Дрвени печки за бања, како да се избере вистинската печка на сауни, корисни совети

 • admin
 • 29 јули 2016 година
Дрвени печки за бања, како да се избере вистинската печка на сауни, корисни совети

Бања е составен дел на руската култура. Ова не е само дел од личната хигиена, туку и стекнувањето на ментална рамнотежа. Бања е невозможна без пареа и топла атмосфера. Срцето на која било бања е шпорет. Тие можат да се разликуваат во материјалите за производство и горивото на кое тие работат. Какви видови на печки за садови и како да ги одберете правилно, ќе разговараме во овој напис.

Најдобрите печки за бања

До денес, многу печки за домашни и странски бањи се во продажба. Секој може да го избере уредот за нивниот вкус и со потребните оперативни критериуми. За да изберете објективно, неопходно е да се запознаете со најчестите брендови и видови печки.

печки Thermophore

"Термофор" е руски производител на печки за печка во најдобрите традиции на нашата земја. Палетата на производи е богата. Печки може да бидат различни во начинот на поставување камења:

 • во внатрешноста на случајот;
 • надвор.

Исто така, се разликуваат во видот на употребеното гориво:

 • гас;
 • дрво гори;
 • цврсто гориво.

Најдобри се печките за кои горивото е гориво. Се прават сите печки од високо легиран нерѓосувачки челик. Не влегува во хемиски реакции со различни медиуми. Благодарение на тоа, скалата практично не е формирана и ќе трае многу долго време. Карактеристика на материјалот е исто така помалку загадување на кислородот за време на операцијата. Вратата на рерната е исто така изградена на посебен начин што ви овозможува да го погледнете пламенот од различни агли. Овој развој припаѓа на инженерите на компанијата "Термофор". Асортиманот на печки ќе ве задоволи дури и најпребирливиот купувач меѓу нив можете да најдете:

 • Компактен - минијатурни печки, за бањи на мала површина. Имајте ниска цена.
 • Гейзер - произведува мека пареа, погодна за сауна.
 • Sayany - направен е во форма на мрежа - грејач.
 • Калина - наменета за големи парни соби.
 • Уренгој - лесно се инсталира и работи.
 • Skoroparka - овозможува кратко време да се загрее пареа до 400 степени Целзиусови, итн.

Цените за различни модели на печки на овој производител се движат од 7 до 63 илјади рубли. Цената зависи од модификацијата и од областа на пареата.

termofor-1

печки харви

Харвиски печки за горење се доста популарни. Нивната посебна карактеристика е стилски дизајн, лесна употреба и одличен квалитет. И широк спектар на модели пријатно ќе ги изненади дури и професионалците од бизнисот во сауната. Финскиот производител обезбедува печки со различен капацитет и големина, кои работат на дрво. Можете да изберете печка за спарени различни области:

 • до 15 кубни метри;
 • до 24 кубни метри;
 • повеќе од 30 кубни метри.

Печките Харвија се направени од силен челик, отпорен на корозија и температурни промени. Над печката е сад со камења, т.н. шпорет. Моќноста на согорување може да се прилагоди независно, зголемување или намалување на протокот на воздух во комората за согорување. Ова ви овозможува да одржувате пријатна температура во пареата. Предностите на овој производ се:

 1. економијата - дрвото ќе биде поевтино од гас или електрична енергија;
 2. ефикасност - греењето на просторијата за пареа се одвива за 40 минути;
 3. безбедност - печките се потполно запечатени, што го спречува влегувањето на јаглерод моноксидот во просторијата;
 4. моќ - дури и мали печки ќе обезбедат добро загревање на просторијата;
 5. цена - различни цени ви овозможуваат да купите производи за луѓе со различен приход.

Печки од фински мајстори ќе бидат задоволни со комбинација на вековно искуство и традиции. При нивното производство се користат најновите технологии. Харвиски печки за горење се стил, квалитет и функционалност комбинирани во еден уред.

M3SL

Печки за леано железо за бања

Во прилог на челик за производство на сауни печки употреба леано железо. Најсоодветно е за производство на печки. Неговата главна предност е неговата отпорност кон корозија. Главните предности на овие модели се:

 • топлинска спроводливост (леано железо совршено ја спроведува топлината, нејзината ефикасност е 82%, а огревно дрво е доволно за 7-10 часа континуирано работење);
 • едноставна грижа (не е покриена со 'рѓа, не бара сликарство, лесна за инсталација и отстранување);
 • различни изглед и дизајн;
 • безбедноста (искрите од рерната во просторијата се исклучени).

При изборот на печка од леано железо, треба да обрнете внимание на:

 • продуктивност (означена во кубни метри);
 • тип на гориво (гас, дрво, електрична енергија);
 • локацијата на печката;
 • дебелина и квалитет на леано железо;
 • резервоар за вода (може да биде шарсен или вграден).

Леарните печки се сигурни и издржливи. Може да се инсталира независно без помош на специјалисти.

chugunnye-pechi-dlja-bani

Печки за дрва за бањи со резервоар

Моделите на печки со резервоари за вода се многу популарни. Тие овозможуваат не само да добијат квалитетна пареа, туку и да ја загреваат водата. Може да се користи во туш кабината за плакнење. На локацијата на резервоарот на печката се:

 • со резервоарот на телото;
 • резервоарот се наоѓа на оџакот;
 • резервоарот е монтиран одделно од печката и е поврзан со него со разменувач на топлина.

Главната предност на овие печки е независноста на комуникациите. Тие можат да се загреваат со огревно дрво и да добијат не само добра топлина, туку и лекување на воздух, користејќи различни видови дрво.

печи-dlya-bani-na-drovah-s-bakom-dlya-vody-5

Критериуми за избор на шпорет за бања

Изборот на шпорет за бања не е лесен процес. Пред да треба да започнете, треба да разберете кои критериуми треба да ги земете во предвид. Да ги разгледаме главните точки што треба да се земат предвид при изборот на печка:
Квалитет на пареа  - Пареата во пареата треба да бидат меки и не прегреани. Односно. неговата температура не треба да надминува 85 Целзиусови степени. Со оваа задача, печките со дувачки агент ќе бидат одлични. Ова е посебна комора направена од метал. Се загрева брзо, на тој начин давајќи удобна пареа.
Конвекција  - ова е циркулацијата на воздухот, што се должи на загревањето на ладниот воздух и подигнувањето. Тоа е многу корисно:

 1. мешањето на топол и ладен воздух во тераса овозможува подеднакво греење во вертикална насока;
 2. конвекцијата овозможува воздухот да се загрее многу побрзо, впие во бањата може да се направи по 30 минути по вклучувањето;

Тунел тунел  - тоа ви овозможува да фрлате дрво во кутијата од чекалната. Тунелот поминува низ ѕидот и има врата. Таа дава голем број на предности:

 1. не трошете го воздухот од просторијата за пареа, која е неопходна за луѓето да дишат;
 2. пареата не е контаминирана со прашина и саѓи;
 3. се одржува нормална вентилација на просториите во бања;
 4. повеќето модели имаат врата со стакло, која ќе уживате во поглед на дрво гори, се одмара по сауна.

Затоа се препорачуваат модели со тунел во печка.
Волуменот на просторијата за пареа  - мора да се пресмета за избор на потребната енергетска печка. Волуменот на просторијата за пареа се пресметува со множење на висината, должината и ширината на просторијата. Исто така е неопходно да се земат предвид прозорците и вратите во пареата. Секој квадратен метар мора да има 1 кубен метар. m волумен на печката. После тоа, добиените бројки мора да се споредат со техничките карактеристики на моделите. Да се ​​избере печка со повисока моќност отколку што е потребно не е пожелно. Во голема мера ќе се прегрее воздухот.

Сауна печки 2016

Тоа не звучи чудно, но исто така постои и мода за сауните печки. Ова се должи на употребата на различни материјали и подобрувања во дизајнот. Размислете за најпопуларните модели на тековната година.
Печки за бања од челик.
  Рерна   Термофорен гејзер  е класичен шпорет за руска бања. Таа е наменета за парни соби кои се движат од 8 до 18 кубни. м. Печката има волумен од 40 литри. Главните предности на овој модел се:

 • робустен домување;
 • брзо загревање;
 • лесна пареа;
 • прекрасен изглед.

Цената на овој модел се движи од 17 до 27 илјади рубли.

geizer-2
  Рерна   "Теплодар" Сахара 24ЛК / ЛКУ.
  Ова е доволно моќни печка пареа соби од 14 - 24 кубни метри За еден час во пареа, температурата може да достигне 110 степени. Тоа ќе биде за вкус за навивачите да експериментираат со режимите на пареа. Печката е лесна за инсталација и чистење. Предностите на овој модел вклучуваат:

 • силно загревање на просторијата за пареа;
 • леснотија на одржување;
 • голем грејач.

Цената на овој модел во различни продавници може да варира од 16 до 33 илјади рубли.

market_Zm5lrAdwUlvMK84EEFVukg_600x800
Шпорети за пеглање за бања.
  Рерна "Везув" Легендата на Лук.
  Моќна печка за камини со пареа до 28 кубни метри. м. Леано железо има печка со дебелина од 12 мм и одлично запечатување. Топлинското зрачење на овој модел надминува 73% пренос на топлина од челичната печка. Позитивните страни на моделот вклучуваат:

 • издржливост;
 • висок пренос на топлина;
 • стакло со систем за самочистење.

Недостатоците се големата тежина на производот и релативно бавното загревање. Цената на печката е 29 илјади рубли.

легенда-лукс-22-2102
  Асортиманот на печки за бања е многу разновиден. Секој може да го избере моделот на потребната моќ и параметри.

Инсталација на шпорет на сауна

Значи, сте купиле шпорет и сега треба да го инсталирате во место. Се разбира, се фрли на дрво во соба со пареа не е многу удобен, тоа е подобро да се направи од соседната соба. За таа мора да се обезбеди во отворот на ѕидот за излезните тунел. Ѕидовите во бањата се направени главно од запаливи материјали, па дел од ѕидот се наоѓа во близина на печката мора да бидат заштитени basaltfibrous слики, и за отстранување на топлина sheathe нерѓосувачки челик. На база под печката треба исто така да бидат отпорни модел област и да ги надминат двапати. Изграден е од ист материјал како декорација на ѕидовите. После тоа е потребно да се направи оџак. Неговата висина треба да биде најмалку 5 m и пресметана од печката. Излезот на цевката од покривот мора да биде запечатен. Исто така, треба да се обезбеди вентилација. Една дупка, која мора да биде ставен под шпорет, а другиот на дијагонала на најоддалечената точка на пареа од таванот. Ова ќе обезбеди добра циркулација на воздухот. Следејќи ги овие непотребни правила, лесно можете да инсталирате шпорет во вашата бања.

ustanovka-zheleznoj-pechi

Оваа статија ги опишува видовите печки за бањи. Дадени се описи на модели со илустрации. Исто така, зборуваме за правилата за избор и поставување печки за сауни. По читањето на информации од статијата, вие не ќе биде тешко да се избере вистинскиот модел и да го инсталирате сами.

Можеби сте заинтересирани за:

Пресметка на систем за одводнување: пресметување на плоштадот и на аглите на покривот, бројот на олуци, зглобовите, кратерите и ...
Видови печки за загреан пешкир за бања. Шеми за поврзување на водоводни и електрични шини со печка за печење.
Огледало тавани на фотографијата: огледало таванот, таванот, armstrong, огледало плочки, огледало ...
Како да се направи скала до вториот кат со свои раце: пресметување на скалите, прицврстување на рамката, чекори и ...