Пешкир фен во приватна куќа, правилно избрани, правилно инсталиран, корисни совети

 • admin
 • 3 септември 2015 година
Пешкир фен во приватна куќа, правилно избрани, правилно инсталиран, корисни совети

Важен фактор кој го одредува удобноста на тоалетот ќе биде достапноста на квалитетна загреана перална шина. Пред да направите избор ќе треба јасно да се дефинира кој уред ќе биде најсоодветен: со секој принцип на греење, подвижна или неподвижна, погледнете ќе биде најпосакувана - обична, едноставни линии или стил на бања дизајн вклучува инсталација на оригиналниот модел дизајн. Важно прашање ќе биде подготвеноста да потрошите малку пари за тоа.

Колку цената на пешкирот е потопла?

Тоа е од последната точка, т.е. цената на уредот за сушење крпи е пожелно да започне со неговиот избор. Уредите за сушење крпи во малопродажната мрежа се презентирани според најдоброто од нивната способност, дека секој сопственик на куќи кој има многу критериуми за селекција, како што се цената, уникатноста на дизајнот, материјалот за производство, ќе најде соодветна опција.

polotencesushytel10

Во однос на трошоците, може да варира значително и зависи од големината на моделот, неговиот тип и дизајн. Буџет линија од различни производители има многу разумна цена, во рамките на 2-5 илјади рубли, ексклузивни модели направени од скапи месинг имаат цена од околу 180 илјади рубли. Со оглед на ваков обемен ценовен опсег, станува јасно дека првото нешто што сеуште треба да одлучите е колку можете да го потрошите.

Одреден со тип - електричен загреан пешкир

Вториот критериум за избор е типот на уред кој е најпогоден за специфични услови, може да биде:

 • вода
 • или електрични.

Стравувањата дека електричниот уред ќе стане потрошувач на голема количина на електрична енергија се неосновани, за работењето на повеќето модели, потребна е количина на енергија пропорционална на онаа што ја троши сијалицата. Површинското загревање се јавува поради сув тен или минерално масло, кое се користи како средство за ладење. За погодност на корисникот, таквите уреди обично се опремени со копче за напојување, со што се елиминира потребата постојано да се приклучуваат во штекерот.

polotencesushytel3

Однапред планирајте ја инсталацијата на железната печка за шишиња пред да започнете со завршувањето. Во овој случај, ќе биде можно да се сокријат жици под завршниот материјал.

Моќта на некои електрични модели ќе биде доволна за да се загрее целата просторија, но за да се постигне оптимална температура, вообичаено се комбинира инсталацијата на електрични загреани шини за печење со други извори на топлина.

Електричниот модел е рационален за употреба:

 • во случај кога куќата е во процес на големи поправки и нема желба да се направат промени во постојниот систем за водоснабдување,
 • ако има потреба да се постави уште еден пешкир фен, кои ќе работат без оглед на присуството на топла вода, туку за приватен дом, ова прашање не е важно, а што се однесува до сезонски испади вода што го напаѓа корисниците на централизирано снабдување со топла вода,
 • ако има потреба да се користи греење пешкир шини во различни делови на куќата, тогаш ќе треба да купите пренослив модел.

Фен за коса и неговите карактеристики

За моделите за греење на водата се користи топла вода, може да се користи системот за топла вода за да се нахрани, кој постои во куќата (отворен систем) или автономниот систем за загревање (затворен).

polotencesushytel8

Се разбира, ваквата варијанта за добивање на топлинска енергија претпоставува значително штедење во енергија. Проблемите започнуваат ако на почетокот не се обезбеди инсталација на решетката за загреан пешкир, во уредувањето на системите за греење и топла вода. Тоа е причината зошто инсталацијата на моделите за вода обично се врши за време на поголеми поправки или изградба на нов објект.

Недостаток на опцијата со поврзување на железната печка за греење со системот за греење ќе биде можноста за сезонска употреба - со крајот на грејната сезона, ќе престане да работи. Ако греењето на вода за потребите на домаќинствата во лето е направено со колона за гас, тогаш најдобро е да се обрне внимание на модели кои работат на електрична енергија.

polotencesushytel12

Поврзувањето на грејачот на пешкир со системот за греење или снабдувањето со вода во приватна куќа ќе бара да се земе предвид максималниот притисок на кој уредот може да работи. Бидејќи независното систем за греење на приватна куќа работи со ниски стапки, можно е да се избере крпа од оние што ви се допаѓаат - од нив нема да се бара посебни барања за неговите технички параметри.

Поврзувањето со централизиран модели увезени топла водоводна мрежа не е погодна да се спроведат - работен притисок од редот на 1,25 atm, и покрај фактот дека притисокот мрежата може да биде од 5-7 атмосфери до 10. Во поглед на топла медиум агресивност просечната живот на такви уреди крпи за сушење ќе бидат една и пол до две години.

Утврди со изградбата

polotencesushytel5

На продажба можете да најдете полони за пешкир од различни типови, различни во:

 • димензии,
 • дизајн,
 • метод на поврзување со систем за топла вода.

Исто така, сакам да ги спомнам поскапите модели со оригинален дизајн со двојна спојка. Тие имаат повисока цена, но имаат неограничен животен век и способност да се загреат бања во соба поквалитетно.

polotencesushytel13

Модели со две кола   имаат посложена врска, тие се опремени со специјален антикорозивен слој и имаат заштита од висока температура и притисок. Кога течноста за ладење поминува низ првото коло, топлината се пренесува во втората. Поврзувањето на таквите модели се изведува без употреба на лемење или други методи за спојување кои се карактеризираат со влијание на висока температура.

Во градежниот пазар можете да најдете пешкир затоплување, направени од тенкоѕидните цевки, опремени со свои гравитациони разменувачи на топлина. Овие радијатори се приклучени на дебели ѕидни бесшевни цевки вградени во системот за топла вода. Греењето на радијаторот се должи на циркулацијата на топла вода долж внатрешната контура. Позитивен момент - радијаторот е заштитен од вода за ковање и директно изложување на топла вода што доаѓа од системот за водоснабдување. Надоместокот за одредено намалување на температурата на радијаторот, што е предизвикан од неговиот дизајн, се должи на зголемената површина на топлинското зрачење, што овозможува одржување прилично висока температура во бањата.

При изборот на соодветен уред за сушење крпи, исто така е неопходно да се земе предвид растојанието меѓу цевките и варијантата на нивното снабдување: горниот или долниот, ако е страничен - тогаш лево или десно. Стандардната верзија подразбира проред на цевка од 500 mm, но треба да бидете сигурни дека во вашата бања тоа навистина одговара на нормата.

Пред купување на пешкир потопло треба да ги испита неговиот пасош и да бидете сигурни дека уредот е дозволено да ја користите за вашите планирани опции врската - во спротивно тоа може да предизвика несреќи, за отстранување на последиците од кои ќе бара значителни ресурси.

Најдобар пешкир грејач - што треба да биде материјал на неговото производство

polotencesushytel9

Во производството на грејни шини за пешкир, вообичаено се користат следниве материјали:

 • нерѓосувачки челик - дебелината на квалитетен радијатор од таков метал треба да биде од редот на 2-2.5 mm, нивната цена е доста висока, поевтините сушилници со нерѓосувачки пешкир со долг работен век не се разликуваат;
 • месинг и бакар - тие се одликува со добар пренос на топлина, услов за нивна употреба во централизиран систем за водоснабдување и греење е галванизација на внатрешната површина на цевките;
 • челикот е најтрајниот материјал со долг работен век, што може да се гарантира со присуство на антикорозивен слој на внатрешната површина на цевките.

Опции за поврзување

Обично инсталационите работи за инсталирање на греење на багажникот не создаваат посебни проблеми, сепак, пожелно е да се доверат и инсталираат некои модели на квалификуван специјалист, барем ова ќе ја спаси гаранцијата на производителот. Се разбира, ова ќе предизвика одредено зголемување на трошоците.

Најлесен начин е да се инсталираат електрични уреди со приклучок. За да ги вклучите потребен е обичен излез, а самиот процес не се разликува од вообичаените, ние вклучуваме сите видови апарати за домаќинство.

Типови за инсталација

polotencesushytel1

Сушилниците за пешкири можат да бидат поделени во три групи според видот на инсталацијата:

 • подот, најчесто - модели за вода,
 • ѕид, тие можат да бидат електрични и вода,
 • пренослив, напојуван со електрична енергија, лесно се преместува околу бањата или се пренесува во други простории.

Инсталација на модели поврзани со снабдување со топла вода на куќата се врши на ѕидовите или подот. Ако бањата е мала, најдобра опција е да го инсталирате ѕидниот модел, загреаната скала, на пример, нема да зазема многу повеќе простор од заградата за крпа. Изборот на соодветен модел може да се врши и со електричен или воден тип.

polotencesushytel7

Посебно внимание при изборот на ѕидни модели треба да се даде ако ѕидот за кој инсталацијата се планира да се инсталира има различни нивоа, особено ако е плочки со плочки. Моделот треба да биде избран со пресметка дека ќе биде поставен над работ на поставата или под него, можно е да се најде оној што може да се инсталира на ѕидот со разлика во нивото.

Инсталирањето на пренослив уред нема што да каже, може да биде вклучено во штекерот од страна на лице кое нема идеја за алатки за конструкција или инсталација.

За дизајнот - препорачливо е да се избере од рационална гледна точка

Затоплувачите на пешкир, кои нудат трговска мрежа, имаат прилично разновиден дизајн - од ултра-модерен до класичен. Лесно е да се најде стил погоден за дизајнот на тоалетот, покриен со полиран месинг или хром, исечените со стари бронза или мат никел, античко злато и слично.

polotencesushytel11

Модели од некои од големите производители, како што се пешкир затоплување имаат Cordivari италијански дизајн од многу познати и лесно скали до ексклузивни, решение на авторот, храбар и неочекувани, ви овозможува да го користите уредот за сушење пешкири како дизајн елемент.

Можете исто така да обрнете внимание на модели кои се пофункционални, опремени со полици или капчиња за бањарка. Се разбира, во случај такви функции да бидат навистина потребни, а поголем загреан багажник за пеглање нема да се натрупа веќе бања. Втората точка се однесува на финансиите - откажувањето на мултифункционалниот уред може да заштеди значителна сума.

polotencesushytel14

Купување на уред кој има цврсти димензии може да се направи ако површината на бањата го дозволува неговото сместување и доколку е потребно:

 • истовремено сушење на неколку крпи,
 • прием на дополнително загревање на просторијата.

Енергетски ефикасни загревачи на пешкир

Рационален пристап кон изборот на апарати за домаќинство и електрични грејачи во куќата подразбира користење на енергетски ефикасен електрицитет. Имајќи го ова на ум, новите модели се опремени со режимски прекинувачи и тајмери.

polotencesushytel6

Сепак, најповолно е континуирано да се загрева грејачот за греење со грејач во вклучен режим - ќе биде потребно помалку време за одржување на поставената температура на енергија отколку за периодично загревање на целосно ладениот уред.

Што се однесува до тајмерите, нивната достапност овозможува попријатна операција на уредот - можете однапред да го поставите времето за вклучување, откако ќе го пресметате времето потребно за греење на крпите и самата соба.

polotencesushytel17

Еднакво погодни се моделите опремени со термостат - корисниците имаат можност да го програмираат уредот за да добијат одредена, удобна температура.

Можеби сте заинтересирани за: