Видови на мебел: фотографии, за дневна соба, кабинети на различни видови, агол кабинети, плакари, модерни стилови.

 • admin
 • 17 април 2016 година
Видови на мебел: фотографии, за дневна соба, кабинети на различни видови, агол кабинети, плакари, модерни стилови.

Според сегашната удобно и пријатно нашиот дом станува само ако мебел му се врши во согласност со одредени правила, се препорачува при изборот на мебел да се најде компромис помеѓу неговиот квалитет, изглед, функционалност, и капацитет. Во внатрешноста на станот, куќата или канцеларијата, три типа на мебел се многу успешни: интегриран, случај и модуларен. Класичната опција - кабинет мебел во исто време останува најпрактичниот и активно се користи од страна на дизајнерите, особено ако е со висок квалитет и произведени од искусни професионалци.

Дизајн карактеристики на кабинетот мебел

За овој вид на мебел вклучуваат предмети кои не се базирани на цврста структура составени од неколку одделни парчиња, кога ќе го инсталирате не бара дополнителни елементи, како има доволно стабилност.

korpusnaya_mebel13

Тогаш, и како тело вграден мебел може да се користи за подови, тавани или ѕидовите на зградите, а потоа секое парче на мебел е присутна директно нејзините дизајни.

korpusnaya_mebel1

Меѓу предметите на мебел за домување се:

 • кабинети со разни дизајни за различни цели,
 • маси и канцелариски мебел, вклучувајќи - трансформатори,
 • модуларен мебел за ходници и детски масички и сандаци на фиоки.

Не припаѓаат на предмети за тело, од кои главен дел се меки делови, т.е. фотелји, софи.

korpusnaya_mebel17

Во производството на случај производи, во повеќето случаи се користат современи материјали, како што се:

 • МДФ,
 • Particleboard,
 • цврсто дрво,
 • иверица,
 • стакло.

Во изборот на материјал се зема во предвид стил на дизајн на секој производ, на пример: Класичен случај на мебел за дневната соба е да се користи природно дрво, или материјали во форма на која најмногу личи природни мебел од дрво во high-tech стил може да се направи на обична МДФ, пластика, обоени стакло, алуминиумски профил.

За она што е кабинет мебел изгледа видео:

Кабинетот мебел во внатрешноста на модерната дневна соба

Главните функции на дневната соба - место за прием на гости и рекреација на луѓе кои живеат во куќата. Првите дневни простории се појавија во домовите на француското благородништво уште од шеснаесетиот век, тие беа наменети исклучиво за шетање. Декор на собата се користи теписи, таписерии и за собирање на оружје, на парчиња на мебел во дневната соба има најубаво украсен градите и гардеробери. Немаше ништо да седиш во таква соба.

korpusnaya_mebel122

Концептите на удобна дневна соба во текот на изминатите неколку стотини години радикално се сменија, денес во дневната соба, по правило, има мебел од меки и кабинети:

 • софи и фотелји,
 • градите и ѕидовите,
 • стаклени витрини и полици за книги.

korpusnaya_mebel6

Во повеќето случаи, кабинетот мебел за дневната соба е голем мебел комплекс, кој се наоѓа по ѕидот. Неколку кабинети со отворени, стаклен и вратите се затворени полици, барови и фиоки, создавајќи доволно простор за чување на голема количина на предмети за домаќинството, празнична садови, текстил, книги.

korpusnaya_mebel4

Типично, ѕидот обезбедува ниша за инсталирање на домашно кино.

Главните материјали за изработка на кабинетот мебел за дневната соба се природно дрво или нејзина квалитативна замена - ламинирана иверица, стакло. Висококвалитетен ПВЦ филм ви овозможува да добиете производи мат или сјајни. Шема на бои е многу богат филм, згора на тоа, може да се примени за цртање било сложеност, и декоративни и ликовни фантазија или прекрасен пејсаж фотографија.

Практичен и корисен кабинет мебел - гардероби од различни видови

korpusnaya_mebel8

Многу е тешко да се замисли модерен ентериер во кои отсуствува да има гардероба, во некои случаи, кога големината на станот дозволува, наместо на кабинетот организирани соблекувалната, една мала соба е опремена, така што тоа може да биде за надворешна зимска облека, пролет и есен, костуми и фустани, чевли , во принцип, исто така, е голема сличност на вградениот кабинет.

korpusnaya_mebel10

Ако областа на станот е стандардна, тогаш мора да бидете задоволни со кабинети кои можете да ги купите http://www.nika-nsk.ru/catalog/korpusnaya-mebel/shkafy/, според вашиот ентериер. Треба да се напомене дека дизајнот на современи кабинет речиси и да нема сличност со тешки, гломазна гардероба, која има неколку децении ја сочинуваат значителен дел од веќе ограничениот простор во типичен град стан.

На современи гардероби видете видео:

Карактеристики на аголни кабинети

На пример, по инсталирањето на аголен кабинет во просторијата, тоа ќе биде можно:

 • добие погодно место за чување облека и постелнина,
 • промена, ажурирање на ентериерот, да стане стилски белешка,
 • добие можност за зонирање простор.

korpusnaya_mebel11

Се разбира, изборот на гардероба во дневната соба, спалната соба или ходникот на сопствениците на куќата се водени од сопствената имагинација и вкус. Но, притоа, треба да размислите како да се вклопи стилското парче мебел во постоечки ентериер.

Исто така е важно техничките карактеристики на избраниот модел, особено - е многу важно, како што се отвораат вратите на кабинетот, без разлика дали тие ќе помине или да го блокира штрајк на блиски предмети, можеби подобро решение би било да се купат простор еден агол или структура изградена во плакарот во ходникот.

Од предностите на аголен кабинет-купе треба да се забележи:

 • можноста за одржување на максимум слободен простор, што е многу важно не само во мали, туку и во големи простории,
 • постои можност да се олесни далеку од совршениот агол, кој не се вклопуваше во целокупниот концепт на дизајнерското решение.

Вградена гардероба

Вградената гардероба во ходникот во секој случај ќе биде многу корисна, особено нејзиниот капацитет и практичност ќе ги задоволи оние кои претпочитаат удобност и атмосфера. Таквите кабинети се произведени според поединечни нарачки, во согласност со клиентските мерења. Се разбира, подобро е да се изврши работа од овој вид на искусни мајстори.

korpusnaya_mebel66

Брза популаризација на модерни гардероби поради неговата пространост, еден таков кабинет на целиот ѕид ви овозможува да го напуштите гардеробот, поставите, гардеробите. Ако се зборува за цена, корисникот завршува дури и во една награда - да се потрошат, ќе треба да се инсталира само една влада, која лесно да се сместат не само што е многу потребна за секојдневните предмети, но исто така и предмети во врска со серија на "што ако кога тоа е корисно" .

Неспорната предност на гардеробите со лизгачки врати е лизгачката врата. Тоа е овој тип на отворање што не бара резерва на простор, отворените врати нема да станат пречка за движење низ собата. Кабинети со лизгачки врати може да се инсталираат дури и во мали спални или детски соби, во тесни коридори и мали ходници.

Модерен стилови на кабинетот мебел

Современи материјали и различни нијанси овозможи за производство на сопствени мебел за кујна, дневна соба или коридор, што би совршено се вклопуваат во внатрешноста и во согласност, а не само во големина, но исто така и во дизајн, боја, функционалност.

korpusnaya_mebel18

Што се однесува до модерен стил на кујнски мебел, денес често има предност:

 • светла на комбинација на бои авангарда,
 • лаконскиот минимализам,
 • мазни во текот на транзициите на нијанси на футуризмот,
 • чиста геометрија, сјајни и гламурозни хај-тек и техно.

Водечка позиција е ecodesign, која вклучува употреба на природни материјали.

Корисни совети од дизајнерите

Бидејќи мебелот присутен во внатрешноста често го поставува карактерот на општиот стил, треба да се разгледаат сите варијанти на дизајнот на модерен мебел во кабинетот и можноста за неговата оригинална декорација. Експертите тврдат дека најважните задачи што ги дефинираат современите стилови се успешното уредување на мебелот во кабинетот и неговата соодветна интеграција во просториите на различни видови планирање. Ако сето тоа е направено правилно - како резултат на тоа, областа е ослободена, самиот мебел станува пофункционален.

korpusnaya_mebel24

Идеално - секој објект во собата треба да изгледа како да е создаден специјално за оваа соба и за внатрешни работи.

korpusnaya_mebel55

За соба на детето или соба за еден тинејџер е многу важна точка е спектакуларен декорација на мебел, тоа може да биде украс на фасади со вештачка кожа, печатење, завршувајќи ратан или бамбус. За поголем ефект може да се користи осветлување на полицата.

korpusnaya_mebel44

Промена на вообичаената геометрија на просторијата може да биде, со инсталирање во мебел за радиус на куќиште. Оваа оригинална линија започна со футуризмот, но денес тоа е во голема побарувачка кога создаваме ентериери во различни стилови. Радиус мебел додава допир на екстравагантност во внатрешноста, го прави експресивен и живописни. Таков мебел може да се користи во простории со било која цел, вклучувајќи и водовод.

korpusnaya_mebel9

Бидејќи внатрешноста на спалната соба треба да биде различна во удобност, а создадената атмосфера е мека, тогаш кабинетите треба да бидат избрани така што, со висока функционалност, тие привлекоа помало внимание. А добра опција во овој случај ќе биде случај вграден мебел, кабинети ќе заземаат минимален простор, акцентот ќе биде ставен на дизајнот на просторијата и просторот за рекреација.

korpusnaya_mebel16

Стилски опции за завршна обработка на мебел денес се:

 • пескарење на огледало и стаклени површини,
 • употреба на цртежи и тонирање,
 • печатење со силиконски екран,
 • декоративни декоративни филмови кои имитираат патина, злато, бронза,
 • завршувајќи со позлатен папирус.

При креирањето мебел во модерен класичен стил се користат мелење на МДФ и дрво од природно дрво. Оваа опција ќе ви овозможи да добиете елегантен мебел кој има луксузен изглед кој одговара на концептите на класиците.

2323

Во исто време, стилските линии на фасадите ќе овозможат мебелот, кој е многу атрактивен по изглед, да биде совршено комбиниран со модерните теми на внатрешната декорација на просториите.

korpusnaya_mebel21

Самостојни кујнски мебел во последниве години, исто така, претрпе големи промени, да го замени монотоно бели или обоени дрво фасади дојде светла, заситени бои, често спротивставени, решенија во модерната авангарда стил. Вистинската верзија на финишот е фото печатење, сјајни насликани фасади помагаат да се даде на ентериерот посебен сјај.

korpusnaya_mebel33

Меѓу корисни и удобни новитети, треба да се сеќаваат на хармониците на вратата. Практично фиока дизајн и димензии дизајниран да помогне да се создаде удобен простор за работа во кујна, и правилен избор на материјали, бои и завршува овозможи Кујнски мебел во хармонија со останатите објекти стилски ентериер.

Можеби сте заинтересирани за: