Вештачки декоративен камен за внатрешна декорација: мијалник, бања, праг изработен од вештачки камен. Соочувајќи се со чекорите со вештачки камен.

 • admin
 • 20 октомври 2016 година
Вештачки декоративен камен за внатрешна декорација: мијалник, бања, праг изработен од вештачки камен. Соочувајќи се со чекорите со вештачки камен.

Неодамна, стана многу популарно да се користи вештачки камен во внатрешноста. Тоа е убава и има висока јачина, што во голема мера го проширува подрачјето на нејзината примена. За тоа како да се применуваат на материјалот во дизајнот на нивниот дом ќе кажам во овој член.

Вештачки камен во внатрешноста

Каменот е најстариот градежен материјал. Вообичаените куќи и замоци на кралевите биле изградени од овој материјал. Таа е издржлива и еколошка. Но, добро е вештачки камен, и дали да се примени во декорацијата на куќата. Ајде да размислиме се повеќе и повеќе во детали.

Постојат три варијанти на вештачки камен:

 1. порцелански плочки;
 2. агломерат;
 3. камен врз основа на бетон.

Последново е повеќе популарен меѓу корисниците се должи на различни форми и бои, а тоа е евтини за производство. Општо земено, овој материјал е произведен со притискање на висока температура мешавина на композитни соединенија, акрилик и минерални суплементи. Потоа се додаваат бои кои даваат материјал различни нијанси.

Вештачки камен има индикатори со високи перформанси, имено:

 • издржливост   - способни да издржат силен удар;
 • издржливост   - работниот век се проценува со децении;
 • еколошка чистота   - во составот нема токсични соединенија;
 • материјалот е апсолутно незапалива.

Поради овие особини, вештачки камен не е само можност да ги красат соба, но исто така да ги направи побезбедно. Покажувајќи имагинација, може да се разубави со помош на овој материјал во дневната соба. На пример, еден од ѕидовите на собата модерен прашањето на сива камен. Тоа е во добра хармонија со беж ѕидовите. После тоа ѕидот може да се прицврсти на телевизорот и да се стави мал ѕид. Совршено се надополнуваат ентериерот на бел кауч, керамички вази на полиците и декорација гранка. Сè како целина создава атмосфера на атмосфера со природни мотиви.

оформление-гостинной

Исто така, декорацијата на лакови со вештачки камен изгледа убаво. Материјалот е поставен во мали фрагменти, што им дава на собата изгледот на една стара куќа. А малку имагинација и можете да го разубави вашиот дом на прв поглед не е сосема соодветен материјал.

otdelka-prixozhej-dekorativnym-kamnem12

Украсување со вештачки камен

Многу интересно е комбинацијата на камен со други завршни материјали во дизајнот на просториите. Еден од трикови е завршувањето на ниши со камен. Ова не го зголемува просторот, туку му дава шик. Осветлувањето во нишата ќе ги открие сите убавини на овој материјал. Каменот може да се избере како тон на главната боја на ѕидовите, и да се контраст. Во двата случаи тоа ќе изгледа интересно.

otdelka_interera_dekorativnym_kamnem_5

Ако вашата куќа има огниште, можете да го декорирате својот портал со овој материјал. А во вечерните часови седи покрај огнот да се фрлам во атмосферата на средновековен замок.

otdelka-iskusstvennym-kamnem

Исто така, во внатрешноста на спалната соба може да се користи вештачки камен. Како опција, тие можат да монтираат ѕид на главата на креветот. И тоа е подобро да се избере светлина и смирен тонот на материјалот. Во врска со пастелни бои на текстил и мебел од природни тонови, ќе добие хармоничен и пријатна атмосфера во собата.

камен

Не мора да се изврши податоци соба ѕид материјал, тоа е нашироко се користи за производство на тоне и countertops. Дури прозорецот праг може да се направени од вештачки камен. Подоцна ќе зборуваме за овие области на материјална примена.

мијалник направен од вештачки камен

Мивки направени од вештачки камења станаа многу популарни и сето тоа се должи на нивните квалитети. Општо земено, тие се направени од вештачки мермер или гранит. Гранит тоне не се плаши од боење. Не плашете се од удари и температурни промени. Не избувна од вриената врела вода. Ако ова се случи тоа вели или за бракот на производот или за лажна. Да, постојат такви случаи. Многу често може да се најдат тоне направени од акрилни камен. Тие се повеќе чуден и ги третираат со внимание. Овој материјал е инфериорен во однос на силата на вештачки мермер и гранит, но повеќе податлив за лекување. Ова ви овозможува да направите производ од било која форма. Во такви перење не е препорачливо да се прелива вода што врие, ја погоди тоа не е премногу не е достоен за тоа. Единствената предност е брзата елиминација на дефектите со мелење на нејзината површина. Очигледно, ова не треба да се побара помош од специјалист. Предноста на акрилно перење е нејзината интеграција во countertop. Мијалникот од други материјали мора да се пресече во неа.

Во секој случај, тоне направен од вештачки камен има голем број на предности во однос на модели изработени од нерѓосувачки челик:

 • убава боја и текстура;
 • бесшумност;
 • поголема длабочина во споредба со печат аналози;
 • на површината на камената школка не е видлив развод и спреј;
 • пријатни тактилни сензации.

На трошоците за чистење на вештачки камен варира 3-14 илјади рубли. Цената зависи од обликот и големината на производот. Ако сакате да направите мијалник по индивидуален дизајн, тогаш ова може да чини повеќе. Многу убав изглед интегрирани подлошки. Тие се едно со табела во едно решение во боја. И бојата е мода да се избере врз основа на бојата на кујната се постави. Тоа изгледа многу интересен контраст на темната фасада и потполно бели countertops и тоне. Сакате убава и издржлива мијалник, опција за вештачки камен за вас. Само внимателно разгледајте ја составот и изгледот на производот. Сè што треба да бидат мазни, без пукнатини и Chipping.

foto-kamennoy-rakoviny

бања со вештачки камен

Бања не е само место за лична хигиена, тоа е релаксирачки природата. Пријатно е да легнете по напорниот ден и да се ослободите од негативните. Се разбира, многу зависи од квалитетот на самата бања. Сега на пазарот има модели на вештачки камен, обидете се да се разгледа во детали на предности и недостатоци. Оваа бања е идеално решение првенствено од хигиенска гледна точка. На површината на каменот, штетните бактерии не застануваат и се размножуваат. Покрај тоа, таа ќе додаде софистицираност на целата соба. Благодарение на модерната технологија може да се направи бања во било која боја и со било имитација камен. Ова совршено ќе се вклопи во внатрешноста на собата.

Во прилог на добра стерилен својства на вештачки камен кади има цела листа на предности:

 • сила - не ужасни удари и високи оптоварувања;
 • држете ја температурата на водата подолго време;
 • добра звучна изолација - нема звук на вода за издигнување;
 • долг работен век;
 • отпорни на вибрации - не се плаши од голем притисок на вода и хидромасажа;
 • отпорност на пад на температурата;
 • едноставноста на инсталацијата;
 • можност за производство на индивидуални параметри.

Дури и таков добар бања не може без недостатоци.

Тие вклучуваат:

 • висока цена во просек од 28 до 340 илјади рубли;
 • да ја исчистите површината кога ја натопувате водата со боја, неопходно е да се мие веднаш по употребата;
 • површината не смее да се чисти со абразивни средства;
 • поправка на бања од вештачки камен не е евтино.

Сепак, оваа бања има повеќе позитивни особини отколку негативни. Со внимателна грижа, тоа ќе ви служи многу години и ќе ве задоволи вашиот квалитет. И високата цена ќе се исплати со години на работа.

прозорец праг изработен од вештачки камен

Неодамна, прозорец прагови направени од вештачки камен станаа популарни. Совршено ја истакнуваат внатрешноста на собата и му даваат комплетен изглед. Таквиот прозорец може да се комбинира со сите стилови и насоки на дизајнот. Широкиот спектар на бои дава можност да се игра со бои.

Предностите на ваквите прозорци вклучуваат:

 • отпорност на влага и екстремни температури;
 • добри бактерицидни својства;
 • леснотија на одржување;
 • висока топлинска спроводливост.

Камени прагови е идеална опција за врамување на прозорци. Тој дава многу идеи за дизајн. На пример, во кујната можете да го направите масата непречено да се претвора во прозорец. Тоа не само што ќе биде избришано првично, туку и многу функционално. Ви овозможува да користите дополнителен простор во кујната. Цената директно зависи од дизајнот и големината на производот, но во просек за работниот метар на прагот направен од вештачки камења ќе мора да плати 12 илјади рубли. Се разбира, тоа чини повеќе од дрвени или пластични колеги, но неговата цена ќе плати за години на работа.

Олимпс дигитална камера

Се соочува со вештачки камен

Вештачки камен може да се користи за ѕидање на куќата надвор и внатре. Исто така, погодно е за производство на разни апарати за домаќинство. Но, на крајот на краиштата, тие можат да декорираат и поединечни елементи на куќата. На пример, во куќи со неколку спрата скалите се централниот дел од куќата. Нејзиниот декор е даден многу внимание. Можете да го скратите ѕидот на скалите со камен, ставајќи го на аглите. И тоа е мода да се избере материјал со сенка потемна од ѕидовите. Ќе изгледа многу убаво. И даде скалила мистериозен изглед. И ти можеш да ги камете чекорите. Кој материјал е соодветен за ова и какви опции постојат за да се каже понатаму.

чекори од вештачки камен

Кога се соочувате со скалилата со камен, треба да го земете во предвид не само естетскиот изглед, туку и безбедноста на вашето домаќинство. Најчесто за скали се одбира природен мермер или гранит. Ова скалило изгледа свечено и скапо. Но, не секој може да си дозволи такво обложување. Можете да изберете повеќе буџетска опција, гранит. Таа има висока јачина и прекрасен изглед. Исто така, ќе имате можност да нарачате не-лизгачки материјал, кој е неопходен за безбедност. Скалите со камени чекори се издржливи и практични во грижата. Друга предност на такво скалило е недостатокот на бучава, ова особено важи за семејствата со деца. Грижата за неа нема да биде тешка. Каменот е лесен за чистење и нема дамки на неа. На пример, скалила направени од вештачки камен со марамка боја. Светло-бежовата сенка го прави невидлив во внатрешноста, и фалсификувани оградата со позлата дава воздух и шик. Таквата скала може со право да се смета за централен дел од куќата.

Олимпс дигитална камера

Исто така е модерно да се прават чекори од бел камен со едвај забележлива текстура на гранитот и да се обезбеди осветлување на чекорите. Тоа ќе биде многу погодно, бидејќи Не мора да вклучувате осветлување за потекло или искачување на подот, особено ако децата се во куќата. Секој може да ги лигира скалилата. Тука сè зависи од финансиските можности. Но, вештачкиот камен на никаков начин не е инфериорен во однос на природниот камен, а достапната цена го прави попопуларен.

picture_381

Овој напис ја опишува употребата на вештачки камен во внатрешноста на куќата. Исто така, вниманието се посветува на мијалници и бањи од овој материјал. Нивните предности и недостатоци се дадени, како и просечната цена. Користејќи ги информациите од статијата, лесно можете да го најдете материјалот за дизајнот на вашата куќа, како и потребните предмети направени од вештачки камен. Добар избор.

Можеби сте заинтересирани за: