Плута подови во станот, видови плута, добрите и лошите страни на плута подови

 • admin
 • 06-May-2014
Плута подови во станот, видови плута, добрите и лошите страни на плута подови

Денес зборуваме за уникатна подна покривка од природно потекло. И неговото име е подот од плута. И не е ова плута, што прашуваш, што е запушена со скапи елитни вина и стаклени термос? Да, да, тоа е она што го имаме на ум, и нашиот разговор ќе биде за тоа.

Од плута до тротоарите

Стопер  - е еден од тенок слој од природно потекло, што се должи на неговите одлични перформанси и квалитет карактеристики не може да остане незабележано, и е за многу години се користат во roughing, а по завршувањето завршувањето на активностите.

Кората е отстранети за да се произведе цевки со 25-20 годишниот дрво на местото каде што за 10 години е во пораст на приклучокот. Совршено со години, техниката и накит работата не е само безбедна за природно дрво, но исто така многу корисна. Бидејќи плута се отстрани со помош на специјални технологии подготвени плута одбори, ткаенина која може да се свитка во ролна, или гранули слој се користи повеќе како сигурен и издржлив супстрат ламинат под плута плочка или паркет одбори на база на подот.

Сепак, конечната форма не се согласуваат со плута, таа го привлекува визуелна жалба на потрошувачите и природен принцип, леснотија и безбедноста на животната средина, влага и отпорност на вода, одличен звук и топлинска изолација перформанси, долг живот и многу други исто така својствени неговите својства.


Класификација на обвивка од плута

Најскапиот тип на завршна материја - плута иверица  - се добиени од цврст огледало, внимателно отстранети од дабот. Како друг метод за производство, се залага за притисок на плутани плочи под влијание на високи температури и формирање агломерат.  Тука во курсот се парчиња со различен квалитет и големина. И, конечно, сложена комбинација на голем фурнир и агломерат. Ова е најкомпромисна опција, комбинирајќи го обликот со големи димензии и неговите помали елементи.

Без разлика на методот за производство на плута тротоарите, нејзиниот квалитет е секогаш совршен, а единствената разлика е во цената на надворешните разлики.

Во зависност од апарати и метод разлика тротоарите следнава класификација плута кат покривање:

 • Замокот, во принцип слично на метод на поставување паркет или ламинат: панели направени од типот издувам пита (плута слој, слој кој е отпорен на влага, и завршува ре-приклучок "пита" боја) поврзан со комбинирање на еден дел во друг.


 • Леплив изглед е издржлив слој од плута, кој се состои од индивидуални плочки 4-6 mm дебели, надворешно потсетувајќи на керамички или плочки. Нивната фиксација се изведува со помош на адхезивен состав. Секоја поединечна плочка е иста "згусна торта", меѓутоа, агломерат дејствува како најнизок слој, а плутавиот фурнир се користи како горниот слој. Тој е одговорен за атрактивноста на изгледот и необичната текстура на подот. Таквата плочка е веќе поединечно покриена со лак по инсталацијата на подготвената основа.

Меѓу предностите на таков кат покривање од плута, пред се, стандард големини се распределени: 300 × 300, 450 × 150, 600 × 300, 450 × 450 mm, овозможувајќи да се постават на подот површина апсолутно било шема и шема. Овој вид на обложување се смета за најотпорен на влага и може успешно да се смести во простории со висока влажност.

Покрај тоа, можеме да направиме разлика подвижен плута, т.н. паркет, е слој, залепена основа на МДФ. Димензиите на панелите достигнуваат 900 × 185 mm, а поради МДФ, таков подот од плута е многу осетлив на влага и вода.

И, конечно, плута технички  Ја игра улогата на подлогата за подлогата на подната површина, исто така ги опфаќа празнините кои се формираат од подот и ѕидот. Совршено се справува со задачите на топлина и звучна изолација на подот.

Добрите и лошите страни на подот од плута викендери

Пред сè, би сакал да напоменам дека покривот на подот од плута е еколошки и безбеден за здравјето и животот на сите членови на домаќинството. Единствена порозна структура обезбедува добра размена на воздух и апсорбира бучава, што е многу важно во катна згради. Мека на допир, подот под нозете малку извира, не гние и не е погоден од коражни бубачки.

Значи, меѓу другите предности, според нашето мислење, можеме да разликуваме:

 1. Природно потекло, а со тоа и апсолутна еколошка безбедност.
 2. Хипоалергично и без ризик од астма.
 3. Еластичност на подот од плута и способноста да се обнови оригиналната форма поради структурни карактеристики.
 4. Одлична отпорност на абразија. Особено среќни модни жени кои претпочитаат високи и тенки столпчиња: петиците не оставаат гребнатини и не го расипуваат изгледот на подот од плута.
 5. Високо ниво на апсорпција на звукот: плута е природен звукоизолациски уред, со што значително се намалуваат вибрациите и вибрациите на звучните бранови во сите простории.
 6. Висока топлинска изолација: убаво е да се оди на таква површина бос. Корк е одлична алтернатива на топол електричен под.
 7. Недостаток на лизгање. Доволно висок коефициент на триење (0.4) го прави подот да не се лизга, дури и ако површината е сјајна.
 8. Благодарение на антистатички плута, подот е неопходен во канцелариите и компјутерските простории.
 9. Отпорност и издржливост. Бидејќи плута ги задржува своите својства 100 години, според тоа, работниот век на подовиот покрив направен од него е практично неограничен. Единствениот фактор што може да го оштети изгледот на облогата, може да биде употребата на абразивни производи и супстанции, како што се песок. Но, ако не одите на подот на плута во улични чевли, тогаш ќе ве задоволи не само вас, туку и вашите внуци.

Исто така, ќе разговараме недостаток на плута. Тие се малку, а главната е прилично висока цена. Покрај тоа, плута - материјалот е мек, и затоа, може да остане на површината на вдлабнатината од мебелот кој за неколку години застана на едно место. Лак слој може да се истроши со текот на времето, па порано или подоцна ќе биде неопходно повторно да се нанесе лакот, меѓутоа, треба да се забележи дека паркетот треба да се циклуси и да се врати.

Технологија за инсталација на плута

Поставувањето на подот на плута, како и на останатите премази, му претходи фазата на израмнување на основата. Ако постојат значителни разлики во висината, тогаш треба да се направи цемент ферман. Ако е потребно супстрат, подобро е да се користи полиетилен или полипропилен. Панелите за заклучување мора да се соберат во неколку редови, потоа редовите мора да бидат прицврстени со "шип-жлеб". Помеѓу ѕиден и подот, потребно е да се остави мал продор во случај да се прошири приклучокот.

За да се поправи залепениот подот од плута, се употребува специјално лепило, кое толку брзо се зафаќа дека засадената плочка не може да се премести по дел од секунда. Затоа, нашите препораки: пред поставување на плута плочи на подот, се утврди најсоодветен аранжман, користете испружена канап за да проверите колку совршено сте ги усогласиле редовите. И само после тоа можете да продолжите со лепењето на површината на подот. Лепилото има прилично остар мирис, така што во собата треба да организирате вентилација, а по завршениот кат можете да одите по 2 дена.

Повеќе информации за технологијата на поставување на подот од плута на лепак можете да ја дознаете од видеото на YouTube.

Можеби сте заинтересирани за: