Како да се изгради куќа во стилот на вила

  • admin
  • 8 јуни 2015 година
Како да се изгради куќа во стилот на вила

Ако го слушнеме изразувањето на стилот на вила - пред нашите очи да се подигне алпски куќи со голем навесен покрив во живописно место. Куќата во стилот на вила е поврзана со романтичен, човек кој сака да живее во пријатна и пријатна куќа со прекрасен поглед од прозорецот. Младите луѓе во Русија, во последниве години, почнаа да масовно да се интересираат за планинско скијање, да посетуваат скијачки центри. Многу сеќавања за планинските куќи во стилот на вилата, ги натера нашите луѓе да изградат сопствени куќи во овој стил. И дури и отсуството на планини во местата на живеење, не е пречка за изградба на цели села во алпски стил. Важна улога во стремежот на современиот човек да живее во природата играше неповолната еколошка состојба во нашите градови. Нашите современици се обидуваат да изградат куќа од цврсто дрво во убави природни места. Во исто време, не само самата куќа е изградена од цврсто дрво, туку и во декорација, најчесто со дрво. Надворешната фасада на куќата може да се постави со тула или камен.

Главни карактеристики на куќи во вила стил

Куќи во стилот на вила веднаш се фати за око поради специјалниот покрив.

Покривот е голем, фронтон и во исто време коси.

Посебна карактеристика е големите корни над ѕидовите на куќата. Таквите големи покривни покриви можат да ја заштитат основата, ѕидовите на куќата и околината од влага и снег.

Нежно навесен покрив, во зима, е во состојба да држи пристоен слој на снег и овој снежен слој го одложува излезот од топлина од куќата.


Не сто години постојат такви куќи, тие изгледаат убаво и подолго време служат, бидејќи темелите и приземјето обично се изградени од камен, а следниот кат и таванот се подигнуваат од цврсто дрво.

Бидејќи првично планинските куќи биле изградени од пастири во планините, каде што комплексот терен и пејзаж, за таа цел изградиле камен темелник кој може целосно да ја задржи куќата од сите видови шокови.

Со текот на годините, под влијание на атмосферските феномени, дрвото стекна темна боја и распукана.

Ваквите промени воопшто не ја расипаа куќата, туку, напротив, ја донесоа сопствената кора.

Модерната изградба на куќи на вилата внимателно ги зачува старите традиции и ги користи старите технологии во градежништвото.

Бидејќи широките покриви на покривот дозволено да создадат тераси околу куќните домови - присуството на тераси, исто така, ја разликува архитектурата на вилата.


Пространите тераси се изработени од дрво, во денешно време, за подот, активно се користи тераса одбор, бидејќи е отпорен на дождови, а за боси нозе е попријатен од камен.

Но модерната тераса одбор не го исклучува присуството на камени плочки.

На дрвени тераси стави дрвен мебел во форма на селските продавници и маси.

вила стил подразбира присуство на голем број на прозорци, прозорците може да биде од различни големини не мора да се мали, но тие се големи.

Која е разликата помеѓу внатрешноста на вила стил

Внатрешноста на виларните визби главно е изведена во алпски стил.

Ова укажува на простатата и руралните удобност - во внатрешноста на ѕидовите, алпски домови, не се обработуваат дополнително, и го даде одреден шарм поднесува.

Бидејќи стилот на вила е стил на рурална куќа, тоа е земја стил. Тука, урбаниот ентериер и урбаниот мебел не се соодветни - сè е направено во рурален стил.

На прво место има дрво и камен, нема место за вештачки материјали.

Декор е многу едноставен, обично рачно изработен, мебелот е направен од цврсто дрво, е голем и груб.

Тапациран мебел е исто така голем.

Неопходно е да имате камин или шпорет, бидејќи жив оган е душата на куќата.

Современиот живот ги прави своите сопствени прилагодувања, внатрешните ѕидови се малтерирани, ѕидовите можат да бидат обоени, дрвени ѕидови понекогаш покриени со лакови и резби.

Земјскиот стил има свои карактеристики, насекаде каде што гледаме алпски мотиви во форма на планини, животни, четинари и планински цвеќиња.

Алпски мотиви не само во декорација на ѕидови, но, исто така, во текстилната индустрија, на подот се постават кожи, рогови на ѕидовите на животни, слики од локалните пејзажи, итн Венци од исушени планински растенија се маскота на руралните куќи и ги украсуваат вратите.

Кат куќа во вила стил, украсени со шарени теписи, кујната има голем број на предмети направени од глина.

Во модерна градба, за покривање на подот применуваат масивна табла.

Цврсто дрво вештачки sostarivayut, за тоа што не сликам, и лак или масло, се создаде патина ефект.

Во кујната, подот, исто така, може да биде дрвена, или може да се поплочат со природен камен.

Плочките често се користат со ефект на чипс или кршење, истото се става во бањите.

Стил бунгалови сака таванот со присуство на голем греди, направен од цврсто дрво антички, тој е, исто така, на таванот е направен од дрво, вештачки возраст.

Ѕидовите на куќата можат да бидат целосно или делумно изработени од камени плочи, особено се однесува на просториите во подрумот - каде што има зголемена влажност.

Внатрешните простории на првиот кат може да се завршат не само со камен, туку и малтерисани со текстуриран малтер или исечени со плочки или плочки.

Внатрешните простории на горните катови обично остануваат дрвени, но дрвото е подложено на разни третмани.

Стилот на хижата подразбира темна боја на дрвото, но топла сенка.

Ако ѕидовите се малтерисани, тие се насликани со топли пастелни бои. Мебел и текстил, обично, имаат природна боја, ткаенините не се насликани. Во сите има сива боја на камен или изветвено дрво.

Преродбата во внатрешноста на вилата дава светли точки со нијанси на црвена боја.

Што мебел преовладува во внатрешноста на вила

Сосема е соодветно мебел од цврсто дрво.

Но, честопати користете мешавина од земја со класици и барокни.

Мебелот може да има луксузни форми, но едноставен финиш и намерно суровост.

Многу популарен плетен мебел.

Тапациран мебел, како дрво, е масовен и шарени.

Тапацирот може да биде во форма на изветвена лен, со алпски украс, можеби во ленти и во цвет.

Можеби присуството на мека кожа мебел.

Во спалната соба, често, креветот има крошна со крошна.

Што додатоци се користат во внатрешноста на вила

Од камин е централен дел на дневната соба, неговиот дрво на сива камен - тоа создава алпско атмосфера.

На ѕидовите и подот имаат кожи од животни, соодветно голема таписерии од руралните пејзаж, сосема соодветни производи од дрво занаети.

Ако сте живееле во ловец на куќата, обично тоа претставува пример на оружје, рогови и препарирани животни убиени.

вила стил сугерира пространи соби и високи тавани, и ако се сонува на една куќа во вила стил, и вашиот стан има високи тавани - можете да креирате алпски област во станот.

Може да бидат заинтересирани:

Кујната внатрешни работи осветлување: таванот во кујната, работната површина, осветлување, декоративни осветлување, осветлување ...
Како да го изберете вистинскиот миксер за бања: со една рачка, со две, со термостат, бесконтактен, ...
Која машина да избере автоматска машина: технички карактеристики, капацитет на резервоарот, тип на вчитување, функција, ...
Котлара во приватен дом Видови на котли за котлара, како да се избере на котел за котли,