Сува поток со свои раце чекор по чекор настава.

 • admin
 • 14 јули 2016 година
Сува поток со свои раце чекор по чекор настава.

Ако така се случи, на територијата на пристаништето не постои природен водотек, не очајувај. Имајќи постави цел, има маргина на трпеливост и голема желба може да се направи сува поток. Тоа ќе стане достоен аналог на вода. Фрагмент на градинарски дизајн е создаден од камења, различни во дијаметар и форма. Оваа техника често се користи од страна на дизајнерите. Сува струи визуелно многу слични на природни, изгледаат прилично необични и ќе станат украс на секоја страница.

Внатрешност на дел со сува поток, предности

Безупречно направен сува поток има изглед на свежо исушено езерце. Се чини дека по првиот дожд ќе биде ист како и порано. Оваа верзија на пејзажот е многу популарна во Јапонија. Оваа земја е позната по своите градини на камења. Таквите градини се интересни за нивната имитација на вода, уникатна убавина и чудна аура.

suhiy_ruchey2

Сува крик идеално ќе се вклопи во било кој стил на регистрација на страницата. Ова е одлична алтернатива за вештачки направени езерцето, чија изградба ќе бара продолжен временски период, тежината на финансиски инвестиции и постојан посебна грижа за време на операцијата.

Како и секој друг дизајн, сувиот поток има свои добрите и лошите страни. Прво, нејзината изградба ќе бара многу помалку финансиски инвестиции од создавање на струја со проток на вода.

suhiy_ruchey4

Со цел да се создаде сува поток на dacha со свои раце не е потребно:

 • да купи скапа опрема за формирање на проток на вода (што нужно бара изградба на жив поток),
 • не треба да вложуваат напори и да трошат време на израмнување на локацијата за изградба,
 • нема потреба да се консултираат искусни дизајнери.

Речиси секој може да ја направи работата за создавање на сува струја самостојно. Изградбата ќе треба максимум една недела.

suhiy_ruchey3

Одржувањето на структурата и периодот на работа се сведува на минимални и не комплексни активности:

 • чистење камења,
 • елиминација на плевелот,
 • наводнување на цвеќиња засадени до потокот.

Заштита на водата е посложена и одзема многу време: чистење на вода и одвод, контрола на водоснабдувањето. Во минатото, не мало значење е фактот дека водата во секој случај ќе се привлечат комарци, midges и други мали инсекти не се пријатни луѓе од престојот, но и оние кои ја сакаат водата.

suhiy_ruchey5

Создавајќи таков дизајн на потокот, сопственикот ќе може да ги реализира своите оригинални идеи. На периметарот на структурата може да се садат растенија кои немаат посебно врзување за постојана висока влажност.

Главната и можеби единствен недостаток на овој дизајн одлука е фактот дека DRY CREEK во контраст со вода не се прочисти воздухот на топол летен ден, не го цениме смирувачки шум, не се забавуваат zhabem крекаше и слично. Ако сопственикот не ги исплаши слични недостатоци, тогаш може да започне планира создавање на структури и затоа, да започне изградбата.

Сува крст со свои раце

Главниот материјал за создавање на таква структура - е камен на разни бои и големини. Најголемата побарувачка е чакал и камчиња. Цената на таков материјал не е голема, може да го купите во речиси секој специјалитет продавница, бојата на камења може да бидат доста различни. Овие предности го направија материјалот оптимален за создавање сува струја.

suhiy_ruchey7

Камења имаат широк спектар на бои (од бледо сива со темно сина и зелена), кои за возврат го прави возможно да се назначи заглавувам и длабочина во поток. Заобиколувајќи камчиња и чакал и се користат други материјали: базалт, чеша, гранит и варовник (нивната употреба додава поток црвено-кафеави нијанси). Да се ​​дадат повеќе кредибилитет визуелна перцепција поток, сите камења се користи треба да бидат мазни, толку е помал на која се препорачува да бидат поставени на дното на резервоарот за сува и го постави поголеми на неговите рабови.

suhiy_ruchey8

Декорацијата на границата на потокот може да се врши и од природни камења и од стекнати. Во прилог на камења, стакло, исто така, може да се користи за да се создаде поток, на пример, топки. Тие се многу соодветни да се погледне на дното опкружен со камења.

suhiy_ruchey9

Со можност и желба, наместо стаклени топки можете да користите парчиња светлина или бел мермер. Камења за набивање може да се направат на работ. Повеќекратниот број на ребрести делови визуелно, во поголема мера ќе личи на аспирацијата на протокот на вода. Има случаи кога изборот на соодветна почетна материјал за цут од било која причина не е можно. Потоа треба да земете четка и да ги насликате камењата со посебни водоотпорни и изгорени бои.

Сува крст со сопствени раце во фази

На повеќето основни и најтешките задачата за создавање на сува резервоар - максимално приближување на визуелната перцепција на форма на проток на вода.

suhiy_ruchey13

Ако задачата не се изврши, тогаш најверојатно, изградбата ќе личи на бесмислена акумулација на разни камења. со цел да се избегне таква прилика, пред изградбата треба внимателно да се испита процесот и сè поени сува потокот. Само во овој случај можно е да се постигнат добри резултати.

suhiy_ruchey10

Изворот, по аналогија со природниот, треба да се наоѓа на мал рид, сличен на карпа. Идеално, кога има мал рид на заплетот, едноставно е украсен со камења. Кога локацијата е рамна, на неа, на местото избрано за изградба, има неколку големи камења.

suhiy_ruchey15

Креветот треба да се направи меандрирање, во одредени места да се изврши остра експанзија, а потоа да се стеснува. Оваа техника за создавање на канал визуелно го зголемува просторот. Исто така е важно, исто така, избор на локација за успешна потокот во оваа област. Мора да се запамети околу истата шема: една мала област на infield, декоративни елементи мора да бидат доброто форма.

suhiy_ruchey119

Отворот е да се биде логички дизајн проектот. На пример, можете да комбинирате мала сува поток и езерце. Езерото се направени од иста појдовна супстанција, и покрај тоа, е опкружен со зеленило, декорација мочуришни растенија и така натаму.

suhiy_ruchey16

Правилно дизајнираниот сув резервоар ќе биде одлично место за трошење на слободното време. Во исто време, тој ќе биде во можност за да се скрие недостатоци и да се зголеми доколку е потребно да се подели на територијата на зони.

suhiy_ruchey11

И тоа ќе ви помогне за да се скрие инженеринг комуникации, а истовремено да бидат лесно достапни.

Технички совет за изградба на сув резервоар

Откако ќе се утврди местото под потокот, може да почнете да не копате длабок канал, длабоко околу 20-30 см.

suhiy_ruchey17

Подлабоко не го правам тоа - тоа нема да изгледа природно. Отровно внимателно напрегнато и положено водоотпорно и водоотпорен материјал (геотекстил или лутрасил). Ако сакате, можете да поставите рубероид или градежен филм. Овој слој ќе спречи ртење на тревата.

suhiy_ruchey18

дозвола камен треба да почне со најголемите и ставете ги на рабовите. Потоа, креветот е покриен со слој од песок, кршен камен или клејдит. Сега можете да продолжите со положување на помали камења, постепено покривајќи го дното на потокот.

Повеќе за изградбата на сува поток - на видео:

https://www.youtube.com/watch?v=LLAxa_Df8nw

Некои корисни препораки

suhiy_ruchey12

Во создавањето на таков декоративен елемент постојат неколку трикови:

 • ако земете рамно камче, поставете го на работ паралелно со банките, добивате ефект на брз проток;
 • кога, околу средината на изградба, постои голем карпата или направи плитки песок и камчиња околу лоцира поставени на работ, тоа ќе создаде илузија на џакузи;
 • ако во средината на креветот на резервоар карпи темна боја, визуелно станува подлабоко, па оттука и полесни материјали, погоден за формирање на shallows и крајбрежната зона;
 • за добивање на природен перцепција може да се изгради мост преку сува потокот со своите раце надвор од обичните дрво, бетонски плочи или одбори и изврши завршува во согласност со стилот на градината.

suhiy_ruchey2

Како што можете да видите, облагородуваат infield свои раце не е тешко, само треба само да се избере и да се направи реалност на некои елементи на декорација во градината, и на тој начин првично бидете сигурни дека тие се вклопуваат во целокупната слика и ќе одговара на стилот на вашата градина.

suhiy_ruchey6

При изборот, пожелно е да се обрне внимание на изборот на декор, кои имаат потреба за одржување на нивните време на работата со минимални трошоци, финансиска и физичка сила. Сув поток со сува езерце целосно ги исполнуваат овие барања. Обидете се да создадете сува поток сами, фотографии од интернет ќе ви помогнат да пронајдете интересни идеи во стилот што ви треба.

Можеби сте заинтересирани за: