Камен камен, како е, како да се избере, ѕидарски правила, корисни совети

 • admin
 • 21 октомври 2015 година
Камен камен, како е, како да се избере, ѕидарски правила, корисни совети

Во рамките на оваа публикација ќе го разгледаме прилично интересниот современ завршен материјал. Станува збор за искинат камен: што е тоа, каде се користи, какви видови на овој материјал се таму, како да се работи со искинат камен, итн.

Што е парталав камен

првата слика.

Пробиен, или, како што се вика, див или груб камен е материјал наменет за внатрешно и надворешно завршување на куќите на село, колиби, огради и сл. Предната страна на материјалот имитира природен, "див" груб камен со нерамна груба текстура. На задната страна на искинатиот камен има еднаква и мазна површина, што ја прави процесот на поставување поедноставен и поудобен.

Ископаниот камен назад.

Блокови и плочи на парталав камен не мелете и не мелете. Како резултат на тоа, површината завршена со овој материјал изгледа како стар ѕид на средновековен замок или дел од вистинска гранитна карпа.

За да се даде на површината најприроден изглед, плочките на искинатиот камен се избираат во различни големини. Како резултат на тоа, рабовите помеѓу индивидуалните камења се слични на пукнатини во карпата. Во модерната внатрешна декорација "антички" е многу популарна. Денес, надворешната и внатрешната декоративна постава со парталав камен често може да се најдат на разни места: во канцеларија, ресторан, продавница, во дневната соба или кујната на градскиот стан.

на многу различни места

Но најчесто завршницата со парталав камен се користи во приградски приватни куќи кога украсуваат дневна соба, кујна, купатило или спална соба. Соочена со искинати камења совршено во комбинација со паркет, дабови кат, вештачки постар мебел од дрво и декоративни фалсификувани елементи.

Важна точка: ако одлучите да користите искинат камен во дизајнот на собата, не заборавајте да се грижите за доволно осветлување. Инаку, внатрешноста ќе изгледа мрачна.

Задебелен камен: Предности

предностите на искинатиот камен

Да почнеме со главната работа - универзалност. Материјалот, како што е веќе споменато погоре, може да се користи и за надворешна и внатрешна обвивка.

Но, ова не е единствената предност на искината камен, има голем број на позитивни квалитети:

 • Соочувањето со овој материјал значително ја зголемува звучната изолација на просторијата.
 • Материјалот има мала тежина, во споредба со природниот камен, полесно и полесно е да се работи.
 • Калемениот камен може да се искористи за да се направат површини од гипс картон.
 • Декоративен камен - на огноотпорни материјали, може да се користи во соби кои се зголемени барања за заштита од пожар: во болниците, кино сали, аеродроми, итн
 • Раскинат камен не е кородиран.
 • Широк спектар на бои, нијанси и текстури.
 • Декоративниот камен не треба постојана грижа, тој е издржлив.

Сорти на растргнат камен и нивна примена

Повеќето производители произведуваат неколку типови поставени "искинати камења". Тоа може да биде:

плочки

Изделени камени плочки

панели

ñàéäèíã öîêîëüíûé

тули

Пробиени камени тули

блок

Закачен камен блок

Панелот и плочката на искинатиот камен најчесто се користат за соочување со елементите на внатрешноста на зградата, како и фасадата и цоколот. Овој материјал е совршено прицврстен за речиси секоја површина со вообичаениот лепак за монтажа на керамички плочки.

Важна точка: ако сакате да oblitsevat површината плочка која постојано се изложени на влага, како што подрумот куќа, базен, бања, фрагментираниот камен пред секоја работа е импрегнирана со посебен водоотпорност соединенија.

Со кои се соочува тула урнатините се користи за обложување фасади на згради, од неговата изградба внатрешни ѕидови, тула е исто така се користи за декорација на ѕидовите во внатрешноста на зградата, украсување столбови, камини, огради, итн

заоблената тула со кои се соочува.

Голем избор на бои, облици и текстури ви овозможува да го изберат најсоодветен опција за внатрешна декорација на секоја станбена зграда или соба - било да е тоа канцеларија, приватна куќа или стан. Камен камен, исто така, често се користи за изградба на огради и огради.

За погодност производителите произведуваат специјални елементи за огради и огради:

 • Соочувајќи се со предниот блок.

Соочувајќи се со блок за обложување

 • Половина од обложувачкиот блок.

блок на половина облога

 • Блокирај агол.

Блокиран агол искинат камен

 • Блоки парталав камен за столбовите - "прстен".

Задебелен камен за столбови прстен

Ако користите различни типови на декоративен камен ѕидарски, алтернативна редови на мазна и нерамни површини, употребувајте материјал на различни бои и нијанси, можете да добиете ексклузивен дизајн - убава и трајни.

Камен камен: методи на стајлинг

При вршење на надворешни облицовки, искината камен може да се постави на неколку начини: суво и влажно. Во овој случај, сувиот метод се смета за посигурен, но во исто време, повеќе трудољубив и скап, во споредба со влажниот метод. Технологијата на поставување парталави суви калапи ги вклучува следните работи:

 • Инсталација на топлинско-изолационен и пароизолационен материјал.
 • Уредот е за гајба.
 • Уред за хоризонтално обележување.
 • Прицврстување на материјал.
 • Фиксирање на пресек со посебни суви градежни мешавини.

Сува метод треба да се користи за изградба на мали куќишта, со негова помош, на пример, се стави парталави камен оградата, или кога врска тротоарот.

https://www.youtube.com/watch?v=lh6r5nVfvpE

Влажен метод за поставување искинат камен најчесто се користи при завршувањето на целокупните и високо конкретни монолитни структури. Овој метод на поставување се смета за поедноставен, бидејќи во овој случај не е потребно внимателно да се прилагодат соседните елементи на лицето. Поставувањето на плочките со влажен метод се врши во следниот редослед:

 • Подготовка на подлогата: израмнување, отстранување на прашина, грундирање.
 • Нанесете мал слој лепак на задниот дел од плочката и основата.
 • Прицврстување на плочките на површината.
 • Фугирање зглобовите помеѓу плочките.

Како да се постават парталав камен: чекор-по-чекор водич

Подолу ќе ја разгледаме технологијата на поставување на декоративен камен во детали.

Прво треба да подготвите материјали и алатки:

Алатки

 • Бугарски или ножова за сечење плочки.
 • Столче столова - треба да ги исечете плочките под прав агол.
 • Spatula. Неопходно е за нанесување на лепило соединение. Се препорачува да се подготват три шпатули со различни големини: мали (7 см), средни заби (15 см) и средна шпатула (15 см).
 • Мешавина за кит. Потребно е да се запечатат шевовите на аглите и зглобовите.
 • Декоративна боја. Потребно е да се маскираат можните плочки на плочката и да се насликаат бели шевови по фугирање со кит.
 • Лак за завршување на зглобовите (нанесува по боја).
 • Сунѓерот (можете да ја користите вообичаената кујна). Со негова помош е погодно да се справи со зглобовите и аглите.
 • Неколку боја четки од различни големини.
 • Датотека, шкурка, длето - ќе биде корисна за прецизно поставување на елементите едни на други.
 • Лепак за плочки.
 • Ниво на градење.
 • Градење молив.
 • Течни нокти.
 • Електродил или мешалка за мешање на лепило и кит.

подготовка на подлогата пред положување на завршниот материјал

Површината под облогата треба да биде чиста. Ако се соочуваат со работата што ја врши во топло време, пред поставување плочки основата е потребно да се накваси, посеан со ѕид од вода. Ако површината многу ја апсорбира влагата, мора да се третира со прајмер.

шевове

Откако материјалот за обложување е отпакуван, пред поставувањето се препорачува да се постави прелиминарен модел од плочка на рамна површина. Благодарение на оваа едноставна операција, може значително да се поедностави изборот на различни елементи во смисла на дебелина, боја и текстура. Ако постои таква потреба, можете да ги прилагодите елементите меѓу себе за погустото докинг.

Цртеж од искосениот камен.

Областа која треба да биде облечена е поделена на неколку мали делови - приближно - 5 реда. Броење на областа на сајтовите, не заборавајте да се земе предвид растојанието помеѓу рабовите (околу 1-1.2см).

Пред поставување на материјал се разгледа материјалот, како што е често на визуелната перцепција на готови плочки површината е високо зависна од каков вид на партијата беше поставен материјал. Затоа, при купување на искинат камен, не заборавајте да го прашате продавачот како правилно да се инсталира.

поставување на искинат камен - 2

Потоа разредувајте ја леплива смеса со вода и промешајте со електрична вежба или миксер додека не се добие еднаква конзистентност. Во процесот на поставување, внимавајте дека не постои случајност на зглобовите на плочките. Соочувањето со фасадата мора да се направи под нивото. Ако треба да оставите слободен простор, на пример, под прекинувачот, направете ознаки на плочката и внимателно отсечете го вишокот со мелница или пила. Сечењето е најдобро на контурата на текстурата, бидејќи во овој момент дебелината на материјалот е помала.

Кога поставување на плочки во текот, кит сите зглобови затворени агли и место на намалување, а потоа кит валкани остри карпи тон. Бојата се нанесува само откако кит целосно се суши. Сите насликани места мора да се отвори со лак на база на вода. Ова ќе помогне да се подобри отпорот на парталиот камен на влага.

Некои препораки за поставување на декоративен камен

Препораки за поставување.

Советите подолу ќе бидат корисни ако одлучите сами да го направите подигнат камен и немате соодветно искуство.

 • Немојте премногу да го ширите слојот помеѓу плочките.
 • Ако сакате да работите со панели за свртени предмети, нанесете буквар на основата за посигурно и трајно прицврстување на материјалот.
 • Поставувањето мора да се направи од дното нагоре.
 • Поставувањето на искинат камен во просториите најдобро се прави на температура не повисока од 25 Целзиусови степени.
 • За време на процесот на поставување, веслањето не е потребно. Меѓутоа, хаотичното поставување на плочки исто така не вреди - одржувањето на одреден ред ќе му даде на површината поголема сласт и убавина.
 • Не монтирајте го искинатиот камен на површината со силикон, бидејќи поради пад на температурата плочката ќе почне да паѓа.
 • Ако се соочуваат со работата што ја врши во подрумот, бања или кујна, заврши површина за да се обработи антисептик состав, со цел да се избегне ширење на мувла и мувла.

Можеби сте заинтересирани за: