Билијард соба во приватна куќа, декорација на билијард соба, корисни совети

  • admin
  • 7 јули 2015 година
Билијард соба во приватна куќа, декорација на билијард соба, корисни совети

Добро познатата фраза за фаќање: "Дека нашиот живот е игра" за сопственикот на билијард во приватна куќа значи многу. Тоа не е само парафраза, тоа е начин на живот, особено ако креирате игра соба со свои раце. По купување на маса за играње и украсување на собата, можете да организирате турнир. Одлична карактеристика на играта на билијард е тоа што секој може да игра. Висок и краток, дебел и тенок, маж или жена - било кој!

Начин на живот: билијард дома

Кој некогаш ја гледал играта на билијард или играл, тој мора да се сети на убавината на лизгање на знак и на движењето на топката над темната крпа за маса. Билјард е убавината на комбинациите и задоволството од успешните топки.

brilliant_1_1

Домашната билијардна соба се смета за симбол на луксуз, префинет вкус и статус. Релевантноста на просториите за игри е импресивна: наједноставните проекти на приватна куќа го земаат во предвид потребниот и доволен простор за локацијата на билијардната маса.

30358

Денес, различни билијард маси се дизајнирани да се приспособат на било која големина или локација. Патем, солидна маса за играта постепено станува центар на внимание и предмет на внатрешноста. Но, декорацијата на собата, каде што планираат да ја инсталираат табелата за игра, мора да се направи според правилата.

7501

Корисни совети

Ако сонувате за правење билијард дома стил на живот, ќе мора да се раскрши. Набавката на маса и дизајнот на игралната соба се скапи. Но, играта вреди свеќа и нешто друго ( ткаенина Иван Симонис, 70% волна, 30% најлон; + Густина од 355 g / m2, ширина 150, 165, 195 см во вредност до 20 евра по квадратен метар, или на маса е подготвен за ... добро, велат дека еден светилката игра маса чини околу 300 евра).

принц

Неговото Височество на базенот маса

Главната цел на играта соба е билијард маса, спектакуларен, масивни и ужасно скапи. Но, не треба да заштедите пари на масата за играта. Табелата мора да има одредени квалитети, инаку, зошто тогаш би било потребно?

titan_6

Предложените замени за дрво и природна ткаенина ќе го намалат квалитетот на играта и активностите на играчите ќе станат неуспешни, а играта ќе ја изгуби жалбата.

Табелата за игра за билијард треба да има строго правоаголна форма со сооднос на должина и ширина од 2: 1. Измерете ја големината на масата долж перпендикуларот на спротивните страни.

Разметка

За секоја игра ви треба своја големина, мерена во нозете:

• Табелата на американски базен треба да биде долга 6,7,8 и 9 метри

• маса за руската пирамида - 9,10, 11, 12 метри долга

• Снукер маса - 10 и 12 стапки.

Избраниот стил на табелата треба да биде препознатлив, што ќе му даде на дизајнот на собата посебен акцент.

stol_ugol_Sedoygraf

Се разбира, големината на просторијата за сместување на масата мора да одговара на големината на табелата и да биде задоволена со играта.

Билијард соба - барања, дизајн и декорација

каде што можете да организирате соба

Можете да организирате билијард соба во таванот соба, на приземје или експлоатирана подрум, претворена во игра соба.

7c3d5255c6b22a3cc987ed0b93cd5520

Потсетиме дека големината на билијардната соба е во основа зависна од големината на табелата. Просторијата за играта треба да биде пространа, со висок плафон, достигнувајќи висина до 3 метри, имаат вентилација и немаат прекумерна влажност. Препорачаното растојание од стоечката маса до ѕидовите или локацијата на гледачите треба да биде 1,75 - 2,00 m.

7f2bcf38e832

Во просторијата е неопходно да се задржи одредена температура, удобна за додатоци (од +18 до +24). Полето за играње на билијардната маса мора да биде добро осветлено од горе. За да го направите ова, користете моќен вдлабнати тела со отворен дел. Светилките се поставуваат на висина до 80 cm од површината на масата.

4

Дополнителни додатоци за билијард маса се:

• полици или котлари за знаци и топки

• Дрвен триаголник

• маски (креда за знак).

киевница

Можете да креирате дизајн на билијард соба на свој вкус. Сепак, дизајнерите веќе се погрижија за тоа на време и создадоа цела зачудувачка колекција на билијард за навивачите за "тркалање топки".

дизајн на играта соба

Класичниот дизајн на билијардната соба е комбинација од природни тонови од добро дрво и добра ткаенина, хармонизирани во боја со декорација на ѕидови, тавани и подни.

1269475521

Комплетноста на ентериерот е нагласена од масивни греди на таванот, мебелот, слично во текстурата на материјалот од играта маса, цврсти подни плочи и богат спектар на ѕидови. Патем, традиционалните билијард маса има значителна тежина. Вкупната тежина на билијард маса може да достигне до 700 кг и повеќе.

balka_v_biliyardnoy

Затоа, за изградба на подот треба да се користат масивни греди, кои се наоѓаат под подот на места каде што треба да се наоѓа табелата. Не се препорачува менување на локацијата на табелата.

Корисни совети

Не прави билијард маса со свои раце. Подобро се потпираат на квалификувани професионалци кои се познавања и можат правилно да ја инсталираат и постават играта табела. Тие, како што велат, и знак во рака.

zgdupl

Завршувањето на билијард

Завршувањето на билијардната соба е направено на посебен начин.

таван и ѕидови

За завршување на ентериер, кој се наоѓа во подрумот и таванот, подобро е да се даде предност на ѕидни панели и coffered тавани направен од цврсто дрво и затемнети "орев".

кесон

На таванот може да се направи со користење на тавани или суспендирани кадрава греди. Преферирани или закосени ѕидови се претпочитаат да бидат обложени, кои можат да се поделат на ромбови или квадрати, користејќи масивни дрвени летви.

билярдна-из-масива-дерева

Фасади панели и ѕид кабинети украсена со три-димензионални панели, како и делови од ѕидовите, кој ќе биде лоциран светилки, затворен во рамките на калапи. И дизајнот на рамките и фасадите треба да се изврши во унифициран стил. За вдлабнати делови од дизајнот на порталот, можете да го примените ефектот на амандман, кој ќе го нагласи луксузот и високата цена на билијард маса.

Lincrusta-италијански-ренесанса-Wallcovering-RD1952

Забележано е дека украсувањето со употреба на патенција позитивно влијае на расположението. Врв на декорација и декорација на игра соба може да биде комбинација на материјали:

• панели направени од дрво и ткаенина позадина

• Тавански корниз со орнаменти и пиластри направени од дрво.

ryX8Mcv2Nls

подот во билијард

Табелата за играта има значајна тежина, така што мора да се обезбеди дистрибуција на оптоварување. Оптималната опција може да се нарече масивен паркет или густа обвивка.

bilyardnaya-komnata

Подот во игротеката мора да има монолитна површина, исклучувајќи ја можноста за паѓање и да биде силна, паркет, ламинат и сл. Апсолутно не е погодно за завршување на подните плочки.

Пријатен ситници или додатоци за играта

Билијардната соба е опремена со комплети топки за игра, знаци и решетки за чување.

Слика 5

Тоа може да биде компактен аголен држач во кој можете да зачувате неколку знаци во исправена положба и групи на топчиња, како и longoni восок   за знак вратило.

А бар вметнете за чување на две или три шишиња со добро вино ќе ви овозможи да се опуштите и да уживате во луксузот на билијард соба и коцкање.

bil2

Можеби сте заинтересирани за: