Стакло поле
  • стаклена патека
  • лажат во подот
  • Интерполно преклопување.

7_2

Стакло поле  диференцирајте ги димензиите на скалата (до 3000x3000 mm). Како и неопходно за поле, оваа локација бара грандиозен пристап, pudovogo на конкретни основи и значителна количина на "семенски материјал". Стаклото е поставено над бетонска основа на која било висина. Стаклото поле е завист на вашите соседи!

810pol_5

Стаклена патека  изгледа поскромно и претставува панделка. Таквите стакло ниши, монтирани во повеќето случаи околу периметарот на собата, изгледаат одлично со LED осветлување.

13

Стаклена ниша  во подот е отворање на посакуваната висина, по должината на периметарот на кој е поставен рамка од нерѓосувачки челик. Стаклената плоча е поставена на врвот, а внатрешниот простор е исполнет со декоративен материјал.

1257601946_1

Посреден стаклен таван  е дупка во подот, која ги раздвојува двата спрата. Ова преклопување служи и како таван и како под. Спектакуларниот изглед на стаклениот слој создава одлично осветлување на просториите кои паднале во зоната на внимание.

Видови стаклени подови

Постојат следниве видови стаклени подови:
  • "пад"
  • "подот - таван"
  • "сува аквариум".

96353771_large_11042011585

Стакло кат "капка", како по правило, има мали димензии и е создаден од еден елемент од триплекс стакло. Ова значи дека за вашата "капка" голема позадинско LED осветлување, како и примената на декорација, која ќе го направи бања, базен или сала емоционална "бомба".

стаклен под

стакло кат на на "кат - плафон" е во состојба да поефикасна својата организација за да се реши две или дури три проблеми: формулирање на подот, таванот, како и создавање на заеднички уникатен внатрешен досадна и правлива соба. Гледајќи го подот, можете да го видите рефлектираниот таван или обратно.

Стаклен под "сув аквариум" е нереализиран сон од детството, конечно отелотворени во реалноста. Ова, ако сакате, заедно со аквариум, терариум и морско дно. Дизајнот на "сувиот аквариум" има неколку проѕирни ѕидови.

steklannie_poli-18

На дното на резервоарот да се биде внимателен декорација камења, школки, раскошен koryazhkami и други задоволства на морското дно и нејзините жители. Еден кат од овој тип е благослов за дизајнер. Прашањето останува за следново: "Како да се направи стаклен под со LED осветлување со свои раце."

8a0a570fdbb2d9d49ff2bdd9790f79c9

Изработка на стаклен под со свои раце

Големината и обликот на стаклениот под не е ограничен само на ништо, освен, се разбира, трошоците за градење и декорирање на подот во станот. Според грандиозноста на плановите, се разликуваат следните големини на стаклен под: постелнина и ниши.

1296576683_glass-floor-11

Технологијата на поставување на подот од ткаенина со значителни големини и мала лажичка е идентична:
  • Фондацијата е првично креирана и зајакната
  • се инсталирани елементи за стакло
  • се инсталира осветлување
  • Внатрешното полнење е украсено
  • Инсталирајте ја и зацврстете ја стаклената основа.

LED позадинско осветлување

Анализирајќи ја можноста за секс станови, креирајте лажат во подот. Сега таквата ниша бара пополнување. Патем, се препорачува да се направи на горниот слој е лесно пренослив (nakryvnym) за можноста за замена на само еден дел од структурата кога се носи.

Може да бидат заинтересирани: