Електрична лопата, можности и повратни информации

 • admin
 • 23 август 2016 година
Електрична лопата, можности и повратни информации

Дрво е незамисливо без употреба на специјална алатка. Повеќето модели на електрични банки се насочени кон одреден вид на работа. Поради оваа причина, се препорачува намерно да го изберете инструментот. Како да го направите ова?

Професионална електрична макита

Познато е дека рачното дрво е нај трудоинтензивниот процес. Сечење, планирање и земање мостри на четвртини се смета за главна столарија. Се разбира, ова дело со користење на механички авион е долго.

рубанок + рубанок + деревянный + рубанок + ручной + 30402571581

Производителите на електрични алати за обработка на дрво создадоа високо ефикасни авиони. Меѓу различните модели на електрични четки, макита зазема водечко место. Побарувачката на електричниот пиштол го одредува опсегот на работа што ја вршат домаќинствата и професионалните сфери.

  авион на Макита фотографија

Потсетиме дека параметрите "моќ - функција - цена" се разликуваат електрични апарати за домаќинство и професионални.

Апарати за домаќинство поседува моќност до 1 kW, планирање ширина - 80-110 мм, длабочина на пенетрација од 2,5 mm и прифатлива цена.

rub5

Професионална Макита машини, која цена е импресивен, помоќни од 1,5 kW планирање ширина од 110 mm и длабочина на пенетрација до 4 мм. Соодветно на тоа, добрите се цврсто опремени со дополнителни функции, кои исклучуваат ефтини модели.

За да се направи вистинскиот избор при купувањето, корисно е да се знае основната функционалност на инструментот и техничките спецификации.

  авион на Макита фотографија

Избираме electrabrabads

Макита electroplane опсег од производителот одликува со моќта на ширината на нож и дебелина на намалување, како и оперативните параметри - димензии и тежина.

Затоа, кога ќе купите makita, најважно внимание на параметрите:

 • потрошена влезна и излезна моќност
 • брзината и брзината на сечилата
 • присуство на систем за собирање прашина
 • ширина и длабочина на планирање со можност за прилагодување
 • напојување
 • достапност на електроника (меки старт, заштита од кочење и преоптоварување).

Шема-уреди-jelektrorubanka

Да темелно разбирање на алатки и можности да се направи саканиот избор, дизајнот на студијата elektrorubanka Макита модел.

Корисни совети

Како да се разликува вистинскиот бренд Makita. Означената алатка се одликува со етикета или плоча поставена на врвот на кутијата.

Најди разликата помеѓу Макита-сан и "Кинески" е едноставен: Макита корпорација, 3-11-8, Sumiyoshi-Чо, Anjo, Aichi 446-8502, Јапонија  и Макита Кина копродукции ООД288 Huangpujiang патот, Kunshan економски и techinical зона за развој на Jiangsu 215.300.

2014i

Судејќи според коментарите, авиони Макита јапонската марка од фалсификување, исто така, располага со тежина алатка. На пример, Yertayev 01/2003 машини KR0800 тежина од 2,6 кг, KR0810 модел тежи 3,2 килограми, а VKR180 модел - 3,4 кг. Фалсификати ќе тежат многу полесно, бидејќи на замена на леано делови.

Изградба на Макита Електро-банка

Структурно elektrorubanka модели се состои од следниве елементи:

 • робустен домување со ергономски рачка и вграден мотор
 • прскалка за поврзување на правосмукалка и прашина торба
 • копчето за прилагодување на длабочината на планирање
 • трговец со електро
 • на мозок.

ae89da123e89ceab98abab7dc9e179cc

А повеќе детален поглед на дизајнот и можна алатка на пример elektrorubanka Макита 1806v.

Elektrorubanok е професионална алатка за планирање средни и тешко дрво во насока на должина и ширина. моќност на моторот 1200 W, и карбид ножот 170 мм овозможи обработка на пластика и залепени дрво.

ElektroRubanok-Макита-1806B-5

Имајте на ум дека особено дизајн прилог дава можност да се користи алатката како столар и да биде во побарувачката кога значителни количини на дрво.

makita_kp0800_4

Мобилност и непречено водење алатка обезбедува платформа направени од леано алуминиум, и длабочина слегување на тунелирање обезбедува контрола на предниот дел, да се биде истовремено рачка за потпирање. Cutterblock и машини барабан овозможува користење на два типа на сечила за машини Макита.

1 ножеви

Исто така, rebating униформност обезбедува rip оградата и чип систем со широк одблесокот.

Стандардна конекција, кабловска засилувач и 8-85K двојна изолација обезбедува способноста да се поврзете со неоснована штекер.

3rub

Ергономски Макита модел со низок центар на гравитација 1806v фрлија плочи на обезбедува удобен рачка. Трајност на алатот се смета дека се должи на моќен систем за ладење и кабелот за напојување. Патем, електроника electroplane целиот спектар на сигурен, ако е достапен.

Корисни совети

При изборот на алатка, погледнете за пакетот. Испорака од производителот вклучува: средство за прилагодување на дебелината на жртвениот слој, системот ќе го промени ножеви за сечење и заштита нож и должина на кабел 2,5-10 м.

Слика 1 делови

Покрај тоа, тоа е потребно да се знае центар адреси опремата услуга, која произведува високо квалитетна замена "мајчин" делови electroplane: статорот и роторот склопови за 1806B / 1805B, ХСС ножеви 170h35h3mm, имајќи 6200ZZ, anther и работно коло.

Што може да има електрична кука

При изборот на алатка што треба да се фокусира на обемот и специфичноста на дрво дела. На кој операции ќе бидат во можност да во способни раце elektrorubanok на?

rubanok-02

chamfering алатка

На пример, идеална опција за планирање алатка за рамни површини, закосување и создавање на модел на панели Макита 1902 година.

 

Image 11902

На единството на примерок на предодредено ширина и длабочина од процепот од 9 до обезбеди инсталацијата mm од двете страни на оградата на RIP.

За да се жлебен предниот дел на единствениот има машини V облик ритам и еден и двострано карбид сечила со брзина ножот челик (ХСС). Патем век на универзални ножеви им овозможува да се користи, усовршувајќи и полирање на ножот.

makita_kp0800_2

Ако имате намера да се користи алатката за завршување на дрво површини, тоа е подобро да се даде предност

машини Макита 1911b.

машина за електрични машини за планирање

Elektrorubanok Макита 1911v опремени широк фрлија плоча (110 mm) на алуминиум, што придонесува за лесно одржување на површина алатка.

Слика-ти јуни 1911 година

Лизгање на работната површина обезбедува пред ролери.

Длабочината на удар е 2 мм, овозможувајќи лесно движење на површината на материјалот.

Слика 8

Интегриран систем за вшмукување прав со широк цевка елиминира појавата на дрво прашина.

За ова се применува странични систем за отстранување на отпад од дрво.

 

ffe4624ca7727654544c78bdca7fc806

Можностите на прилагодливата лента и монтажата на планерот на решетката обезбедуваат практичност во работењето и ги исклучуваат повредите. Алатот е опремен со ротирачки нож за сечење, паралелна стоп и држач за острење на работните делови на планерот.

 

Може да бидат заинтересирани: