Како да се направи комбиниран таван

  • admin
  • 18 декември 2013 година
Како да се направи комбиниран таван

Зошто сите дизајнери на плафон преферираат комбиниран стил? Прилично едноставно решение во овој случај лежи буквално на површината, имено на таванот. Запознаен и познат "бел врв, црно дно" станува здодевен и постои природна желба да се промени ориентацијата и да се направи спротивното.

Комбиниран стил на тавански конструкции

Комбинираниот стил на таванот е успешна комбинација на совршена технологија и материјали кои обезбедуваат можност за имплементација на креативни решенија на дизајнерите.

4

Атрактивни и удобни тавани имаат беспрекорна површина која не се деформира за време на целиот работен век. Невообичаената текстура на комбинираниот тавански материјал создава заедничка "архитектура", давајќи индивидуалност во спалната, ходникот, дневната соба или малата кујна. Кои се предностите на комбинираните тавани во просториите и како да ги направите сами?

QtMDM1OTE

Треба да се напомене дека комбинираните тавани на гипс картон и се протегаат тавани овозможуваат создавање композиции на строга геометрија и апстрактни варијанти. Во исто време правилно поставени зонски акценти, промените во насоката на осветлување и детализирање на внатрешноста ја трансформираат просторијата на неверојатно ефикасен начин. Неспорните предности на комбинираните тавани се како што следува:
  • одлична можност за производство на просторното зонирање
  • квалитетот на таванот
  • рационална инсталација и последователна работа.

kak-krasivo-oformit-potolok-500x293

Секоја тензија структури во комбинација стил карактеризираат издржливост и отпорност на механички влијанија.

Во пракса, инсталирањето комбиниран таван е макотрпен процес. За време на инсталацијата и инсталацијата ви се потребни знаење и одредени вештини, како и технички звучни решенија за комбинирање на различните структури и текстури на градежни материјали. Точното поврзување на различни структурни елементи може да биде доверливо доверено на професионалец. Меѓутоа, ако имате намера да го извршите таванот, треба да знаете кои материјали за комбинирани тавани може да се искористат за ова.

4 (1)

Дизајн на тавани во комбинација

Ние нема да се плашиме да кажеме дека дизајнот на комбинираните тавани е неверојатен, на прв поглед, комбинација од такви различни материјали како сјајна ткаенина или непроѕирна и стакло витраж. Направен од различни материјали, комбинираниот таван во спалната ќе ја осветли собата.

213-комбинированный-потолок-из-гипсокартон-и-натяжным-потолка

Изгледа атрактивна комбинација од ПВЦ и тавански ткаенини. Сепак, друга технологија за монтажа на овие материјали овозможува создавање на структури на повеќе нивоа. Покрај тоа, ткаенината е најсоодветната основа за фото печатење, во овој случај драматично се зголемува можноста да се создаде стилски и креативен ентериер. Комбинираниот таван во кујната, направен со употреба на светли и експресивни фотоснимки, совршено се вклопува во креираниот или новосоздадениот ентериер на собата.

1283416539_plenochnyjj-vitrazh-potolok

Комбиниран еден-ниво и мулти-ниво се протега таванот

Варијантите на комбинациите на таванот од еден или повеќе нивоа можат да се состојат од различни во текстурата на платното, општото решение во боја и обликот на линијата за поврзување. Зглоб се користи за поврзување на неколку елементи од таванот на едно ниво. Постојат неколку опции за затегнување на таваните:
  • Поврзување со права линија
  • Сфатена закривена врска.

photos0-800x600

Директното поврзување на тензилните тавани во комбинација совршено ја нагласува цврстината и строгоста на стилот на таванскиот слој. Во исто време, традиционалните "бело-црни" комбинации може да се измазнуваат со суптилни пастелни тонови: беж, златна, нежно јоргована. Таков комбиниран таван е подобро да се инсталира во канцеларија или ходникот на станот.

f3c9e6087a12c0065bfefd0f4c18e209

Изведба на традиционална инсталација на тензија еден слој таванот е доволно тешко да се издржи права линија на адхезија. Затоа, сфатена кривилинеарна комбинација на делот од таванот што се протега доаѓа за спасување.

1341861635

Комбинираните тавански конструкции, создадени врз основа на кривилинеарна врска на платна изработена во форма на лемење, овозможуваат зонирање. Во овој случај, можете да го исклучите создавањето на партиции или подиуми дизајнирани за ова.

Како да се направи комбиниран таван од гипс картон и се протега ткаенина

Создавањето на комбиниран таван, кој се состои од структури на гипс-картон и носилка, бара темелна подготвителна фаза. Доколку сте решени да решавате таков тип на таванот решително, тогаш во подготвителната фаза се подготвуваат работна скица и цртеж со цртеж, што укажува на димензиите на таванските елементи.

пополок-е-гипсокартон-7

 

Понатамошни детални ознаки со точна мерна опрема ќе ви овозможат да проектирате цртеж на таванот и ѕидовите. Тогаш стандардната инсталација на рамката од структурата на гипс-картон се врши според распоредот.
  Димензии гипс картон кутија и неговата висина мора да бидат внимателно обмислен. Ако планирате да ја нагласите експресивноста на истегнатата дел од комбинираната таваница, тогаш гипс картон панели се препорачува да се направи тенка.

eb0e7e2c0770-500x375

Во фазата на инсталација на рамката потребно е да се размисли за поставување на уреди за осветлување за сите делови на комбинираниот таван. Традиционално, гипс картонската кутија за композитни тавани е изработена од класична правоаголна форма.

1320066982_12-500x375

Централниот почесен дел од оваа "комби" е окупиран од круг или овал со фиксирана напнато ткаенина.

14

Но, таквите опции се прилично едноставни и примитивни, особено бидејќи аглите, запечатени цврсто со гипс картон, го кријат просторот. Затоа, секоја соба изгледа помала. Појавата на средниот дел од комбинираниот таван од листот за затегнување ќе биде оправдана.

Како да направите кутија од гипс картон ќе ви помогне да снимате.

За понатамошна инсталација на делот кој се состои од тензија, неопходно е да се поправи специјалниот профил наменет за поставување на тавани на тензии. Понатамошното поставување на таванот се изведува на традиционален начин.

Можеби сте заинтересирани за: