Печката за бања е подобро да се избере. Материјали за завршувањето на бањата внатре, завршувајќи ја пареата, гардероба, туш кабина, завршувајќи ја просторијата за одмор.

  • admin
  • 05 август 2016 година
Печката за бања е подобро да се избере. Материјали за завршувањето на бањата внатре, завршувајќи ја пареата, гардероба, туш кабина, завршувајќи ја просторијата за одмор.

Имајќи изградено бања од бар пред секој има прашање, отколку што е подобро да се заврши парна соба и чекална. Каков вид на печка треба да изберам за да дадат добра топлина и да не го премачуваат воздухот во собата за пареа. Најважното прашање е изборот на дизајнот за просториите на самата бања. Тие треба да бидат мирен и удобен одмор по пареа соба, и ако е потребно, се истуширам. Во оваа статија ќе се обидеме да одговориме на сите овие прашања и да дадеме практични препораки.

Избор на шпорет за бања

Печката е срцето на целата бања. Тоа ќе обезбеди висококвалитетни услови за загревање и удобност во пареа. Се разбира, пред сè, неопходно е да се води според веродостојноста на производителот. Така, на рускиот пазар една од водечките компании за производство на печки за бањи е "Теплодар", како и финската фирма "Харива". Производителот од Финска одамна е застапен на домашниот пазар и е познат по своите квалитетни производи и прифатливи цени. Вториот параметар, што е многу важно да се разгледа е автономија на печката. Вреди да се даде предност на дрвени печки. Горивото е достапно, и што е најважно, можете да го стопите во секое време и да не зависат од напонот во електричната мрежа или притисокот на гасот. Во прилог на овие параметри, постојат и други критериуми кои треба да се земат предвид при купувањето сауна.

  1. Квалитет на пареа. Најоптималната температура на пареата е + 85 * C. Оваа т.н. "лесна пареа", е пријатна и пријатна за една личност. Таквата пареа може да се добие кога водата ќе ја погоди површината со температура од околу 500 степени, додека во исто време температурата во пареата ќе достигне 100 120 степени. Но, за една личност, оваа температура нема да биде многу удобна. За производство на лесна пареа може да се користи печка со генератор на пареа. Тие се опремени со комора направена од метал, која се наоѓа на страната на печката. Ова овозможува брзо загревање и создавање на пареа на саканата температура.
  2. Конвекција или размена на воздух. Тоа ви овозможува да го измешате протокот на топол и ладен воздух во пареата. Поради ова, температурата на подот и таванот е иста. Исто така, загревањето на просторијата е многу побрзо, по половина час по вклучувањето можете да парите.
  3. Тунел тунел. Фрлањето огревно дрво во печката во пареата не е многу погодно. Ова доведува до согорување на кислород во просторијата за пареа и кон негова контаминација. Тунелот за печка овозможува обновување на печката со гориво од соседна просторија. Благодарение на оваа вентилација нема да се скрши, во собата за пареа ќе биде чиста. Многу модели се опремени со врата со стакло, која ќе ви овозможи да се восхитувам на пламенот кој се одмара во соблекувалната.
  4. Волуменот на просторијата за пареа. Моќта на печката мора да се земе предвид при купување рерна. Вие не треба да купите модел на поголема моќ отколку што ви треба. Тие ќе ја прегреат сауната и ќе го исушат воздухот. Пресметајте го лесно. Тоа е еднакво на површината на просторијата за пареа, при пресметувањето неопходно е да се земат предвид вратите и прозорците и да се додаде во вкупниот волумен од 1 кубен метар. м. Потоа неопходно е да се спореди добиената вредност со индикаторите за моќност во пасошот на уредот.

Благодарение на овие едноставни критериуми можете да ја изберете најдобрата опција за вашата сауна.

Друга опција-печка-со-затворен шпорет

Материјал за декорација на бања

По завршувањето на изградбата на бањата, се поставува прашањето како најдобро да се скрати одвнатре. До денес, на пазарот има голем избор на материјали. Но, неопходно е да се избере финиш кој е отпорен на промени во температурата и влажноста. Најдобриот материјал е дрво. На пример, поставата е совршена.

завршувајќи бањи clapboard

Поставата е најдобра опција за внатрешна декорација на бањата. Ова е специјално сушено и преработено дрво. Совршено издржува влажност и високи температури. Најчесто за декорација на бањи применуваат поставата од три типа на дрво:
  Вар е ценет за добра сила. Светловите бои на облогата се многу пријатни за окото и се поволни за расположението и благосостојбата. Како што се зголемува температурата, дрвото зрачи со деликатна арома која ќе даде сила и ќе го наполни лицето со енергија.

Липа   се смета за оригинален руски материјал за бања. Материјалот има пријатна, речиси бела боја. Цената по квадратен метар материјал започнува од 500 рубли.

вагонка-из-липи

Аспен   Таа е многу издржлива и практично не влијае на процесите на гниење. Не се деформира од промените во температурата. И нејзините лековити квалитети позитивно ќе влијаат врз здравјето на луѓето кои растат. Бојата на облогата е многу убава, бела со светло-кафеави разводи ќе ги красат ѕидовите и таванот на која било бања. Цената по квадратен метар започнува од 450 рубли.

vagonka-iz-listvennitsy

Олдер   не подлежат на прегревање, така што потпирајќи се во просторијата за пареа до ѕидот на елдата нема да се изгори. Исто така, не апсорбира влага, со што ја задржува формата и не се распаѓа. Поради нејзините антибактериски својства, оваа обвивка не бара дополнителни премази. Исто така, ќе обезбеди добра размена на воздух. Богатиот избор на бои ќе го задоволи дури и најзастрашувачкиот купувач. Елементот од Alder може да биде од чоколадо или светло кафе, и да има розова боја. Цената по квадратен метар поставата е 750 850 рубли.
  Не користете дрвени предмети за дрвени предмети. Тоа ослободува смола, која може да предизвика изгореници. Исто така, не треба да се дава предност на завршувањето на материјали врз основа на рафинирање на нафта. Тие можат да се ослободат од супстанции за загревање што може да предизвикаат штета на здравјето.

4

Завршувањето на бањата внатре

Се разбира, важно е не само да се избере квалитетен материјал за внатрешна декорација на бањата, туку и да се развие дизајн. Сè што треба да биде не само функционално, туку и убаво, бидејќи бањата е место за одмор и релаксација. Разгледајте ги опциите за завршна обработка за различни соби за бања.

оџак финиш

Кога ќе ја завршите просторијата за пареа, нема да можете целосно да ја искажете вашата фантазија, но можете да играте со текстури и цвеќиња. За еден пар подобро е да изберете облека за дрвени предмети. Ние веќе зборувавме за тоа погоре. Интересен ефект може да се постигне со завршување на таванот, подот и полиците со пар мазни коцки, а ѕидовите од половини од тенки стебла. Ова ќе создаде ефект на селска бања, а контрастот на мазна и нерамна површина ќе изгледа многу стилски.

Неименуван

Можете исто така да играте со различни бои на поставата. Ако собереш материјал од различни нијанси и се менува со нивните ленти, ќе добиете многу интересно решение за боја. Тоа не е само интересно од естетската страна, туку и го дава волуменот до терапијата.

Untitled1

Во декорацијата на пареата можете да комбинирате различни материјали. На пример, да ги скратиш сите површини со дрво, а ѕидот во близина на шпоретот со природен камен од сива боја. На прв поглед, груба површина ќе даде новина во просторијата и ќе служи како заштита на дрвениот ѕид.

Без наслов

гардероба во бањата

Самата прва соба на влезот во бањата е гардероба. Тука тие обично се менуваат и продолжуваат. Затоа, можете едноставно да ставите во него продавници и закачалки за облека и додатоци за бања.

predbannik-03

Ако областа на просториите ви овозможува да поставите во неа маса и клупи од дрво. На ѕидовите обезбеди мали полици за чаши и други додатоци.

predbannik

декорација на просторијата за одмор во бања

Кога градите бања, можете да обезбедите посебна просторија за одмор. Во која можете да излезете по собата за пареа и погодно да се населите за да имате чај чај и поминуваат време во разговор. Салата за релаксација може да има многу едноставен дизајн. Доволно е да се стави маса со столици и мека кауч, за оние кои сакаат да легнат и да се одморат. Вие исто така може да обезбеди големи прозорци кои ќе ви овозможи да се восхитувам на сценографијата.

komnata_otdiha_v_bane_16

Вие исто така може да се направи многу рафинирано внатрешни работи со мека троседот и масичка за кафе, која може да се стави против печка тунел. Вториот може да биде завршен со тула, откако добил имитација на камин. На ѕидовите организираме полици со разни декоративни елементи. Во таква просторија, удобно може да седне и да го гледате пламенот додека уживате во мирисна чај. И во финишот можете да користите материјали со светлина и темни тонови. Ѕидовите се изработени од светло дрво, а вратата рамки, полици, па дури и мебел се темно кафеава.

imenno-nebroskoe-oformlenie-zaryazhaet-pozitivom-i-energiey

туш, завршува

Тушката е составен дел од бањата. Тоа може да се исплакне по пареа соба или пред-впие метли во када. Тука може да се применат различни завршни материјали. На пример, на ѕидовите и подот да се стави плочка на беж и кафе нијанса. И отвори на прозорци и врати да се рамка повеќе темни материјал, а главниот плоштад да заврши со лесни плочки. На таванот може да биде украсена со поставата. Па, се разбира, како да се направи без голем када со вода и кофа што може да се преврти по пареа соба.

финиш-ѕид-миење-бања

Друг туш може да се заврши со дрво, кое може да биде покриено со декоративен лак. Инсталирајте туш кабина со дрвена основа и врвот стилизиран во буре. Тоа ќе биде доста оригинално и практично решение.

20151027110143559

Овој напис го опишува изборот на печки за бањи и завршна обработка на материјали за нејзините простории. Исто така се дадени примери за дизајнирање на бањи со илустрации. Користејќи го советот на статијата, можете лесно да ги соберете печката на сауна со потребните параметри и да одлучите за дизајнот на ентериерот и завршувањето на материјалите за бања. Среќно во вашите напори и лесна пареа.

Можеби сте заинтересирани за: