Современ стан дизајн

  • admin
  • 9 октомври 2013 година
Современ стан дизајн

Сите од нас од детството ја знаеме велејќи дека "се среќаваат на облека". Оваа изјава е апсолутно точно во однос на дизајнот на ходникот. Впрочем, гостите, кои доаѓаат во вашата куќа, првото нешто што го гледаат е ходникот. Тоа дава впечаток за вас и вашиот стан како целина. И така сакате да биде добро!

Дизајн на мал ходник во стан

Тоа не е никаква тајна дека дизајнот на салата, особено на малите - ова е еден од најтешките проблеми, дури и за професионалци. Како тука, кажи ми, да се справиме со дилетантот? Всушност - тоа е прилично едноставно. Неопходно е само да се придржуваат до одредени принципи за создавање на внатрешноста на мали простории.

избор на мебел за мал ходник

На пример, не средена до мали ходникот масивни мебел, damming речиси половина од просторот на цела соба.


Напротив, ако има е еден, тоа е потребно да се ослободи од неа и да се одлучат за плитки (45 см), гардероба, веројатно изградена со голем огледало на вратата, и да се направи, како што е соодветно, мезанин. Под мезанин, како и други релевантни места (на полиците, на подот, итн), тоа би било добро да ја инсталирате дополнителни извори на светлина, како и различни обоено стакло и огледало инсерти - така во собата ќе изгледа многу поголем и попростран. За истата цел, можете да висат огледало на ѕидот спроти вратата на огледалото на кабинетот.

Исто така вреди да се учи од мали ходникот сите непотребни предмети и работи, како преполн со и преполни соба секогаш изгледа многу помали и поблиску отколку што навистина е. Покрај тоа, има толку малку места во него, па зошто намерно го присили тоа? Подобро е, напротив, да се ослободи.

Мебел треба да биде избран светло, мали во големина, светли бои. Ако е можно, можете да комбинирате некои од неговите елементи. Фактот дека може да се направи огледало на кабинетот на врата купе, што веќе е споменато погоре. Можете исто така да ги комбинирате османлиската и полицата за чевли.

Или користете декоративен елемент - вазна, како штанд за чадори.

карактеристики на ѕидот, подот, вратата и таванот на мал ходник

Обичните врати најдобро се заменуваат со лизгачки врати, по можност стаклени - ова ќе ослободи многу простор и ќе го пополни светлото на ходникот. Во принцип, вреди да се размислува за осветлување на мал ходник. Посветло ќе биде, поголем простор ќе изгледа. Ѕид декорација е најдобро да се направи со помош на материјали за завршна обработка на светлина. Светлиот ходник визуелно ќе изгледа поголем. Тоа е само потребно да се земе во предвид дека оваа соба - една од најпознатите брзо се валкани, па ги красат ѕидовите и подовите треба да биде лесно да се исчисти внатрешноста материјали кои се подобро да се купи со некои маргина во случај на неочекувани замена. За подот можете да изберете потемна сенка, но со таванот оваа опција нема да работи. За него, полесни заврши, толку подобро. Но, не можете да користите за ѕидови, подови и тавани значително различни во нијанси на бои, нивниот дизајн најдобро се прави во една шема на бои.


За да го завршат подот во мал ходник, дизајнерите користат еден трик: тие малку ги изнесуваат подот од просторијата, со што визуелно го прошируваат својот простор.

Така, гледаме дека дизајнот на ходникот и ходникот на модерен стан не е толку неостварлива задача. Сè е можно, ќе има само голема желба! Следно ќе видиме како би било најдобро да се создаде дизајн на тесен ходник во модерен стан.

Дизајн на тесен ходник во модерен стан

Тесен ходник каде што е невозможно дури и да ги пропуштите двата, минувајќи еден од друг, членови на семејството. Како што е познато на сите сопственици на "Хрушчов"! Но, што ќе помогне да се зголеми неговиот простор, дури и визуелно (иако тоа би било убаво и практично)?

тајни за проширување на просторот во тесен ходник

Можете да ги проширите вратите со отстранување на сите врати кои го поврзуваат влезот со соседните соби. Се разбира, ова не важи за вратите во бањата и тоалетот. Инаку тоа ќе биде толку смешна глупост, што светот сеуште не го видел! Отвори за врата, проширување, може да бидат дизајнирани во форма на еден вид на лак. Значи ходникот ќе стане не само повеќе, туку и полесен, што е исто така важно во нашата желба да го прошириме во пракса и визуелно.

Ако го следиме патот на визуелно ширење на тесниот ходник, тогаш не можеме без огледала. Подобро е, ако тоа е големо огледало (речиси од подот до таванот), обесени едни од други, давајќи визуелен ефект на огромниот простор.

Дизајнот на тесниот ходник и ходникот (обично долг) често е поделба на тоа во две различни зони - влезната област и салата.

Таквите зони главно се базира на визуелните поделба на собата - во влезот зона и во лоби завршувањето ѕидови (или под) е направен различни во боја и текстура на материјали. Исто така помеѓу нив често се поставува и декоративен лак.

Треба да се запомни дека посилните ѕидови и мебел, во кои ќе се појави просторната соба.

избор и сместување на мебел во тесен ходник

Ако има можност воопшто да се направи без мебел во тесен ходник, тогаш е подобро да се стори тоа.

Сите видови на тесни полици и закачалки се сосема способни за замена, и ќе има многу повеќе простор. Ако ова не е можно, на пример, ако едно големо семејство и многу работи, најдобра опција ќе биде плакарот, по можност вградени или без задниот ѕид, или само плитки, висок (речиси до таванот) и тесни, секогаш со огледува врати.

Споменатите контакт долг и тесен ходник, поделени во две зони - влезот област и лоби, имаат различни мебел, различни едни од други во согласност со методите на нивната употреба, но не заборавајте да светлите нијанси.

На пример, во влезната област се стави отоманска, која истовремено може да биде рамка за чевли и закачалка за облека.

И во салата има плакарот, телефонска поддршка, калоричен кабинет итн. Ако салата не е само долга, тесна, но исто така и аголна, може да се стави во неа агол плакарот.

На посветла соба, повеќе пространа тоа ќе изгледа, па затоа е подобро да се избере светло точка evrosvetilniki со топол сјај на светилки, позиционирајќи не само на таванот, но мезанин и пониски арки и врати, исто така, на подот и на ѕидовите.

Така, на крајот на овој член, би сакал уште еднаш да привлече вашето внимание на фактот дека тоа не е важно она што дел од стан цртаме - сите основни принципи се заеднички. Така, на полесни нијанси на ѕидови и мебел визуелно се прошири просторот, тесен ходник визуелно направи поширока спротивно поставени големи огледала, мали соби не вреди да се принудува гломазна мебел и средена до многу непотребни работи, и на осветлување треба да се даде доволно внимание и ресурси.

Кога може да се види на видео стручни совети за правилно дизајн и извршување на дизајн мал и тесен ходник и коридор во модерен стан.

Можеби сте заинтересирани за: