Низок таван во станот, дизајн опции

  • admin
  • 4 ноември 2013 година
Низок таван во станот, дизајн опции

Ако мислите дека нискиот таван во стан е проблем, обидете се да го решите со помош на постоечките техники на дизајнирање. Не, не вреди да се вика познати илузионисти. Доволно е да се проучат и да се применат во практика некои трикови за дизајн. Дали сте подготвени? Потоа го фрлам твоето волшебно стапче и започнете да фантазирате

Фантастична илузија на очите

Кои емоции и чувства предизвикуваат низок плафон во станот? Се разбира, ова е депресија и притискање на гравитацијата, како и отсуството на светлина и рефлексии. Затоа, неопходно е да се измами визијата во неговите најдобри манифестации на техники за дизајнирање за украсување на соби.

5

Познато е дека сјајната површина визуелно го зголемува волуменот, а рефлексиите и играњето на светлината дополнително ја зголемуваат просторот. Сјајниот детерминиран таван од ПВЦ филм е погоден за соба со низок таван. Бојата на сјајот мора да биде светлина и транспарентна. Се препорачува да се избере било која светлина бои, почнувајќи од млеко и завршувајќи со крем-brule боја. За да додадете малку "раст" на ѕидовите на собата, пожелно е ѕидовите и таванот да имаат еднобојна поврзувачка површина.

kuhni-042

Во овој случај, вашето око ќе лачи една заедничка површина без фиксни прицврстувачки граници, така што просторот ќе изгледа поголем. Ние не препорачуваме инсталирање на тавани на повеќе нивоа. Во овој случај, некои повредни сантиметри ќе бидат "украдени" и таванот ќе изгледа тежок и непривлечен. Треба да ги напуштите масивните и спротивставени рабници меѓу ѕидот и таванот. За акцент на границата, можете да користите тесен огледало.

phoca_thumb_l_06

Мистериозна моќ на огледала

Миленик на сите волшебници и волшебници отсекогаш биле огледала. Огледало површини и рефлексии создаде ефект на перспектива, главната работа е правилно да ги инсталирате. Користете мистериозната моќ на овие прекрасни декор елементи, со цел да се зголеми висината на таваните и соби. Постојат многу опции за регистрација, секоја соба во станот само ќе има корист од ова. Огледалата во просториите се препорачуваат да се постават вертикално.

Dizajjn-nizkikh-potolkov-0

Огледало инсерти на таванот ќе создаде визуелен ефект на зголемување на просторот и додадете волумен. Долгиот вертикален огледало лоциран во лажен прозорец ќе создаде илузија на перспектива и е ефикасен начин да се зголеми висината на таванот и просторот на ходникот или дневната соба.

Лажни прозорци и врати

Така, ниските тавани, чиј дизајн на прв поглед им е тешко, визуелно се креваат, создавајќи дополнителен спектакуларен простор на "лажни" прозорци и врати.

Плафонот конструкција во форма на лажен прозорец може да симулира извор на природна светлина.

80142943_getImage6

Во формираната ниша ќе биде можно да се стават светли ѕидови со небесен облакодер. Таквата фантастична измама на видот ќе даде креативност на низок таван во секоја соба.
Подигнување на таванот може да биде со зголемување на висината на вратите и прозорците. Зголемување на вратата или прозорецот може да се користи арки на гипс картон или дополнителни декор елементи.

kuhni-066

Оваа техника е одлична за мала, непристојна кујна, кога внатрешната врата се заменува со висок лак речиси до таванот. Ако ја поставите висината на вратата речиси до таванот, тогаш висината на ниските тавани ќе биде невидлива. Долгите вертикално поставени рачки на вратите ја менуваат големината на вратата. Отвори за прозори исто така се препорачуваат визуелно да се повлечат. За да го постигнете ефектот, можете да помогнете да ги свиткате завесите или вертикалните цртежи на завесите. Треба да се потсети дека вертикалните ленти визуелно продолжуваат и го истегнуваат просторот.

кухни-168

Ефективното осветлување е залог на височина

Во прашањето за визуелно зголемување на височината на ниските тавани, важна улога е дадена на осветлување. Поради насочените светлосни текови, просторот визуелно ќе се зголемува.

0vhDl7HSPHzeH5tz4nyIU88u5JG60d

За да не ја расипе светлината, неопходно е да се напуштат лустери за ниски тавани. Ниско поставениот лустер, во овој случај, дел од енергијата на светлината само што зазема, оставајќи никаква шанса "да го осветли" таванот.

Art-dizajn-natyazhnye-potolki-2

Затоа, ова "чудовиште" со приврзоци може да се смени во плафон или светилка, засадено со база директно до рамнината на таванот. Таквите плафони или светилки нема да го оптоварат просторот на собата, туку ќе го нагласат чувството за слобода.

209904-198194

Одлично решение кое ви овозможува визуелно да ја зголемите висината на ниските тавани, е задно осветлување на корнизот. Практични и заштеда на енергија LED ленти или LED светилки кои се наоѓаат околу периметарот на просторијата под корнизот создаваат ефект на висина. И, конечно, можете да одите во "слободен простор". Излезот во вселената ќе ви помогне да дизајнирате ниски тавани со помош на креативно LED осветлување. Речиси исто како во ова видео.

Вертикални елементи за внатрешни работи

Идеален инструмент за насочување и структурирање на издолжениот простор е вертикалните елементи на ентериерот. Затоа, во прашањето: "Ниски плафони, како визуелно да се зголеми просторот?" Главниот акцент ќе има на вертикалните елементи на ентериерот. Што значат вертикалните елементи?

00ZjAxLWI

Неуспешни и непристојни пропорции на таванот ќе ги исправи и исправи долгите издолжени лавици, виси високи вазни со флексибилни растенија на тенки стебла. За да се постигне ефект на зголемување, "вертикалата" треба да се следат во сè. Вертикално цртање на долгите воздушни завеси ќе го продолжат просторот на собата, обезбедувајќи лет до таванот. Во прилог на употребата на вертикални елементи за внатрешни работи, изберете ја вистинската шема на бои за сликање на ѕидовите, таванот и драперијата на мебелот.

ZkOWQxZDQ

Малку светло сина, нежна зелена, бисерно-виолетова тонови создаваат ефект на зголемување на просторот. Вертикалните ленти на завеси, мебел за накит или драпери не треба да бидат спротивставени, најдобро е ако лентите се малку заматени. Патем, мебелот не треба да натрупува простор, па масивните маси, софи и кабинети ќе бидат излишни кога ќе создадат атмосфера за зголемување на просторот.

normal_1282203910img_11

Дизајниран со такви техники на дизајнирање, илузијата на ниска висина на таванот ќе создаде удобна атмосфера во станот. Вие навистина ќе ја почувствувате поволната ситуација создадена од вас.

Можеби сте заинтересирани за: