Позадина во кујната, која да се избере, совети

  • admin
  • Јули 09, 2016
Позадина во кујната, која да се избере, совети

Светла и експресивен цветни мотиви, софистициран геометрија и очигледната едноставност на прв поглед BOSCH позадина. Дали сте во загуба при изборот на позадина за кујната? Ништо не е комплицирано во ова, ако знаете што сакате!

Зошто избираме позадина

Современите иновативни технологии и материјали за производство на позадина не се заморуваат за да ја импресионираат имагинацијата, различните видови, производителите, целта, повеќе информации  можете да дознаете со читање на статијата. По својата структура и дизајн, позадина во кујната може да ја надмине дури и кралицата на соочуваат материјали - керамички плочки. Кои критериуми е подобро да се избере позадина во кујната?

20

Материјалите за завршување на кујната треба да имаат одредени квалитети, имено:
  • не апсорбира влага и мириси
  • површината мора да биде отпорна на промена на температурата
  • Лесно и брзо чистење
  • хармонично во комбинација со дизајнот на кујнски мебел.

moyushhiesya-oboi-dlya-kuhni-1

Кои материјали прават позадина за кујната

Таквите квалитети се целосно опседнати со позадина за кујната. Кои материјали прават позадина?

Според материјалот на производството, се разликуваат следниве видови:
  • винил позадина со неткаен база
  • хартија позадина со тенок слој на винил
  • пениран винил на хартија
  • Фиберглас.

duvarkagitlari41

Воопшто, обичните хартиени и скапи текстили не се погодни за позадина за кујната. Хартија поради кршливоста на материјалот и текстилот поради значителни трошоци. Најпогодна опција е перат позадина. Позадина за кујна се мие во успешна и практични соседството со светли престилка на работна површина и моќна екстрактор трансформира секоја соба. Квалитет винил перат доста чувствителни на промени во температурата и влажноста на воздухот, не бледнеат и не ја изгуби својата оригинална боја на сонце и не се скрши, кога секојдневно влажни cleanings.

moyushhiesya-oboi-dlya-kuhni-3

Дуплекс и латекс позадина се разликуваат. Дуплекс позадина има два слоја полимерни слој. Основата на дуплекс позадина може да биде ткаенина или хартија. Латекс позадина имаат поинаква завршница. На кои мали работи треба да обрне внимание?

92799443_idei_dlya_malenkoy_kuhni26

Што значи бран на ролна?

Прво на сите, фабриката нотација на ролна. Ако внимателно ја проучувате таквата нотација, можете да обрнете внимание на бранот. Бројот на бранови предупредува за правилно функционирање и механичко влијание на позадината. Присуството на еден бран ќе значи дека можете да ги користите позадините во кујните со високо ниво на влажност. Сепак, прекумерното механичко влијание навистина може да ја оштети површината на позадината.

oboi-kuhni_22

Два бранови ќе ја сигнализираат можноста за влажно чистење. Три бранови, добро, веќе е цунами! позадина може да се мијат редовно со употреба на неагресивни синтетички детергенти. И, конечно, означувањето на бранот и четката дава можност да се исчисти позадината.

Ако сакате да знаете за квалитетот на позадина, тогаш како да направите вистински експеримент со вистински позадина ќе ви го кажам видеото.

Дизајн на позадина за разни кујни

како мала кујна

Што да се избере за дизајнот на кујната: елегантна убава малку цветна позадина или во светли ленти, благородна монофони или шарени? Современите бои и отпечатоци од позадина им е угодно на окото, но дизајнерите се уште препорачуваат да се придржуваат до одредени правила при изборот. Токму овие техники кои темелно ќе одговорат на прашањето: "Каков вид на позадина за кујната се препорачува".

Чудесно-Позадина-Кујна-Дизајн-7

Позадина за мала кујна треба да биде дискретна, без големи цртежи и по можност светла боја. Шема на бои од бледо пастелни обоени позадина, која создава мазна транзиција помеѓу додадат делови на ѕидовите и мебелот. Контрастните бои треба да бидат исклучени, бидејќи тие визуелно ќе го привлечат вниманието и ќе ги "стиснат" ѕидовите. Позадина не смее да има повеќе од две нијанси на бои. Визуелната едноставност на перцепцијата ќе го прошири просторот на кујната.

723798_SlzKAP

Изобилството на различни цртежи или модели на позадина во мала кујна е многу заморно. Дозволете сликата да биде светла или бледа на позадината. Фантастично, ќе изгледа ненаметливо олеснување украс боја главната позадина. Не боли да одлучува за моделот и бојата на позадината, што идеално би требало да биде соодветно за кујнски прибор. Пожелно е да се победи, а не "pereslastit" со непотребни елементи и цвеќе на позадина. Успешно соодветен позадина треба да повика и да привлече во кујната и да не се обиде да избега од светлиот хаос во боја.

16

голема кујна

Ако имате кујна со значителна големина, тогаш можете да ги декорирате јадење област со спектакуларни позадина со релјефни обрасци. Тоа може да биде експресивен винил позадина под бојата на природни камења. Винил позадина во кујната големи големина треба да биде избран дебели, по можност неткаен. Во овој случај, позадината ќе делува како ѕидна облога. Ова ќе ви помогне да се скрие некои недостатоци на ѕидови и да се создаде прекрасен изглед.

39485

Светли отпечатоци и бои на позадина во голема кујна ќе бидат оправдани и коригирани од самиот простор. Се разбира, тоа исто така е пожелно да не претерувајте и не се вклучени во големата натуралистички и аеродинамичен снимање на апетитот не се губи време на оброк.

Најмодерните позадини за 2016 година се прикажани во ова видео.

Совети за лепење на позадина во кујната

Избирање на потребната позадина за кујната, вие, се разбира, одлучете сами да ја дадете нивната етикета. Не боли да знаете неколку практични совети:
  • Посебно сушење и израмнување на ѕидовите пред да се залепи позадината е задолжителна постапка со која се гарантира подоцнежниот квалитет на работата;
  • Кога ја покривате кујната со перат позадина, обрнете посебно внимание на рабовите помеѓу лентите. За жал, ова е најболно и ранливото место на секој водонепропустлив слој за позадина;
  • Пред ѕид на кујнските ѕидови со позадина, обележете ги ѕидовите. Ова во голема мера ќе ја олесни работата;
  • За перат позадина во кујната, специјален лепак за тешки позадини за екранот. Подготовката на адхезивниот раствор и неговата понатамошна примена на работната површина се изведува во согласност со инструкциите испечатени на пакувањето.
  • Не користете преклопени споеви. Дури и најскапиот и густ перат позадина ќе ја изгуби својата атрактивност.
  Изберете позадина за кујната е лесно. За да го направите ова, мора да имаат вкус и знаат карактеристиките на силен и издржлив материјал, кој не управува со речиси без одржување. Но, колку е убаво тоа ќе биде да се погледне на работата направена од себе!

oboi-kuhnya_23

Можеби сте заинтересирани за: