Декоративен малтер во внатрешноста: стилот империја, барокот, уметност, стил класицизам. Малтер во внатрешноста на станот: украси, обемот 3D панели, бас-релјефи, малтер раце. Поправка на калапи од штуко

 • admin
 • 08 Февруари 2016 година
Декоративен малтер во внатрешноста: стилот империја, барокот, уметност, стил класицизам. Малтер во внатрешноста на станот: украси, обемот 3D панели, бас-релјефи, малтер раце. Поправка на калапи од штуко

До неодамна, гипсените фрагменти од декор што делувале на ѕидовите и таванот биле исклучително популарни. Интерес за нив, со поправка на станови, тоа е забележано во нашите денови, иако модерните декоратори често преферираат не тешки малтери, туку елементите направени од лесен полиуретан. Се разбира, не сите производи на шаблони фабрика може да тврди дека единственоста и префинетост, кои се својствени за рачно создадени гипс лајсни. Навистина да се разбере и да ја цениме разликата помеѓу готови лајсни и страна, тоа е потребно да се спроведе компаративна анализа и да се разбере сите нијанси, на добрите и лошите страни на овие технологии.

Стилови на штуко

dekoratyvnaya_lepnyna0

Утврдени со дизајнот на сопственото домување, сопствениците се обидуваат да ги издржат сите негови компоненти во еден стил. Оние кои се во внатрешноста на куќата, сакам да истакнам репрезентативноста и сигурност дизајнери препорачуваме да се обрне внимание на посебен вид на декор - уметнички малтер.

dekoratyvnaya_lepnyna15

Гипс штуко совршено се вклопува во стилизираните атмосфери од претходните времиња. Малтер работа мешавини со речиси сите стилови и апсолутно не се вчита простор (иако само во случаи кога тоа е правилно исти). Тоа природно ги идентификува нијансите на било кој од стиловите и овозможува да се направи секоја соба уникатна во ваков вид.

штуко во стилот на Империјата

dekoratyvnaya_lepnyna5

Стил империја се појави во Франција во XIX век. Тој го поврзува царскиот луксуз, бидејќи неговите главни мотиви се класичен класицизам и архитектура од тоа време.

dekoratyvnaya_lepnyna4

Главните разлики во овој стил се:

 • богатство,
 • помпезност,
 • торжественост.

Во создавањето на внатрешноста, Империјата секогаш користи позлата. Мебел од овој стил е секогаш направен од скапоцено дрво и украсен со завеси, мурали, гравури, разни орнаменти од метал.

Бои употребени во овој стил:

 • длабоко црвено,
 • богата со злато,
 • најчистата бела,
 • најблагородната кафеава боја.

dekoratyvnaya_lepnyna3

Посебни фрагменти од штукото на Империјата:

 • повеќе атрибути на војна - венци од лавра, орли во хералдичко извршување, копја, мечеви, штитови;
 • украсени украси - палмети, симболизам поврзана револуција, арабески, етрурски мотиви;
 • панелот на вратата често е украсен со насликана женска фигура во стилот на античко римско сликарство.

штуко-калапи

Тоа така се случи дека Барокот во поголем степен - ова е одреден начин на живот, а потоа и архитектонски стил. Се карактеризира со раскош, официјалност и свеченост.

dekoratyvnaya_lepnyna000

Карактеристичните фрагменти од барокниот стил се различни декоративни елементи и визуелно проширување на просторот постигнат преку употреба на разни скулптури, куполи со неколку групи, колонади, пиластри. Главниот дел на овој декор е големо огледало украсено со злато или штуко, а во прилог на тоа - фреско сликарство.

dekoratyvnaya_lepnyna6

Боите кои се користат при создавање на барокот се претпочитаат пастелни:

 • млеко,
 • сите нијанси на розова и сина,
 • топло жолта.

Акцентот во формите се прави на кругот и заобленоста, правоаголни детали и овали.

dekoratyvnaya_lepnyna7

Пред сè, составен дел од барокниот останува архитектонски штуко.

Штукатурката во барокна се карактеризира со:

 • обемни дебели штуко - ниши, картуши, статуи, вазни, колони;
 • обложување на поединечни фрагменти од декор со позлата или златен лист;
 • во орнаменти, воопшто, вниманието е фокусирано на динамиката и експресивноста, постојат и мотиви од растително потекло: цвеќиња, овошје, гранки со зеленило, венци;
 • присуството на многу сложени и обработени обрасци, ликови од античката митологија.

штуко во стилот на класицизмот

Класицизам - овој стил сè уште се смета за најрелевантен и не подлежи на промени во модните трендови. Класиците беа и се во побарувачка во сè.

dekoratyvnaya_lepnyna9

Класицизмот во модерниот ентериер се карактеризира со воздржаност и едноставност, хармонија и симетрија. Главната задача на класичниот стил е зачувување на главната линија, одржување на хармонијата и рамнотежата помеѓу бојата и формите, изразување на одредена боја надополнета со современи материјали.

dekoratyvnaya_lepnyna10

Главната палета на бои: благородни нијанси и мирни тонови:

 • мек сина,
 • зелена,
 • варијации на розова,
 • виолетова,
 • и, се разбира, злато.

Особеноста на класицизмот е:

 • колони,
 • огледала,
 • штуко-калапи.

Штуко во класицизмот се изразува: тесни корнизи, пиластри, полу-колони и колумни, портики и скулптури.

Декоративни украси се геометриски различни:

 • прав линии,
 • правоаголници,
 • квадрати,
 • овали и кругови.

Покрај тоа, постојат антички мотиви, реквизити на земјоделството, љубов симболика.

штуко во стилот на Арт Нову

Стилот Арт Нову започна да се формира во периодот на промени и промени. Тоа беше успешен составен состав на сликарството, скулптурата и декорацијата. Моделот е комбинација на мекост, динамичност и асиметрија.

dekoratyvnaya_lepnyna13

Бои на стилот:

 • нежни и лесни нијанси на зелена,
 • виолетова,
 • бисер,
 • целата палета на сива,
 • окер,
 • злато.

Стилот е модерен по карактер затоа што му недостига агол, но во исто време е прилично декоративен и функционален.

dekoratyvnaya_lepnyna14

Во стилот на Арт Нову, вниманието е фокусирано на лепење на штуко, извршено е непречено и флексибилно со употреба на растителни теми. Најчесто користени орнаменти се поврзани со природата (варијации на лилјани, разни риби, вода за пиење, школки и така натаму).

Френки во внатрешноста

dekoratyvnaya_lepnyna001

Штукологот, без разлика дали е малтер или полиуретан, всушност може да го трансформира неофицијално дури и најобичниот градски стан.

Во текот на поправка може да се инсталира различни декор елементи:

 • столб и подлошки,
 • статуи, корнизи или кеизони.

Во наше време, за завршувањето на становите често се користи штуко од полиуретан, неговата привлечност кон потрошувачот ја одредува:

 • долг работен век,
 • производи со мала тежина од било која големина,
 • отпорност на температурни промени,
 • едноставноста на инсталацијата,
 • способноста да се задржи атрактивен изглед за долго време,
 • лесно чистење на нечистотија и прашина,
 • еколошка компатибилност.

На пример, со помош на декоративни лајсни може да бидат доста успешно симулира таванот мина од дрво. За да го направите ова, ќе ви требаат:

 • направи рамка од истите клетки во текот на таванот област,
 • краевите се декорирани со багети од гипс.

dekoratyvnaya_lepnyna18

Дизајнот на оваа опција ќе бара многу помал износ отколку за дизајнот на слична верзија на дрво. А визуелната перцепција на таков таван ќе биде многу полесна и по-префинета.

Во однос на бои - тоа не прави никаква смисла да се впуштат во комбинација на различни бои, за модерна интерпретација на работата на гипс подразбира минималистички боја експерименти.

dekoratyvnaya_lepnyna17

Кое опција за користење на сопствениците малтер стан не се избере, во секој случај, тие ќе бидат во можност да се всели елеганција и софистицираност, скрие некои недостатоци и неправилности присутни на површината на ѕидови и тавани.

Декоративни елементи - гипс-лајсни на ѕидови, или барелеви

dekoratyvnaya_lepnyna19

Вешти ракување со гипс материјали и алатки за работа со што ќе им овозможи да ги извршуваат речиси секоја фантазија во создавањето на барелеф. Ако сакате, гипс-барелезите може да се направат доволно обемни (проектирање 2-3 или повеќе см од површината). Покрај тоа, ѕидот може да биде украсен со пејзаж, изгледот на кој поради некоја причина се вљубил во сопствениците. Фановите на други области на сликање, пејзаж, може да се заменат со мртва природа или апстракција. Со други зборови, сликата треба да ги задоволи и сопствениците и другите посетители на куќата.

dekoratyvnaya_lepnyna120

Пред цртање било каква слика на ѕидот, има смисла да се направи прелиминарна скица. Ова ќе помогне да се разбере точно како ќе се појави комплетираниот состав. Додека создавате внатрешен дизајн, откако ќе ја утврдите точната локација на барелетот, треба да ги разгледате осветлувањето навечер. Ако декоративното осветлување е поставено и во горниот дел и во долниот дел, составот ќе испадне да биде повеќе обемен и нагласен. Само во оваа верзија на осветлување може да постигнете профитабилна игра на сенки и светлина.

Френер во внатрешноста на станот

При создавање на ентериер со присуство на штуко, треба да се запамети дека сите значајни предмети се врамени и акцентирани. Дури и во фазата на планирање потребно е да се одреди што точно ќе дејствува како централен состав или што ќе стане главен елемент кој привлекува максимално внимание. Освен тоа, вниманието може да се привлече со лиење рамка на скапа или достојна работа. На пример, можете да направите елегантна рамка околу местото каде што телевизорот или компјутерскиот монитор треба да се постават. Рабовите на оваа рамка може да се направи како правоаголни, и да им даде повеќе заоблени форма со посебни, рачно изработени однапред препарати.

dekoratyvnaya_lepnyna00

Што се однесува до бојата на ѕидови со малтер работа ставен на нив: експертите советуваат да се придржуваат на боја во една боја, а ѕидовите и малтер. Но, можни се варијации во кои тонските нијанси изгледаат многу профитабилни и соодветни. Главната работа е да не се дозволи премногу транзиција на контрастот.

Штуко-калапи, декорација на таванот

Работата на декорацијата на гипс таванот е наједноставна и најпријатна. Во работата на таков план не постои прилог на стандардите за производство, обрасци и големини. Во ова дело, постои можност да се размислува и да се направи сите детали врз основа само на лични критериуми и желби. Во случаите каде што слична работа ја вршат квалификувани стручњаци, тие се соочуваат со јасно наведена задача за преведување на нивните идеи во реалност.

dekoratyvnaya_lepnyna22

Не смееме да заборавиме на составот и симетријата. Таванот од дното треба да биде идеален, обмислен и сите мали детали треба да бидат прецизно потврдени. Во спротивно, целата работа може да тргне наопаку.

Работејќи со штуко, треба да бидете колку што е можно скромен и да проверите апсолутно сè. Секој фрагмент треба да се наоѓа на своето место и е во интеракција и хармонија со други елементи. Во сликарството тавански лајсни, не постои точка во прибегнување кон играње бои и нијанси. Најдобрата опција е да земете монохроматски и едноставна бела боја и да ги насликате како тавански ткаенина и штуко.

dekoratyvnaya_lepnyna113

Не заборавајте за висината на таванот. Водечките дизајнери тврдат дека колку е поголемо растојанието од подот до таванот, толку повеќе обемна и експресивна може да се направи штуко.

Декор ѕидови со 3D панели

3D панели веќе неколку години се на градежниот пазар. Но, во последниве години нивната популарност значително се зголеми. Тие ги произведуваат, како и досега, од гипс, а технологиите за нивно производство направија значаен чекор напред.

dekoratyvnaya_lepnyna116

Сега тие станаа полесни и порационални. Ако ова е најголемиот дел од малтер задоволни сопственици, а потоа само да се купи на точниот износ на готови примероци, да ги инсталирате, а потоа направи боја во саканата боја или боја.

Штуко со свои раце

Почнувајќи од изборот на фрагменти кои ќе бидат присутни во внатрешноста, пред се ќе треба да одлучувате за материјалот од кој ќе бидат направени. На пример, модерен дизајн на таванскиот простор, во скоро сите случаи, обезбедува заграда за гипс кој се наоѓа околу уредот за осветлување.

dekoratyvnaya_lepnyna112

Пред да започнете со работа на декорација на украси на таванот гипс, под оружје, мора да имаат комплетен сет на соодветни инструменти и потребните суровини.

Како да го красат штуко центарот со своја рака

dekoratyvnaya_lepnyna121

Од алатките кои ви се потребни:

 • мешање резервоарот
 • шкурка
 • ПВЦ калапи
 • шпатули.

dekoratyvnaya_lepnyna122

Класичниот дизајн на алабастер или гипс е како што следува:

 • алабастер или гипс се меси во прашкаста состојба; не се замешани грутки треба да се отстранат од вкупната маса; После тоа, ладната вода се додава на добиениот прашок; конечната конзистентност на растворот треба да наликува на дебели кефир;
 • добро мешан раствор се полни со претходно подготвени форми; за да се избегне формирање на празнини во форми, решението треба да биде темелно набиен со шпатула, формите се биде претходно третирани со посебен лубрикант кој го спречува лепење на гипс;
 • по некое време (околу 15 минути на собна температура), замрзнатиот артикл е отстранет од калапот; по сушењето, површината на производот е измешана со ситно-гранулирана ерирана хартија;
 • употребата на уреди за греење за таква работа е строго забранета поради можноста за појава на пукнатини и чипови на производот;
 • добиениот декориран производ е прицврстен на таванот или на ѕидната површина со помош на монтажен лепак; Зглобовите се запечатени со кит, и по целосно сушење, тие се чистат;
 • понатаму, ако сакате, можете да го направите штучното сликарство во посакуваната боја или да даде светлина.

Поправка на штуко на таванот

Во процесот на работа, било каков вид декоративно завршување на собата почнува да губи атрактивност, т.е. Со текот на времето, тоа ќе бара поправка или реставрација работа.

dekoratyvnaya_lepnyna114

Ако е потребно да се поправи штукологот на таванот или ѕидовите, постапката ќе биде како што следува:

 • целосно чистење гипс површина декорација на претходно депонирани слоеви варосуваме или со боја за работа може да се користи за сечење, со цел да се поедностави процесот на отстранување на бојата површината е навлажнета со обична четка боја;
 • отстранување на прав од исчистената површина и импрегнација со прајмер;
 • по сушењето на заштита - реконструкција на оштетените делови со гипс кит внатрешни работи, отстранување на сите пукнатини, Chipping и tsarapinok;
 • секој фрагмент доведе до совршенство со посебни сечила и шкурка;
 • повторена примена на буквар,
 • боење на штуко или обложување со позлата.

Можеби сте заинтересирани за: